Site logo

Speedo Champions Series - Iowa City

400 IM Men

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics A 4:25.43
910 +1.3% PB
2 Kyle Barker unattached 4:29.49
872 +2.6% SB
3 Matt Hedman unattached 4:30.44
864 +0.9% PB
4 Nick Smith Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics 4:30.61
862 +0.9% PB
5 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:30.71
861 PB
6 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association logoHickory Willow Swim Association 4:35.02
822 +4.3% SB
7 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:37.03
804 +1.0% SB
8 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization logoWildkit Swimming Organization 4:44.74
736
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
9 Keegan Hawkins St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:36.90
805
10 Frank Niziolek St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:38.75
789 +6.7% SB
11 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:40.14
776 PB
12 Spencer Hohm Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) 4:40.57
772 +1.5% SB
13 Tim Rizzo Riptide logoRiptide 4:42.46
756 +1.7% PB
14 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:44.38
739
15 Austin Cabel St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:46.65
719 +1.9% PB
16 Justin Torres Minnesota logoMinnesota 4:47.13
715
C Final LCM
Name Team Time Pts Imp
17 Jeff Vitek WEST Swim Club logoWEST Swim Club 4:40.79
770 PB
18 Jack Hiss Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:44.74
736 +3.8% PB
19 Mark Auger Wildkit Swimming Organization logoWildkit Swimming Organization 4:46.75
719 PB
20 Zach Nelson Riptide logoRiptide 4:47.31
714 +2.5% SB
21 Jack Wike Sterling Stingrays Swim Club logoSterling Stingrays Swim Club 4:48.44
737 -0.2%
22 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 4:48.68
735
23 Lucas Conrads Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:50.58
734 +0.8% PB
Q Steffen Riptide logoRiptide DQ
D Final LCM
Name Team Time Pts Imp
25 Nate Baxter St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:45.56
762 +7.6% PB
25 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. logoUltimate Swimming, Inc. 4:45.56
762 +0.7% PB
27 Jay Jensen WEST Swim Club logoWEST Swim Club 4:46.48
754 +2.4% PB
28 Andrew Martin Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:49.08
699 0.0%
29 Kyri Chen Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:50.80
684
30 Aidan Shue Rochester Orcas Swim Club logoRochester Orcas Swim Club 4:51.55
710 PB
31 Garrett Prybell St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:52.97
666 PB
32 Ricky Williams St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:57.11
664 +2.4% SB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics 4:28.76
879 +0.1% PB
2 Nick Smith Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics A 4:30.34
865 +1.0% PB
3 Matt Hedman unattached 4:30.85
860 +0.7% PB
4 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:32.65
843 +2.5% PB
5 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:32.95
841
6 Kyle Barker unattached 4:34.85
824 +0.7% SB
7 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association logoHickory Willow Swim Association 4:35.81
815 +4.0% SB
8 Caleb Aman Lane 4 Aquatics logoLane 4 Aquatics 4:37.28
802 +5.0% SB
9 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization logoWildkit Swimming Organization 4:38.44
791 PB
10 Chris Wills Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:40.21
776
11 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:40.75
771 PB
12 Keegan Hawkins St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:42.48
756
13 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:42.88
752 PB
14 Spencer Hohm Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) 4:43.46
747 +0.5% SB
15 Tim Rizzo Riptide logoRiptide 4:43.86
744 +1.3% PB
16 Austin Cabel St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:44.11
741 +2.8% PB
17 Frank Niziolek St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:44.67
737 +4.7% SB
18 Justin Torres Minnesota logoMinnesota 4:44.71
736
19 Jared Simpson Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:44.92
734 -2.0%
20 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:45.03
733
21 Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:45.33
764 +0.3% PB
22 Q Steffen Riptide logoRiptide 4:45.60
728 0.0%
23 Jeff Vitek WEST Swim Club logoWEST Swim Club 4:46.78
718 PB
24 Lucas Conrads Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:47.02
765 +2.0% PB
25 Mark Auger Wildkit Swimming Organization logoWildkit Swimming Organization 4:47.64
711 PB
26 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 4:48.25
738
27 Zach Nelson Riptide logoRiptide 4:48.36
705 +2.2% SB
28 Jack Hiss Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:48.40
704 +2.6% PB
29 Jack Wike Sterling Stingrays Swim Club logoSterling Stingrays Swim Club 4:48.60
735 -0.3%
30 Jay Jensen WEST Swim Club logoWEST Swim Club 4:48.83
734 +1.6% PB
31 Craig Robrock South Metro Storm logoSouth Metro Storm 4:49.46
695
32 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. logoUltimate Swimming, Inc. 4:50.26
721 -0.9%
33 Aidan Shue Rochester Orcas Swim Club logoRochester Orcas Swim Club 4:51.50
711 PB
34 Andrew Martin Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:51.51
678 -0.8%
35 Nate Baxter St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:52.47
703 +5.4% PB
36 Kyri Chen Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:52.50
670
37 Ricky Williams St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:52.65
701 +3.9% SB
38 Garrett Prybell St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:52.73
668 PB
39 Daniel Langlois Barrington Swim Club logoBarrington Swim Club 4:53.32
711
40 Andy Ritsema Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:53.92
690 -1.6%
41 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:54.38
687 -0.8%
42 Elmer Weng Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:54.43
702 +2.9% PB
43 Cam Harris Delta Aquatics logoDelta Aquatics 4:55.85
642 -1.1%
44 Nicholas Starr Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:56.77
634 +0.3% SB
45 Zach Affeldt South Metro Storm logoSouth Metro Storm 4:56.97
681 +2.1% SB
46 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 4:57.44
629 -1.6%
47 Dan Emary Barrington Swim Club logoBarrington Swim Club 4:58.01
656 -0.3%
48 David Rak Lyons Swim Club logoLyons Swim Club 4:58.26
622 +5.3% PB
49 Daniel Puczko Swift Aquatics logoSwift Aquatics 4:59.31
613 -1.1%
50 Damon Venner Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 4:59.47
540 -0.3%
51 Izaak Hajek Iowa Flyers Swim Club logoIowa Flyers Swim Club 5:02.13
623 +3.0% PB
52 Colby Lomaglio Homewood Flossmoor Swim Club logoHomewood Flossmoor Swim Club 5:02.24
638 -1.6%
53 Jake Darlinger Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 5:03.00
584
Aidan Farley Hickory Willow Swim Association logoHickory Willow Swim Association DQ
Griffin Wolner Winona Swim Club logoWinona Swim Club DQ
Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team DQ
Michael Messner unattached NS
Mason Schoof Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club DQ