Site logo

YMCA Short Course National Championships

  • Completed
  • Apr. 01–05, 2019
  • SCY
  • Greensboro, NC

500 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ross Dant Hickory-NC 4:18.87
 
922 -0.1%
2 Josh Cohen Fanwood Scotch Plains YMCA 4:23.73
 
872 +2.3% PB
3 John Alexy Somerset Hills YMCA 4:26.25
 
885 0.0%
4 Matthew Knox Springfield YMCA (Illinois) 4:26.45
 
845 +4.1% PB
5 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 4:29.65
 
813 +1.0% PB
6 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 4:30.12
 
822 +0.5% PB
7 Nick Andres NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club 4:30.60
 
818 +1.9% PB
8 Sam Rennard Red Bank Aquarockets Y 4:31.70
 
793 -1.2%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Theo Rennard Red Bank Aquarockets Y 4:29.61
 
891 +0.9% PB
10 Jacob Greenwood Chambersburg Memorial YMCA 4:29.86
 
811 +0.6% PB
11 Brian Bull Somerset Valley YMCA 4:30.67
 
880 +2.6% PB
12 Luke Mikesell Clearfield-PA 4:31.62
 
808 -2.7%
13 Paul Retterer Red Bank Aquarockets Y 4:32.54
 
799 -0.4%
14 CAMERON SPEED York YMCA 4:34.02
 
784 +0.0% PB
15 Erik Menchhofer Blue Ash YMCA Swim Team 4:35.08
 
837 -0.7%
16 Jonathan Novinski Grand Island YMCA Quicksilver 4:36.38
 
786 -2.4%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 4:31.77
 
792 +2.0% PB
18 Logan McFadden York YMCA 4:32.35
 
800 -0.1%
19 Logan D'Amore Fanwood Scotch Plains YMCA 4:32.67
 
797 +1.0% PB
20 John McNab Westport/Weston Family Y Swim 4:33.44
 
790 +0.3% PB
21 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 4:34.01
 
770 +1.0% PB
22 Max Nonnenmacher Wilton Y Wahoos Swim Club 4:38.14
 
769 +0.6% PB
23 Andrew Gamper Wyckoff Family YMCA 4:40.63
 
746 -1.7%
24 Jared Carter YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:44.39
 
711 -4.0%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ross Dant Hickory-NC 4:24.58
 
864 -2.3%
2 Josh Cohen Fanwood Scotch Plains YMCA 4:27.00
 
839 +1.1% SB
3 John Alexy Somerset Hills YMCA 4:27.12
 
877 -0.3%
4 Matthew Knox Springfield YMCA (Illinois) 4:28.35
 
826 +3.4% PB
5 Nick Andres NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club 4:28.79
 
835 +2.5% PB
6 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 4:29.30
 
830 +0.8% PB
7 Sam Rennard Red Bank Aquarockets Y 4:29.57
 
814 -0.4%
8 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 4:29.65
 
813 +1.0% PB
9 Luke Mikesell Clearfield-PA 4:30.42
 
819 -2.2%
10 Jacob Greenwood Chambersburg Memorial YMCA 4:30.79
 
802 +0.3% SB
11 Theo Rennard Red Bank Aquarockets Y 4:31.74
 
870 +0.1% PB
12 Paul Retterer Red Bank Aquarockets Y 4:32.05
 
803 -0.2%
13 Erik Menchhofer Blue Ash YMCA Swim Team 4:32.14
 
866 +0.3% PB
14 Jonathan Novinski Grand Island YMCA Quicksilver 4:32.29
 
825 -0.9%
15 Brian Bull Somerset Valley YMCA 4:32.64
 
861 +1.9% PB
16 CAMERON SPEED York YMCA 4:33.16
 
793 +0.3% PB
17 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 4:33.31
 
777 +1.3% PB
18 Logan McFadden York YMCA 4:33.45
 
790 -0.5%
19 John McNab Westport/Weston Family Y Swim 4:33.67
 
788 +0.3% PB
20 Logan D'Amore Fanwood Scotch Plains YMCA 4:34.17
 
783 +0.5% SB
21 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 4:34.26
 
768 +1.1% PB
22 Jared Carter YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:34.38
 
805 -0.3%
22 Nathan Borges Somerset Valley YMCA 4:34.38
 
805 -2.3%
24 Andrew Gamper Wyckoff Family YMCA 4:34.83
 
801 +0.4% PB
25 Max Nonnenmacher Wilton Y Wahoos Swim Club 4:35.70
 
792 +1.5% PB
26 Gabe MACHADO Boise YMCA 4:35.99
 
828 -0.2%
27 Matt Lequang Hamilton Area YMCA 4:36.00
 
765 -0.3%
28 John Satterfield YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:36.28
 
787 +0.9% PB
29 Alex Craft ME Lyons-OH 4:36.64
 
783 0.0%
30 Quinton Cynor Sage YMCA of Metro Chicago 4:36.82
 
782 +2.0% PB
31 Jay Baker YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:37.18
 
778 +0.9% PB
32 Chris Welsh Somerset Valley YMCA 4:37.34
 
739 +0.6% PB
33 John McGowan Lakeland Hills Family YMCA 4:38.13
 
769 0.0%
34 Brendan Conley ME Lyons-OH 4:38.20
 
744 -0.2%
35 Jack Parker Y-Spartaquatics Swim Club 4:38.94
 
761 +2.0% PB
36 Alex Gifford Wyckoff Family YMCA 4:38.95
 
737 -1.1%
37 Jay Weil Powel Crosley Jr. YMCA 4:39.44
 
732 -0.5%
38 Connor Green Lancaster and Fairfield YMCA 4:39.90
 
791 -0.2%
39 Karl Wadleigh New Canaan YMCA Caimans 4:40.19
 
725 0.0%
40 Walter Turlington West Shore YMCA 4:40.43
 
723 +1.5% PB
41 Alex Plavoukos Greenwich YMCA Marlins 4:40.72
 
783 +0.6% PB
42 Sam Hanke Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:40.95
 
743 +0.8% PB
43 Adam Lamping Powel Crosley Jr. YMCA 4:41.22
 
779 +1.3% PB
44 Gavin Anderson Kishwaukee YMCA Dekalb County 4:41.42
 
738 -1.1%
45 Liam Lynk Lakeland Hills Family YMCA 4:41.62
 
775 +1.2% PB
46 Tyler Distenfeld West Shore YMCA 4:41.75
 
735 -1.9%
47 Christopher Patrick Boise YMCA 4:42.02
 
708 +1.7% PB
48 Jake Ritz Westport/Weston Family Y Swim 4:42.28
 
692 -2.1%
49 Parker Lenoce Westport/Weston Family Y Swim 4:42.32
 
911 +0.7% PB
50 Michael Kindel Springfield YMCA (Illinois) 4:42.48
 
767 -0.3%
51 Rawleigh Pollock Summit Branch YMCA 4:42.52
 
704 +0.6% PB
52 Chris Barton Sarasota YMCA Sharks 4:42.58
 
703 +0.4% PB
53 Ryan Foreback Red Bank Aquarockets Y 4:42.65
 
727 -1.8%
54 Joe Castagno Somerset Hills YMCA 4:42.85
 
725 -2.0%
55 Ethan McCosh Hickory-NC 4:42.89
 
724 -0.5%
56 CJ Sheldon Westerly Pawcatu 4:43.28
 
759 -1.8%
57 Collin Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:43.60
 
718 -0.5%
58 Luke McKenna Phoenixville Branch YMCA 4:43.68
 
693 -0.1%
58 Rob Alexy Somerset Hills YMCA 4:43.68
 
808 -0.3%
60 Aidan O'Neill Birmingham Blue Dolphins 4:43.75
 
692 -0.2%
61 Louie Franzone Phoenixville Branch YMCA 4:44.49
 
686 -1.4%
62 Ethan Murray Westport/Weston Family Y Swim 4:44.60
 
685 -0.1%
63 Lucas Hodgson Greenwich YMCA Marlins 4:44.69
 
798 -0.8%
64 William Resweber Ridley Area YMCA 4:44.85
 
669 -0.2%
65 James Pascale Greenwich YMCA Marlins 4:44.91
 
706 +0.0% PB
66 Tim Joyce Western Connecticut YMCA 4:44.93
 
668 -1.3%
67 Connor Shoemaker Sarasota YMCA Sharks 4:45.20
 
665 -1.2%
68 Tyler Merritt Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:45.43
 
677 -1.3%
69 Blake Fry Lancaster and Fairfield YMCA 4:46.58
 
666 -2.2%
70 Emerson Hershfeld Somerset Valley YMCA 4:47.11
 
648 -0.6%
71 Clayton Bernauer Lakeland Hills Family YMCA 4:47.14
 
685 -1.0%
72 Zach Parkman Lancaster and Fairfield YMCA 4:47.23
 
661 -1.2%
73 John Paul Wyckoff Family YMCA 4:48.21
 
714 -1.1%
74 Patrick Crowder Lynchburg YMCA 4:48.56
 
672 -1.6%
75 Max Miller YMCA of Broward County 4:48.57
 
635 -3.1%
76 Cooper Womack Prattville YMCA 4:48.74
 
709 -1.9%
77 Floyd Conlin Summit Branch YMCA 4:49.32
 
704 -1.4%
78 Tommy Noone Upper Main Line Ymca 4:49.43
 
627 -2.5%
79 Mason Irwin Bloomsburg Area YMCA (BAY) 4:50.35
 
656 -2.3%
80 Justin Dostal ME Lyons-OH 4:50.97
 
740 -2.4%
81 Trevor Wyatt Winston-Salem YMCA Swim 4:51.11
 
650 -2.2%
82 Jimmy Greek Ridley Area YMCA 4:51.31
 
611 -0.9%