CollegeSwimming.com

Filters

2016 Speedo Champions Series (Orlando)

  • Orlando, FL
  • Date

    Jul. 07–10, 2016

  • Course

    LCM

  • Status

    Completed

100 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Pavel Sankovich Club Seminole 53.77
 
-0.2%
2 Mark Szaranek Gator Swim Club 54.09
 
+2.4% PB
3 Noah Lense Tampa Bay Aquatics 55.39
  A
872 -3.0%
4 Ariel Spektor Bolles School Sharks 55.63
  A
862 -0.5%
5 Juan Carlos Sequera Metro Aquatic Club of Miami 55.85
 
6 Zachary Poti Blue Dolfins 55.96
  A
848 +0.2% SB
7 Jonathan Gomez Scarlet Aquatic Club 56.10
 
-0.6%
8 Seabass Sebastian Club Wolverine 56.62
  A
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Joseph Carbone Unattached-Florida 56.66
  A
803 +3.3% PB
10 Miguel Cancel Gulliver Swim Club 57.08
  A
840 +0.4% PB
11 Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club 57.10
  A
784 PB
12 Diego Faucher Metro Aquatic Club of Miami 57.25
  A
793 +2.4% PB
13 Matt Serra Bolles School Sharks 57.34
  A
789 +0.9% PB
14 Alejandro Carriazo Metro Aquatic Club of Miami 57.43
  A
786 -2.1%
15 Christopher Wang Scarlet Aquatic Club 58.04
 
16 Mason Wilby Gator Swim Club 58.18
  A
795 -3.1%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Cole Crane Episcopal AmberJax 57.35
  A
864 +0.2% PB
18 Irvin hoost Metro Aquatic Club of Miami 57.41
  A
787 +2.4% PB
19 Seg Bernardina East Coast Aquatic Club 57.45
  A
825 -0.6%
20 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 57.83
  A
809 PB
21 Eric Geunes Gator Swim Club 57.93
  A
750 PB
22 William Tabor Bolles School Sharks 58.08
  A
759 -0.1%
23 Alex Arrieta Metro Aquatic Club of Miami 58.14
  A
741 -0.1%
24 Sean Arrington Miami Swimming 58.26
  A
736 -0.5%
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 57.40
  A
862 +2.6% PB
26 Jake Adcock Bolles School Sharks 57.59
  A
819 +0.6% PB
27 Maximiliano Garcia-del Pozo Metro Aquatic Club of Miami 57.94
  A
764 +0.9% SB
28 Van Cates Tampa Bay Aquatics 58.14
  A
756 PB
29 George Reuter Trinity Prep Aquatics 58.38
  A
746
30 Gabi Gomez Perez Bolles School Sharks 58.42
 
+2.7% PB
31 Cody Cline Wahoos of Wellington 58.64
 
720 -1.0%
32 Stas Van Genderen Swim Florida 1:00.35
 
667 -0.4%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Noah Lense Tampa Bay Aquatics 55.12
  A
884 -2.5%
2 Pavel Sankovich Club Seminole 55.53
 
-3.4%
3 Jonathan Gomez Scarlet Aquatic Club 55.60
 
+0.3% PB
4 Juan Carlos Sequera Metro Aquatic Club of Miami 55.71
 
5 Zachary Poti Blue Dolfins 55.72
  A
858 +0.6% SB
6 Mark Szaranek Gator Swim Club 55.81
 
-0.7%
7 Ariel Spektor Bolles School Sharks 55.90
  A
850 -1.0%
8 Seabass Sebastian Club Wolverine 56.61
  A
9 Joseph Carbone Unattached-Florida 56.71
  A
801 +3.2% PB
10 Christopher Wang Scarlet Aquatic Club 56.97
 
11 Miguel Cancel Gulliver Swim Club 57.39
  A
827 -0.2%
12 Mason Wilby Gator Swim Club 57.40
  A
827 -1.8%
13 Matt Serra Bolles School Sharks 57.52
  A
782 +0.6% PB
14 Diego Faucher Metro Aquatic Club of Miami 57.53
  A
781 +1.9% PB
15 Alejandro Carriazo Metro Aquatic Club of Miami 57.54
  A
781 -2.2%
16 Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club 57.61
  A
763
17 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 57.73
  A
813 PB
18 William Tabor Bolles School Sharks 57.81
  A
770 +0.4% PB
19 Sean Arrington Miami Swimming 57.82
  A
754 +0.2% PB
20 Jonathan Ratliff Club Seminole 57.86
 
21 Irvin hoost Metro Aquatic Club of Miami 57.88
  A
767 +1.6% PB
22 Alex Arrieta Metro Aquatic Club of Miami 57.96
  A
748 +0.2% PB
23 Cole Crane Episcopal AmberJax 58.00
  A
837 -1.0%
24 Eric Geunes Gator Swim Club 58.02
  A
746 PB
25 Aj Reid Miami Swimming 58.03
  A
746
26 Andre Del Rio Westminster Academy Swim Club 58.05
 
-1.9%
27 Seg Bernardina East Coast Aquatic Club 58.06
  A
800 -1.6%
28 Jake Adcock Bolles School Sharks 58.16
  A
795 -0.4%
29 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 58.23
  A
828 +1.1% PB
30 Maximiliano Garcia-del Pozo Metro Aquatic Club of Miami 58.27
  A
751 +0.3% SB
31 George Reuter Trinity Prep Aquatics 58.35
  A
748
32 Cody Cline Wahoos of Wellington 58.42
 
730 -0.6%
33 Gabi Gomez Perez Bolles School Sharks 58.45
 
+2.7% PB
34 Marc Sambolin Westminster Academy Swim Club 58.45
 
-5.1%
35 Van Cates Tampa Bay Aquatics 58.60
 
737 PB
36 Stas Van Genderen Swim Florida 58.80
 
729 +2.2% PB
37 Eric Wong Scarlet Aquatic Club 58.91
 
709 +0.3% PB
38 Sam Maquet Scarlet Aquatic Club 59.02
 
705
39 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati 59.17
 
714 PB
40 Sebastian Vargas Swim Fort Lauderdale 59.19
 
713 +2.3% PB
41 Nicholas Riepe Scarlet Aquatic Club 59.54
 
42 Santiago Corredor Swim Florida 59.62
 
696
43 Matthew Degtyar Trinity Prep Aquatics 59.63
 
735 -2.4%
44 Noah Manera Blue Wave Swimming 59.65
 
695
44 Noah Emerson Bolles School Sharks 59.65
 
770
46 Dare Rose Scarlet Aquatic Club 59.67
 
956 -1.4%
47 Maximilian Asnis South Florida Aquatic Club 59.68
 
733 +2.5% PB
47 Adrian Moya Metro Aquatic Club of Miami 59.68
 
694 -4.2%
49 Bryce Pierce East Coast Aquatic Club 59.69
 
678
50 Leighton Mayers Scarlet Aquatic Club 59.75
 
766 -1.3%
50 Andrew Sugishita Bolles School Sharks 59.75
 
731 PB
52 Walker Brooks Central Florida Metro (Orlando) YMCA 59.81
 
673
53 Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club 59.83
 
727 +0.3% PB
54 Gustavo Cesar Bolles School Sharks 59.87
 
686
55 Daniel Gayetsky Scarlet Aquatic Club 59.88
 
56 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 59.98
 
721 PB
57 Aye Chan San Tun Sarasota YMCA Sharks 1:00.10
 
752
58 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 1:00.21
 
657
59 Kyle DiMatteo Lake Lytal Lightning 1:00.27
 
710 +1.5% PB
60 Austin Lee Scarlet Aquatic Club 1:00.31
 
708 +0.6% PB
61 Evan Coleman Lakeland (FL) Area Swimming 1:00.43
 
62 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 1:00.51
 
645
63 Kyle Iorizzo Scarlet Aquatic Club 1:00.54
 
699 +0.7% PB
64 Jared Ingram Lake Lytal Lightning 1:00.56
 
659 +2.4% PB
65 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning 1:00.72
 
652 PB
66 Hans Schroeder Sarasota YMCA Sharks 1:00.77
 
635
67 Pablo Luchau Gulliver Swim Club 1:00.80
 
649 +4.3% PB
68 Graham Ungrady Bolles School Sharks 1:00.81
 
634
69 Patrick Amistoso Sarasota YMCA Sharks 1:00.87
 
686 PB
70 Gavin Jones Bolles School Sharks 1:01.00
 
641
70 Joshua Harriott Swim Florida 1:01.00
 
626 +1.5% PB
72 Christian Cioffi Wahoos of Wellington 1:01.10
 
622 +3.7% PB
73 Eli Myron Loggerhead Aquatics 1:01.15
 
620 +5.4% PB
74 Logan Quint Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:01.19
 
619
75 Trey Gribble Gulliver Swim Club 1:01.22
 
672
76 Tyler Carreja Tampa Bay Aquatics 1:01.29
 
705
77 Thomas Heinzel Bolles School Sharks 1:01.33
 
628 PB
78 Brendan Teeters Westminster Academy Swim Club 1:01.44
 
609
79 Conor Lynch NTC Aquatics 1:01.60
 
618 +3.5% PB
80 Kevin Hernandez Gulliver Swim Club 1:01.61
 
657 +4.3% PB
80 Juan Diaz South Florida Aquatic Club 1:01.61
 
657 +0.1% PB
82 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 1:01.65
 
656 +0.3% SB
83 Fernan Alcala Trinity Prep Aquatics 1:01.74
 
598 PB
84 Reid Banciella Miami Swimming 1:01.75
 
687
85 Luis Moreno Martin County Aquatics 1:02.00
 
588
86 Christopher Simotas Scarlet Aquatic Club 1:02.31
 
576
87 Quoctuan Ho East Coast Aquatic Club 1:02.53
 
657
88 Luke Uttley Trinity Prep Aquatics 1:02.54
 
736
89 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club 1:02.58
 
581 PB
89 Jonathan Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming 1:02.58
 
566
91 Robert Catron Blue Dolfins 1:02.64
 
618 +1.6% PB
92 Juan Serna South Florida Aquatic Club 1:02.80
 
726 +2.2% PB
93 David Gelatt East Coast Aquatic Club 1:02.88
 
94 Tyler Duic Tampa Bay Aquatics 1:03.11
 
561
95 Brendan Firlie Sarasota YMCA Sharks 1:03.19
 
597
96 Jack Sylvester Sarasota YMCA Sharks 1:03.26
 
594
97 Jason Woodburn Westminster Academy Swim Club 1:03.27
 
98 Bobby Tannhauser Saint Andrew's Swimming 1:03.33
 
538 -1.3%
99 Zachary Kitzis Boca Raton Swim 1:03.36
 
100 Jabari Ramsey Florida Elite Sw 1:03.60
 
582 PB
101 Chase Geheb Palm Harbor YMCA Piranhas 1:03.76
 
576
102 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed 1:03.95
 
530 -3.5%
103 Richard Certuche Bolles School Sharks 1:04.02
 
566
104 Ryan Walker Pipeline Swimmin 1:04.21
 
505 -7.6%
105 Trev McGovern Gator Swim Club 1:04.32
 
590
106 Wyatt Matschner Blue Dolfins 1:04.45
 
497
107 Jay Hutchinson Tampa Bay Aquatics 1:04.52
 
509
108 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 1:05.09
 
474 -7.9%
109 Nicolas Moran Kissimmee Swim Association 1:05.25
 
483
110 Mark Kantzler Tampa Bay Aquatics 1:05.50
 
513
111 Connor Smoak Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:06.32
 
431
112 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 1:10.93
 
332 -7.3%
Alejandro Zambrano South Florida Aquatic Club NS
Quinn Lacoursiere Heritage Aquatic Team NS
Adam Tapia Clearwater Aquatic Team NS
Evan Tatro Central Florida Metro (Orlando) YMCA NS