CollegeSwimming.com

2017 Minnesota Swimming Senior State Championships

  • Rochester, MN
  • Date

    Mar. 09–12, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

400 IM Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Regan Smith Riptide 4:14.03
  A
917 PB
2 Lucia Rizzo Riptide 4:27.09
  A
778 +0.3% SB
3 Lauren Lewis Riptide 4:28.27
  A
787 +1.5% PB
4 Kate Van Meter Star Swim Team 4:30.51
  A
748 PB
5 Jordyn Wentzel Aquajets Swim Team 4:34.29
  A
715 +1.0% PB
6 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 4:34.53
  A
712
7 Kelly Leonard Riptide 4:36.56
  A
695 -0.1%
8 Winter Craig Riptide 4:42.03
 
667 +2.9% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Keely McLean Riptide 4:35.97
  A
700 +2.2% PB
10 Linnea Rizzo Riptide 4:40.60
 
-2.2%
11 Maria Currie West Express Swim Team 4:42.10
 
647 +2.6% SB
12 Julia Stephenson Riptide 4:42.55
 
676 +4.1% PB
13 Emily Heymans Riptide 4:44.05
 
650 +0.9% PB
14 Anna Cook Rochester Orcas Swim Club 4:45.54
 
619 PB
15 Johanna Ingenerf Hastings Area Swim Team 4:45.86
 
616
16 Lindsey Turner Rochester Orcas Swim Club 4:48.84
 
591 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Madelyn Hawker Aquajets Swim Team 4:43.49
 
636 +1.6% PB
18 Anna Lucas Granite City Aquatics 4:43.86
 
651
19 Caroline Westholder Aquajets Swim Team 4:47.53
 
621 -0.6%
20 Ella Stein Hudson Area Swim 4:48.49
 
626 -2.5%
21 Cece Mayer The Great Wolf Swim Team 4:49.83
 
583 -0.1%
22 Keely Tierney Riptide 4:50.15
 
581 -1.2%
23 Jacquelynne Newhouse Minnetonka Swim Club 4:51.27
 
571 +0.1% PB
24 Emma Sanders The Great Wolf Swim Team 4:52.46
 
580 +0.6% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Regan Smith Riptide 4:24.98
  A
816
2 Lucia Rizzo Riptide 4:30.26
  A
750 -0.8%
3 Kate Van Meter Star Swim Team 4:32.79
  A
728
4 Lauren Lewis Riptide 4:33.68
  A
739 -0.5%
5 Jordyn Wentzel Aquajets Swim Team 4:35.11
  A
707 +0.7% PB
6 Winter Craig Riptide 4:37.23
  A
708 +4.6% PB
7 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 4:39.41
 
670
8 Kelly Leonard Riptide 4:39.78
 
667 -1.2%
9 Keely McLean Riptide 4:39.93
 
666 +0.8% PB
10 Maria Currie West Express Swim Team 4:42.32
 
646 +2.6% SB
11 Linnea Rizzo Riptide 4:42.35
 
-2.9%
12 Johanna Ingenerf Hastings Area Swim Team 4:44.41
 
628
13 Anna Cook Rochester Orcas Swim Club 4:45.57
 
618 PB
14 Julia Stephenson Riptide 4:46.61
 
642 +2.7% PB
15 Lindsey Turner Rochester Orcas Swim Club 4:46.97
 
607 PB
16 Emily Heymans Riptide 4:48.65
 
612 -0.7%
17 Madelyn Hawker Aquajets Swim Team 4:49.26
 
588 -0.4%
18 Keely Tierney Riptide 4:49.44
 
586 -1.0%
19 Ella Stein Hudson Area Swim 4:49.72
 
616 -2.9%
20 Emma Sanders The Great Wolf Swim Team 4:49.96
 
601 +1.4% PB
21 Cece Mayer The Great Wolf Swim Team 4:50.09
 
581 -0.2%
22 Jacquelynne Newhouse Minnetonka Swim Club 4:53.83
 
551 -0.8%
23 Caroline Westholder Aquajets Swim Team 4:54.14
 
567 -2.9%
24 Anna Lucas Granite City Aquatics 4:54.35
 
565
25 Vivienne Kupiecki Aquajets Swim Team 4:54.63
 
563
26 Alli Misialek Fastjets 4:54.72
 
562
27 Alexandra Torgrimson Med-City Aquatics 4:55.04
 
541 -0.5%
28 Malaina Fragnito St. Croix Swim Club 4:56.78
 
527
29 Bailey Letourneau North Suburban Aquatic Club 4:57.54
 
521 -0.0%
30 Sarah Laman The Great Wolf Swim Team 5:03.15
 
478 -4.3%
31 Samantha Friedrich Fastjets 5:03.79
 
491 +0.7% SB