Site logo

PN IST Spring Open A-3 Me

  • Completed
  • May. 17–19, 2019
  • LCM
  • Federal Way, WA

100 Back Women 15 and Over

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kendall Bensen StingRay Swimming 1:10.68
 
645 -0.1%
2 Alexa Hoeper Olympic Cascade Aquatics 1:10.84
 
621
3 Maddy Jia Pro Swimming 1:10.89
 
637
4 Kimberly Liu Pro Swimming 1:12.74
 
556 PB
5 Avery Campbell Evergreen Swim Club 1:12.75
 
574 PB
6 Ella Marzec Wave Aquatics 1:12.84
 
571
7 Ava Norris-Markowitz Olympic Cascade Aquatics 1:13.01
 
565 PB
8 Kayla Chenier Pro Swimming 1:13.73
 
524
9 Hillary Chen Olympic Cascade Aquatics 1:14.04
 
531 PB
10 Jillian Weber Olympic Cascade Aquatics 1:14.88
 
487
11 Jewel Hau Wave Aquatics 1:16.26
 
461
12 Abigail Cady South Snohomish Co. Dolphins 1:16.27
 
461
13 Kyra Brandt valley aquatics swim team 1:16.59
 
434 PB
14 Sydney Wood Wave Aquatics 1:16.76
 
429 PB
15 Ashley Ray valley aquatics swim team 1:16.77
 
446
16 Lauren Rohde Cascade Swim Club 1:17.15
 
434
17 Rylee Johnston StingRay Swimming 1:17.29
 
430
18 Amanda Ashmore Bainbridge Island Swim Club 1:17.82
 
414
19 Elizabeth Reedy Wave Aquatics 1:17.93
 
411
20 Erika Carlson South Snohomish Co. Dolphins 1:19.80
 
357
21 Sierra Rosenow Olympic Cascade Aquatics 1:20.06
 
333
22 Reilee Butcher Issaquah Swim Team 1:20.21
 
329
23 Cathy Wu Issaquah Swim Team 1:20.74
 
331 PB
24 Alyssa Heusted Gold's Aquatics Club 1:20.88
 
327
25 Amelia Kimball Bainbridge Island Swim Club 1:21.36
 
298
26 Paige Phelps Issaquah Swim Team 1:22.62
 
281
27 Corinne Pickering Cascade Swim Club 1:22.70
 
263
28 Melis Gursoy Wave Aquatics 1:23.11
 
268
29 Spandana Kannam Wave Aquatics 1:23.14
 
267
30 Aurora Hudson-Beeks Cascade Swim Club 1:23.16
 
267
31 Haley Kamikawa Gold's Aquatics Club 1:23.82
 
235
32 Maddie Eaves Cascade Swim Club 1:24.84
 
225
33 Ann Huynh Wave Aquatics 1:25.65
 
206
34 Giavanna Carmosino Wave Aquatics 1:26.48
 
173
35 Arly Arteaga StingRay Swimming 1:26.50
 
173
36 Austin Whelan Olympic Cascade Aquatics 1:26.91
 
178 PB
37 Jasmyn Martin Cascade Swim Club 1:27.65
 
162
38 Esha Bangur Pro Swimming 1:29.40
 
126
39 Courtney Gross Issaquah Swim Team 1:55.72
 
2 +2.6% SB

100 Back Women 13 - 14

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Michelle Chen Pro Swimming 1:07.98
 
786 +0.9% SB
2 Kathryn Houseman Bainbridge Island Swim Club 1:12.41
 
676 +1.4% PB
3 Mia Grove StingRay Swimming 1:12.45
 
629
4 Kaitlyn Blackmon Wave Aquatics 1:13.40
 
597 PB
5 Maren Rusk South Snohomish Co. Dolphins 1:14.05
 
621
6 Gianna Tan Wave Aquatics 1:15.61
 
525
7 Kaelie Allan valley aquatics swim team 1:16.07
 
510 PB
8 Renee Yin Wave Aquatics 1:16.40
 
545 PB
9 Natalie Fisher Wave Aquatics 1:17.09
 
523
10 Eleanor McElwee Gold's Aquatics Club 1:17.41
 
513 PB
11 Summer Dean South Snohomish Co. Dolphins 1:17.42
 
469 -0.3%
12 Jenna Kimborowicz Wave Aquatics 1:17.76
 
502 PB
13 Naomi Yau Cascade Swim Club 1:18.04
 
450
14 Selena Lam Issaquah Swim Team 1:18.25
 
487
15 Macy Fidler StingRay Swimming 1:18.36
 
440 +0.7% SB
16 Natalie Hoff Olympic Cascade Aquatics 1:18.52
 
479
17 Lola Reynolds Wave Aquatics 1:18.74
 
473 PB
18 Saffron Hinz Seal 1:19.47
 
408 PB
19 Yana Nanda Wave Aquatics 1:19.91
 
438
20 Kyler Brumfield Wave Aquatics 1:19.94
 
394 PB
21 Lu-Lu Van Winkle StingRay Swimming 1:20.21
 
386 -1.3%
22 Aliya Ricks Seal 1:20.56
 
376 PB
23 Zosia Krajcovic StingRay Swimming 1:21.21
 
401
24 Sydney Kenske valley aquatics swim team 1:22.93
 
312 PB
25 Cameron Bell Cascade Swim Club 1:23.29
 
302
26 Chloe Cho Issaquah Swim Team 1:23.31
 
343 +0.5% PB
27 Molly Veleber Gold's Aquatics Club 1:23.44
 
339 PB
28 Elaine Chau StingRay Swimming 1:23.82
 
329 +0.4% PB
29 Leah Winn Gold's Aquatics Club 1:23.89
 
327
30 Bellasaria Starace Cascade Swim Club 1:24.45
 
313
31 Mikaela Reyes South Snohomish Co. Dolphins 1:24.87
 
302 PB
32 Josie Gardiner Cascade Swim Club 1:24.98
 
299
33 Adara Martinez Del Toro Pro Swimming 1:25.37
 
250 PB
34 Jasmine Lorenzo South Snohomish Co. Dolphins 1:25.39
 
249 +2.5% PB
35 Maya Sawicka Wave Aquatics 1:25.44
 
248
36 Kayla Yang Issaquah Swim Team 1:26.08
 
272 -1.1%
36 Cailey Chechitelli Olympic Cascade Aquatics 1:26.08
 
272 PB
38 Violet Tucker valley aquatics swim team 1:26.24
 
268 PB
39 Andrea Moon Issaquah Swim Team 1:27.29
 
242 +1.1% SB
40 McKenna Schilling valley aquatics swim team 1:27.87
 
229
41 Riya Kalra Pro Swimming 1:28.40
 
180
42 Katherine Lindburg Cascade Swim Club 1:28.42
 
180
43 Ava Ring Olympic Cascade Aquatics 1:28.47
 
179
44 Claire Cook Gold's Aquatics Club 1:28.57
 
177 PB
45 Catelyn Clevenger Gold's Aquatics Club 1:28.92
 
169 PB
46 Maya Schwan Cascade Swim Club 1:29.04
 
167
46 Kayla Smith Cascade Swim Club 1:29.04
 
202
48 Leah Downing valley aquatics swim team 1:29.35
 
160
49 Eleanor Miller Wave Aquatics 1:29.67
 
154
49 Ella Drazich Wave Aquatics 1:29.67
 
189 PB
51 Violet Pody Cascade Swim Club 1:29.81
 
186
52 Kayla Stewart StingRay Swimming 1:30.27
 
176
53 Emily From Issaquah Swim Team 1:30.98
 
161
54 Olivia Cataife Cascade Swim Club 1:31.13
 
158
55 Rachel Howard StingRay Swimming 1:31.14
 
158
56 Mahder Andualem Cascade Swim Club 1:31.17
 
157
57 Hannah Ross Gold's Aquatics Club 1:31.20
 
157 PB
58 Madelyn Shelton Gold's Aquatics Club 1:32.05
 
140 PB
59 Carys Davis Cascade Swim Club 1:32.24
 
104
60 Ella Doan Issaquah Swim Team 1:32.67
 
128
61 Bergen Brown Cascade Swim Club 1:33.45
 
84
62 Kate Sabarillo Cascade Swim Club 1:33.52
 
112
63 Ananya Bhattacharjee Pro Swimming 1:33.85
 
77
64 Priyanka Kulkarni Wave Aquatics 1:34.12
 
102
65 Cheyenne Bertch Issaquah Swim Team 1:36.22
 
68 PB
66 Lynette Van Heerden Issaquah Swim Team 1:37.75
 
46
67 Lori Gutierrez StingRay Swimming 1:40.65
 
14