Site logo

2016 Illinois Boys State Championships

  • Completed
  • Feb. 26–27, 2016
  • SCY
  • WILLIAM DOBSON BURTO, IL

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Lyons Township N Lyons Township N
  1. Spencer Walker
  2. Weston Credit
  3. Henry Claesson
  4. Ryan Hammond
1:32.20
 
152
2 Hinsdale Central Hinsdale Central
  1. Craig Smith
  2. Billy Leader
  3. Franco Reyes
  4. William Bowater
1:32.33
 
152
3 New Trier New Trier
  1. Ryan Gridley
  2. Charlie Scheinfeld
  3. Daniel Brooks
  4. Riley Mech
1:33.43
 
147
4 Naperville Central Naperville Central
  1. Scott Piper
  2. Kyle Jackson
  3. Eric Gerlach
  4. Phillip Sajaev
1:33.60
 
147
5 Saint Charles North Saint Charles North
  1. Joe Myhre
  2. Will Myhre
  3. Nathan Bawolek
  4. Stephen Hutchinson
1:33.65
 
146
6 DeKalb DeKalb
  1. Daniel Hein
  2. Jake Bjork
  3. Dylan Rasmussen
  4. Riley Lohse
1:33.84
 
146
7 Dunlap Dunlap
  1. Jared Tyre
  2. Collin O'Brien
  3. Zach Boley
  4. Gabriel Sowards
1:34.24
 
144
8 Neuqua Valley Neuqua Valley
  1. Kyri Chen
  2. Michael Peters
  3. John Ruan
  4. Matt Ciezczak
1:34.49
 
143
9 Waubonsie Valley Waubonsie Valley
  1. Jared Simpson
  2. Bryan Ellig
  3. Michael Schwers
  4. Eric Weng
1:34.87
 
142
10 Glenbrook South Glenbrook South
  1. Sam Iida
  2. Byron Mandell
  3. Sam Salganik
  4. Tommy Hagerty
1:35.18
 
140
11 Carl Sandburg Carl Sandburg
  1. Kevin Stratton
  2. Josh Lang
  3. Jake Gobeille
  4. Marty Blake
1:35.35
 
140
12 Plainfield Central Plainfield Central
  1. Merek Avery
  2. Brandon Tran
  3. Ryan Netzel
  4. Kyle Potts
1:35.41
 
140
13 Saint Charles East Saint Charles East
  1. Nick Boryk
  2. Nick Milosch
  3. Mitch Milosch
  4. Matt Nagler
1:35.60
 
139
14 Notre Dame (Peoria) Notre Dame (Peoria)
  1. Keegan Paulson
  2. Ryan Wood
  3. Grant Streid
  4. Charlie Schneider
1:35.68
 
139
15 Central Central
  1. Luke Thompson
  2. Hunter Jones
  3. Cam Barnard
  4. Payton Woods
1:35.78
 
138
16 Naperville North Naperville North
  1. I. I. Qiao
  2. Josh Tak
  3. Brandon Chan
  4. Noah Ellis
1:35.90
 
138
17 Brother Rice Brother Rice
  1. Solomon Geinosky
  2. James Ryan
  3. Luke Healy
  4. Raymond Adams
1:36.50
 
135
18 Deerfield Deerfield
  1. Scott Stern
  2. Evan Fischoff
  3. Ryan Smith
  4. Brent Bouslog
1:36.53
 
135
19 University (Normal) University (Normal)
  1. Joshua Nepomuceno
  2. Harrison Fudge
  3. Colton Stogner
  4. Anthony Williamson
1:37.27
 
133
20 Mundelein Cons Mundelein Cons
  1. Mike Ward
  2. Ryan Magee
  3. Eric Kozokar
  4. Duncan Black
1:37.49
 
132
21 Glenbrook North Glenbrook North
  1. Jake Shapiro
  2. Ethan Schonfeld
  3. Arshad Baxamusa
  4. Mark Schneider
1:37.56
 
132
22 Whitney Young Whitney Young
  1. Alexander Stensland
  2. Kacper Sobotka
  3. Josh Escasa
  4. Mateo Chavez
1:37.70
 
131
23 Metea Valley Metea Valley
  1. Michael Chan
  2. Janssen Gamilla
  3. Alex Dillmann
  4. Cam Gidlow
1:37.71
 
131
24 Fenwick Fenwick
  1. Thomas Bartecki
  2. Chez Daggs
  3. Cavan Smith
  4. Michael McGuire
1:37.73
 
131
25 Highland Park Highland Park
  1. Andrew Vorobev
  2. Allen Tran
  3. Levy Nathan
  4. Hugh Laedlein
1:37.76
 
131
26 Northside College Prep Northside College Prep
  1. Tyler Shimada
  2. Ethan Lim
  3. Kacper Piechnik
  4. Andreas Roeseler
1:37.79
 
131
27 Fremd Fremd
  1. Tony Lee
  2. Alexander Schillinger
  3. Nick Seroni
  4. Nick Nevins
1:37.89
 
130
28 Barrington Barrington
  1. Colin O'Leary
  2. Colin Cross
  3. Andrew Fish
  4. Brandon Schaff
1:37.95
 
130
29 Adlai Stevenson Adlai Stevenson
  1. Daniel Ng
  2. Allen Fang
  3. Nicholas Baginski
  4. Alex Kapecki
1:38.04
 
130
30 Vernon Hills Vernon Hills
  1. Jeffrey Zhang
  2. Derek Zhang
  3. Brian Rabinowitz
  4. Calvin Yoon
1:38.09
 
130
31 West Chicago West Chicago
  1. Garrett Clasen
  2. Keegan Hawkins
  3. Ryan Sego
  4. Cooper Hawkins
1:38.25
 
129
32 Saint Ignatius College Prep Saint Ignatius College Prep
  1. Francis Morrissey
  2. Shane Hughes
  3. Maxwell Richardson
  4. Finn Connors
1:38.27
 
129
33 Evanston Township Evanston Township
  1. Zachary Grossman-Torres
  2. Richard Alonso
  3. Sean McGuire
  4. Rafael De Gouvea
1:38.69
 
127
34 Springfield Springfield
  1. Evan Weller
  2. Jude Kneller
  3. Michael Patton
  4. Jake Freer
1:39.61
 
124
35 Palatine Palatine
  1. Marcus Carter Carter-Buckman
  2. Alex Bartosik
  3. Jordan Kalina
  4. Alexey Korniychuk
1:39.96
 
123
36 Lincoln Way Central Lincoln Way Central
  1. Dylan Sterling
  2. Kevin Triner
  3. Jonathan Ramos
  4. Ian Dorencz
1:41.22
 
119
37 Boylan Boylan
  1. Adam Budd
  2. Jacob Patterson
  3. Jake Appino
  4. Nick Stankiewicz
1:45.20
 
106
Wheeling Wheeling
  1. Kyle Noel
  2. Nate Reiff
  3. Jake Noel
  4. Justin Loquercio
DQ