Site logo

Florida Swimming Senior LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Ft Pierce, FL

400 Free Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:06.18
794 PB
2 Keating Mosher Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:06.88
778 +3.9% PB
3 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:09.64
748
4 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 4:09.68
748 +1.6% SB
5 Christopher Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:13.34
710
6 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:13.83
713 PB
7 Clay Riemenschneider Swim Florida logoSwim Florida 4:15.16
699 -0.6%
8 Mauricio Calderon Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:17.16
671
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Seth Borgert High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 4:10.81
736 +0.4% SB
10 Alec Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:10.88
744 PB
11 Robert Cecil Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:14.78
703
12 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:16.80
683
13 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 4:17.52
675 +2.8% PB
14 Fitz Rawls Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:18.29
668 PB
15 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:19.29
658
16 Brandon Parramore High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 4:19.30
649
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:17.56
675 +0.5% PB
18 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:20.77
643 +1.0% PB
19 Michael Walch Swim Florida logoSwim Florida 4:21.09
640 +0.1% SB
20 Brendan Peacock Swim Florida logoSwim Florida 4:22.32
768 +1.0% PB
21 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:22.73
624 PB
22 Adrian Oake Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:26.56
608 -1.1%
23 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:29.20
561
Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida DQ
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Keating Mosher Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:11.68
727 +2.1% SB
2 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:12.32
720
3 Clay Riemenschneider Swim Florida logoSwim Florida 4:12.85
723 +0.3% PB
4 Christopher Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:12.86
715
5 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:13.19
720 PB
6 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 4:13.29
710 +0.2% SB
7 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:13.58
716
8 Mauricio Calderon Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:13.87
704 PB
9 Alec Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:13.99
711 PB
10 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 4:14.74
704 +3.9% PB
11 Seth Borgert High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 4:15.80
685 -1.6%
12 Brandon Parramore High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 4:16.06
682 PB
13 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:17.13
679
14 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:17.49
676 PB
15 Fitz Rawls Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:18.49
666 PB
16 Robert Cecil Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:19.00
661
17 Aaron Spence Swim Florida logoSwim Florida 4:19.01
652 PB
18 Michael Walch Swim Florida logoSwim Florida 4:20.05
650 +0.5% SB
19 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:20.71
643 -0.7%
20 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:20.94
641 PB
21 Brendan Peacock Swim Florida logoSwim Florida 4:21.21
779 +1.4% PB
22 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:23.36
617 +0.0% PB
23 Noah Manera Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:24.24
609
24 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 4:24.62
597 -0.7%
25 Adrian Oake Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:24.84
625 -0.5%
26 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:25.09
601
27 Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:25.68
595 +3.5% PB
28 Aidas Kavaliauskas Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:27.86
566 PB
29 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:27.98
565 -1.2%
30 Josh Benzon Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 4:29.11
701
31 Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:31.68
676
32 Marko Bratic Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:34.81
510
33 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:35.29
828 +1.3% PB
34 George Sheldon Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 4:36.01
491
35 Wade Patterson Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:37.86
475
36 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:45.86
414