Site logo

ST TXLA American Short Course Championships

  • Completed
  • Mar. 01–03, 2018
  • SCY
  • Austin, TX

200 Free Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Quinn Schaedler Austin Swim Club 1:46.02
 
931 +1.6% PB
2 Diana Dunn Austin Swim Club 1:46.56
 
916 +1.2% PB
3 Kendall Shields Austin Swim Club 1:48.70
 
857 -0.2%
4 Kristen Covello Wyoming logo 1:51.84
 
695 +3.7% PB
5 Kendra Bowen Carmel Swim Club 1:51.93
 
771 -1.6%
6 Vicky Gong Mission Viejo Nadadores 1:53.34
 
734 -0.2%
7 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club 1:53.39
 
733 +0.1% PB
8 Rachel Young Carmel Swim Club 1:53.54
 
729
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Ellie Shorten Class Aquatics 1:52.62
 
766 +1.0% PB
10 Grace Monahan Kamehameha Swim Club 1:52.69
 
805 0.0%
11 Maya Gulvady --- (unattached) 1:52.87
 
746 -1.3%
12 Natalie Oien Mission Viejo Nadadores 1:53.78
 
723 -0.2%
13 Sofia Carlson Kamehameha Swim Club 1:54.20
 
766 +1.7% PB
14 Ella Mazurek --- (unattached) 1:55.35
 
737 -2.6%
15 Legrand Pound Kamehameha Swim Club 1:56.65
 
643 -1.8%
16 Alyssa Conley Carmel Swim Club 1:58.22
 
615 -4.4%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Rylie Lopez Austin Swim Club 1:52.81
 
761 -0.9%
18 Ainsley Everett The Woodlands Swim Team 1:54.57
 
703 +1.1% PB
19 Sara Stricklin Trinity Prep Aquatics 1:55.02
 
745 +0.8% PB
20 Sarah Abril Gulliver Swim Club 1:55.24
 
687 +2.8% PB
21 Jenessa Schwarz Trinity Prep Aquatics 1:56.21
 
663 +0.4% PB
22 Gaby Antonini Gulliver Swim Club 1:56.41
 
658
23 Mari Yasumi Kamehameha Swim Club 1:57.55
 
631 -1.2%
Ikea Losey Mission Viejo Nadadores DQ
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Quinn Schaedler Austin Swim Club 1:46.16
 
927 +1.4% PB
2 Diana Dunn Austin Swim Club 1:48.69
 
857 -0.8%
3 Kendra Bowen Carmel Swim Club 1:52.04
 
768 -1.7%
4 Kristen Covello Wyoming logo 1:52.26
 
687 +3.3% PB
5 Vicky Gong Mission Viejo Nadadores 1:52.68
 
751 +0.4% SB
6 Kendall Shields Austin Swim Club 1:52.91
 
745 -4.1%
7 Rachel Young Carmel Swim Club 1:53.27
 
736
8 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club 1:53.51
 
730 +0.0% PB
9 Grace Monahan Kamehameha Swim Club 1:53.57
 
782 -0.8%
10 Maya Gulvady --- (unattached) 1:53.93
 
720 -2.2%
11 Natalie Oien Mission Viejo Nadadores 1:54.08
 
716 -0.5%
12 Alyssa Conley Carmel Swim Club 1:54.22
 
712 -0.9%
13 Ellie Shorten Class Aquatics 1:54.68
 
713 -0.8%
14 Ella Mazurek --- (unattached) 1:54.89
 
748 -2.2%
15 Legrand Pound Kamehameha Swim Club 1:55.00
 
684 -0.4%
16 Sofia Carlson Kamehameha Swim Club 1:55.26
 
739 +0.8% PB
17 Ainsley Everett The Woodlands Swim Team 1:55.65
 
677 +0.1% PB
18 Sara Stricklin Trinity Prep Aquatics 1:55.66
 
729 +0.3% PB
19 Ikea Losey Mission Viejo Nadadores 1:55.79
 
686 -2.3%
20 Jenessa Schwarz Trinity Prep Aquatics 1:55.92
 
670 +0.6% PB
20 Gaby Antonini Gulliver Swim Club 1:55.92
 
670
22 Sarah Abril Gulliver Swim Club 1:55.96
 
669 +2.2% SB
23 Rylie Lopez Austin Swim Club 1:56.09
 
679 -3.8%
24 Mari Yasumi Kamehameha Swim Club 1:56.14
 
665 +0.0% SB
25 Grace Olivardia Trinity Prep Aquatics 1:56.16
 
655 +4.8% SB
26 Hannah White Carmel Swim Club 1:56.96
 
645 -4.1%
27 Erin McGuirt Shark ATAC 1:57.26
 
629
28 Andrea Felix Mission Viejo Nadadores 1:59.09
 
586 -2.6%
Ella Collins Austin Swim Club NS
Sonaly Wintermute Mission Viejo Nadadores NS
Keeley Vardeman Austin Swim Club NS