CollegeSwimming.com

2012 Speedo Champions Series - Federal Way, WA (18 & Under)

  • Completed
  • Mar. 08–11, 2012
  • LCM

100 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
2 Connor Dwyer Longmont Swim Club 1:04.33
 
883 -0.6%
3 Gabriel Rooker Tualatin Hills Swim Club 1:04.64
 
891 +2.1% PB
4 Michael Nelson Phoenix Swim Club 1:04.68
 
871 PB
7 Andrew Heymann Unattached-Oregon 1:05.96
 
827 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Thomas Brewer Unattached-Oregon 1:05.85
 
939
10 Raymond Ha King Aquatic Club 1:06.03
 
824
11 Liam Sosinsky Bellevue Club Swim Team 1:06.66
 
867 PB
13 Tanner Anderson Gold Medal Swim Club (ID) 1:06.87
 
815
15 Joseph Alleva Wave Aquatics 1:07.48
 
794 PB
16 Nathan Bramhall Hilltop Aquatic Swim Team 1:08.61
 
801
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Joseph Enbody Poseidon Aquatic Club 1:07.08
 
789 PB
18 Andrew Tang King Aquatic Club 1:07.32
 
781
20 Kyle Dalrymple Multnomah Athletic Club 1:07.77
 
784 +1.7% PB
21 Zachary Woo Sun-shine Aquatics Swim Club 1:07.81
 
828
23 Wyatt Sintay King Aquatic Club 1:09.07
 
786
24 Eric May Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:09.25
 
716
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Dorian Holler Lobo Aquatic Clu 1:08.27
 
749
26 Christian Kubo Hilo Aquatic Club 1:08.48
 
806
27 Derek Marske Arizona Gold Swim Club 1:08.66
 
736
29 Henry Fellows Portland Aquatic Club (Oregon) 1:08.75
 
733
31 Gregory Ballif Wasatch County Swim Team 1:09.33
 
733
32 Zackary Bradshaw Hilltop Aquatic Swim Team 1:09.41
 
775
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Connor Dwyer Longmont Swim Club 1:04.42
 
880 -0.7%
4 Gabriel Rooker Tualatin Hills Swim Club 1:05.58
 
859 +0.7% SB
5 Michael Nelson Phoenix Swim Club 1:05.80
 
832
7 Andrew Heymann Unattached-Oregon 1:05.96
 
827 PB
10 Thomas Brewer Unattached-Oregon 1:06.61
 
914
11 Tanner Anderson Gold Medal Swim Club (ID) 1:06.63
 
823
13 Joseph Alleva Wave Aquatics 1:06.82
 
816 PB
14 Liam Sosinsky Bellevue Club Swim Team 1:06.86
 
860
15 Nathan Bramhall Hilltop Aquatic Swim Team 1:07.16
 
850
16 Raymond Ha King Aquatic Club 1:07.18
 
785
17 Joseph Enbody Poseidon Aquatic Club 1:07.37
 
779 PB
19 Andrew Tang King Aquatic Club 1:07.77
 
765
21 Kyle Dalrymple Multnomah Athletic Club 1:07.90
 
780 +1.5% PB
22 Zachary Woo Sun-shine Aquatics Swim Club 1:08.07
 
819
22 Wyatt Sintay King Aquatic Club 1:08.07
 
819
24 Eric May Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:08.09
 
755
25 Zackary Bradshaw Hilltop Aquatic Swim Team 1:08.12
 
818
27 Dorian Holler Lobo Aquatic Clu 1:08.16
 
752
28 Gregory Ballif Wasatch County Swim Team 1:08.39
 
764 PB
30 Henry Fellows Portland Aquatic Club (Oregon) 1:08.52
 
740
31 Christian Kubo Hilo Aquatic Club 1:08.73
 
798
32 Derek Marske Arizona Gold Swim Club 1:08.77
 
732
33 Eric Ung Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:08.82
 
730 +2.1% PB
34 Carson Brindle Multnomah Athletic Club 1:08.83
 
730 +1.9% PB
35 Kasey Kwong Tualatin Hills Swim Club 1:08.88
 
793
36 Samuel Petrini Olympic Cascade Aquatics 1:08.92
 
837
37 Tucker Wells Phoenix Swim Club 1:08.93
 
746
38 Geoffrey Rappleyea Gillette Swim Team 1:09.07
 
722
39 William Blackburn Hilltop Aquatic Swim Team 1:09.27
 
715
41 Craig O'Dell Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:09.32
 
714
42 William Marsh Viking Swim Club 1:09.37
 
731
43 Jackson Strobel Colorado Stars / Denver Swim Academy 1:09.40
 
821 PB
44 Cameron Lindsay King Aquatic Club 1:09.56
 
725
45 Connor Webb Hood River Swim Team 1:09.78
 
718 PB
46 Andrew Russell-Cheung Yuma Heat 1:09.99
 
692
47 Joseph Cihak Corvallis Aquatic Team 1:10.07
 
708 +4.2% PB
47 Brandon Hughes Scottsdale Aquatic Club 1:10.07
 
708
49 Keith Schendel King Aquatic Club 1:10.14
 
687
49 Kirby Johnson Gold Medal Swim Club (ID) 1:10.14
 
706
51 Kyle White Cheyenne Swim Club 1:10.23
 
748
52 Victor Alumbaugh Kamehameha Swim Club 1:10.30
 
701
53 Bradley Dorsey YMCA Westside Silver Fins 1:10.33
 
745
54 TJ Decker Arizona Marlins Swim Club 1:10.40
 
698
55 Dylan Schanz Spokane Area Swimming/YMCA 1:10.48
 
695
56 Zach Ballon Aquawolves Colo Swim Team 1:10.56
 
673
57 Timothy Smith University of Denver Hilltoppers 1:10.59
 
691 +0.6% PB
58 Patrick Gregory Bellingham Bay Swim team 1:10.67
 
689
59 Kailan Staal Superior Stingray Swimming 1:10.69
 
669
60 Austin Melody Issaquah Swim Team 1:10.70
 
779
63 Tomas Sodini Kamehameha Swim Club 1:10.92
 
662
64 Benjamin Buchalski Tualatin Hills Swim Club 1:10.96
 
725
65 Connor Kelly Phoenix Swim Club 1:10.98
 
770
66 Trevor Case Gold Medal Swim Club (ID) 1:11.03
 
677
67 Jim Nguyen Columbia River Swim Team 1:11.14
 
719
68 Addison Evans Bellingham Bay Swim team 1:11.15
 
719
69 Michael Shum Bellevue Club Swim Team 1:11.18
 
653
70 Anton Koponen Cache Valley Marlins 1:11.20
 
653
71 Albert Lee Sun-shine Aquatics Swim Club 1:11.33
 
807
72 Knox Young Olympic Cascade Aquatics 1:11.34
 
648
73 Samuel Chong Bellevue Club Swim Team 1:11.48
 
708
74 Josaiah Clark Cascade Swim Club 1:11.57
 
751
75 Christopher Nielson Hilltop Aquatic Swim Team 1:11.64
 
658
76 John Morris Utah Valley Aquatics 1:11.65
 
748
77 Lucas Karasek Highlands Ranch Aquatics 1:11.77
 
654
80 Matt Anderson Arizona Marlins Swim Club 1:11.97
 
738
81 Zachery Harper South Davis Aquatics Team 1:11.98
 
628
82 Casey Colella Cascade Swim Club 1:12.08
 
644
83 Steven Sholdra Bellevue Club Swim Team 1:12.12
 
623
83 Gabriel Espinosa YMCA Westside Silver Fins 1:12.12
 
642
85 Byron Held Tualatin Hills Swim Club 1:12.15
 
642
86 Andrew Ortega Maverick Aquatics (OR) 1:12.28
 
683
86 Shiwei Fang King Aquatic Club 1:12.28
 
637
88 David Bowersox Gillette Swim Team 1:12.34
 
727
89 Ren Kuwaye-Tamanaha Hilo Aquatic Club 1:12.46
 
723
90 Kasey Calwell Columbia River Swim Team 1:12.50
 
722
91 Noah Deiparine Bellevue Club Swim Team 1:12.58
 
719
92 Caleb Riggs Tacoma Swim Club 1:12.68
 
716
93 Zachary Carfi Park City Swimming 1:12.72
 
624
94 Connor Lambert Wild West Aquatic Club 1:12.86
 
710
95 Connor Corrigan RallySport Aquatic Club 1:13.06
 
658
96 Chad Decker Scottsdale Aquatic Club 1:13.20
 
590
97 Wyatt Jager Gold Medal Swim Club (ID) 1:13.45
 
692
98 Ranon Pritchard Fort Collins Area Swim team 1:13.84
 
680
99 Joshua Jepsen North Whidbey Aquatic Club 1:13.87
 
633
100 Kevin Hays Issaquah Swim Team 1:14.21
 
577
101 Robert Adler Bellevue Club Swim Team 1:14.24
 
576
102 Connor Powers-Hubbard valley aquatics swim team 1:14.38
 
553
103 Rei Isobe RallySport Aquatic Club 1:14.40
 
617
104 Ian Leeming Corvallis Aquatic Team 1:14.74
 
606
105 Matthew Um King Aquatic Club 1:14.80
 
559
106 Juhan Hong Mission Aurora Colorado Swimming 1:14.95
 
600
107 Daniel Barnett Scottsdale Aquatic Club 1:15.39
 
542
Thomas Anderson King Aquatic Club NS