Site logo

IHSA State Championship (Girls)

  • Completed
  • Nov. 16–17, 2018
  • SCY
  • Evanston, IL

400 Free Relay Women

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Neuqua Valley Neuqua Valley
  1. Kristen Stege
  2. Maxine Parkinson
  3. Rachel Stege
  4. Tiffanie Ruan
3:25.78
 
153
2 Barrington Barrington
  1. Lilian Reader
  2. Emily Bucaro
  3. Ally Penrod
  4. Bridget O'Leary
3:26.42
 
151
3 Metea Valley Metea Valley
  1. Laurel Bludgen
  2. Aimee Patterson
  3. Kellie Willhite
  4. McKenna Stone
3:26.91
 
150
4 New Trier New Trier
  1. Joelle Ohr
  2. Leslie Wendel
  3. Audrey Richardson
  4. Carly Novelline
3:27.08
 
150
5 Rosary Rosary
  1. Anne Tavierne
  2. Jess Geriane
  3. Linda Licari
  4. Kat Mueller
3:27.15
 
150
6 Oswego East Oswego East
  1. Molly Leubner
  2. Emily Giles
  3. Corinne Guist
  4. Grace Cooper
3:27.25
 
149
7 Lyons Township N Lyons Township N
  1. Eleanor Tuerk
  2. Grace Prendergast
  3. Mary Kate Gannon
  4. Cal Dunn
3:27.33
 
149
8 Saint Charles North Saint Charles North
  1. Megan Armstrong
  2. Mallory Jump
  3. Rachel Ponte
  4. Kayleigh Lewis
3:27.58
 
149
9 Vernon Hills Vernon Hills
  1. Drew Petereit
  2. Ellie Long
  3. Casey Craffey
  4. Anna Long
3:30.85
 
141
10 Evanston Township Evanston Township
  1. Cassie Tingley
  2. Mackenzie Tucker
  3. Halley Seed
  4. Erin Long
3:31.33
 
140
11 Naperville Central Naperville Central
  1. Alexa Puccini
  2. Paige Collins
  3. Jenny Desch
  4. Lisa Johnson
3:31.60
 
139
12 Hinsdale Central Hinsdale Central
  1. Anna Gruvberger
  2. Kiernan Lynch
  3. Rachel Fuechtman
  4. Lainey Quinones
3:31.75
 
139
13 Saint Ignatius College Prep Saint Ignatius College Prep
  1. Kira Tiv
  2. Summer Brainin
  3. Madison Szymanski
  4. Madison Schiml
3:32.25
 
138
14 Bartlett Bartlett
  1. Paige Edmier
  2. Sydney Kelly
  3. Emily Rygula
  4. Olivia Rygula
3:32.98
 
136
15 Plainfield Plainfield
  1. Sam Kershner
  2. Kellynn Hayes
  3. Kali Franckowiak
  4. Jessica Davis
3:33.26
 
136
16 Adlai Stevenson Adlai Stevenson
  1. Madeleine O'Donnell
  2. Ashley Carollo
  3. Lucy Stevens
  4. Abigail Li
3:33.46
 
135
17 Fenwick Fenwick
  1. Paulina Correa
  2. Blaire West
  3. Ryann Grasser
  4. Ciara Mulcahy
3:34.36
 
133
18 Saint Charles East Saint Charles East
  1. Sophia Mruk
  2. Mary Jania
  3. Hannah Murray
  4. Madison Supple
3:35.24
 
131
19 Oak Park & River Forest Oak Park & River Forest
  1. Teagan Osga
  2. Sara Segal
  3. Emma Wojack
  4. Natalie Ungaretti
3:35.43
 
131
20 Downers Grove North Downers Grove North
  1. Jessica Phillips
  2. Amelia Carlson
  3. Olivia Asay
  4. Jaye Sevcik
3:35.55
 
131
21 Glenbard West Glenbard West
  1. Jane Denenberg
  2. Katie O'Connell
  3. Molly Rosenthal
  4. Sydney Green
3:35.60
 
130
22 Maine South Maine South
  1. Amna Sorbun
  2. Annika Wagner
  3. Natalie Wajda
  4. Margaret Edsey
3:36.22
 
129
23 University (Normal) University (Normal)
  1. Olivia Haerr
  2. Caroline Bazan
  3. Lilly Culp
  4. Poleena Kovalaska
3:36.91
 
128
24 Edwardsville Edwardsville
  1. Josie Bushell
  2. Phoebe Gremaud
  3. Allison Naylor
  4. Autumn Grinter
3:37.47
 
126
25 Lockport Lockport
  1. Emily Johnson
  2. Hayley Bogdan
  3. Alyssa Wengel
  4. Lindsey Merk
3:37.75
 
126
26 Glenbrook South Glenbrook South
  1. Alexis Kachkin
  2. Catherine Devine
  3. Emsela Orocevic
  4. Kate Solem
3:38.66
 
124
27 Dunlap Dunlap
  1. Anna Bowers
  2. Taylor Weaver
  3. Sophia Spolidorio
  4. Brenna Salverson
3:40.52
 
120
28 Byron Byron
  1. Kate Schilling
  2. Hailey Groharing
  3. Jenna Hale
  4. Katie Drezen
3:44.22
 
112
29 Lincoln Way Central Lincoln Way Central
  1. Sierra Maze
  2. Mallory Brownrigg
  3. Josephine Moline
  4. Autumn Hufnagl
3:49.05
 
103
30 University (Urbana) University (Urbana)
  1. Raine Bernhard
  2. Angelynn Huang
  3. Sally Ma
  4. Annemily Hoganson
3:52.61
 
96
West Chicago West Chicago
  1. Michaela Herwig
  2. Alaina Gilsinn
  3. Kelly Sego
  4. Annabelle Kinerk
DQ