CollegeSwimming.com

2016 Illinois Boys State Championships

  • Completed
  • Feb. 26–27, 2016
  • SCY
  • WILLIAM DOBSON BURTO, IL

400 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Lyons Township N Lyons Township N
  1. Ryan Hammond
  2. Ben Breitenbucher
  3. Weston Credit
  4. Henry Claesson
3:04.76
 
151
2 Notre Dame (Peoria) Notre Dame (Peoria)
  1. Grant Streid
  2. Keegan Paulson
  3. Colton Paulson
  4. Samuel Neaveill
3:04.97
 
151
3 Hinsdale Central Hinsdale Central
  1. Franco Reyes
  2. Craig Smith
  3. Tommy Gruchala
  4. Donovan Lahmann
3:07.07
 
146
4 New Trier New Trier
  1. Daniel Brooks
  2. Will Kinsella
  3. Patrick Gridley
  4. Ryan Gridley
3:07.21
 
146
5 Naperville Central Naperville Central
  1. Scott Piper
  2. Michael Stern
  3. Phillip Sajaev
  4. Eric Gerlach
3:07.65
 
145
6 Neuqua Valley Neuqua Valley
  1. Matt Ciezczak
  2. Kyri Chen
  3. John Ruan
  4. Joey Dalesandro
3:07.75
 
145
7 Glenbrook South Glenbrook South
  1. Tommy Hagerty
  2. Sam Salganik
  3. Joseph Park
  4. Sam Iida
3:09.13
 
142
8 Adlai Stevenson Adlai Stevenson
  1. Nicholas Baginski
  2. Karl Wadowski
  3. Alex Kapecki
  4. Daniel Ng
3:09.64
 
140
9 Saint Charles East Saint Charles East
  1. Nick Boryk
  2. Matt Nagler
  3. John Cranfill
  4. Kyle Dunlap
3:10.21
 
139
10 Metea Valley Metea Valley
  1. Kevin Kluge
  2. Alex Dillmann
  3. John Tjards
  4. Bebe Wang
3:10.60
 
138
11 De Kalb De Kalb
  1. Riley Lohse
  2. Austin Bockman
  3. Jake Bjork
  4. Daniel Hein
3:11.02
 
137
12 Waubonsie Valley Waubonsie Valley
  1. Taggart Lohman
  2. Jared Simpson
  3. Michael Schwers
  4. Eric Weng
3:11.11
 
137
13 Carl Sandburg Carl Sandburg
  1. Aidan Farley
  2. Marty Blake
  3. Jake Gobeille
  4. Kevin Stratton
3:11.28
 
137
14 Oak Park & River Forest Oak Park & River Forest
  1. Thomas Wolfe
  2. Thomas Rotatori
  3. Max Razzino
  4. Josh Fluharty
3:11.82
 
136
15 University (Normal) University (Normal)
  1. Colton Stogner
  2. Elijah Gray
  3. Kyle Johnson
  4. Anthony Williamson
3:11.95
 
135
16 Loyola Academy Loyola Academy
  1. Danny McGowan
  2. Walter Haracz
  3. Nathaniel Guenther
  4. Christopher Kearney
3:12.11
 
135
17 Springfield Springfield
  1. Matthew Knox
  2. Jake Freer
  3. Jake Frech
  4. Gage Hamill
3:12.40
 
134
18 Marmion Academy Marmion Academy
  1. Will Kamps
  2. Sam Wehrli
  3. Nolan Fergus
  4. Anthony Bliss
3:12.43
 
134
19 Saint Ignatius College Prep Saint Ignatius College Prep
  1. Jacob Furlong
  2. Shane Hughes
  3. Ezra Mizgala
  4. Reilly Shields
3:12.47
 
134
20 University (Chicago) University (Chicago)
  1. Kelvin Xie
  2. Nigel Van Ha
  3. Fabrice Guyot-Sionnest
  4. Eamonn Keenan
3:12.50
 
134
21 Fenwick Fenwick
  1. Ryan Clark
  2. Michael McGuire
  3. Cavan Smith
  4. Liam Hutchinson
3:12.59
 
134
22 Palatine Palatine
  1. Jake Klein
  2. Marcus Carter Carter-Buckman
  3. Alexey Korniychuk
  4. Alex Bartosik
3:12.64
 
134
23 Naperville North Naperville North
  1. Jeffrey Leu
  2. Brandon Chan
  3. Spencer Wallace
  4. I.I. Qiao
3:12.96
 
133
24 Lake Forest Lake Forest
  1. Wyatt Foss
  2. Kevin Donahue
  3. Michael Hambleton
  4. Dylan Boyd
3:13.48
 
132
25 Cary Grove Cary Grove
  1. Ethan Hare
  2. Scott Eibel
  3. Corey Sheehan
  4. Cooper Langanis
3:13.53
 
132
26 Evanston Township Evanston Township
  1. Evan Ziolkowski
  2. Aidan Dillon
  3. Rafael De Gouvea
  4. Adrian Lafont-Mueller
3:14.01
 
131
27 Fremd Fremd
  1. Nick Nevins
  2. Conor Dunne
  3. Nick Seroni
  4. Arnas Maciunas
3:14.18
 
131
28 Mchenry East Mchenry East
  1. Peter Schopen
  2. Riley Hedberg
  3. Jackson Smith
  4. Kevin Braun
3:14.79
 
129
29 Lincoln Way East Lincoln Way East
  1. Bryan McNitt
  2. Kellen Bachler
  3. Patrick Hackett
  4. Andy Grever
3:14.87
 
129
30 Whitney Young Whitney Young
  1. Duncan McDonald
  2. Mitchell Moore
  3. Alexander Stensland
  4. Mateo Chavez
3:14.98
 
129
31 Libertyville Libertyville
  1. Eric Turner
  2. Noah Jamieson
  3. Nick Harrington
  4. Sean Coughlin
3:15.43
 
128
32 Mundelein Cons Mundelein Cons
  1. Duncan Black
  2. Will Garcia
  3. Mike Ward
  4. Eric Kozokar
3:15.81
 
127
33 Niles North Niles North
  1. Ethan Lee
  2. Patrick Cox
  3. Jared Brown
  4. Anthony Zagorov
3:16.13
 
127
34 Wheeling Wheeling
  1. Kyle Noel
  2. Justin Loquercio
  3. Jake Noel
  4. Nate Reiff
3:16.14
 
127
35 Deerfield Deerfield
  1. Ryan Smith
  2. David Basin
  3. Brent Bouslog
  4. Scott Stern
3:17.08
 
125
36 Barrington Barrington
  1. John Lagoni
  2. Mitch Gavars
  3. Jeremy Kleinjan
  4. Colin O'Leary
3:17.23
 
124
37 Dunlap Dunlap
  1. Zachary Noll
  2. Ben Owens
  3. Zach Boley
  4. Drew Moran
3:19.41
 
120
38 Byron Byron
  1. Sergio Solis
  2. Everett Stoker
  3. Wade Lyles
  4. Jake Heitter
3:24.17
 
111
39 Centennial Centennial
  1. Evan Peirce
  2. Ryan Rowitz
  3. Luke Starks
  4. Alex Shilts
3:24.66
 
110