Site logo

PIAA District 01 Girls Championships

  • Completed
  • Mar. 03–04, 2018
  • SCY
  • Philadelphia, PA

500 Free Women

Timed Finals SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Anna Kalandadze Lower Merion logoLower Merion 4:50.51
153 -1.1%
2 Elle Braun Upper Dublin logoUpper Dublin 4:56.61
142 +1.1% SB
3 Isabella Paoletti Avon Grove logoAvon Grove 4:57.32
141 +3.4% SB
4 Courtney Marlin B Reed Henderson logoB Reed Henderson 5:03.24
132 +2.1% PB
5 Grace Bousum Downingtown East logoDowningtown East 5:04.81
129 +1.5% PB
6 Clare McGovern Avon Grove logoAvon Grove 5:06.34
127 +2.9% SB
7 Gabrielle McKee Boyertown logoBoyertown 5:07.24
125 +3.6% PB
8 Katie Sapozhnikov Wissahickon Senior logoWissahickon Senior 5:07.67
125 +2.0% PB
9 Lauren DiCamillo Coatesville logoCoatesville 5:08.32
124 +1.0% PB
10 Amy Townend Garnet Valley logoGarnet Valley 5:08.59
123 +1.8% PB
11 Mary Kate Leonard Mount Saint Joseph logoMount Saint Joseph 5:09.27
122 0.0%
12 Nia Goddard Conestoga logoConestoga 5:12.30
118 +2.5% PB
13 Julia Curran Haverford logoHaverford 5:15.17
113 +4.9% PB
14 Maggie Mikalic Mount Saint Joseph logoMount Saint Joseph 5:15.60
113 +1.1% PB
15 Katelyn Harkrader North Penn Senior logoNorth Penn Senior 5:15.66
113 +3.1% PB
16 Ren Wolstenholme Coatesville logoCoatesville 5:15.79
112 +5.9% PB
17 Carley Castura West Chester East logoWest Chester East 5:16.42
111 +0.5% SB
18 MAUREEN BOLAND BINTNER North Penn Senior logoNorth Penn Senior 5:16.93
111 +2.1% PB
19 Ava Collin Conestoga logoConestoga 5:17.30
110 +2.4% PB
20 Kerren Matthews Lower Merion logoLower Merion 5:18.20
109 0.0%
21 Grace Campbell B Reed Henderson logoB Reed Henderson 5:18.48
108 +3.4% SB
22 Abigail Thomas Plymouth Whitemarsh logoPlymouth Whitemarsh 5:18.79
108 +1.0% PB
23 Julia Weiss Wissahickon Senior logoWissahickon Senior 5:19.54
107 +3.7% PB
24 Madison Breiner Bayard Rustin logoBayard Rustin 5:20.01
106 PB
25 Katherine Parker Spring Ford logoSpring Ford 5:21.39
104 -1.7%
26 Kirsten Brasch Winchester Thurston logoWinchester Thurston 5:21.58
104 +1.5% SB
27 Madison McGovern Unionville logoUnionville 5:21.73
104 +2.7% PB
28 Alexa Crossgrove Souderton logoSouderton 5:21.85
104 +3.2% PB
29 Lindsay Cave Penncrest logoPenncrest 5:21.89
104 +3.5% PB
30 Maggie Young Central Bucks East logoCentral Bucks East 5:22.18
103 -1.2%
31 Maya Byrne B Reed Henderson logoB Reed Henderson 5:22.38
103 +0.4% SB
32 Olivia Guthy Cheltenham logoCheltenham 5:23.33
102
33 Teresa Draves Boyertown logoBoyertown 5:24.68
100
34 Emily Hahn West Chester East logoWest Chester East 5:24.81
100
35 Alexa Luecke Owen Roberts logoOwen Roberts 5:26.28
97 PB
36 Caroline Pawlow Conestoga logoConestoga 5:27.27
96 +3.8% PB
37 Mackenzie Yosko Coatesville logoCoatesville 5:27.56
96 +1.9% PB
38 Anna Peshenko Abington Senior logoAbington Senior 5:27.78
95 +2.5% PB
39 Kiera Scudder Garnet Valley logoGarnet Valley 5:28.09
95 -1.0%
40 Bridget McHugh Cheltenham logoCheltenham 5:28.55
94 +3.2% SB
41 Abigail Kearns Central Bucks East logoCentral Bucks East 5:28.94
94 -0.7%
42 Victoria Wengler Council Rock North logoCouncil Rock North 5:35.66
85 +2.3% SB