CollegeSwimming.com

ISCA TYR Summer Senior Championship

  • Completed
  • Jul. 31, 2018 - Aug. 04, 2018
  • LCM
  • St Petersburg, FL

200 Fly Women 16 and Under

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Olivia Bray Virginia Gators 2:10.44
 
966 +0.7% PB
2 Jessie CLINE Naval Academy Aquatic Club 2:20.65
 
812 0.0%
3 Abby Daniel Occoquan Swimming Inc 2:22.20
 
789 -0.6%
4 Zoe Benitez Naval Academy Aquatic Club 2:22.40
 
817 +2.9% PB
5 Meredith Dipasquale Excel Aquatics 2:23.60
 
800 -1.8%
6 Kate Bell West Hartford Aquatic Team 2:23.93
 
760 PB
7 Annaliese Chen Palo Alto Stanford Aquatics 2:24.94
 
780 +0.8% PB
8 Abbey Murtaugh Virginia Gators 2:27.07
 
714 +5.7% PB
9 Rachel Schlemmer Snow Swimming (VA) 2:27.71
 
705 -3.1%
10 Lily Gusler Virginia Gators 2:29.32
 
682 +3.8% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Chloe Song Greenwood Memorial Swim Club 2:24.34
 
789
10 Amanda Witkus Greenwood Memorial Swim Club 2:29.43
 
759 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Arrianne Wilson ATAC 2:24.94
 
780 -2.5%
13 Abigail Hardy ATAC 2:25.55
 
771 -0.6%
16 Amanda Ulicny Greenwood Memorial Swim Club 2:26.42
 
802 PB
19 Lorelei Folger Greenwood Memorial Swim Club 2:28.37
 
730 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Kemper John Virginia Gators 2:24.99
 
748 +4.1% PB
12 Kayla Brown West Hartford Aquatic Team 2:25.60
 
736
13 STORRIE KULYNYCH-IRVIN Naval Academy Aquatic Club 2:25.84
 
810 -0.4%
14 Shea Buirski Coast Guard Blue Dolphins 2:28.93
 
687 +1.0% PB
15 Mary Howley Shamrock Swim Club 2:29.31
 
682
16 Cecelia Cai Palo Alto Stanford Aquatics 2:29.49
 
714 +0.8% PB
17 Jenna Maloy YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:30.19
 
672 +7.4% PB
18 Jenna Salem Crimson Aquatics 2:30.53
 
664 PB
19 Sarah Frie Snow Swimming (VA) 2:30.85
 
660 -2.0%
20 Ella Martin Naval Academy Aquatic Club 2:31.60
 
652 +0.5% PB
E Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
23 Esme Blackstock Flying Dolphins 2:31.88
 
645 -0.5%
F Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Stephanie Royston Stingray Swim Club 2:27.69
 
740 +3.7% PB
22 Alexis Walker YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:27.80
 
704 +6.0% PB
23 Lucy Berg Blackline Aquatics 2:28.70
 
769 -0.2%
24 Caitlin Deitch Naval Academy Aquatic Club 2:29.20
 
718 +3.4% PB
25 Annelise Thomas Colorado Stars / Denver Swim Academy 2:30.98
 
693 -0.1%
26 BRAYDEN BOWEN Naval Academy Aquatic Club 2:31.33
 
653 -0.1%
27 Sydney Boudreaux ATAC 2:31.37
 
731 +2.1% PB
28 Mary Burke Blackline Aquatics 2:31.91
 
645 +0.9% PB
29 Emma Dantas Chelsea Piers Aquatic Club 2:34.82
 
607
30 Riley Moeykens Kingfish Swimming 2:36.80
 
579 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Olivia Bray Virginia Gators 2:13.48
 
918 -1.6%
2 Abby Daniel Occoquan Swimming Inc 2:22.58
 
783 -0.9%
3 Jessie CLINE Naval Academy Aquatic Club 2:23.35
 
772 -1.9%
4 Zoe Benitez Naval Academy Aquatic Club 2:23.56
 
800 +2.1% PB
5 Rachel Schlemmer Snow Swimming (VA) 2:24.15
 
757 -0.7%
8 Amanda Witkus Greenwood Memorial Swim Club 2:25.44
 
816 PB
6 Kate Bell West Hartford Aquatic Team 2:26.52
 
722 PB
10 Chloe Song Greenwood Memorial Swim Club 2:26.53
 
757
13 Abigail Hardy ATAC 2:27.54
 
742 -2.0%
7 Abbey Murtaugh Virginia Gators 2:27.78
 
704 +5.2% PB
17 Amanda Ulicny Greenwood Memorial Swim Club 2:28.45
 
773
18 Arrianne Wilson ATAC 2:28.77
 
724 -5.2%
8 Lily Gusler Virginia Gators 2:28.93
 
687 +4.0% PB
9 Annaliese Chen Palo Alto Stanford Aquatics 2:29.97
 
707 -2.6%
20 Lorelei Folger Greenwood Memorial Swim Club 2:30.37
 
701 PB
10 Meredith Dipasquale Excel Aquatics 2:30.62
 
698 -6.7%
11 Kemper John Virginia Gators 2:30.77
 
664 +0.2% PB
12 Ella Martin Naval Academy Aquatic Club 2:30.87
 
662 +1.0% PB
13 Kayla Brown West Hartford Aquatic Team 2:30.90
 
659
14 STORRIE KULYNYCH-IRVIN Naval Academy Aquatic Club 2:31.03
 
736 -3.9%
15 Jenna Maloy YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:31.31
 
656 +6.7% SB
16 Mary Howley Shamrock Swim Club 2:31.32
 
653
17 Sarah Frie Snow Swimming (VA) 2:31.41
 
652 -2.4%
18 Jenna Salem Crimson Aquatics 2:31.78
 
647
19 Cecelia Cai Palo Alto Stanford Aquatics 2:32.23
 
675 -1.0%
20 Shea Buirski Coast Guard Blue Dolphins 2:32.41
 
638 -1.3%
21 Alexis Walker YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:32.84
 
632 +2.8% SB
23 Esme Blackstock Flying Dolphins 2:33.09
 
628 -1.3%
22 Sydney Boudreaux ATAC 2:33.09
 
707 +1.0% PB
23 BRAYDEN BOWEN Naval Academy Aquatic Club 2:33.32
 
625 -1.5%
24 Annelise Thomas Colorado Stars / Denver Swim Academy 2:33.85
 
652 -2.0%
25 Emma Dantas Chelsea Piers Aquatic Club 2:34.33
 
614
26 Lucy Berg Blackline Aquatics 2:34.46
 
688 -4.1%
27 Stephanie Royston Stingray Swim Club 2:34.91
 
638 -1.1%
28 Caitlin Deitch Naval Academy Aquatic Club 2:35.07
 
635 -0.4%
29 Mary Burke Blackline Aquatics 2:35.39
 
596 -1.4%
30 Riley Moeykens Kingfish Swimming 2:37.32
 
572
31 Maeve Hunt Crimson Aquatics 2:37.68
 
564
32 Mila Hong Palo Alto Stanford Aquatics 2:38.03
 
594 -2.7%
33 Jillian Crooks Stingray Swim Club 2:38.12
 
744
34 Pari Ahmadi Kingfish Swimming 2:39.62
 
538 PB
35 Gracie Meisner Kingfish Swimming 2:39.77
 
536
34 Madison Wardell Snow Swimming (VA) 2:40.35
 
528 +3.9% SB
36 Sophia Mattaini Blackline Aquatics 2:40.39
 
530 +4.6% PB
37 Katherine Stidolph Zeus Swim Team 2:41.13
 
520 -1.8%
35 Rebeca Siegel Greenwood Memorial Swim Club 2:41.40
 
593
36 Kimberly Dutta Flying Dolphins 2:41.65
 
513
38 Kaitlyn Holmes Chelsea Piers Aquatic Club 2:41.81
 
543
39 Allison Naylor Edwardsville YMCA 2:43.28
 
491
37 Ro Dudevoir Greenwood Memorial Swim Club 2:43.60
 
564
40 Amber Martin Naval Academy Aquatic Club 2:43.67
 
563 -2.0%
41 Matti Friesz ATAC 2:43.83
 
481 +0.7% SB
42 Anika Gram Blackline Aquatics 2:44.07
 
478 -8.1%
43 Chelsie Friedland Bulldog Aquatic 2:47.60
 
467
44 Abbie Tapper YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:48.19
 
427 +4.0% SB
45 Morgan Myers Blue Wave Swim Team 2:49.19
 
412
46 Liah Davis Virginia Gators 2:51.24
 
386
Jade Hallum ATAC NS
Abby DeGarady City of Charleston Southern NS
Ashley Calderon Zeus Swim Team NS
Naomi Locala Palo Alto Stanford Aquatics NS
Alexis Hernandez-Flores Saint Petersburg Aquatics NS
Valerie Bates Excel Aquatics NS
Alexa Connors Kingfish Swimming NS

200 Fly Women 17 and Over

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Caroline Kulp Virginia Gators 2:14.98
 
866 +3.9% PB
2 Kasja Dymek Greenwood Memorial Swim Club 2:18.47
 
812
3 Katherine Connolly Kingfish Swimming 2:18.83
 
807
4 Lexi Cuomo Mason Makos Swim Team 2:19.23
 
801 PB
5 Emerson Davis Snow Swimming (VA) 2:21.10
 
773 +0.2% PB
6 Siera Daly Chelsea Piers Aquatic Club 2:21.16
 
772 +2.1% PB
7 Bella Brosvik Excel Aquatics 2:22.39
 
753 +0.6% PB
8 Cabell Whitlow Virginia Gators 2:22.88
 
746 +1.3% SB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
12 Katelin Isakoff West Hartford Aquatic Team 2:25.23
 
711 PB
14 Kathryn Burrows Williamsburg Aqu 2:26.08
 
699 +1.6% PB
15 Kate Brush Chelsea Piers Aquatic Club 2:26.33
 
695 PB
17 Brie Harnden Greenwood Memorial Swim Club 2:27.90
 
672
18 Olivia Mozoki Kingfish Swimming 2:27.98
 
671 PB
20 Lauren Soleo YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:29.15
 
654 -1.2%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Chloe Deveney Crimson Aquatics 2:29.60
 
647
22 Carolyn Reimer Kingfish Swimming 2:31.00
 
627 PB
24 Elizabeth Tran Crimson Aquatics 2:33.58
 
591
25 Heidi Reuter Naval Academy Aquatic Club 2:33.60
 
590 +0.3% PB
26 Katherine Morrissey Kingfish Swimming 2:33.72
 
589
27 Sam Nasson Kingfish Swimming 2:34.15
 
583
28 CLAUDIA BOEHRINGER Naval Academy Aquatic Club 2:34.41
 
579 +3.9% PB
29 Bella Preneta Bulldog Swimming 2:34.55
 
577 +2.6% PB
30 Sydney Perks West Hartford Aquatic Team 2:35.02
 
571 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Caroline Kulp Virginia Gators 2:16.98
 
835 +2.5% PB
2 Lexi Cuomo Mason Makos Swim Team 2:19.49
 
797 PB
3 Katherine Connolly Kingfish Swimming 2:19.87
 
791
4 Kasja Dymek Greenwood Memorial Swim Club 2:21.68
 
764
5 Cabell Whitlow Virginia Gators 2:21.78
 
762 +2.1% SB
6 Emerson Davis Snow Swimming (VA) 2:23.39
 
738 -1.4%
7 Siera Daly Chelsea Piers Aquatic Club 2:24.06
 
728 +0.1% PB
9 Bella Brosvik Excel Aquatics 2:26.24
 
696 -2.1%
11 Samantha Kilcoyne Bulldog Aquatic 2:26.75
 
689
12 Kate Brush Chelsea Piers Aquatic Club 2:27.32
 
681 PB
14 Lauren Soleo YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:27.70
 
675 -0.2%
15 Katelin Isakoff West Hartford Aquatic Team 2:27.88
 
672 PB
16 Kathryn Burrows Williamsburg Aqu 2:28.03
 
670 +0.3% PB
19 Destiny Nelson --- (unattached) 2:29.95
 
642
21 Olivia Mozoki Kingfish Swimming 2:30.51
 
634 PB
22 Brie Harnden Greenwood Memorial Swim Club 2:30.97
 
628
24 Chloe Deveney Crimson Aquatics 2:33.81
 
588
25 Carolyn Reimer Kingfish Swimming 2:33.97
 
585 PB
26 Heidi Reuter Naval Academy Aquatic Club 2:34.36
 
580 -0.2%
27 Sam Nasson Kingfish Swimming 2:35.68
 
561
28 Sydney Perks West Hartford Aquatic Team 2:36.11
 
555 PB
29 CLAUDIA BOEHRINGER Naval Academy Aquatic Club 2:36.43
 
551 +2.6% SB
30 Bella Preneta Bulldog Swimming 2:36.50
 
550 +1.4% PB
31 Jenna Joerger Blackline Aquatics 2:36.80
 
546
32 Elizabeth Tran Crimson Aquatics 2:37.11
 
542
33 Katherine Morrissey Kingfish Swimming 2:37.38
 
538
38 Allison Brea Chelsea Piers Aquatic Club 2:43.88
 
450
39 Sara Gendron Bulldog Aquatic 2:44.78
 
438
Apryl Stahl Occoquan Swimming Inc NS
Abigail Thrall West Hartford Aquatic Team NS
Maddie Oliver Snow Swimming (VA) NS