Site logo

Florida Swimming Senior LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Ft Pierce, FL

800 Free Men 17 and Over

Timed Finals LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Alec Bowie Area Tallahassee logo 8:32.92
782 +3.4% PB
2 Jacob Hyde Central Florida Marlins logo 8:37.02
761 PB
2 Charlie Gallagher Area Tallahassee logo 8:37.02
761 PB
4 Christopher Holmes Area Tallahassee logo 8:46.15
714
5 Brandon Chason Area Tallahassee logo 8:46.28
714
6 Rafi Chambasian Area Tallahassee logo 8:47.95
705 PB
7 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logo 8:48.23
704
8 Clay Riemenschneider Swim Florida logo 8:49.81
696
9 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logo 8:49.85
696
10 Mauricio Calderon Area Tallahassee logo 8:53.12
679
11 John Lalime Saint Edwards Aquatics logo 8:56.65
662 +2.9% SB
12 Sam Hartle NTC Aquatics  logo 9:00.12
645 +0.6% PB
13 Fitz Rawls Academy Aquatic Club logo 9:01.47
639
14 John Mattucci Swim Florida logo 9:09.92
599
16 Matthew Lucker Swim Florida logo 9:13.00
584 +1.3% PB
17 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logo 9:15.21
574
18 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logo 10:19.05
311

800 Free Men 15 - 16

Timed Finals LCM
Name Team Time Pts Imp
1 John Yambor-Maul Area Tallahassee logo 8:24.20
837 PB
2 Cole Forbes Area Tallahassee logo 8:33.88
785 PB
3 Cale Russell Central Florida Marlins logo 8:39.90
754 PB
4 Aidan Snively Patriot Aquatics (FL) logo 8:50.70
700
5 Gared Cosgrave Indian River Aquatics logo 8:55.52
676 PB
6 Dominik Andrzejczyn Sarasota YMCA Sharks logo 8:57.87
664 +1.6% PB
7 Connor Shoemaker Sarasota YMCA Sharks logo 8:57.92
727 +0.7% PB
8 Nicholas Andros Sarasota YMCA Sharks logo 9:01.16
711
9 James Kim Bolles School Sharks logo 9:01.80
708 PB
10 Jack Shapiro Greater Tampa Swimming Assn logo 9:06.92
683 PB
11 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logo 9:08.17
677 -6.6%
12 Alexander Caspary Club Seminole logo 9:08.94
611
13 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks logo 9:09.27
672
14 Ethan Kennedy Sun Coast Swim Team logo 9:09.88
607 +3.3% PB
15 Adrian Oake Loggerhead Aquatics logo 9:10.69
603 +0.2% PB
15 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks logo 9:12.31
657
16 Jacob Prail Palm Harbor YMCA Piranhas logo 9:14.14
587
17 Mason Schmidt Sarasota YMCA Sharks logo 9:20.40
619 -3.7%
18 Miles Herman Bolles School Sharks logo 9:20.85
617
19 Chase DeJarnett Unattached-Florida logo 9:21.27
554
20 Daryl Clark Winter Haven Sti logo 9:25.64
595
21 Aidan Buch High Tide Aquatics logo 9:27.09
589
22 Matthew Pokorny Daytona Beach Speed logo 9:32.50
564
23 Alexander Guitian Patriot Aquatics (FL) logo 9:32.82
563
24 Brandon Burkett Bolles School Sharks logo 9:41.22
526