Site logo

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

200 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics 2:01.42
 
898 +2.3% PB
2 Michael Linnihan Elmbrook Swim Club 2:04.58
  A
876 +6.4% PB
3 Jeff Vitek WEST Swim Club 2:05.63
 
819 +2.8% PB
4 Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team 2:05.79
 
853 +2.1% PB
5 Frank Niziolek St Charles Swim Team 2:06.26
 
807 +1.5% SB
6 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 2:07.00
 
794 -0.6%
7 Mark Auger Wildkit Swimming Organization 2:07.35
 
787 PB
8 Michael Schwers Fox Valley Swim Team 2:08.27
 
770 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization 2:07.72
 
780
10 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:08.76
 
761 +1.6% SB
11 Griffin O'Leary Barrington Swim Club 2:08.92
 
916 PB
12 Jackson Kuhlers Club Hawkeye 2:09.87
 
741
13 Branko Kosanovich WEST Swim Club 2:09.94
 
777 -0.3%
14 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:10.18
 
736 +2.9% PB
15 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 2:10.29
 
734
16 Nate Baxter St Charles Swim Team 2:10.42
 
769 +0.9% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Dillon Stangeland --- (unattached) 2:10.55
 
729 -1.5%
18 Zach Nelson Riptide 2:10.74
 
734 +3.4% SB
19 Matt Reed Maverick Swim Club 2:11.27
 
716
20 Constantin Bensch Madison Aquatic Club 2:11.82
 
744
21 Damon Venner Sioux Falls Swim 2:12.53
 
595 +8.4% PB
22 Izaak Hajek Iowa Flyers Swim Club 2:13.67
 
711 -0.8%
23 Brendan Wagner Elmhurst Swim Team 2:13.72
 
681
Janssen Gamilla Maverick Swim Club DQ
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Matthew Gibson YMCA Flying Fish 2:11.40
 
871 +1.3% PB
26 Aidan Shue Rochester Orcas Swim Club 2:12.46
 
732 PB
27 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:13.39
 
687 PB
28 Jake Darlinger Fox Valley Swim Team 2:14.02
 
676 +2.9% PB
29 Liam Davis Maverick Swim Club 2:14.41
 
742 +0.3% PB
30 Teegan Cook West Chicago Sharks 2:14.58
 
739 +0.4% PB
31 Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team 2:16.12
 
639
32 Zachary Teplin Ozaukee Aquatics 2:16.80
 
628 -1.3%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics 2:01.30
  A
901 +2.4% PB
2 Jeff Vitek WEST Swim Club 2:05.28
 
825 +3.1% PB
3 Mark Auger Wildkit Swimming Organization 2:06.24
 
808 PB
4 Michael Linnihan Elmbrook Swim Club 2:06.44
 
841 +5.0% PB
5 Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team 2:06.53
 
839 +1.5% PB
6 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 2:07.10
 
792 -0.7%
7 Frank Niziolek St Charles Swim Team 2:07.14
 
791 +0.8% SB
8 Michael Schwers Fox Valley Swim Team 2:08.10
 
773 PB
9 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization 2:08.12
 
773
10 Branko Kosanovich WEST Swim Club 2:09.73
 
781 -0.1%
11 Jackson Kuhlers Club Hawkeye 2:09.78
 
743
12 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:10.21
 
735 +0.4% SB
13 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 2:10.35
 
733
14 Griffin O'Leary Barrington Swim Club 2:10.43
 
889 PB
15 Nate Baxter St Charles Swim Team 2:10.74
 
763 +0.6% PB
16 Tim Rizzo Riptide 2:10.88
 
731 +3.8% PB
17 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:10.91
 
723 +2.3% SB
18 Zach Nelson Riptide 2:11.04
 
728 +3.1% SB
19 Matt Reed Maverick Swim Club 2:11.12
 
719
20 Janssen Gamilla Maverick Swim Club 2:11.56
 
711 PB
21 Dillon Stangeland --- (unattached) 2:11.92
 
705 -2.6%
22 Damon Venner Sioux Falls Swim 2:12.84
 
591 +8.2% PB
23 Constantin Bensch Madison Aquatic Club 2:13.12
 
721
24 Brendan Wagner Elmhurst Swim Team 2:13.48
 
685
25 Izaak Hajek Iowa Flyers Swim Club 2:13.63
 
712 -0.7%
26 Matthew Gibson YMCA Flying Fish 2:13.75
 
830 -0.4%
27 Jake Darlinger Fox Valley Swim Team 2:13.91
 
678 +3.0% PB
28 Teegan Cook West Chicago Sharks 2:14.11
 
747 +0.8% PB
29 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 2:14.19
 
665 -1.5%
30 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:14.41
 
669 PB
31 Trever Brenner Sioux Falls Swim 2:14.53
 
569 +4.6% SB
32 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team 2:14.63
 
657 +6.4% PB
33 Aidan Shue Rochester Orcas Swim Club 2:15.01
 
688 PB
34 Liam Davis Maverick Swim Club 2:15.46
 
724 -0.5%
35 Eric Weng Fox Valley Swim Team 2:15.54
 
642 +2.3% PB
36 Haakon Naughton Riptide 2:16.61
 
781 -1.4%
37 Nate Stone Hurricanes Swim 2:16.66
 
622
38 Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team 2:16.80
 
628
39 Zachary Teplin Ozaukee Aquatics 2:17.23
 
621 -1.7%
40 Alex Ostrowski Swift Aquatics 2:18.26
 
632 -0.1%
41 Amir Aliyev Fox Valley Swim Team 2:18.54
 
671 -1.8%
42 Connor McCarthy WEST Swim Club 2:20.34
 
641 -3.4%
43 Filip Pancerz Arlington Alligators Inc 2:21.76
 
537 +5.1% SB
44 Miles McIntyre Sheridan Swim Team 2:22.73
 
602 -4.1%
45 Malcolm Hunter AquaStorm 2:23.62
 
507 +7.5% PB
Mike Petro Arlington Alligators Inc DQ
Grant Thompson Austin Swim Club NS
Robert Petersen Delta Aquatics NS
Colin Williams Reach Aquatics Swim Club NS
Michael Sullivan Wisconsin Aquatics NS