CollegeSwimming.com

2017 Washington Boys 4A State Championships

  • Completed
  • Feb. 17–18, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

400 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Issaquah Issaquah
  1. Kyle Millis
  2. Christopher Leu
  3. Will Crewe
  4. Brandon Leu
3:10.73
 
138
2 Skyline Skyline
  1. William O'Daffer
  2. Joseph Spaniac
  3. Rehaan Bhimani
  4. Jacob Leahy
3:10.82
 
138
3 Camas Camas
  1. Finn McClone
  2. Jaden Kim
  3. Christopher Xia
  4. Mark Kim
3:13.43
 
132
4 Curtis Curtis
  1. Alex Hwang
  2. Jorge Melendez
  3. Matthew Patterson
  4. Sam Abbott
3:15.27
 
128
5 Jackson Jackson
  1. Edward Engel
  2. Jeremiah Tien
  3. Justin Limberg
  4. Jonathan Cook
3:15.29
 
128
6 Lake Stevens Lake Stevens
  1. Miles Slater
  2. Coleson Wynne
  3. Carter Walles
  4. Alejandro Flores
3:16.49
 
126
7 Moses Lake Moses Lake
  1. Ander Molitor
  2. Kemper Eric
  3. Noah Heaps
  4. Kyle Jorgensen
3:17.58
 
124
8 Hanford Hanford
  1. Skyler Younkin
  2. Matthew Brink
  3. Jack Elliott
  4. John Markillie
3:18.99
 
121
9 Newport Newport
  1. Andrew Wang
  2. Jimmy Guo
  3. Adam Benmalek
  4. Henry Newsum
3:19.39
 
120
10 Kentridge Kentridge
  1. Sean Gilman
  2. Nolan Cleary
  3. Hans Erickson
  4. Jake Davies
3:20.26
 
118
11 John F Kennedy John F Kennedy
  1. Ian Olufson
  2. Ben Kinerk
  3. Luke Dorsett
  4. Jack Fenster
3:20.27
 
118
12 Richland Richland
  1. Cole Westendorf
  2. Kyle Prigge
  3. Addison Pollick
  4. Jeff Kern
3:20.44
 
118
13 Wenatchee Wenatchee
  1. Connor Elwyn
  2. Charlie Cutter
  3. Cameron Wheeler
  4. Connor Hasse
3:21.12
 
117
14 Tahoma Tahoma
  1. Jared Wold
  2. Parker Wichelmann
  3. David Brannon
  4. Nicholas Ainsworth
3:21.80
 
115
15 Inglemoor Inglemoor
  1. Charles Bohlin
  2. Andrew Jumanca
  3. Branden Hinckley
  4. Alex Crotteau
3:21.93
 
115
16 Kamiak Kamiak
  1. Alex Kirby
  2. Johnathan Ke
  3. Noah Kim
  4. Walter Limm
3:22.72
 
114
17 Eastlake Eastlake
  1. John Xie
  2. Brandon Yue
  3. Nolan Van Nortwick
  4. Brandon Leung
3:26.46
 
107
18 Union Union
  1. Andrew Chang
  2. Cody Le
  3. Nick Solovey
  4. Valery Tikhomirov
3:28.03
 
104
19 Rogers Rogers
  1. Joshua Crossen
  2. Jimmy Pizl
  3. Adam Ward
  4. Colten Ellson
3:28.70
 
103
20 Puyallup Puyallup
  1. Carson Braddock
  2. Beau Pasquier
  3. Jakob Kinne
  4. Levi Kiuchi
3:29.14
 
102
21 Mount Vernon Mount Vernon
  1. Colin Rittenhouse
  2. Hayden Jenkins
  3. Isaac Smith
  4. Luke Pusateri
3:33.24
 
95
22 Thomas Jefferson Thomas Jefferson
  1. Aaron Nguyen
  2. Michael Nguyen
  3. Marcus Condotta
  4. Brandon Troung
3:33.42
 
94
23 Kentlake Kentlake
  1. Nolan Sandifer
  2. Connor Riley
  3. Alexander Phillips
  4. Colin Bryant
3:34.82
 
92
24 Skyview Skyview
  1. Liam Johnson
  2. Harrison Nabors
  3. Justin Paladeni
  4. Kai Johnson
3:36.16
 
90