CollegeSwimming.com

Filters

  • Location

    Rochester, MN

  • Date

    March 9, 2017 - March 12, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Back Women

A Final
Rank Name Team Finals Improvement
1 Kelly Leonard Riptide 2:00.48
+0.7% SB
2 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 2:01.31
+2.8% PB
3 Lauren Lewis Riptide 2:04.14
0.0%
4 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 2:04.68
-2.2%
5 Keely McLean Riptide 2:06.84
+0.3% PB
6 Tallulah Letscher Life Time Minnes 2:07.43
7 Alison Tallen Aquajets Swim Team 2:10.48
PB
8 Kasey Milstroh St. Cloud Area Family YMCA 2:12.43
PB
B Final
Rank Name Team Finals Improvement
9 Raegan Willis Minnetonka Swim Club 2:07.10
+0.8% PB
10 Carly Scheuerman St. Croix Swim Club 2:09.78
+2.3% PB
11 Olivia Rey Minnetonka Swim Club 2:10.28
+4.3% PB
12 Paige Smoley South East Metro Sharks 2:10.92
+2.2% PB
13 Amanda Smith West Express Swim Team 2:11.49
-1.0%
14 Olivia Wilcox Rochester Orcas Swim Club 2:11.91
+1.9% SB
15 Maria Currie West Express Swim Team 2:12.43
0.0%
16 Gabby Vitela Hudson Area Swim 2:16.60
+1.0% PB
C Final
Rank Name Team Finals Improvement
17 Ana Birklid The Great Wolf Swim Team 2:08.19
+4.1% PB
18 Heather Johnson The Great Wolf Swim Team 2:11.91
+3.4% PB
19 Julia Linebaugh Life Time Minnes 2:12.81
+3.5% SB
20 Sarah Zachariason Minnetonka Swim Club 2:13.12
21 Gillian Durand The Great Wolf Swim Team 2:14.28
+3.7% PB
22 Olivia Iverson South East Metro Sharks 2:14.99
-0.1%
23 Liana Wiepert Rochester Orcas Swim Club 2:17.14
-0.8%
24 Mara Caples Rochester Orcas Swim Club 2:18.78
PB
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 2:02.89
+2.8% PB
2 Kelly Leonard Riptide 2:03.14
+0.7% SB
3 Lauren Lewis Riptide 2:04.25
0.0%
4 Tallulah Letscher Life Time Minnes 2:08.47
5 Keely McLean Riptide 2:09.19
+0.3% PB
6 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 2:09.46
-2.2%
7 Kasey McArdle Fastjets 2:09.79
-0.6%
8 Skylar Welle Aquajets Swim Team 2:10.08
-1.7%
9 Gracie Taylor Taylor Aquajets Swim Team 2:10.17
+2.0% SB
10 Alison Tallen Aquajets Swim Team 2:10.19
PB
11 Kasey Milstroh St. Cloud Area Family YMCA 2:11.27
PB
12 Paige Smoley South East Metro Sharks 2:11.69
+2.2% PB
13 Raegan Willis Minnetonka Swim Club 2:11.77
+0.8% PB
14 Olivia Rey Minnetonka Swim Club 2:11.80
+4.3% PB
15 Maria Currie West Express Swim Team 2:11.83
0.0%
16 Carly Scheuerman St. Croix Swim Club 2:11.89
+2.3% PB
17 Amanda Smith West Express Swim Team 2:12.31
-1.0%
18 Ellie Wanninger Aquajets Swim Team 2:12.92
+0.5% SB
18 Gabby Vitela Hudson Area Swim 2:12.92
+1.0% PB
20 Olivia Wilcox Rochester Orcas Swim Club 2:12.97
+1.9% SB
21 Gillian Durand The Great Wolf Swim Team 2:13.14
+3.7% PB
22 Ana Birklid The Great Wolf Swim Team 2:13.25
+4.1% PB
23 Erin Bucki Blackline Aquatics 2:13.34
24 Heather Johnson The Great Wolf Swim Team 2:13.36
+3.4% PB
25 Julia Linebaugh Life Time Minnes 2:13.41
+3.5% SB
26 Alli Misialek Fastjets 2:13.66
27 Sarah Zachariason Minnetonka Swim Club 2:13.81
28 Olivia Iverson South East Metro Sharks 2:15.13
-0.1%
29 Mara Caples Rochester Orcas Swim Club 2:16.18
PB
30 Alexandra Farrell Minnetonka Swim Club 2:16.22
+0.7% PB
31 Alexandra Torgrimson Med-City Aquatics 2:16.65
+1.4% SB
32 Callie Kunz South East Metro Sharks 2:16.67
+2.1% PB
33 Olivia Swanson Aquajets Swim Team 2:17.43
-0.6%
34 Taryn Durry Riptide 2:17.87
+4.2% PB
35 Liana Wiepert Rochester Orcas Swim Club 2:17.96
-0.8%
36 Kaylee Benson Sea Devils Swim Club 2:18.65
+4.4% PB
37 Justine Stellmaker West Express Swim Team 2:18.76
38 Anna Lucas Granite City Aquatics 2:19.80
39 Molly Meland Minnetonka Swim Club 2:19.95
40 Abby Mattson Mantas Swim Club 2:22.75
41 Natasha Girgen Hastings Area Swim Team 2:23.53
42 Adeline Drier St. Croix Swim Club 2:24.03
-4.2%