Site logo

2015 Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • SCY
  • Iowa City, IA

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kenneth Mende Unattached-Minnesota 1:44.07
 
963
2 Alex Walton Iowa City Eels Swim Club 1:46.50
 
907 +1.8% SB
3 Dustin Rhoads Ames Cyclone Aquatic Club 1:47.50
 
884
4 Maxwell Bottene Terrapins Swim Team 1:50.60
 
821 +0.0% PB
5 Calvin Greve Eastern Iowa Swimming Federation 1:50.61
 
814 +0.2% PB
6 Jack Scafuri Central Iowa Aquatics 1:51.14
 
809 PB
7 Tyler Lentz Iowa Flyers Swim Club 1:51.92
 
785 -2.3%
8 Colin O'Leary Barrington Swim Club 1:52.91
 
789 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Charles Warren Dubuque Area Swimmin' Hurr 1:51.00
 
805
10 Jon Underwood Arizona Aquatic Club 1:51.25
 
800 PB
11 Evan Brock Terrapins Swim Team 1:52.81
 
791 -0.5%
12 Gennady Sytnik Terrapins Swim Team 1:54.09
 
819 +2.3% PB
13 Tyler James Terrapins Swim Team 1:54.11
 
763
14 Abe Eyman Casey Iowa Flyers Swim Club 1:54.33
 
733
15 Austin Hartke Funky Fish Swim Club 1:54.85
 
747 PB
16 Hunter Bannick Colorado Athletic Club 1:56.22
 
693 +3.4% PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Andrew Rodriguez Ripon Community Swim Club 1:53.24
 
837 PB
18 Joshua Harlan Vipers of Albuquerque Swim Team 1:55.63
 
826
19 Alexander Sironen Aquawolves Colo Swim Team 1:56.04
 
777 +4.1% PB
20 Nick Meints Colorado Stars / Denver Swim Academy 1:57.01
 
702 PB
21 Brennan Bladel Davenport Metro Swim Team 1:57.33
 
677
22 Kyle Hrubecky Fox Cities YMCA 1:57.41
 
675
23 Blake Lawrie Rocky Mountain Rapids Swim Team 1:58.17
 
660 +0.7% PB
24 James Zamora Vipers of Albuquerque Swim Team 1:58.36
 
769
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Zebulon Thorsen Team Sopris Swimming 1:57.13
 
699
26 Daniel Schweitzberger Colorado Stars / Denver Swim Academy 1:58.01
 
736 -0.8%
27 Christian Fossum Mitchell Aquatic Club 1:59.02
 
642
28 Maxwell Sommervold Sioux Falls Swim 1:59.35
 
654
29 Nathan Spencer Lane 4 Aquatics 2:00.34
 
634 +0.8% PB
30 Kenny Austin Sioux Falls Swim 2:00.76
 
625 PB
31 Mitch Gavars Barrington Swim Club 2:01.96
 
656
32 Jeremy Tinucci Colorado Athletic Club 2:02.15
 
598
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kenneth Mende Unattached-Minnesota 1:47.15
 
892
2 Tyler Lentz Iowa Flyers Swim Club 1:49.46
 
840 -0.1%
3 Alex Walton Iowa City Eels Swim Club 1:49.53
 
838 -1.0%
4 Dustin Rhoads Ames Cyclone Aquatic Club 1:49.66
 
835
5 Maxwell Bottene Terrapins Swim Team 1:49.67
 
842 +0.9% PB
6 Calvin Greve Eastern Iowa Swimming Federation 1:50.39
 
819 +0.4% PB
7 Sam Iida Glenview Titan Aquatic Club 1:51.40
 
822 -1.9%
8 Colin O'Leary Barrington Swim Club 1:51.84
 
812 PB
9 Jack Scafuri Central Iowa Aquatics 1:52.34
 
783 PB
10 Jon Underwood Arizona Aquatic Club 1:53.05
 
761 PB
11 Charles Warren Dubuque Area Swimmin' Hurr 1:53.57
 
749
12 Gennady Sytnik Terrapins Swim Team 1:54.99
 
800 +1.6% PB
13 Austin Hartke Funky Fish Swim Club 1:55.10
 
742 PB
14 Tyler James Terrapins Swim Team 1:55.23
 
739
15 Sam Salganik Glenview Titan Aquatic Club 1:55.35
 
718 +1.4% PB
16 Evan Brock Terrapins Swim Team 1:55.81
 
727 -3.2%
17 Austin Bennett Peoria Area Water Wizards 1:56.01
 
698
18 Abe Eyman Casey Iowa Flyers Swim Club 1:56.04
 
697
19 Hunter Bannick Colorado Athletic Club 1:56.46
 
688 +3.2% PB
20 Andrew Rodriguez Ripon Community Swim Club 1:56.62
 
765 PB
21 Nick Meints Colorado Stars / Denver Swim Academy 1:56.85
 
705 PB
22 James Zamora Vipers of Albuquerque Swim Team 1:57.09
 
796
23 Alexander Sironen Aquawolves Colo Swim Team 1:57.17
 
754 +3.2% PB
24 Kyle Hrubecky Fox Cities YMCA 1:57.46
 
674
25 Joshua Harlan Vipers of Albuquerque Swim Team 1:57.47
 
788
26 Blake Lawrie Rocky Mountain Rapids Swim Team 1:57.82
 
667 +1.0% PB
27 Richard Turner Piranhas Swim Club (IA) 1:58.18
 
653
28 Brennan Bladel Davenport Metro Swim Team 1:58.27
 
657
29 Daniel Schweitzberger Colorado Stars / Denver Swim Academy 1:58.57
 
725 -1.3%
30 Zebulon Thorsen Team Sopris Swimming 1:58.71
 
667
31 Benjamin Johnson Sioux Falls Swim 1:58.77
 
641
32 Mitch Gavars Barrington Swim Club 1:58.97
 
717
33 Jeremy Tinucci Colorado Athletic Club 1:59.01
 
661 PB
34 Max Haubrich Scout Aquatics 1:59.19
 
639 +1.1% PB
35 Kenneth Shinn Piranha Swimming 1:59.23
 
711
36 Kenny Austin Sioux Falls Swim 1:59.27
 
655 PB
37 Christian Fossum Mitchell Aquatic Club 1:59.31
 
636
38 Nathan Spencer Lane 4 Aquatics 1:59.35
 
654 +1.7% PB
39 Caleb Meixner DeForest Aquatic Club 1:59.39
 
628
40 Maxwell Sommervold Sioux Falls Swim 1:59.41
 
653
41 Philip Fochios Badger Aquatic Club (WI) 1:59.71
 
647
42 Matthew Elkington Clovis Swim Club 1:59.92
 
624
43 Zach Bunn Lane 4 Aquatics 2:01.44
 
612
44 Brett Spires Funky Fish Swim Club 2:01.53
 
665
45 Reinhold Hoffman Elmbrook Swim Club 2:01.84
 
586
46 Forrest Frazier Iowa Flyers Swim Club 2:02.37
 
801 PB
47 Austin Tate Rapid City Racers 2:02.52
 
591
48 Alexander Boerema Sioux Falls Swim 2:02.92
 
558
49 Morgan Bishop Unattached-Minnesota 2:02.96
 
557 -4.2%
Blake Wilton Colorado Stars / Denver Swim Academy NS
Benjamin Utesch Ames Cyclone Aquatic Club NS
Max Grogan Colorado Stars / Denver Swim Academy NS