Site logo

ST TXLA American Short Course Championships

  • Completed
  • Mar. 01–03, 2018
  • SCY
  • Austin, TX

100 Breast Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Hannah Womer --- (unattached) 1:03.22
 
840 -0.4%
2 Skyler Smith --- (unattached) 1:03.37
 
884 +0.4% PB
3 Sophia Sebastian --- (unattached) 1:04.92
 
802 +0.1% PB
4 Malia Mills Aquazot Swim Club 1:05.07
 
820 -0.9%
5 Juliana Witting Aquazot Swim Club 1:05.44
 
784 -1.3%
6 Sarah Kutz Austin Swim Club 1:05.55
 
780 -0.5%
7 Jenessa Schwarz Trinity Prep Aquatics 1:06.33
 
754 -1.5%
8 Jamy Lum Kamehameha Swim Club 1:06.56
 
746 -1.9%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Devon Forker Mission Viejo Nadadores 1:05.89
 
769 -2.3%
10 Amanda Anderson Aquazot Swim Club 1:06.09
 
762 +1.0% SB
11 Chloe Hernandez Gulliver Swim Club 1:06.70
 
771 +2.3% PB
12 Emily Baker Mission Viejo Nadadores 1:07.22
 
703 +1.0% SB
13 Dani Fasan --- (unattached) 1:07.36
 
720 -2.1%
14 Rachel Young Carmel Swim Club 1:07.51
 
693 +1.6% SB
15 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club 1:08.01
 
698 +2.3% SB
16 Allie Holmes Berkeley Barracudas 1:08.24
 
755 -0.6%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Paulina Ruelas Kamehameha Swim Club 1:07.09
 
729 +2.3% PB
18 Mari Yasumi Kamehameha Swim Club 1:07.16
 
726 -0.8%
19 Lauren Lacson The Woodlands Swim Team 1:07.39
 
742 -1.1%
19 Phoebe Reid Nwga 1:07.39
 
748 PB
21 Lydia Evans Austin Swim Club 1:07.59
 
690 -2.1%
22 Hannah Linde Wyoming logo 1:08.13
 
564 +2.5% PB
23 Elisabeth Halm Austin Swim Club 1:08.17
 
716 -2.4%
24 Madyson Morse Pearland Aquatics 1:08.78
 
651 -4.3%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Skyler Smith --- (unattached) 1:03.88
 
867 -0.4%
2 Hannah Womer --- (unattached) 1:04.38
 
799 -2.2%
3 Sophia Sebastian --- (unattached) 1:05.48
 
783 -0.8%
4 Malia Mills Aquazot Swim Club 1:05.58
 
803 -1.6%
5 Juliana Witting Aquazot Swim Club 1:05.65
 
777 -1.7%
6 Sarah Kutz Austin Swim Club 1:05.89
 
769 -1.0%
7 Jenessa Schwarz Trinity Prep Aquatics 1:05.99
 
765 -1.0%
8 Jamy Lum Kamehameha Swim Club 1:06.03
 
764 -1.1%
9 Amanda Anderson Aquazot Swim Club 1:06.17
 
759 +0.8% SB
10 Devon Forker Mission Viejo Nadadores 1:06.45
 
750 -3.2%
11 Rachel Young Carmel Swim Club 1:06.77
 
718 +2.7% SB
12 Chloe Hernandez Gulliver Swim Club 1:06.96
 
762 +1.9% PB
13 Emily Baker Mission Viejo Nadadores 1:06.97
 
711 +1.3% SB
14 Allie Holmes Berkeley Barracudas 1:07.07
 
794 +1.1% PB
15 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club 1:07.09
 
729 +3.7% PB
16 Dani Fasan --- (unattached) 1:07.10
 
728 -1.7%
17 Lydia Evans Austin Swim Club 1:07.30
 
700 -1.6%
18 Phoebe Reid Nwga 1:07.61
 
741 PB
19 Lauren Lacson The Woodlands Swim Team 1:07.66
 
733 -1.5%
20 Mari Yasumi Kamehameha Swim Club 1:07.71
 
708 -1.6%
21 Elisabeth Halm Austin Swim Club 1:07.74
 
730 -1.7%
22 Hannah Linde Wyoming logo 1:07.77
 
573 +3.0% PB
23 Paulina Ruelas Kamehameha Swim Club 1:07.81
 
705 +1.2% PB
24 Madyson Morse Pearland Aquatics 1:08.05
 
675 -3.2%
25 Julianna Birlin Austin Swim Club 1:08.08
 
696 -3.4%
26 Maddie Deucher Austin Swim Club 1:08.09
 
674 +6.7% SB
27 Jessica Celuch Trinity Prep Aquatics 1:08.33
 
711 +0.3% PB
28 Eva Wolpert Trinity Prep Aquatics 1:08.38
 
709 +0.8% PB
29 Lauren Croll Kamehameha Swim Club 1:08.46
 
713 -1.5%
30 Jenny Valido Trinity Prep Aquatics 1:08.47
 
683 +1.4% PB
31 Sarah Rogillio Austin Swim Club 1:08.57
 
703 -0.1%
32 Lauren Gleason Mission Viejo Nadadores 1:08.82
 
672 +0.9% SB
33 Mirabella LeVine Aquazot Swim Club 1:08.91
 
733 -0.6%
34 Haley Hoefer --- (unattached) 1:08.98
 
696 -0.2%
35 Elle Gindlesperger Trinity Prep Aquatics 1:08.99
 
791 -0.8%
36 Samantha Waples Carmel Swim Club 1:09.09
 
641 +0.3% PB
37 Lyra Gonzalez Kamehameha Swim Club 1:09.85
 
617 +2.3% SB
38 Sarah Jarding Carmel Swim Club 1:09.89
 
637 -6.3%
39 Iliza Aguilar Miami Swimming 1:10.09
 
654 -0.1%
40 Devyn Hantgin Austin Swim Club 1:10.80
 
586 -3.4%
41 Kaitlyn McDaniel Austin Swim Club 1:10.91
 
583 -1.4%
42 Sarah Brewer Wyoming logo 1:11.36
 
491 +3.2% SB
Kelly Pash Carmel Swim Club DQ