Site logo

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tanner Nelson Club Hawkeye 2:17.70
  A
933 +8.6% PB
2 Kyle Barker --- (unattached) 2:18.33
 
923 +5.2% PB
3 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 2:18.66
  A
918
4 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:20.04
  A
898 +1.3% SB
5 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics 2:21.16
  A
881 +0.2% PB
6 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 2:22.89
 
856 +2.7% PB
7 Caleb Babb --- (unattached) 2:23.47
 
853 +2.1% PB
8 Evan Yoder of Minnesota Twin Cities 2:23.75
 
843 +1.2% SB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Mitch Hovis Wyoming Aquatics 2:20.28
  A
894
10 Isaak Webb --- (unattached) 2:22.32
 
864 +0.9% PB
11 Justin Torres of Minnesota Twin Cities 2:22.35
  A
864 PB
12 Weston Credit Club Hawkeye 2:22.60
  A
860 +7.7% PB
13 Q Steffen Riptide 2:23.50
 
847 +4.3% PB
14 Jack Poppitz Riptide 2:25.10
 
824 +2.1% PB
15 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:27.46
 
790 -0.3%
Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics DQ
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:21.84
  A
877 PB
18 Zach Affeldt South Metro Storm 2:24.82
 
880 +4.0% PB
19 Chris Phillips Lyons Swim Club 2:25.58
 
817 +6.2% SB
20 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:25.90
 
818 +2.0% PB
21 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:26.09
 
809 +5.4% PB
22 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:27.06
 
795 +0.1% PB
23 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:30.01
 
753 +1.7% SB
24 Will Myhre St Charles Swim Team 2:30.54
 
752 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:29.08
 
766 +4.0% PB
25 Jack Hoppe Barrington Swim Club 2:29.08
 
812 +4.9% PB
27 Austin Cabel St Charles Swim Team 2:29.33
 
769 +4.0% PB
28 Sean Yetter St Charles Swim Team 2:29.87
 
801 +2.4% PB
29 Rohan Nagori Fox Valley Swim Team 2:32.46
 
764 +1.6% SB
30 Garrett Prybell St Charles Swim Team 2:32.54
 
723 +2.9% SB
31 Elmer Weng Fox Valley Swim Team 2:32.79
 
768 +2.6% SB
32 Jay Jensen WEST Swim Club 2:34.56
 
735 +0.9% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 2:19.50
 
906
2 Kyle Barker --- (unattached) 2:20.48
 
891 +3.8% SB
3 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:20.69
 
888 +0.8% SB
4 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 2:20.75
  A
887 +4.1% PB
5 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics 2:21.37
 
878 +0.1% PB
6 Tanner Nelson Club Hawkeye 2:21.44
 
877 +6.1% PB
7 Evan Yoder of Minnesota Twin Cities 2:21.90
  A
870 +2.5% PB
8 Caleb Babb --- (unattached) 2:22.29
 
870 +2.9% PB
9 Justin Torres of Minnesota Twin Cities 2:23.03
 
854 PB
10 Mitch Hovis Wyoming Aquatics 2:23.13
 
852
11 Weston Credit Club Hawkeye 2:23.16
 
852 +7.4% PB
12 Isaak Webb --- (unattached) 2:23.25
 
851 +0.3% PB
13 Q Steffen Riptide 2:23.67
 
844 +4.1% PB
14 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 2:24.38
 
834 PB
15 Jack Poppitz Riptide 2:25.01
 
825 +2.2% PB
16 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:25.08
 
824 +1.3% PB
17 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:25.35
 
826 +2.4% PB
18 Danny Sivak --- (unattached) 2:25.82
 
813 PB
19 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:25.90
 
818
20 Chris Phillips Lyons Swim Club 2:25.98
 
811 +5.9% SB
21 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:27.01
 
796 +4.8% PB
22 Will Myhre St Charles Swim Team 2:28.04
 
787 PB
23 Zach Affeldt South Metro Storm 2:28.35
 
830 +1.6% PB
24 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:28.64
 
773 -1.0%
25 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:28.74
 
771 +2.5% SB
26 Jack Hoppe Barrington Swim Club 2:29.14
 
811 +4.9% PB
27 Austin Cabel St Charles Swim Team 2:29.66
 
764 +3.8% PB
28 Sean Yetter St Charles Swim Team 2:29.92
 
800 +2.4% PB
29 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 2:30.35
 
748 PB
30 Elmer Weng Fox Valley Swim Team 2:30.38
 
801 +4.1% PB
31 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:31.05
 
738 +2.7% PB
32 Garrett Prybell St Charles Swim Team 2:32.66
 
722 +2.8% SB
33 Craig Robrock South Metro Storm 2:32.71
 
715 PB
34 Rohan Nagori Fox Valley Swim Team 2:32.84
 
759 +1.4% SB
35 Jay Jensen WEST Swim Club 2:33.08
 
756 +1.8% PB
36 Calvin Groenewold Ultimate Swimming, Inc. 2:33.54
 
749 -0.9%
37 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. 2:33.73
 
747 +0.6% PB
38 David Rak Lyons Swim Club 2:33.74
 
701 +6.8% PB
39 Jacob Simonek Palos-Orland Swim Association 2:34.27
 
699 +2.4% PB
40 Young Liang J-Hawk Aquatic Club 2:34.46
 
745 -0.4%
41 Peyton Gaumer YMCA of Greater Des Moines 2:34.63
 
688 PB
42 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 2:35.24
 
726 +0.6% PB
43 Phil Scarim Hickory Willow Swim Association 2:35.31
 
725 -1.7%
44 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team 2:36.12
 
722 -0.2%
45 Jeddrick Gamilla Maverick Swim Club 2:36.34
 
719
46 Sebastian Smolecki Hickory Willow Swim Association 2:36.60
 
707
47 Alex Dvorak Maverick Swim Club 2:36.85
 
712
48 Michael Puczko Swift Aquatics 2:36.86
 
704 -0.2%
49 Austin Stevenson Cats Aquatic Team 2:36.87
 
657 -1.5%
50 William Bennett Cats Aquatic Team 2:36.95
 
656 +0.8% PB
51 Louis Stephan Iowa Flyers Swim Club 2:37.05
 
701 -1.1%
52 Eric Bergeson AquaStorm 2:37.33
 
651 PB
53 Daniel Langlois Barrington Swim Club 2:38.06
 
695 PB
54 Mitchell Johnson WEST Swim Club 2:38.36
 
691 +0.2% SB
55 Jordan Christensen Iowa Flyers Swim Club 2:38.58
 
757 -1.2%
56 Brian Knothe Fox Valley Swim Team 2:38.72
 
686 +0.6% PB
57 Nicholas Starr Ozaukee Aquatics 2:38.85
 
636 -0.6%
58 Colby Lomaglio Homewood Flossmoor Swim Club 2:38.98
 
683 -1.3%
59 Charlie Feller Badger Aquatic Club (WI) 2:42.91
 
622
Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) DQ
Pedro Cavour Delta Aquatics DQ
Murphy Kinsella Blue Devil Swim Club DQ
Jack Hiss Fox Valley Swim Team DQ
Andy Hobar Reach Aquatics Swim Club DQ
Nick Smith Wildcat Aquatics NS