Site logo

ST TXLA American Short Course Championships

  • Completed
  • Mar. 01–03, 2018
  • SCY
  • Austin, TX

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jonathan Gomez Southern Methodist logo 1:43.34
 
835 +0.1% SB
2 Max Holter Texas logo 1:44.93
 
798 -1.0%
3 Austin Van Overdam Texas A & M logo 1:45.47
 
786 +1.7% PB
4 Benjamin Walker Texas A & M logo 1:45.56
 
784 +2.0% PB
5 Bryce Bohman Longhorn Aquatics 1:45.93
 
922 PB
6 Mason Tenney Texas logo 1:46.90
 
755 -1.1%
7 Chris Seymour The Woodlands Swim Team 1:50.06
 
874 -0.1%
8 Wyatt Davis Carmel Swim Club 1:50.11
 
873 +6.7% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Sam Artmann Austin Swim Club 1:47.18
 
910 +4.9% PB
10 Gavin Moak Austin Swim Club 1:51.29
 
848 +1.6% PB
11 Brian Wong --- (unattached) 1:52.31
 
801 -1.7%
12 Ryan Ascencio Mission Viejo Nadadores 1:52.95
 
787 -1.4%
13 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 1:53.37
 
779 -0.5%
14 Jason Schreiber Aquazot Swim Club 1:53.40
 
805 -0.3%
15 Tristan Depew Santa Barbara Swim Club 1:54.01
 
766 +0.2% PB
16 Nathan Huot Aquazot Swim Club 1:56.25
 
720 -4.8%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Brett Sherman Carmel Swim Club 1:51.43
 
805 +3.6% PB
18 Jota Iwase Carmel Swim Club 1:53.18
 
783 -1.0%
19 Nick Williams Mission Viejo Nadadores 1:53.54
 
832 +0.9% PB
20 Gabriel Kennedy Austin Swim Club 1:53.92
 
767 +1.1% PB
21 Caleb Black Nwga 1:54.35
 
744 -2.5%
22 Benjamin Cude Austin Swim Club 1:54.56
 
740 +0.9% PB
23 Noah Carlson Kamehameha Swim Club 1:55.62
 
733 +5.2% PB
24 Bobby Pearce Pearland Aquatics 1:56.17
 
722 -2.3%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jonathan Gomez Southern Methodist logo 1:43.28
 
837 +0.2% SB
2 Max Holter Texas logo 1:43.57
 
830 +0.3% SB
3 Bryce Bohman Longhorn Aquatics 1:44.01
 
965 PB
4 Austin Van Overdam Texas A & M logo 1:46.36
 
766 +0.9% SB
5 Benjamin Walker Texas A & M logo 1:47.23
 
748 +0.5% PB
6 Mason Tenney Texas logo 1:47.53
 
742 -1.7%
7 Wyatt Davis Carmel Swim Club 1:50.24
 
871 +6.6% PB
8 Noah Brune Mission Viejo Nadadores 1:50.82
 
858 +0.9% PB
9 Chris Seymour The Woodlands Swim Team 1:50.89
 
857 -0.8%
10 Sam Artmann Austin Swim Club 1:51.15
 
825 +1.4% PB
11 Jason Schreiber Aquazot Swim Club 1:51.74
 
839 +1.2% PB
12 Gavin Moak Austin Swim Club 1:51.98
 
834 +1.0% PB
13 Mateo Gonzalez Medina Texas A & M logo 1:52.10
 
654
14 Brian Wong --- (unattached) 1:52.16
 
804 -1.5%
15 Ryan Ascencio Mission Viejo Nadadores 1:52.71
 
792 -1.2%
16 Tristan Depew Santa Barbara Swim Club 1:53.10
 
784 +1.0% PB
17 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 1:53.22
 
782 -0.3%
18 Nathan Huot Aquazot Swim Club 1:53.54
 
775 -2.4%
19 Bobby Pearce Pearland Aquatics 1:53.71
 
772 -0.1%
20 Brett Sherman Carmel Swim Club 1:53.83
 
755 +1.5% PB
21 Jota Iwase Carmel Swim Club 1:53.90
 
768 -1.7%
22 Caleb Black Nwga 1:54.14
 
748 -2.3%
23 Nick Williams Mission Viejo Nadadores 1:54.82
 
806 -0.3%
24 Gabriel Kennedy Austin Swim Club 1:54.92
 
747 +0.3% PB
25 George Liu --- (unattached) 1:55.05
 
744 -1.3%
26 Benjamin Cude Austin Swim Club 1:55.31
 
725 +0.3% PB
27 Noah Carlson Kamehameha Swim Club 1:55.88
 
728 +5.0% PB
28 Joel Hernandez Mission Viejo Nadadores 1:56.06
 
948 +0.8% PB
29 Griffin Hadley Carmel Swim Club 1:56.16
 
779 +6.6% PB
30 Brian Cantin Mission Viejo Nadadores 1:56.46
 
716 +1.7% PB
31 RJ Taylor The Woodlands Swim Team 1:57.13
 
729 +0.7% PB
32 Christopher Berg Kamehameha Swim Club 1:57.46
 
681 +2.8% PB
33 John Carroll Nwga 1:57.94
 
686 -0.0%
34 Tyler Hulet The Woodlands Swim Team 1:57.97
 
743 +3.3% PB
35 Cotton Fields The Woodlands Swim Team 1:59.82
 
706 PB
36 Davis Taylor Mission Viejo Nadadores 2:02.61
 
622 +1.2% SB
37 Jarrett Takahashi Kamehameha Swim Club 2:05.12
 
549 -6.9%
Drew Kibler Carmel Swim Club DQ
Matthew Degtyar Trinity Prep Aquatics NS
Anthony Kim Texas A & M logo NS
Christian Ferraro Georgia Tech logo NS
Gus Karau Texas A & M logo NS