CollegeSwimming.com

2017 Washington Boys 4A State Championships

  • Completed
  • Feb. 17–18, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Skyline Skyline
  1. Jacob Leahy
  2. Jeremy Kim
  3. Ryan Kinnear
  4. William O'Daffer
1:36.37
 
136
2 Issaquah Issaquah
  1. Kyle Millis
  2. Will Crewe
  3. Christopher Leu
  4. Brandon Leu
1:36.54
 
135
3 Camas Camas
  1. Finn McClone
  2. Eric Wu
  3. Christopher Xia
  4. Tom Utas
1:37.73
 
131
4 Jackson Jackson
  1. Erik Anderson
  2. Bryan Phung
  3. Neal Thai
  4. Jeremiah Tien
1:39.37
 
125
5 Curtis Curtis
  1. Dan Melin
  2. David Ling
  3. Alex Hwang
  4. Abhi Larson
1:39.43
 
125
6 Wenatchee Wenatchee
  1. Connor Elwyn
  2. Christian Cutter
  3. Kaleb Pringle
  4. Braden Dilly
1:40.17
 
122
7 Hanford Hanford
  1. Brady Myers
  2. Jack Elliott
  3. Skyler Younkin
  4. Matthew Brink
1:40.52
 
121
8 John F Kennedy John F Kennedy
  1. Ty Lindblom
  2. Ben Kinerk
  3. Jack Fenster
  4. Ian Olufson
1:40.69
 
120
9 Kamiak Kamiak
  1. Maxwell Fang
  2. Walter Limm
  3. Johnathan Ke
  4. Brian Park
1:41.24
 
119
10 Kentridge Kentridge
  1. Nolan Cleary
  2. Jake Davies
  3. Hans Erickson
  4. Sean Gilman
1:42.04
 
116
11 Newport Newport
  1. Alexander Richardson
  2. Frank Zhang
  3. Henry Newsum
  4. Jimmy Guo
1:42.13
 
116
12 Hazen Hazen
  1. David Rollins
  2. Ethan Dang
  3. Victor Hayes
  4. Tyler Sperry
1:42.23
 
115
13 Richland Richland
  1. Addison Pollick
  2. Jeff Kern
  3. Cole Westendorf
  4. Kyle Prigge
1:42.45
 
114
14 Tahoma Tahoma
  1. Nathan Ainsworth
  2. Jan Grobbelaar
  3. Ethan Spencer
  4. Jared Wold
1:43.23
 
112
15 Thomas Jefferson Thomas Jefferson
  1. Aaron Nguyen
  2. Nicholas Kim
  3. Brandon Troung
  4. Michael Nguyen
1:44.25
 
109
16 Eastlake Eastlake
  1. John Xie
  2. Nolan Van Nortwick
  3. Brandon Yue
  4. Brandon Leung
1:44.34
 
108
17 Enumclaw Enumclaw
  1. Ethan Horan
  2. Jeff Miller
  3. Kyle Morgan
  4. Adam Percival
1:44.70
 
107
18 Olympia Olympia
  1. Andrew Liu
  2. Jordan Kamimura
  3. Andrew Matthews
  4. Zach Walker
1:44.78
 
107
19 Bothell Bothell
  1. Brandon Stride
  2. Corey Stride
  3. Cameron Birrell
  4. Brandon Troung
1:45.09
 
106
20 West Valley West Valley
  1. Tate Andis
  2. Jase Wilske
  3. Erik Feldmann
  4. Will Richardson
1:45.40
 
105
21 Kentwood Kentwood
  1. Devon Duong
  2. Matthew Shull
  3. Anthony Mastroianni
  4. Alexander Maloy
1:46.75
 
101
22 Moses Lake Moses Lake
  1. Dylan Bond
  2. Jordan Pack
  3. Kemper Eric
  4. Ryan Madrishin
1:47.77
 
98
23 Puyallup Puyallup
  1. Aidan Bouchard
  2. Beau Pasquier
  3. Jakob Kinne
  4. Andrew Webster
1:47.91
 
97
Lake Stevens Lake Stevens
  1. Carter Walles
  2. Alejandro Flores
  3. Quade McKenzie
  4. Miles Slater
DQ