Site logo

Pacific Northwest Swimming Senior Long Course Championships

  • Completed
  • Jul. 26–28, 2018
  • LCM
  • Federal Way, WA

200 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Matthew King Bellevue Club 1:54.32
  A
862
2 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 1:54.54
  A
823 +1.4% PB
3 Vlad Elizarov Seattle Metropolitan Aquatic C 1:56.03
 
792 -0.6%
4 Michael Chwaluk King Aquatic Club 1:57.26
 
760 -0.8%
5 Emmett Wayte Seattle Metropolitan Aquatic C 1:57.49
 
755 -0.1%
6 William Christenson Evergreen Swim Club 1:57.51
 
788 +1.0% PB
7 Andrew Boden Bellevue Club 1:57.91
 
746
8 Maxwell Fang West Coast Aquatics (WA) 1:58.16
 
773 +1.4% SB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Gabe Nickels King Aquatic Club 1:55.67
  A
831 +0.6% PB
10 Killian Riley Bellevue Club 1:59.09
 
722 +1.6% PB
11 Nick Elizarov Seattle Metropolitan Aquatic C 2:00.31
 
695 +0.8% SB
12 Alex Elizarov Bellevue Club 2:00.61
 
686 +1.9% SB
13 Nathan Shao Bellevue Club 2:00.70
 
684 +3.1% SB
14 Tyler Goodspeed Seattle Metropolitan Aquatic C 2:02.13
 
653 +3.9% PB
15 Antony Ponomarev Evergreen Swim Club 2:04.88
 
733 -2.4%
16 Jackson Dudley Bellevue Club 2:05.67
 
581 -2.2%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 James Richardson Bellevue Club 1:56.17
 
788 PB
18 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 1:58.91
 
726 +1.2% PB
19 Brendan Man valley aquatics swim team 1:59.76
 
790 PB
20 Alex Edwards Seattle Metropolitan Aquatic C 2:01.00
 
762 -1.5%
21 Caleb Apodaca Olympic Cascade Aquatics 2:01.08
 
761 +0.6% PB
22 Leland Baltazar King Aquatic Club 2:01.72
 
747 +0.6% PB
23 Alex Klinck Bellevue Club 2:01.81
 
800 +2.7% PB
24 Jake Headrick Bellevue Club 2:02.67
 
674 -0.5%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Vlad Elizarov Seattle Metropolitan Aquatic C 1:53.84
  A
843 +1.3% PB
2 Michael Chwaluk King Aquatic Club 1:56.01
  A
789 +0.3% SB
3 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 1:56.60
 
775 -0.4%
4 Maxwell Fang West Coast Aquatics (WA) 1:56.65
 
808 +2.7% PB
5 Matthew King Bellevue Club 1:56.97
 
800
6 Emmett Wayte Seattle Metropolitan Aquatic C 1:57.20
 
762 +0.2% PB
7 William Christenson Evergreen Swim Club 1:57.46
 
789 +1.1% PB
8 Andrew Boden Bellevue Club 1:57.75
 
749
9 Gabe Nickels King Aquatic Club 1:58.15
 
773 -1.5%
10 Killian Riley Bellevue Club 1:58.36
 
738 +2.2% PB
11 Jackson Dudley Bellevue Club 1:58.83
 
728 +3.4% PB
12 Antony Ponomarev Evergreen Swim Club 1:59.26
 
857 +2.2% PB
13 Nathan Shao Bellevue Club 1:59.60
 
708 +3.9% SB
14 Nick Elizarov Seattle Metropolitan Aquatic C 1:59.77
 
707 +1.3% PB
15 Alex Elizarov Bellevue Club 2:00.04
 
698 +2.4% SB
16 Kyle Millis Bellevue Club 2:00.18
 
695 +1.6% PB
17 Tyler Goodspeed Seattle Metropolitan Aquatic C 2:00.39
 
690 +5.3% PB
18 Jake Headrick Bellevue Club 2:00.40
 
723 +1.3% PB
19 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 2:00.47
 
692 -0.1%
20 James Richardson Bellevue Club 2:00.48
 
691 PB
21 Caleb Apodaca Olympic Cascade Aquatics 2:00.59
 
772 +1.0% PB
22 Patrick Keough University Place 2:00.69
 
825 +0.8% PB
23 Miguel Jacome King Aquatic Club 2:00.78
 
682 +0.2% SB
24 Alex Klinck Bellevue Club 2:01.19
 
814 +3.2% PB
25 Brendan Man valley aquatics swim team 2:01.20
 
758 PB
26 Leland Baltazar King Aquatic Club 2:01.42
 
753 +0.9% PB
27 Jude Wenker Bainbridge Island Swim Club 2:01.55
 
698 -1.7%
28 Alex Edwards Seattle Metropolitan Aquatic C 2:01.59
 
749 -2.0%
29 Gordon Kenny Bellevue Club 2:01.89
 
691 +8.1% PB
30 Parker Wichelmann Seattle Metropolitan Aquatic C 2:02.03
 
688 +0.0% PB
31 Tristan Haeger Bellevue Club 2:02.07
 
739 +0.5% PB
32 Jimmy Butler Bellevue Club 2:02.22
 
654 +1.9% PB
33 James Zheng Pro Swimming 2:02.26
 
735 +2.8% PB
34 Christopher Leu Bellevue Club 2:02.51
 
677 +3.9% PB
35 Daniel Gao Bellevue Club 2:02.53
 
729
36 Michael Lin Cascade Swim Club 2:02.54
 
647 +0.1% SB
37 Jack Budinich King Aquatic Club 2:02.59
 
646 +3.4% PB
38 Joey Fitzsimmons King Aquatic Club 2:02.74
 
640 +1.3% SB
39 Ethan Schwartz Olympic Cascade Aquatics 2:02.79
 
671 -0.9%
40 Warren Briggs Issaquah Swim Team 2:02.86
 
670 -0.3%
41 Thomas Eggenberger Bellevue Club 2:03.54
 
623
42 Erik Feldmann Bellevue Club 2:03.59
 
625
43 Nate Robinson Bellevue Club 2:03.60
 
624 +3.1% PB
44 Jonah Schedin Storm Aquatics (Washington) 2:03.79
 
617 +2.5% SB
45 Jackson Berman Issaquah Swim Team 2:04.12
 
611
46 Kyle Bailey Seattle Metropolitan Aquatic C 2:04.42
 
604
47 Robert Thomasberg Una Ppst 2:04.43
 
607 -0.4%
48 Calvin Werts Evergreen Swim Club 2:04.57
 
604 +1.2% PB
49 Matt Dingess University Place 2:04.92
 
678 -2.3%
50 Finn Heneghan Bellevue Club 2:05.45
 
667 -0.1%
51 Trace Davison Smith Seattle Metropolitan Aquatic C 2:05.80
 
714 -0.4%
52 Brandon Leu Bellevue Club 2:05.91
 
574 +1.7% SB
53 Dietrich Meyer Bremerton YMCA 2:06.36
 
648 -1.2%
54 Max Baker Olympic Cascade Aquatics 2:06.41
 
596 PB
55 Colin Wood Seattle Metropolitan Aquatic C 2:06.66
 
696 -1.0%
56 Jake Rinehart Wave Aquatics 2:07.39
 
576 +2.4% SB
57 Yusef Torky Seattle Metropolitan Aquatic C 2:07.54
 
786 +0.1% PB
58 Andrew Winquist Mighty Marlins Swim Club 2:07.76
 
537
59 Joey Vacura Bellevue Club 2:08.05
 
531 -0.3%
60 Haak Meyer Bremerton YMCA 2:08.44
 
526 PB
61 Aric Prieve Cascade Swim Club 2:09.06
 
514
62 Nathan Miller StingRay Swimming 2:12.13
 
456 +2.1% PB
63 Andrew Osborn Cascade Swim Club 2:13.09
 
435
64 John Snider Mighty Marlins Swim Club 2:16.46
 
376
Stevie Fitch Wave Aquatics NS