Site logo

CHSAA 5A Boys State Championship

  • Completed
  • May. 18–19, 2018
  • SCY
  • Thornton, CO

200 Free Men

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Harrison Lierz Broomfield logoBroomfield 1:39.12
151 +3.0% PB
2 Luke Miller Legacy logoLegacy 1:39.51
150 +1.4% PB
3 Richard Dauksher Fossil Ridge logoFossil Ridge 1:40.14
147 +1.4% PB
4 Lars Worlund Fossil Ridge logoFossil Ridge 1:40.78
144 +0.0% PB
5 Quinton Pierce Boulder logoBoulder 1:40.86
143 +0.8% SB
6 Jackson Wuthrich Greeley West logoGreeley West 1:40.89
143 +0.3% PB
7 Blake Wilton Ponderosa logoPonderosa 1:41.55
140 +0.1% SB
8 Nathan Kenigsberg Greeley West logoGreeley West 1:41.80
139 +0.2% PB
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Joseph Jang Cherry Creek logoCherry Creek 1:41.54
140 PB
10 Dominic Griffin Highlands Ranch logoHighlands Ranch 1:43.03
134 -0.1%
11 Elliot Steinberg Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:43.04
134 -1.7%
11 Cobi Wood Grandview logoGrandview 1:43.04
134 +0.1% PB
13 Nick Stephenson Arapahoe Senior logoArapahoe Senior 1:43.57
132 +2.8% PB
14 John Paul Phillips Fairview logoFairview 1:44.61
127 -1.5%
15 Sam Jones Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:44.63
127 +2.1% SB
16 Saylor Benes Denver East logoDenver East 1:44.96
126 -0.4%
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Jackson Wuthrich Greeley West logoGreeley West 1:40.66
144 +0.6% PB
2 Lars Worlund Fossil Ridge logoFossil Ridge 1:40.81
144 -0.0%
3 Blake Wilton Ponderosa logoPonderosa 1:40.89
143 +0.7% SB
4 Quinton Pierce Boulder logoBoulder 1:41.28
142 +0.4% SB
5 Nathan Kenigsberg Greeley West logoGreeley West 1:41.33
141 +0.6% PB
6 Richard Dauksher Fossil Ridge logoFossil Ridge 1:41.35
141 +0.2% SB
7 Luke Miller Legacy logoLegacy 1:41.37
141 -0.5%
8 Harrison Lierz Broomfield logoBroomfield 1:41.48
141 +0.7% PB
9 Dominic Griffin Highlands Ranch logoHighlands Ranch 1:42.68
135 +0.3% PB
10 Cobi Wood Grandview logoGrandview 1:42.89
134 +0.3% PB
11 Joseph Jang Cherry Creek logoCherry Creek 1:42.99
134
12 Nick Stephenson Arapahoe Senior logoArapahoe Senior 1:43.48
132 +2.9% PB
13 Sam Jones Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:43.67
131 +3.0% SB
14 John Paul Phillips Fairview logoFairview 1:43.75
131 -0.7%
15 Elliot Steinberg Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:44.07
129 -2.7%
16 Saylor Benes Denver East logoDenver East 1:44.44
128 +0.1% PB
17 Sean Carr Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:44.80
126 +1.1% PB
18 Conner Lofstrom Rocky Mountain logoRocky Mountain 1:45.20
125 -0.5%
19 Jonus Ortega Legacy logoLegacy 1:45.39
124 +0.2% PB
20 Nick Fox Ralston Valley logoRalston Valley 1:46.36
120 -5.0%
21 Jackson Gurley Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:46.59
119 -4.6%
22 Alex Burkhardt Smoky Hill logoSmoky Hill 1:46.84
118 +0.1% SB
23 Tanner Filion Monarch logoMonarch 1:47.13
117
24 Connor Tobo Highlands Ranch logoHighlands Ranch 1:47.32
116 -0.5%
25 Isaac Garcia Lakewood logoLakewood 1:47.42
116 -1.9%
26 Joseph Graff Lewis-Palmer logoLewis-Palmer 1:47.63
115 +9.0% PB
27 Ben Sampson Ralston Valley logoRalston Valley 1:47.72
115 -1.8%
28 Logan Strid Smoky Hill logoSmoky Hill 1:47.78
114 -0.1%
29 Evan Short Rocky Mountain logoRocky Mountain 1:47.91
114 -0.4%
30 Jaron O'Grady Cherry Creek logoCherry Creek 1:48.58
111 +0.6% PB
31 Cooper Malone Greeley West logoGreeley West 1:48.63
111 +2.7% PB
32 Wyatt Sands Greeley West logoGreeley West 1:49.10
109 +1.6% PB
33 Brady Kopec Highlands Ranch logoHighlands Ranch 1:49.72
107 +1.2% PB
34 Walker Kurtz Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:49.93
106 PB
35 Logan Randall Rocky Mountain logoRocky Mountain 1:49.97
106 -2.1%
36 Johnny Walgast Rocky Mountain logoRocky Mountain 1:50.02
106 +0.5% PB
37 Jared Wright Rocky Mountain logoRocky Mountain 1:50.04
106 +1.3% SB
38 Connor Hodes Regis Jesuit logoRegis Jesuit 1:50.05
106 PB
39 Andres Banuelos Lakewood logoLakewood 1:50.23
105 -1.3%
40 Chris Roboff Ralston Valley logoRalston Valley 1:50.26
105 -0.4%
41 Maxwell Kempe Chatfield logoChatfield 1:52.03
98 -3.1%
42 Garrett Iverson Smoky Hill logoSmoky Hill 1:53.26
94 +2.5% PB
43 Owen Spooner Greeley West logoGreeley West 1:55.87
85 -3.8%
Isaac Shyrock Rampart logoRampart DQ