CollegeSwimming.com

Filters

  • Meet Dashboard
  • Location

    Minnneapolis, MN

  • Date

    Jan. 13, 2017 - Jan. 15, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Back Women

A Final
Rank Name Team Finals Improvement
1 Kelly Leonard Riptide 2:01.40
2 Gabi Baldwin St. Croix Swim Club 2:01.88
PB
3 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 2:01.94
+0.5% PB
4 Lauren Lewis Riptide 2:04.14
5 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 2:04.81
6 Emily Baeth Central Iowa Aquatics 2:05.33
+0.7% SB
7 Brittany Horn Fox Valley Wave Swim Team 2:07.57
8 Skylar Welle Aquajets Swim Team 2:08.27
PB
B Final
Rank Name Team Finals Improvement
9 Anna Ellis Edina Swim Club 2:06.61
10 Kelli McCarthy Edina Swim Club 2:07.01
11 Keely McLean Riptide 2:07.24
12 Raegan Willis Minnetonka Swim Club 2:08.20
PB
13 Nicole Burg Minnetonka Swim Club 2:10.28
PB
14 Natalie Sepic Lake Country Swim Team 2:10.45
PB
15 Zory Matlashewski Edina Swim Club 2:10.49
-0.7%
16 Kasey McArdle Fastjets 2:10.64
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Gabi Baldwin St. Croix Swim Club 2:03.04
PB
2 Emily Baeth Central Iowa Aquatics 2:04.19
+0.7% SB
3 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 2:05.09
+0.5% PB
4 Kelly Leonard Riptide 2:06.70
5 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 2:06.87
6 Lauren Lewis Riptide 2:06.88
7 Skylar Welle Aquajets Swim Team 2:07.92
PB
8 Brittany Horn Fox Valley Wave Swim Team 2:08.05
9 Anna Ellis Edina Swim Club 2:08.62
10 Kasey McArdle Fastjets 2:09.00
11 Zory Matlashewski Edina Swim Club 2:09.24
-0.7%
12 Kelli McCarthy Edina Swim Club 2:09.30
13 Keely McLean Riptide 2:09.77
14 Nicole Burg Minnetonka Swim Club 2:09.97
PB
15 Natalie Sepic Lake Country Swim Team 2:10.03
PB
16 Raegan Willis Minnetonka Swim Club 2:10.80
PB
17 Annika Skogg Team Foxjet 2:11.46
18 Maria Currie West Express Swim Team 2:11.83
PB
19 Meredith Grant Dowling Riptide 2:12.14
20 Sophie Clarkowski Edina Swim Club 2:12.15
21 Payton Sheridan Lake Country Swim Team 2:12.64
PB
22 Shea Yuran Des Moines Swimming Federation 2:12.66
-0.9%
23 Carly Scheuerman St. Croix Swim Club 2:12.78
24 Gracie Taylor Taylor Aquajets Swim Team 2:12.82
25 Lucia Rizzo Riptide 2:12.94
26 Allyssa Phelps Aquajets Swim Team 2:13.04
27 Lindsey Coons Mid Wisconsin Wa 2:13.08
28 Maddie Worgull Lake Country Swim Team 2:13.09
29 Ellie Wanninger Aquajets Swim Team 2:13.55
30 Ana Birklid The Great Wolf Swim Team 2:13.65
31 Paige Smoley South East Metro Sharks 2:13.81
32 Alivia Lindorfer St. Croix Swim Club 2:14.03
33 Adriana Van Hout Fox Cities YMCA 2:14.11
+1.3% SB
34 Gabby Vitela Hudson Area Swim 2:14.27
35 Kasey Ericson Med-City Aquatics 2:14.37
36 Maya Knutson Piranhas Swim Cl 2:14.40
37 Addison Henkaline Lake Country Swim Team 2:14.55
38 Jenna Krahn Central Iowa Aquatics 2:14.91
-2.5%
39 Carson Slater Des Moines Swimming Federation 2:15.01
-1.2%
40 Taylor Daniel Des Moines Swimming Federation 2:15.33
41 Lindsey Turner Rochester Orcas Swim Club 2:15.68
42 Amber Secrist Life Time Minnes 2:16.15
43 Olivia Swanson Aquajets Swim Team 2:16.59
44 Grace Sakry Edina Swim Club 2:16.66
PB
45 Katherine Wikner Black Hawk Area Swim Team 2:16.69
46 Ava Howard St. Croix Swim Club 2:16.84
47 Sammi Hall Black Hawk Area Swim Team 2:16.98
48 Isabella Kudanovych West Express Swim Team 2:17.03
49 Alexandra Farrell Minnetonka Swim Club 2:17.14
50 Kara Mette Brookings Swim Club 2:17.16
51 Madelyn Hawker Aquajets Swim Team 2:17.47
52 Julia Linebaugh Life Time Minnes 2:17.61
53 Andrea Rodriguez-Arzola Des Moines Swimming Federation 2:17.90
-3.4%
54 Sheila Cochrane Brookings Swim Club 2:18.22
55 Eleanor Dolan Piranhas Swim Cl 2:18.62
56 Amelia Baxley Piranhas Swim Cl 2:18.65
57 Amanda Smith West Express Swim Team 2:18.69
58 Ellie Schini Minnetonka Swim Club 2:18.75
59 Gillian Durand The Great Wolf Swim Team 2:18.93
60 Olivia Pham Team Foxjet 2:19.40
61 Callie Kunz South East Metro Sharks 2:19.60
62 Kolbe Bachman South East Metro Sharks 2:19.69
63 Heather Johnson The Great Wolf Swim Team 2:19.70
64 Adeline Drier St. Croix Swim Club 2:20.26
65 Sara Anderson Hopkins Swim Club 2:20.51
66 Carissa Henderson Eau Claire YMCA Marlins 2:20.94
-3.4%
67 Lauren Murphy Team Foxjet 2:21.86
68 Sanya Holm Riptide 2:22.63
69 Alexandra Torgrimson Med-City Aquatics 2:22.68
-2.9%
70 Elizabeth Pardoe Northern Lakes A 2:23.47
71 Taryn Durry Riptide 2:23.85
72 Julia Glodoski Minnetonka Swim Club 2:24.07
73 Jessica Brekke Aquajets Swim Team 2:24.45
74 Grace Witherspoon Team Foxjet 2:24.94
75 Kaylee Benson Sea Devils Swim Club 2:25.06
76 Emily Miner Team Foxjet 2:26.64
77 Sophie Brackett Fox Valley Wave Swim Team 2:26.65
-4.2%
78 Samantha Friedrich Fastjets 2:27.35
79 Mikayla Meece Alexandria Swim 2:28.33
80 Elizabeth Flanagan Team Foxjet 2:31.28
81 Katelyn Rempe Hopkins Swim Club 2:31.58 x
82 Emily Pelszynski Aquajets Swim Team 2:32.07 x
83 Elsbeth Epperson Hopkins Swim Club 2:40.52 x
Carly Quast Aquajets Swim Team DQ