Site logo

YMCA Short Course National Championships

1000 Free Men

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ross Dant Hickory-NC logoHickory-NC 8:50.29
988 PB
2 Josh Cohen Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 9:07.91
899 +2.2% PB
3 Matt Lequang Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 9:12.68
876 +3.2% SB
4 Sam Rennard Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 9:12.80
875 +1.2% PB
5 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:15.07
864 +2.3% PB
6 Nathan Borges Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 9:15.49
879 -0.3%
7 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:15.63
861 +5.4% PB
8 Lance Norris Rocky Mount Family YMCA logoRocky Mount Family YMCA 9:15.86
923 +1.0% PB
9 Nick Andres NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club logoNWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club 9:17.17
854 +2.6% PB
10 Theo Rennard Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 9:18.47
910 +0.4% PB
11 Brian Bull Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 9:18.55
909 +1.6% PB
12 Matthew Knox Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) 9:18.67
847 +3.7% PB
13 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:21.32
834 +3.7% PB
14 CAMERON SPEED York YMCA logoYork YMCA 9:21.55
833 PB
15 Logan D'Amore Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 9:22.00
831 +1.9% PB
16 Logan McFadden York YMCA logoYork YMCA 9:22.44
828 +6.6% PB
17 Liam Custer Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:23.60
940 +0.4% PB
18 Max Nonnenmacher Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 9:24.18
837 +4.9% PB
19 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:24.79
817 +4.0% SB
20 Alex Craft M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 9:27.40
822
21 Andrew Gamper Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 9:27.82
820 +1.4% PB
22 Jonathan Novinski Grand Island YMCA Quicksilver logoGrand Island YMCA Quicksilver 9:30.68
806 PB
23 John McGowan Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 9:30.80
806 +2.5% PB
24 Jared Carter YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 9:34.12
790 -1.0%
25 Jacob Greenwood Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 9:34.21
773 +6.6% SB
26 Timothy Joyce Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 9:35.11
769 +2.8% SB
27 Parker Lenoce Westport/Weston Family Y Swim logoWestport/Weston Family Y Swim 9:35.65
980 +0.9% PB
28 Brendan Conley M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 9:36.17
764 -0.0%
29 Ryan Foreback Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 9:36.44
779 +0.3% PB
30 Liam Lynk Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 9:37.56
819 +0.4% PB
31 Kevin Truscio Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 9:38.00
817 +0.6% PB
32 Connor Shoemaker Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:38.69
752 +3.9% PB
33 Jack Parker Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 9:39.58
765 +2.8% PB
34 Christopher Patrick Boise YMCA logoBoise YMCA 9:42.40
735 +2.2% PB
35 Jake Ritz Westport/Weston Family Y Swim logoWestport/Weston Family Y Swim 9:43.88
728 -2.6%
36 Gavin Anderson Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 9:43.95
745 PB
37 Brennan Carroll Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 9:49.30
704 +1.2% PB
38 Trevor Wyatt Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 9:55.43
693 -1.8%
39 Alex Vester Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 9:55.57
692 -1.7%
40 Max Miller YMCA of Broward County logoYMCA of Broward County 10:00.99
652 -3.5%
Michael Kindel Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) NS