Site logo

2017 NAIA Championships

  • Completed
  • Mar. 01–04, 2017
  • SCY
  • Columbus, GA
  • Watch Live

400 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Olivet Nazarene Olivet Nazarene
  1. Vladislav Khoroletc
  2. Nathan Peterson
  3. Magnus Poulsen
  4. Austin Bennett
3:19.58
 
750
2 SCAD SCAD
  1. Brogan Bunner
  2. Nicholas Wargo
  3. Ryan Sweat
  4. Joel Thatcher
3:21.87
 
725
3 Keiser Keiser
  1. Evin Zekthi
  2. Lukas Macek
  3. Daniel Hartley
  4. Max Troell
3:23.07
 
712
4 Wayland Baptist Wayland Baptist
  1. William Ruiz
  2. Dillon Fraizer
  3. Josiah Morales
  4. Henri Gunther
3:23.23
 
711
5 Lindsey Wilson Lindsey Wilson
  1. Clemens Paetzold
  2. Jonas Mueller
  3. Jose Prado de Lima
  4. Iker Larzabal
3:24.28
 
700
6 Thomas Thomas
  1. Igor Dos Santos
  2. Mitch Graham
  3. Tan Dang
  4. Alex Haymond
3:24.98
 
692
7 West Virginia Tech West Virginia Tech
  1. Arthur Bertrand
  2. Paulo Ignacio
  3. Geoffroy Gauneau
  4. Manuel Serrano Laguna
3:25.39
 
688
8 Cumberland Cumberland
  1. Joel Westerlind
  2. Jacob Smith
  3. Igor Dozortsev
  4. Joseph Sedacca
3:25.49
 
687
9 Saint Andrews Saint Andrews
  1. Georgi Krastev
  2. Elliot Boon
  3. Sebastian Riano
  4. Juan Patino
3:26.78
 
675
10 Lindenwood-Belleville Lindenwood-Belleville
  1. Nico Tscherner
  2. Maxime Eekhof
  3. Timo Billman
  4. Arthur Nascime Brilhante
3:27.35
 
669
11 Asbury Asbury
  1. Clay Bisher
  2. Thomas Otley
  3. Keith Jessee
  4. Christopher Moritz
3:30.41
 
640
12 Biola Biola
  1. Matthew Roe
  2. Raymond Kam
  3. Daniel Vale
  4. Tom Franicevich
3:30.68
 
638
13 College of Idaho College of Idaho
  1. Thomas Sheridan
  2. Jacob Roberts
  3. Dylan Osborne
  4. Matt Kahlig
3:31.25
 
633
14 Loyola (LA) Loyola (LA)
  1. John Tarpey
  2. Timothy Buisson
  3. Salvador James
  4. Warren Massimini
3:33.98
 
609
15 Morningside Morningside
  1. Jake Kohorst
  2. Jack Weiss
  3. Billy Salber
  4. John Dieter
3:35.44
 
596
16 Union (KY) Union (KY)
  1. Lucas Lucena
  2. Bailey Harris
  3. Ivar de Jong
  4. Iyas Shivji
3:35.93
 
592
17 Milligan Milligan
  1. Sterling Burnett
  2. Grant Callahan
  3. Brian Sackett
  4. Matthew McFalls
3:39.98
 
560
18 St. Gregory's St. Gregory's
  1. Charles Espinoia
  2. Austin Cody
  3. Jason Schroeder
  4. Jeffrey Trout
3:41.24
 
551
19 Campbellsville Campbellsville
  1. Tanguy Claisse
  2. Seth Jones
  3. Isaac Lewis
  4. Christophe Telman
3:42.40
 
542
20 Tabor College Tabor College
  1. Brett Magee
  2. Nicholas Bradley
  3. John Mccullough
  4. Evan Bell
3:46.82
 
511
21 Bethel Bethel
  1. Derek Williams
  2. Timothy Im
  3. Josh Lay
  4. Joshua Vandyke
3:48.41
 
500
22 Point Point
  1. Taylor Nielsen
  2. Felipe Aguilar
  3. Raichel DeFreitas
  4. Francisco Santos
3:56.20
 
452