Site logo

YMCA Short Course National Championships

  • Completed
  • Apr. 01–05, 2019
  • SCY
  • Greensboro, NC

400 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time
1 Somerset Hills YMCA Somerset Hills YMCA
  1. Lukas Scheidl
  2. Trent Russano
  3. Roo Fenton
  4. John Alexy
3:01.92
 
2 YMCA of the Triangle Area Swim Team YMCA of the Triangle Area Swim Team
  1. Taye Brown
  2. Alexander Smyre
  3. David Wahlen
  4. John Satterfield
3:03.16
 
3 Boise YMCA Boise YMCA
  1. Paul Shutt
  2. Nathan Quarterman
  3. Josh Sutton
  4. Gabe MACHADO
3:04.35
 
4 Y-Spartaquatics Swim Club Y-Spartaquatics Swim Club
  1. Michael Juengel
  2. LUKE SMITH
  3. Bode Neale
  4. Evan Stanislaw
3:04.74
 
5 Fanwood Scotch Plains YMCA Fanwood Scotch Plains YMCA
  1. Josh Cohen
  2. Logan D'Amore
  3. Alan Shao
  4. Darien Betances
3:04.86
 
6 Upper Main Line Ymca Upper Main Line Ymca
  1. Jack Christian
  2. Matt Hopkins
  3. Ben Doyle
  4. Brendan Burns
3:05.44
 
7 Piedmont Family YMCA Inc. Piedmont Family YMCA Inc.
  1. Noah Hargrove
  2. Tyce Winter
  3. Vijay Chhabra
  4. August Lamb
3:06.09
 
8 York YMCA York YMCA
  1. CAMERON SPEED
  2. Alec Fatta
  3. Alex SUN
  4. Logan McFadden
3:06.11
 
9 West Shore YMCA West Shore YMCA
  1. Logan Skiles
  2. Walter Turlington
  3. Zack Miller
  4. Josiah Lauver
3:06.61
 
10 Hamilton Area YMCA Hamilton Area YMCA
  1. Matt Lequang
  2. Steven Wilfing
  3. Evan Eckels
  4. David Curtiss
3:06.88
 
11 Red Bank Aquarockets Y Red Bank Aquarockets Y
  1. Leo Carnevale
  2. Paul Retterer
  3. Sam Rennard
  4. Johnny nutt
3:07.09
 
12 Springfield YMCA (Illinois) Springfield YMCA (Illinois)
  1. Adam Milling
  2. Matthew Knox
  3. Michael Kindel
  4. Evan Moulton
3:07.18
 
13 Powel Crosley Jr. YMCA Powel Crosley Jr. YMCA
  1. Christopher Paxton
  2. Isaiah Valentine
  3. Emerson Amongero
  4. Owen Taylor
3:07.54
 
14 Lynchburg YMCA Lynchburg YMCA
  1. Spencer Miles
  2. Matthew Davidson
  3. Houston Crowder
  4. John-Michael Gordon
3:08.00
 
15 Lakeland Hills Family YMCA Lakeland Hills Family YMCA
  1. Nicky Lane
  2. Leighton Mayers
  3. Evan Bota
  4. Steve Ward
3:08.14
 
16 Somerset Valley YMCA Somerset Valley YMCA
  1. Nathan Borges
  2. Sean Doran
  3. Matthew Fallon
  4. Chris Welsh
3:08.30
 
17 Schroeder YMCA Swim Team Schroeder YMCA Swim Team
  1. Ben Meulemans
  2. Christan Frank
  3. Caden Bjornstad
  4. Westley Marek
3:08.42
 
18 Ridley Area YMCA Ridley Area YMCA
  1. Sam Wesley
  2. Jimmy Greek
  3. Ben Wesley
  4. William Resweber
3:08.44
 
19 Wyckoff Family YMCA Wyckoff Family YMCA
  1. Alex Gifford
  2. Michael Horkan
  3. Holden Von Summer
  4. Andrew Gamper
3:08.53
 
20 State-PA State-PA
  1. NICK BUCKLEY
  2. James ElDeiry
  3. Noah Witt
  4. Matt Brownstead
3:08.65
 
21 Phoenixville Branch YMCA Phoenixville Branch YMCA
  1. Louie Franzone
  2. Ryan Maher
  3. Fran Curran
  4. Aidan McKenrick
3:08.99
 
22 Cheshire Y/Sea Dog Swim C Cheshire Y/Sea Dog Swim C
  1. Lucas Racevicius
  2. Kyle Mazziotti
  3. Joseph Cannata
  4. Sam Hanke
3:09.19
 
23 Greenwich YMCA Marlins Greenwich YMCA Marlins
  1. Thomas Lewis
  2. Stephan Todorovic
  3. Christian Lanuza
  4. Marcus Hodgson
3:09.54
 
24 Summit Branch YMCA Summit Branch YMCA
  1. Aidan Hughes
  2. Jack Armstrong
  3. Luke Shea
  4. Conor Fagan
3:09.74
 
25 Sage YMCA of Metro Chicago Sage YMCA of Metro Chicago
  1. Alex Schlueter
  2. Peyton Richardson
  3. Ben Castro
  4. Quinton Cynor
3:09.77
 
26 Westport/Weston Family Y Swim Westport/Weston Family Y Swim
  1. Parker Lenoce
  2. Richard Nolan
  3. Jake Ritz
  4. John McNab
3:09.78
 
27 Blue Ash YMCA Swim Team Blue Ash YMCA Swim Team
  1. Erik Menchhofer
  2. Bryce Menchhofer
  3. Jack Garboden
  4. Sammy Risma
3:10.10
 
28 Western Connecticut YMCA Western Connecticut YMCA
  1. Ian Lee
  2. Andrew Kulp
  3. Spencer McLean
  4. Billy Regan
3:10.40
 
29 Tri Hampton YMCA Tri Hampton YMCA
  1. Will Deitch
  2. Greg Roytman
  3. Joshua Belder
  4. Dominic Edwards
3:10.74
 
30 Central Florida Metro (Orlando) YMCA Central Florida Metro (Orlando) YMCA
  1. James Tarquin
  2. Lucas Kravchenko
  3. Logan Quint
  4. Jackson Blythe
3:10.86
 
31 YMCA of Greater Des Moines YMCA of Greater Des Moines
  1. Adam Vaske
  2. Jae Swanepoel
  3. Will Toomey
  4. Lance Swanepoel
3:11.29
 
32 Bremerton YMCA Bremerton YMCA
  1. Haak Meyer
  2. Tiernann Shelton
  3. Connor Swaney
  4. Dietrich Meyer
3:11.36
 
33 Rapid Area-MI Rapid Area-MI
  1. KJ Losee
  2. Julien Camy
  3. Jacob Haaksma
  4. Avery LeTourneau
3:11.74
 
34 Lancaster and Fairfield YMCA Lancaster and Fairfield YMCA
  1. Nathen Eberhardt
  2. Blake Fry
  3. Brett Eberhardt
  4. Connor Green
3:12.07
 
35 NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club
  1. James Doromal
  2. Nikolas Fischer
  3. Nick Andres
  4. Ryan Heller
3:12.58
 
36 Auglaize Mercer YMCA Waves Auglaize Mercer YMCA Waves
  1. Justin Fleagle
  2. Nicholas Clune
  3. Cole Condon
  4. Keaton McMurray
3:12.69
 
37 Chambersburg Memorial YMCA Chambersburg Memorial YMCA
  1. Elijah Zinn
  2. Alfred Pong
  3. Jacob Greenwood
  4. Avery Barley
3:12.84
 
38 Jennersville YMCA Jennersville YMCA
  1. Aaron Tupper
  2. Brandon Burke
  3. Ryan Topmiller
  4. Michael Fazio
3:13.27
 
39 Long Reach Swim Club Long Reach Swim Club
  1. Dominic Marco
  2. Matt Yost
  3. Nicco Bartone
  4. Brandon Johnson
3:13.44
 
40 Liberty Township/Powell YMCA Liberty Township/Powell YMCA
  1. Alexander Wisler
  2. Elijah Grubbs
  3. Andrew Gehring
  4. John Bently
3:13.60
 
41 New Canaan YMCA Caimans New Canaan YMCA Caimans
  1. Patrick Colwell
  2. Richard Ettinger
  3. Bennett Ehret
  4. Michael Kotlyar
3:14.09
 
42 Eau Claire YMCA Marlins Eau Claire YMCA Marlins
  1. Jack Merkatoris
  2. Rafael Dacosta
  3. Ryan Biwer
  4. Sam Hower
3:14.13
 
43 South County-FL South County-FL
  1. Amadeusz Knop
  2. Joseph Sacco
  3. Wesley Kephart
  4. Aaron Swann
3:14.37
 
44 Edwardsville YMCA Edwardsville YMCA
  1. Logan Mills
  2. Jude Henke
  3. Michael Meyer
  4. Porter LeVasseur
3:14.69
 
45 Birmingham Blue Dolphins Birmingham Blue Dolphins
  1. James Violassi
  2. Tom Girdler
  3. James Collins
  4. Aidan O'Neill
3:14.84
 
46 Green Bay YMCA - GBY Aquatics Green Bay YMCA - GBY Aquatics
  1. Ozan Kalafat
  2. Riley Komp
  3. Michael Scripp
  4. Kaiser Neverman
3:15.24
 
47 Kishwaukee YMCA Dekalb County Kishwaukee YMCA Dekalb County
  1. Gavin Anderson
  2. David Ruetten
  3. Devin Green
  4. Nathan Braun
3:15.25
 
48 North Canton Community YMCA North Canton Community YMCA
  1. Karl Helmuth
  2. Jaden Haines
  3. Mack Lochridge
  4. Bear Kinney
3:15.89
 
49 Greensboro YMCA Greensboro YMCA
  1. Craig Herndon
  2. Noah Rock
  3. Eric Muire
  4. Ethan Womble
3:16.45
 
50 Youngstown-OH Youngstown-OH
  1. Matthew DunLany
  2. Bobby Kutsch
  3. Jason Paris
  4. Noah Basista
3:16.96
 
51 Champaign County YMCA Champaign County YMCA
  1. Ryan Wierschem
  2. Lane Wagner
  3. Andrew Lin
  4. Alex Shilts
3:17.38
 
52 Bloomsburg Area YMCA (BAY) Bloomsburg Area YMCA (BAY)
  1. Connor Empie
  2. Luke Stine
  3. Bryant LaCroix
  4. Mason Irwin
3:18.47
 
Farmington Valley YMCA Tsunami Farmington Valley YMCA Tsunami
  1. Joseph Rusnock
  2. Chris Weber
  3. Trent Hieber
  4. Alex Beauchene
DQ