Site logo

YMCA Short Course National Championships

  • Completed
  • Apr. 01–05, 2019
  • SCY
  • Greensboro, NC

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sam Wesley Ridley Area YMCA 1:45.04
 
947 0.0%
2 Paul Retterer Red Bank Aquarockets Y 1:45.84
 
929 0.0%
3 John-Michael Gordon Lynchburg YMCA 1:46.66
 
903 +0.5% PB
4 Nathan Quarterman Boise YMCA 1:46.85
 
924 +1.3% PB
5 Michael Juengel Y-Spartaquatics Swim Club 1:47.16
 
892 +3.5% PB
6 Alex SUN York YMCA 1:47.47
 
885 +2.3% PB
7 Matthew Davidson Lynchburg YMCA 1:48.93
 
858 +1.0% SB
8 David Wahlen YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:51.30
 
799 -1.6%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Austin Carroll YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:47.72
 
879 +1.1% PB
10 Lance Norris Rocky Mount Family YMCA 1:48.19
 
949 +0.2% PB
11 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA 1:48.20
 
875 +0.4% PB
12 Gabe MACHADO Boise YMCA 1:48.43
 
944 -0.0%
13 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team 1:48.82
 
879 -0.2%
14 Nicholas Toepfer South Shore Mill Pond YMCA 1:49.56
 
863 +1.6% PB
14 Alex Gifford Wyckoff Family YMCA 1:49.56
 
844 +0.8% PB
16 Lucas Kravchenko Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:50.49
 
817 +1.7% SB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Justin Heimes Upper Perkiomen YMCA 1:48.62
 
884 +1.6% PB
18 Liam Custer Sarasota YMCA Sharks 1:48.96
 
972 +0.7% PB
19 Noah Clancy Tri-city Area Ymca Tidalwaves 1:49.38
 
848 +1.3% PB
20 Amadeusz Knop South County-FL 1:49.59
 
958 +0.8% PB
21 Jack Christian Upper Main Line Ymca 1:50.20
 
849 +2.3% PB
22 Sam Hanke Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:50.24
 
848 +4.9% PB
23 Leighton Mayers Lakeland Hills Family YMCA 1:51.00
 
805 -1.0%
24 Michael Horkan Wyckoff Family YMCA 1:51.26
 
825 +0.6% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sam Wesley Ridley Area YMCA 1:46.48
 
914 -1.4%
2 Paul Retterer Red Bank Aquarockets Y 1:46.59
 
912 -0.7%
3 Nathan Quarterman Boise YMCA 1:46.68
 
928 +1.5% PB
4 John-Michael Gordon Lynchburg YMCA 1:46.74
 
901 +0.4% PB
5 Michael Juengel Y-Spartaquatics Swim Club 1:47.24
 
890 +3.4% PB
6 Alex SUN York YMCA 1:47.39
 
886 +2.3% PB
7 Matthew Davidson Lynchburg YMCA 1:47.65
 
887 +2.2% PB
8 David Wahlen YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:47.67
 
880 +1.7% PB
9 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA 1:48.06
 
878 +0.5% PB
10 Gabe MACHADO Boise YMCA 1:48.17
 
949 +0.2% PB
11 Austin Carroll YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:48.33
 
865 +0.6% PB
12 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team 1:48.61
 
884 0.0%
13 Lance Norris Rocky Mount Family YMCA 1:49.02
 
930 -0.5%
14 Nicholas Toepfer South Shore Mill Pond YMCA 1:49.35
 
868 +1.8% PB
15 Alex Gifford Wyckoff Family YMCA 1:49.41
 
848 +0.9% PB
15 Lucas Kravchenko Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:49.41
 
841 +2.6% PB
17 Leighton Mayers Lakeland Hills Family YMCA 1:49.72
 
834 +0.2% PB
18 Sam Hanke Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:49.79
 
858 +5.3% PB
19 Amadeusz Knop South County-FL 1:49.87
 
952 +0.5% PB
20 Jack Christian Upper Main Line Ymca 1:50.03
 
852 +2.4% PB
21 Liam Custer Sarasota YMCA Sharks 1:50.06
 
947 -0.3%
22 Michael Horkan Wyckoff Family YMCA 1:50.33
 
846 +1.4% PB
23 Justin Heimes Upper Perkiomen YMCA 1:50.35
 
845 -0.0%
24 Noah Clancy Tri-city Area Ymca Tidalwaves 1:50.58
 
822 +0.2% PB
25 Ross Noble YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:50.83
 
930 +0.9% PB
26 Daniel Diehl Cumberland-MD 1:51.03
 
1038 +2.4% PB
27 Tommy Janton Western Branch YMCA 1:51.04
 
885 +1.6% PB
28 Noah Witt State-PA 1:51.32
 
798 +1.1% SB
29 Nathen Eberhardt Lancaster and Fairfield YMCA 1:51.42
 
796 +0.0% PB
30 Evan Eckels Hamilton Area YMCA 1:52.11
 
806 +2.4% PB
31 Evan Bota Lakeland Hills Family YMCA 1:52.25
 
785 0.0%
32 Lucas Racevicius Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:52.34
 
776 -0.1%
33 Sean Rave Lakeland Hills Family YMCA 1:52.51
 
772 0.0%
34 Alfred Pong Chambersburg Memorial YMCA 1:52.58
 
796 +1.8% PB
35 Noble Reynolds Prattville YMCA 1:52.59
 
777 +1.9% PB
36 Matt Voight Somerset Hills YMCA 1:52.63
 
770 +0.6% SB
37 Jeffrey Settlemyre Wilmington YMCA 1:52.98
 
769 +3.2% SB
38 Bruce Keener Harrison Area YMCA 1:53.03
 
842 +0.2% PB
39 Patrick Furbay Wilmington YMCA 1:53.04
 
786 +0.7% PB
39 Mike Sickels South County-FL 1:53.04
 
768 +0.9% PB
41 Brandon Miller Rocky Mount Family YMCA 1:53.14
 
839 +1.8% PB
42 Alan Shao Fanwood Scotch Plains YMCA 1:53.18
 
765 +0.7% SB
43 Collin Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:53.27
 
781 +1.4% PB
44 Lucas Hodgson Greenwich YMCA Marlins 1:53.43
 
874 +0.7% PB
45 Evan Moulton Springfield YMCA (Illinois) 1:53.50
 
758 +2.2% PB
46 Austin Twiss Westport/Weston Family Y Swim 1:53.69
 
747 +2.2% PB
47 Garrett Burk Bradywine YMCA (Delaware) 1:53.82
 
744 +3.9% PB
48 David Walton Glens Falls YMCA 1:53.95
 
822 -0.7%
49 Jack Henry Ham Reston-VA 1:53.99
 
740 -0.5%
50 Aidan Hughes Summit Branch YMCA 1:54.04
 
746 +0.7% PB
51 Chris Weber Farmington Valley YMCA Tsunami 1:54.10
 
745 +0.1% SB
52 Michael Hardy Columbia Northwest Family YMCA 1:54.12
 
859 -0.8%
53 Tommy Pennimpede Somerset Valley YMCA 1:54.72
 
805 -2.5%
54 Christopher Wu Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:54.76
 
731 +0.0% PB
54 Andrew Lin Champaign County YMCA 1:54.76
 
805 +1.9% SB
56 Kyle Mazziotti Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:54.83
 
748 0.0%
57 Peyton Wray Piedmont Family YMCA Inc. 1:54.97
 
800 +0.5% PB
58 Benaiah Mcdowell Y-Spartaquatics Swim Club 1:55.23
 
721 +1.1% PB
58 Michael Pacholarz Sussex County Branch YMCA 1:55.23
 
739 -0.2%
60 Max Zhang Champaign County YMCA 1:55.27
 
739 +2.6% PB
61 Zach Titus Titusville YMCA 1:55.31
 
719 +0.0% PB
62 Nathan Williams Columbia Northwest Family YMCA 1:55.34
 
719 PB
63 Ben Desclous Hagerstown YMCA Gators Swim Team 1:55.45
 
735 +0.6% PB
64 Will Stearns Somerset Valley YMCA 1:55.47
 
716 -0.5%
65 Michael Lorenz Powel Crosley Jr. YMCA 1:55.51
 
715
66 Matthew Congiusta YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:55.56
 
788 +0.9% PB
67 Connor Green Lancaster and Fairfield YMCA 1:55.73
 
784 +0.4% PB
68 Michael Botting Fanwood Scotch Plains YMCA 1:55.90
 
707 -1.4%
69 Christopher Bowman Rock Hill-SC 1:56.17
 
701 -0.5%
70 Josiah Lauver West Shore YMCA 1:56.37
 
690
71 Colby Childress Lynchburg YMCA 1:56.78
 
688 -1.5%
72 Greg Roytman Tri Hampton YMCA 1:56.82
 
681 -1.8%
73 Philip Qiu Somerset Valley YMCA 1:56.83
 
706 -1.4%
74 Samuel Hughes Ridgewood YMCA 1:56.88
 
760 -0.3%
75 James Curreri Lakeland Hills Family YMCA 1:57.12
 
755 -2.1%
76 Luke Stine Bloomsburg Area YMCA (BAY) 1:57.24
 
679 -1.0%
77 Bryan Harvey Summit Branch YMCA 1:57.28
 
678 +0.0% SB
78 Kyle Farrow West Shore YMCA 1:57.32
 
696 +5.1% SB
79 Logan DeConti Ridley Area YMCA 1:57.61
 
745 -1.2%
80 Liam Hood Montclair YMCA 1:58.01
 
663 +1.4% SB
81 Michael Meyer Edwardsville YMCA 1:58.04
 
662 -2.6%
82 Noah Siegmeier Sage YMCA of Metro Chicago 1:58.21
 
659 +1.3% PB
83 Christopher Patrick Boise YMCA 1:58.92
 
644 -2.1%
84 Alexander Morgan Greenwich YMCA Marlins 1:59.36
 
635 -2.8%
85 SAM JORDAN Eastern Lycoming YMCA 1:59.41
 
634 -3.2%