Site logo

ST TXLA American Short Course Championships

  • Completed
  • Mar. 01–03, 2018
  • SCY
  • Austin, TX

200 Fly Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Dakota Luther Austin Swim Club 1:54.54
 
965 +0.6% PB
2 Kelly Pash Carmel Swim Club 1:57.15
 
925 +0.7% PB
3 Emily Cordovi Gulliver Swim Club 2:00.20
 
866 +1.2% SB
4 Ashlyn Underhill Carmel Swim Club 2:01.14
 
850 +0.6% PB
5 Katie Dougherty Carmel Swim Club 2:01.68
 
840 -0.5%
6 Hannah Bellina Pearland Aquatics 2:02.10
 
845 +0.1% PB
7 Hanna Erickson Mission Viejo Nadadores 2:03.49
 
809 -0.8%
8 Maija Ninness Santa Barbara Swim Club 2:05.99
 
767 -3.4%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Hannah Womer --- (unattached) 2:01.04
 
851 -1.0%
10 Erin McGuirt Shark ATAC 2:02.54
 
825 PB
11 Grace Monahan Kamehameha Swim Club 2:02.82
 
857 -2.2%
12 Sophia Sebastian --- (unattached) 2:04.45
 
798 +0.5% PB
13 Natalie Oien Mission Viejo Nadadores 2:04.66
 
795 +1.5% PB
14 Sarah Kutz Austin Swim Club 2:06.43
 
765 +2.8% PB
15 Maya Gulvady --- (unattached) 2:06.97
 
750 -0.8%
16 Gabrielle Limon Wyoming logo 2:08.41
 
627 +3.3% SB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Ainsley Everett The Woodlands Swim Team 2:03.79
 
810 +2.5% PB
18 Keeley Vardeman Austin Swim Club 2:06.03
 
766 +0.1% SB
19 Andrea Felix Mission Viejo Nadadores 2:07.49
 
742 +0.6% SB
20 Devon Forker Mission Viejo Nadadores 2:07.70
 
744 +0.4% PB
21 Paulina Ruelas Kamehameha Swim Club 2:09.36
 
716 +4.7% PB
22 Miranda Simon Austin Swim Club 2:09.50
 
714 -1.0%
23 Hannah White Carmel Swim Club 2:09.63
 
712 -4.0%
24 Morgan Croaning Carmel Swim Club 2:09.64
 
718 -1.5%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Dakota Luther Austin Swim Club 1:57.47
 
914 -2.0%
2 Ashlyn Underhill Carmel Swim Club 2:00.71
 
857 +1.0% PB
3 Kelly Pash Carmel Swim Club 2:01.95
 
841 -3.4%
4 Katie Dougherty Carmel Swim Club 2:02.68
 
823 -1.3%
5 Emily Cordovi Gulliver Swim Club 2:03.23
 
814 -1.3%
6 Hannah Bellina Pearland Aquatics 2:03.58
 
820 -1.1%
7 Maija Ninness Santa Barbara Swim Club 2:03.73
 
805 -1.6%
8 Hanna Erickson Mission Viejo Nadadores 2:04.35
 
795 -1.5%
9 Grace Monahan Kamehameha Swim Club 2:04.75
 
824 -3.8%
10 Erin McGuirt Shark ATAC 2:05.38
 
777 PB
11 Hannah Womer --- (unattached) 2:05.73
 
771 -4.9%
12 Natalie Oien Mission Viejo Nadadores 2:06.03
 
772 +0.4% PB
13 Sarah Kutz Austin Swim Club 2:06.06
 
771 +3.1% PB
14 Gabrielle Limon Wyoming logo 2:06.87
 
650 +4.5% SB
15 Sophia Sebastian --- (unattached) 2:06.99
 
756 -1.5%
16 Maya Gulvady --- (unattached) 2:08.32
 
728 -1.9%
17 Hannah White Carmel Swim Club 2:08.82
 
725 -3.4%
18 Miranda Simon Austin Swim Club 2:09.38
 
716 -0.9%
19 Devon Forker Mission Viejo Nadadores 2:09.42
 
715 -1.0%
20 Paulina Ruelas Kamehameha Swim Club 2:09.56
 
713 +4.5% PB
21 Morgan Croaning Carmel Swim Club 2:09.59
 
719 -1.4%
22 Ainsley Everett The Woodlands Swim Team 2:09.67
 
711 -2.1%
23 Andrea Felix Mission Viejo Nadadores 2:10.32
 
695 -1.6%
24 Keeley Vardeman Austin Swim Club 2:10.33
 
695 -3.3%
25 Lyra Gonzalez Kamehameha Swim Club 2:10.53
 
691 -2.1%
26 Rebecca Rivers Texas Gold 2:11.06
 
688 -0.8%
27 Lydia Evans Austin Swim Club 2:11.34
 
678 -3.8%
28 Alyssa Libang Class Aquatics 2:11.72
 
677 -1.7%
29 Sarah Jarding Carmel Swim Club 2:11.92
 
674 -0.6%
30 Emily Baker Mission Viejo Nadadores 2:12.38
 
661 -0.4%
31 Meredith Berglund Carmel Swim Club 2:12.40
 
673 -0.3%
32 Kendra Bowen Carmel Swim Club 2:12.46
 
665 +2.5% PB
33 Rylie Lopez Austin Swim Club 2:15.70
 
620
Ella Collins Austin Swim Club NS
Sonaly Wintermute Mission Viejo Nadadores NS
Gaby Antonini Gulliver Swim Club NS