CollegeSwimming.com

2016 Illinois Boys State Championships

  • Completed
  • Feb. 26–27, 2016
  • SCY
  • WILLIAM DOBSON BURTO, IL

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Hinsdale Central Hinsdale Central
  1. Franco Reyes
  2. Craig Smith
  3. William Bowater
  4. Donovan Lahmann
1:23.94
 
149
2 Lyons Township N Lyons Township N
  1. Ryan Hammond
  2. Ben Breitenbucher
  3. Matthew Linden
  4. Henry Claesson
1:24.32
 
148
3 Notre Dame (Peoria) Notre Dame (Peoria)
  1. Ryan Wood
  2. Charlie Schneider
  3. Colton Paulson
  4. Samuel Neaveill
1:24.45
 
147
4 Saint Charles North Saint Charles North
  1. Joe Myhre
  2. Stephen Hutchinson
  3. Jack Williams
  4. Will Myhre
1:24.50
 
147
5 Naperville Central Naperville Central
  1. Phillip Sajaev
  2. Nicholas Rosenstiel
  3. Kyle Jackson
  4. Eric Gerlach
1:24.76
 
146
6 Neuqua Valley Neuqua Valley
  1. Matt Ciezczak
  2. Michael Peters
  3. John Ruan
  4. Joey Dalesandro
1:25.14
 
144
7 New Trier New Trier
  1. Daniel Brooks
  2. Will Kinsella
  3. Charlie Scheinfeld
  4. Riley Mech
1:25.30
 
143
8 Saint Charles East Saint Charles East
  1. Mitch Milosch
  2. Matt Nagler
  3. Nick Boryk
  4. John Cranfill
1:25.97
 
140
9 Waubonsie Valley Waubonsie Valley
  1. Taggart Lohman
  2. Ethan Morse
  3. Michael Schwers
  4. Eric Weng
1:26.23
 
139
10 Adlai Stevenson Adlai Stevenson
  1. Nicholas Baginski
  2. Topher Stensby
  3. Jacob Rosenkranz
  4. Alex Kapecki
1:26.28
 
139
11 Carl Sandburg Carl Sandburg
  1. Jake Gobeille
  2. Marty Blake
  3. Cobie Fritsch
  4. Aidan Farley
1:26.36
 
139
12 Saint Ignatius College Prep Saint Ignatius College Prep
  1. Ezra Mizgala
  2. Shane Hughes
  3. Jacob Furlong
  4. Reilly Shields
1:26.86
 
137
13 Fremd Fremd
  1. Nick Nevins
  2. Kenny Benjamin
  3. Arnas Maciunas
  4. Danny Konishi
1:27.05
 
136
14 Marmion Academy Marmion Academy
  1. Sam Wehrli
  2. Will Kamps
  3. Nolan Fergus
  4. Gary Rockwood
1:27.08
 
136
15 Evanston Township Evanston Township
  1. Rafael De Gouvea
  2. Charles Davis
  3. Evan Ziolkowski
  4. Adrian Lafont-Mueller
1:27.16
 
135
16 Cary Grove Cary Grove
  1. Cooper Langanis
  2. Scott Eibel
  3. Ethan Hare
  4. Corey Sheehan
1:27.34
 
135
17 Glenbrook South Glenbrook South
  1. Sam Salganik
  2. Wells Jack
  3. Byron Mandell
  4. Tommy Hagerty
1:27.35
 
135
18 Oak Park & River Forest Oak Park & River Forest
  1. Thomas Wolfe
  2. Thomas Rotatori
  3. Sean Pawelko
  4. Josh Fluharty
1:27.41
 
134
19 Deerfield Deerfield
  1. Ryan Smith
  2. Micah Wesselhoff
  3. Scott Stern
  4. Brent Bouslog
1:27.45
 
134
20 Glenbrook North Glenbrook North
  1. Arshad Baxamusa
  2. Eric Velez
  3. Jake Shapiro
  4. Mark Schneider
1:27.48
 
134
21 Springfield Springfield
  1. Matthew Knox
  2. Jake Freer
  3. Jake Frech
  4. Gage Hamill
1:27.52
 
134
22 Northside College Prep Northside College Prep
  1. Andreas Roeseler
  2. Tyler Shimada
  3. Gabriel Piechnik
  4. Kacper Piechnik
1:27.71
 
133
23 Lincoln Way East Lincoln Way East
  1. Kellen Bachler
  2. Bryan McNitt
  3. Austin Pearson
  4. Andy Grever
1:27.77
 
133
24 Mchenry East Mchenry East
  1. Peter Schopen
  2. Riley Hedberg
  3. Jackson Smith
  4. Kevin Braun
1:27.79
 
133
25 Fenwick Fenwick
  1. Cavan Smith
  2. Chez Daggs
  3. Michael McGuire
  4. Ryan Clark
1:28.08
 
132
26 Niles North Niles North
  1. Ethan Lee
  2. Patrick Cox
  3. Jared Brown
  4. Anthony Zagorov
1:28.52
 
130
27 Libertyville Libertyville
  1. Eric Turner
  2. Noah Jamieson
  3. Nick Harrington
  4. Sean Coughlin
1:28.56
 
130
28 Loyola Academy Loyola Academy
  1. Zachary Holecek
  2. Walter Haracz
  3. Nathaniel Guenther
  4. Christopher Kearney
1:28.65
 
129
29 Byron Byron
  1. Sergio Solis
  2. Everett Stoker
  3. Caleb Carlson
  4. Jake Heitter
1:29.02
 
128
30 Central Central
  1. Payton Woods
  2. Cam Barnard
  3. Hunter Jones
  4. Ben Storsved
1:29.68
 
125
Dunlap Dunlap
  1. Collin O'Brien
  2. Drew Moran
  3. Jared Tyre
  4. Gabriel Sowards
DQ