Site logo

2017 NAIA Championships

  • Completed
  • Mar. 01–04, 2017
  • SCY
  • Columbus, GA
  • Watch Live

800 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points
1 SCAD SCAD
  1. Ryan Sweat
  2. Josh Smilie
  3. Joel Thatcher
  4. Joel Ax
6:36.53
 
811
2 Olivet Nazarene Olivet Nazarene
  1. Austin Bennett
  2. Josh Bouma
  3. Vladislav Khoroletc
  4. Daniil Kuzmin
6:38.44
 
799
3 Keiser Keiser
  1. Justin Lewis
  2. Nicholas Oh
  3. Joaquin Utz Uz
  4. Wyatt Engler
6:46.82
 
751
4 Lindenwood-Belleville Lindenwood-Belleville
  1. Tim Schmalzreich
  2. Niels Engeln
  3. Nico Tscherner
  4. Matija Luka Rafaj
6:50.54
 
731
5 Cumberland Cumberland
  1. Diego Menendez Muniz
  2. Alexander Zolotukhin
  3. Carl Rogne
  4. Bryce Pierce
6:50.79
 
729
6 Lindsey Wilson Lindsey Wilson
  1. Jose Prado de Lima
  2. Zac Patzer
  3. Clemens Paetzold
  4. Iker Larzabal
6:51.52
 
725
7 Wayland Baptist Wayland Baptist
  1. Hugo Gallegos
  2. Ethan Nicholson
  3. Mihovil Bakovic
  4. Henri Gunther
6:55.38
 
705
8 Asbury Asbury
  1. Keith Jessee
  2. Joshua Fritz
  3. Thomas Otley
  4. Colt Rasmussen
6:56.97
 
697
9 Biola Biola
  1. Michael Severi
  2. Andrew Benson
  3. Raymond Kam
  4. Tom Franicevich
6:58.04
 
692
10 Thomas Thomas
  1. Vinny Lijoi
  2. Trey Kidd
  3. Sah Ayric
  4. Alex Haymond
6:58.43
 
690
11 West Virginia Tech West Virginia Tech
  1. Paulo Ignacio
  2. Felipe Mota Ruiz
  3. Manuel Laguna Gomez
  4. Manuel Serrano Laguna
6:59.68
 
684
12 College of Idaho College of Idaho
  1. Thomas Sheridan
  2. Graham Williams
  3. Noah Barsanti
  4. Matt Kahlig
7:08.34
 
643
13 Saint Andrews Saint Andrews
  1. Sebastian Riano
  2. Cameron Dixon
  3. Max Hamilton
  4. Zak Bagby
7:12.24
 
626
14 Union (KY) Union (KY)
  1. Ivar de Jong
  2. Grant Davies
  3. Bailey Harris
  4. Lucas Lucena
7:14.13
 
618
15 Milligan Milligan
  1. Matthew McFalls
  2. Grant Callahan
  3. Brian Sackett
  4. Sterling Burnett
7:18.27
 
600
16 Tabor College Tabor College
  1. Evan Bell
  2. Nicholas Bradley
  3. Brett Magee
  4. John Mccullough
7:23.52
 
579
17 Morningside Morningside
  1. Evan Persson
  2. Cayden Hare
  3. Lucas Farrington
  4. John Dieter
7:24.29
 
576
18 Point Point
  1. Francisco Santos
  2. Felipe Aguilar
  3. Taylor Nielsen
  4. Raichel DeFreitas
7:24.30
 
576
19 Campbellsville Campbellsville
  1. Roderick Harris
  2. Christophe Telman
  3. Tucker Hardin
  4. Isaac Lewis
7:29.34
 
557
20 Bethel Bethel
  1. Josh Lay
  2. Johnathan Oleson
  3. Derek Williams
  4. Joshua Vandyke
7:44.50
 
504