Site logo

Speedo Champions Series (Orlando)

  • Completed
  • Jul. 07–10, 2016
  • LCM
  • Orlando, FL

200 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mark Szaranek Gator Swim Club 2:02.11
 
966 +0.4% SB
2 Juan Carlos Sequera Metro Aquatic Club of Miami 2:04.02
 
924 -0.7%
3 Jonathan Gomez Scarlet Aquatic Club 2:05.85
 
885 -0.3%
4 Seabass Sebastian Club Wolverine 2:07.26
 
856 -0.6%
5 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 2:07.97
 
841
6 John Fulginiti Blue Dolfins 2:08.60
 
839 +0.1% PB
7 Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club 2:08.65
 
827 PB
8 Zach Poti Blue Dolfins 2:15.14
 
709
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Miguel Cancel Gulliver Swim Club 2:07.95
 
901 -0.8%
10 Justin Torres Scarlet Aquatic Club 2:09.20
 
815 +0.2% SB
11 Christopher Wang Scarlet Aquatic Club 2:09.53
 
809 +1.9% SB
12 Bolek De Pawlikowski Metro Aquatic Club of Miami 2:10.68
 
785
13 Ervin Marin South Florida Aquatic Club 2:11.18
 
835 +2.9% SB
14 Julian Hill Gator Swim Club 2:11.66
 
832 +1.7% PB
15 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team 2:11.79
 
763 -0.7%
16 Santiago Corredor Swim Florida 2:12.32
 
764
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Brandon Vives Metro Aquatic Club of Miami 2:11.02
 
790 PB
18 Wyatt Kellett T2 Aquatics 2:11.35
 
831 PB
19 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:12.94
 
752 PB
20 Joseph Perez Metro Aquatic Club of Miami 2:13.26
 
734 +1.6% PB
21 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:13.62
 
786 PB
22 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 2:14.31
 
772 +2.1% PB
23 Oleksiy Polishchuk Scarlet Aquatic Club 2:14.60
 
719 +2.1% PB
24 Joey Licht Tampa Bay Aquatics 2:15.06
 
758
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Trey Gribble Gulliver Swim Club 2:12.94
 
799 +4.2% PB
26 Dare Rose Scarlet Aquatic Club 2:13.04
 
1001 +1.8% PB
27 Paul Degrado Bolles School Sharks 2:13.76
 
887 +1.6% PB
28 Van Cates Tampa Bay Aquatics 2:14.61
 
719 PB
29 William Tabor Bolles School Sharks 2:15.00
 
712 PB
30 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming 2:15.73
 
697 PB
30 Marcelo Lauzurique Gulliver Swim Club 2:15.73
 
697 +5.6% PB
32 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati 2:17.08
 
660
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mark Szaranek Gator Swim Club 2:03.64
 
932 -0.8%
2 Juan Carlos Sequera Metro Aquatic Club of Miami 2:03.85
 
928 -0.6%
3 Seabass Sebastian Club Wolverine 2:07.70
 
846 -1.0%
4 Pavel Sankovich Club Seminole 2:07.75
 
845
5 Zach Poti Blue Dolfins 2:07.80
 
856
6 Jonathan Gomez Scarlet Aquatic Club 2:07.97
 
841 -2.0%
7 John Fulginiti Blue Dolfins 2:08.33
 
845 +0.3% PB
8 Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club 2:08.85
 
823 PB
9 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 2:09.34
 
813
10 Carlos Omana Metro Aquatic Club of Miami 2:09.50
 
809 -4.5%
11 Miguel Cancel Gulliver Swim Club 2:09.58
 
867 -2.0%
12 Bolek De Pawlikowski Metro Aquatic Club of Miami 2:10.37
 
792
13 Ervin Marin South Florida Aquatic Club 2:11.05
 
837 +3.0% PB
14 Justin Torres Scarlet Aquatic Club 2:11.09
 
777 -1.2%
15 Ariel Spektor Bolles School Sharks 2:11.44
 
782
16 Christopher Wang Scarlet Aquatic Club 2:11.82
 
762 +0.2% SB
17 Taylor Uselis Clearwater Aquatic Team 2:11.92
 
760 PB
18 Santiago Corredor Swim Florida 2:12.30
 
764
19 Julian Hill Gator Swim Club 2:12.62
 
813 +1.0% PB
20 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team 2:12.74
 
744 -1.4%
21 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:13.50
 
788 PB
22 Brandon Vives Metro Aquatic Club of Miami 2:13.68
 
737
23 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:13.75
 
736
24 Joey Licht Tampa Bay Aquatics 2:13.89
 
781 PB
25 Joseph Perez Metro Aquatic Club of Miami 2:14.02
 
719 +1.0% PB
26 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 2:14.07
 
777 +2.3% PB
27 Wyatt Kellett T2 Aquatics 2:14.26
 
773
28 Oleksiy Polishchuk Scarlet Aquatic Club 2:14.53
 
721 +2.1% PB
29 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati 2:14.58
 
708 PB
30 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming 2:14.68
 
718 PB
31 Jackson Karofsky Scarlet Aquatic Club 2:14.73
 
764 PB
32 Trey Gribble Gulliver Swim Club 2:14.76
 
763 +2.9% PB
33 Benjamin Whitty Blue Dolfins 2:14.82
 
704 -1.3%
34 Dare Rose Scarlet Aquatic Club 2:15.10
 
960 +0.3% PB
35 Paul Degrado Bolles School Sharks 2:15.36
 
856 +0.4% PB
36 William Tabor Bolles School Sharks 2:15.38
 
704 PB
37 Jonathan Stewart Westminster Academy Swim Club 2:16.04
 
680
38 Marcelo Lauzurique Gulliver Swim Club 2:16.28
 
687 +5.2% PB
39 Isaac Jacobs Highlander Aquatic Club 2:16.31
 
741 -0.1%
40 Van Cates Tampa Bay Aquatics 2:16.44
 
684 PB
41 Jack Scanlon T2 Aquatics 2:16.46
 
684
42 Sean Arrington Miami Swimming 2:16.66
 
668 -0.0%
43 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 2:16.69
 
726 +1.9% PB
44 Felipe Urrutia Miami Swimming 2:16.91
 
722
45 Justin Park Scarlet Aquatic Club 2:16.96
 
728 +0.6% PB
46 Kevin Degrijze Swim Fort Lauderdale 2:17.03
 
823 +1.7% PB
47 Jake Adcock Bolles School Sharks 2:17.45
 
712 -2.8%
48 Aaron Spence Swim Florida 2:17.46
 
653 +4.8% PB
49 Mitchell Irwin Tampa Bay Aquatics 2:17.54
 
652 PB
50 Cole Moreno Gulliver Swim Club 2:18.13
 
641 +5.1% PB
51 Ian Liu Scarlet Aquatic Club 2:18.27
 
800 +1.3% PB
52 Joshua Harriott Swim Florida 2:18.74
 
630 -0.3%
53 Noah Manera Blue Wave Swimming 2:19.09
 
634 PB
54 Yona Rubin Swim Fort Lauderdale 2:19.18
 
679 +2.2% PB
55 Timothy Crowley NTC Aquatics 2:19.47
 
616
56 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks 2:19.55
 
672 PB
57 Cole Gutknecht T2 Aquatics 2:19.61
 
671
58 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning 2:19.70
 
623 +3.7% SB
59 James Tarquin Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:19.71
 
669
60 Michael Walch Swim Florida 2:19.77
 
622 +1.5% PB
61 Evan Tatro Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:20.02
 
606
61 Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club 2:20.02
 
664 +0.6% PB
63 Conor Lynch NTC Aquatics 2:20.28
 
612 -2.4%
64 Dylan Hacker Charlotte County Swimming 2:20.38
 
664
65 Kevin Hernandez Gulliver Swim Club 2:20.50
 
655 +3.2% PB
66 Nicolas Junghahn Miami Swimming 2:20.75
 
593 PB
67 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:20.88
 
655
68 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 2:21.22
 
642 -4.1%
69 Bryan Quintero Gulliver Swim Club 2:21.25
 
641 +0.0% PB
70 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed 2:21.80
 
585 +2.3% PB
71 Anthony Carbone Bolles School Sharks 2:21.96
 
628 +2.8% SB
72 Christopher Pelton Sarasota YMCA Sharks 2:22.39
 
627 PB
73 Dylan McKinney Trinity Prep Aquatics 2:22.50
 
625 -1.4%
74 Francisco Aguirre Gator Swim Club 2:22.67
 
615 -2.9%
75 Cameron Anderson Martin County Aquatics 2:23.13
 
550 +7.4% SB
76 Jack Sylvester Sarasota YMCA Sharks 2:23.76
 
596 PB
76 Lukas Burchianti Loggerhead Aquatics 2:23.76
 
539 PB
78 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 2:24.44
 
591
79 Aj Reid Miami Swimming 2:25.37
 
512 PB
80 JJ Corrigan Sarasota YMCA Sharks 2:26.03
 
556 PB
81 Zachary Kitzis Boca Raton Swim 2:30.06
 
434
82 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 2:36.78
 
384 -7.8%
Noah Proctor Martin County Aquatics NS
Christian Cioffi Wahoos of Wellington NS
Luis Llenin Metro Aquatic Club of Miami NS
Noah Lense Tampa Bay Aquatics NS
Paxton Rhoads Tampa Bay Aquatics NS
Brendan Teeters Westminster Academy Swim Club NS