CollegeSwimming.com

2017 Washington Boys 4A State Championships

  • Completed
  • Feb. 17–18, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Camas Camas
  1. Eric Wu
  2. Jaden Kim
  3. Tom Utas
  4. Mark Kim
1:27.24
 
135
2 Curtis Curtis
  1. David Ling
  2. Alex Hwang
  3. Abhi Larson
  4. Sam Abbott
1:28.42
 
130
3 Moses Lake Moses Lake
  1. Ander Molitor
  2. Noah Heaps
  3. Ryan Madrishin
  4. Kyle Jorgensen
1:28.93
 
128
4 Jackson Jackson
  1. Neal Thai
  2. Jonathan Cook
  3. Justin Limberg
  4. Edward Engel
1:29.50
 
126
5 Inglemoor Inglemoor
  1. Spencer Straight
  2. Andrew Jumanca
  3. Branden Hinckley
  4. Alex Crotteau
1:29.88
 
124
6 Skyline Skyline
  1. Rehaan Bhimani
  2. Jeremy Kim
  3. Colin Huynh
  4. Ryan Kinnear
1:29.93
 
124
7 Kamiak Kamiak
  1. Brian Park
  2. Walter Limm
  3. Alex Kirby
  4. Maxwell Fang
1:30.09
 
124
8 Hanford Hanford
  1. Brady Myers
  2. Matthew Brink
  3. Ben Douglas
  4. John Markillie
1:30.40
 
122
9 John F Kennedy John F Kennedy
  1. Luke Dorsett
  2. Ben Kinerk
  3. New Poshyananda
  4. Jack Fenster
1:30.92
 
120
10 Tahoma Tahoma
  1. Jared Wold
  2. Parker Wichelmann
  3. David Brannon
  4. Nicholas Ainsworth
1:31.05
 
120
11 Newport Newport
  1. Frank Zhang
  2. Jimmy Guo
  3. Adam Benmalek
  4. Andrew Wang
1:31.16
 
119
12 Wenatchee Wenatchee
  1. Charlie Cutter
  2. Cameron Wheeler
  3. Kaleb Pringle
  4. Christian Cutter
1:32.87
 
113
13 Issaquah Issaquah
  1. Miles Wheeler
  2. Graham Wrightson
  3. Jake Tebbe
  4. William Paxton
1:32.95
 
113
14 Olympia Olympia
  1. James Waltz
  2. Jordan Kamimura
  3. Adam Skjervold
  4. Zach Walker
1:33.13
 
112
15 Rogers Rogers
  1. Colten Ellson
  2. Jimmy Pizl
  3. Adam Ward
  4. Joshua Crossen
1:33.54
 
111
16 Mount Rainier Mount Rainier
  1. Tristan Miles
  2. Connor Reiff
  3. Francisco Felix
  4. Nathan Weller
1:33.66
 
110
17 Hazen Hazen
  1. David Rollins
  2. Tyler Sperry
  3. Victor Hayes
  4. Ethan Dang
1:33.67
 
110
18 Lake Stevens Lake Stevens
  1. Coleson Wynne
  2. David Joo
  3. Quade McKenzie
  4. Gideon Marlatt
1:33.72
 
110
19 Puyallup Puyallup
  1. Carson Braddock
  2. Andrew Webster
  3. Jakob Kinne
  4. Beau Pasquier
1:33.99
 
109
20 West Valley West Valley
  1. Erik Feldmann
  2. Jase Wilske
  3. Will Richardson
  4. Tate Andis
1:34.08
 
109
21 Cascade Cascade
  1. James DeLong
  2. Maxwell Nelson
  3. Jacob Elenbaas
  4. Andrei Cira
1:34.25
 
108
22 Kentlake Kentlake
  1. Gabe Krachunis
  2. Connor Riley
  3. Alexander Phillips
  4. Colin Bryant
1:35.35
 
104
23 South Kitsap South Kitsap
  1. Troy Conrad
  2. Andrei Obnial
  3. Garrett Coffin
  4. Simon Martin
1:38.47
 
94
Auburn Mountainview Auburn Mountainview
  1. Truman Sulewski
  2. Dominic Nelson
  3. Chase Murphy
  4. Michael Hall
DQ