Site logo

Speedo Champions Series (Orlando)

  • Completed
  • Jul. 07–10, 2016
  • LCM
  • Orlando, FL

400 IM Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Sebastien Rousseau Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:21.28
949
2 Jonathan Gomez Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:29.01
877 -0.8%
3 Nicholas Brown Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:29.65
871 PB
4 Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:32.49
845 PB
5 Bolek De Pawlikowski Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 4:33.27
838
6 Justin Torres Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:36.22
811
7 Jackson Karofsky Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:36.52
841 +2.1% PB
8 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:37.01
804 -0.2%
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 4:36.27
811 PB
10 Jack Scanlon T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:40.43
774 -3.1%
11 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:40.54
806
12 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:40.98
802 +3.6% PB
13 Brandon Vives Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 4:42.13
759 -1.0%
14 Ervin Marin South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:44.79
768 +2.2% SB
15 Joey Licht Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:45.72
760
16 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:47.84
709
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Julian Hill Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:41.04
817 +0.9% PB
18 Justin Park Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:42.26
806 +1.7% PB
19 Joseph Perez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 4:42.82
753 +0.8% PB
20 Dare Rose Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:44.78
967
21 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:47.79
851 +1.8% PB
22 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:47.81
742 +2.1% PB
23 Paul Degrado Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:50.50
828 -0.4%
24 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:56.59
636
D Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
25 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:42.05
759 -1.0%
26 Joseph Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:45.11
766 +3.1% PB
27 Sam Maquet Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:45.54
729 PB
28 Kevin Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 4:47.92
741 +6.2% PB
29 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:50.45
687 PB
30 Jonathan Choi Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:53.74
800 +1.4% PB
31 James Tarquin Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 4:54.08
689
32 Yona Rubin Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 4:54.88
682 +1.3% PB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Sebastien Rousseau Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:24.68
917
2 Jonathan Gomez Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:30.45
864 -1.3%
3 Nicholas Brown Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:31.16
857
4 Bolek De Pawlikowski Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 4:32.70
843
5 Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:33.22
838 PB
6 Justin Torres Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:33.66
834
7 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:36.13
812 +0.1% SB
8 Taylor Uselis Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:37.90
796
9 Jackson Karofsky Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:38.30
826 +1.5% PB
10 Ervin Marin South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:39.58
814 +4.0% PB
11 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 4:40.50
773 PB
12 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:42.28
790
13 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:42.75
786 +3.0% PB
14 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:42.88
752 PB
15 Jack Scanlon T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:43.69
745 -4.3%
16 Brandon Vives Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 4:43.85
744 -1.6%
17 Joey Licht Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:45.51
762
18 Julian Hill Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:45.56
778 -0.7%
19 Dare Rose Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:46.41
953
20 Aaron Spence Swim Florida logoSwim Florida 4:47.31
714 PB
21 Justin Park Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:47.63
760 -0.2%
21 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:47.63
711 PB
23 Joseph Perez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 4:48.09
707 -1.1%
24 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:48.48
845 +1.6% PB
25 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:49.38
729 +1.5% PB
26 Paul Degrado Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:49.57
836 -0.1%
27 Joseph Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:50.07
723 +1.4% SB
28 James Tarquin Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 4:50.63
718
29 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:51.58
677 -4.4%
30 Kevin Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 4:51.97
707 +4.9% PB
31 Jonathan Choi Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:52.90
807 +1.7% PB
32 Sam Maquet Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:53.39
662 PB
33 Yona Rubin Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 4:53.43
695 +1.8% PB
34 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:53.51
661 PB
35 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:53.61
660 -0.1%
36 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:53.85
707
37 Wyatt Kellett T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:54.45
686
38 Cole Moreno Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 4:54.54
653
39 Mitchell Irwin Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:54.66
652
40 Brendan Driscoll Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:54.71
700
41 Michael Walch Swim Florida logoSwim Florida 4:54.79
651
42 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:55.66
676 PB
43 Dylan Hacker Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 4:56.12
688
44 Leo Mateus South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:57.89
765 +3.3% PB
45 Will Smith Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:58.31
622 +1.1% PB
46 Gabriel Orbe Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 4:58.72
758 -1.2%
47 Christopher Pelton Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:58.92
665 PB
48 Jack Sylvester Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:59.23
646 PB
49 Nicolas Vermiglio Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:59.70
658
50 Paolo Sunyak T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:01.33
629
51 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 5:03.57
579
52 Dominik Andrzejczyn Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:06.11
591 PB
53 Francisco Aguirre Gator Swim Club logoGator Swim Club 5:06.97
584 -4.6%
54 Greg Hample Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 5:07.05
584
55 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 5:07.74
578
56 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 5:09.21
535
57 Cameron Anderson Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 5:11.03
521 +2.8% SB
Cole Gutknecht T2 Aquatics logoT2 Aquatics DQ
Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks DQ
Ian Liu Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club NS
Marcelo Lauzurique Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club DQ
Timothy Crowley NTC Aquatics  logoNTC Aquatics DQ
Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club NS