CollegeSwimming.com

2017 Minnesota Swimming Senior State Championships

  • Rochester, MN
  • Date

    Mar. 09–12, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

100 Back Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Regan Smith Riptide 52.51
  A
1020 -2.8%
2 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 55.96
  A
851 +0.1% SB
3 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 56.39
  A
832 -0.1%
4 Rowan Hodgins West Express Swim Team 56.79
  A
814 +2.8% SB
5 Nicole Burg Minnetonka Swim Club 58.15
  A
765 +0.7% PB
6 Lauren Lewis Riptide 58.42
  A
753 -1.0%
7 Kelly Leonard Riptide 58.45
  A
742 -0.9%
8 Skylar Welle Aquajets Swim Team 58.77
  A
739 -1.2%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Madison Berg St. Croix Swim Club 58.45
  A
742 PB
10 Kasey McArdle Fastjets 59.00
 
719 +0.1% SB
11 Raegan Willis Minnetonka Swim Club 59.16
 
712 -2.6%
12 Keely McLean Riptide 59.40
 
702 +4.7% PB
13 Alison Tallen Aquajets Swim Team 59.68
 
690 -2.4%
14 Molly Meland Minnetonka Swim Club 59.94
 
680 -6.7%
15 Samantha Sherbet Life Time Minnes 1:00.46
 
658 +1.6% PB
16 Kasey Milstroh St. Cloud Area Family YMCA 1:01.04
 
635 +4.1% SB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Heather Johnson The Great Wolf Swim Team 59.42
 
711 +6.5% PB
18 Tallulah Letscher Life Time Minnes 59.93
 
690 -1.8%
19 Olivia Swanson Aquajets Swim Team 1:00.22
 
668 -1.7%
20 Mara Caples Rochester Orcas Swim Club 1:00.40
 
661 -1.1%
21 Paige Smoley South East Metro Sharks 1:00.62
 
662 +1.7% PB
22 Carly Scheuerman St. Croix Swim Club 1:00.64
 
651 +1.9% PB
23 Sarah Zachariason Minnetonka Swim Club 1:00.65
 
651 -0.2%
24 Olivia Rey Minnetonka Swim Club 1:00.71
 
648 -0.9%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Regan Smith Riptide 54.76
  A
915 -7.2%
2 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 56.67
  A
819 -0.6%
3 Rowan Hodgins West Express Swim Team 56.78
  A
814 +2.8% SB
4 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 57.45
  A
785 -2.6%
5 Nicole Burg Minnetonka Swim Club 57.74
  A
783 +1.4% PB
6 Kelly Leonard Riptide 57.97
  A
763 -0.1%
7 Lauren Lewis Riptide 58.51
  A
750 -1.2%
8 Skylar Welle Aquajets Swim Team 58.62
  A
745 -0.9%
9 Ava Howard St. Croix Swim Club 58.87
  A
724 -1.6%
10 Madison Berg St. Croix Swim Club 58.96
  A
721 PB
11 Molly Meland Minnetonka Swim Club 59.38
 
703 -5.7%
12 Raegan Willis Minnetonka Swim Club 59.40
 
702 -3.0%
12 Kasey McArdle Fastjets 59.40
 
702 -0.6%
14 Alison Tallen Aquajets Swim Team 59.62
 
693 -2.3%
15 Kasey Milstroh St. Cloud Area Family YMCA 59.74
 
688 +6.1% PB
15 Samantha Sherbet Life Time Minnes 59.74
 
688 +2.8% PB
17 Keely McLean Riptide 59.83
 
684 +4.0% PB
18 Heather Johnson The Great Wolf Swim Team 59.98
 
688 +5.6% PB
19 Carly Scheuerman St. Croix Swim Club 1:00.29
 
665 +2.5% PB
20 Olivia Swanson Aquajets Swim Team 1:00.33
 
664 -1.9%
21 Sarah Zachariason Minnetonka Swim Club 1:00.47
 
658 +0.1% SB
22 Olivia Rey Minnetonka Swim Club 1:00.50
 
657 -0.6%
22 Mara Caples Rochester Orcas Swim Club 1:00.50
 
657 -1.2%
24 Paige Smoley South East Metro Sharks 1:00.52
 
666 +1.9% PB
25 Tallulah Letscher Life Time Minnes 1:00.54
 
665 -2.9%
26 Lexi Kucera Hutchinson High Tides 1:00.83
 
653
27 Julia Linebaugh Life Time Minnes 1:00.89
 
641 -2.9%
28 Olivia Wilcox Rochester Orcas Swim Club 1:00.90
 
650 -0.2%
29 Alli Misialek Fastjets 1:01.01
 
646 +1.0% PB
30 Ellie Wanninger Aquajets Swim Team 1:01.12
 
632 -2.3%
31 Callie Kunz South East Metro Sharks 1:01.38
 
631 +4.8% PB
32 Elise Wiegele Riptide 1:01.40
 
657 -1.6%
33 Liana Wiepert Rochester Orcas Swim Club 1:01.43
 
629 +3.5% PB
34 Katia Soudakova Rochester Orcas Swim Club 1:01.54
 
625 -2.4%
35 Madelynn Hedlund Granite City Aquatics 1:01.59
 
623 -0.0%
36 Anna Lucas Granite City Aquatics 1:01.76
 
616 -0.7%
37 Claudia Dougan Riptide 1:01.79
 
615 +2.2% PB
38 Ana Birklid The Great Wolf Swim Team 1:01.96
 
598 -2.3%
39 Alexis Bray Tigersharks Swim Club 1:02.52
 
576 PB
40 Adeline Drier St. Croix Swim Club 1:02.87
 
563 +0.5% PB
41 Maisie (Legal Name Mary Dodge deBruyn) Dodge Minneapolis Otters 1:02.88
 
562
42 Justine Stellmaker West Express Swim Team 1:03.05
 
556 -0.1%
43 Erin Rudd Lake Superior Swim Club 1:03.11
 
554 -0.8%
44 Hannah Jones The Great Wolf Swim Team 1:03.24
 
549 -3.9%
45 Isabella Kudanovych West Express Swim Team 1:03.26
 
548 -1.0%
46 Kaylee Benson Sea Devils Swim Club 1:03.39
 
543 -0.5%
47 Sanya Holm Riptide 1:03.40
 
543 -0.8%
48 Alivia Lindorfer St. Croix Swim Club 1:03.90
 
533
49 Melissa Parker Hudson Area Swim 1:04.02
 
519 -4.4%
50 Alexandra Farrell Minnetonka Swim Club 1:04.06
 
527 -0.5%
50 Olivia Iverson South East Metro Sharks 1:04.06
 
554 -4.3%
52 Alexandra Torgrimson Med-City Aquatics 1:04.28
 
509 +0.9% PB
53 Kailey Delozier Minnetonka Swim Club 1:05.10
 
479 +2.1% PB
54 Abby Mattson Mantas Swim Club 1:05.47
 
466