Site logo

Southern Zone South Sectional Championship

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2017
  • LCM
  • Orlando, FL

200 Breast Women

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:36.97
851 +3.0% PB
2 Paige Scheriger Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:38.44
816
3 Nicole Hunnewell Fiu logoFiu 2:39.08
807 +0.5% PB
4 Elizabeth Zubero Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:39.23
805 -0.6%
5 Abigail Leisure Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:40.90
798 PB
6 Vanessa Rivas Swim Florida logoSwim Florida 2:41.86
770 +1.6% PB
7 Lizzy White Swim Florida logoSwim Florida 2:42.40
763 PB
8 Callie Sellers Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:43.82
744 +5.5% SB
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Eden Bates Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:40.61
787 PB
10 Kelly Harris Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:41.49
775 PB
11 Emily Merton Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:42.84
773 +4.4% PB
12 Katherine Baker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:43.38
750 +0.2% SB
13 Molly Golding South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:43.52
798 +2.1% PB
14 Shayna fetes Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:43.93
755 -0.1%
15 Addie Richards Utah Valley Aquatics logoUtah Valley Aquatics 2:44.57
750 PB
16 Gabby Baratta Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:46.47
709 -1.5%
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:40.90
832 +2.4% PB
18 Caroline White Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:43.74
745
19 Delaney Carey Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:45.88
717
20 Annie Kyriakidis Hurricane Aquati logoHurricane Aquati 2:45.96
716
21 Ana Dunn Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:46.11
714 -1.9%
22 Kelli O'Shea Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:47.09
701 -2.0%
23 Shae Clifton Swim Florida logoSwim Florida 2:47.31
698 +1.7% PB
24 Jennifer Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:47.78
705 -0.1%
D Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
25 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:44.83
731 +2.7% SB
26 Audrey Ballash Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:45.47
738
27 Anastasia Kutuzov Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:48.19
737 +1.5% PB
28 Marissa Spies unattached 2:51.14
665 +5.3% PB
29 Olivia Dinehart AK Sharks logoAK Sharks 2:51.18
802
30 Stephanie suarez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:51.69
658 +0.4% PB
31 Taylor Thomson Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:51.83
656 +1.9% PB
32 Kelly Schmaedeke Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:51.96
651 +4.7% PB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paige Scheriger Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:39.83
797
2 Nicole Hunnewell Fiu logoFiu 2:41.27
778 -0.9%
3 Callie Sellers Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:42.24
765 +6.4% SB
3 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:42.24
781 -0.3%
5 Isabella English Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:42.83
757
6 Vanessa Rivas Swim Florida logoSwim Florida 2:42.84
757 +1.0% PB
7 Lizzy White Swim Florida logoSwim Florida 2:42.93
756 PB
8 Elizabeth Zubero Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:42.95
755 -2.9%
9 Abigail Leisure Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:43.02
770 PB
10 Emily Merton Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:43.99
758 +3.7% SB
10 Eden Bates Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:43.99
742
12 Gabby Baratta Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:44.03
741 +0.0% SB
13 Molly Golding South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:44.06
790 +1.7% PB
14 Kelly Harris Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:44.59
734 PB
15 Katherine Baker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:45.49
722 -1.1%
16 Shayna fetes Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:45.73
731 -1.2%
17 Addie Richards Utah Valley Aquatics logoUtah Valley Aquatics 2:46.43
726 PB
18 Caroline White Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:46.44
710
19 Delaney Carey Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:47.10
701
20 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:47.30
748 -1.5%
21 Annie Kyriakidis Hurricane Aquati logoHurricane Aquati 2:47.60
694
22 Ana Dunn Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:47.83
691 -2.9%
23 Kelli O'Shea Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:48.44
684 -2.8%
24 Shae Clifton Swim Florida logoSwim Florida 2:49.12
675 +0.7% PB
25 Jennifer Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:50.20
673 -1.5%
26 Audrey Ballash Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:50.30
676
27 Olivia Dinehart AK Sharks logoAK Sharks 2:51.02
804
28 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:51.18
648 -1.1%
29 Anastasia Kutuzov Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:51.27
698 -0.3%
30 Marissa Spies unattached 2:51.69
658 +5.0% PB
31 Taylor Thomson Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:52.41
649 +1.6% PB
32 Kelly Schmaedeke Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:52.48
644 +4.4% PB
33 Stephanie suarez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:52.76
644 -0.2%
34 Tanya Thatayatikom Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:52.91
677 +4.0% PB
35 Kyleigh Harms unattached 2:52.99
642 +2.1% PB
36 Valery Nicole Ramirez Asoc Natación El Milenio logoAsoc Natación El Milenio 2:53.14
518 +0.6% PB
37 Gabriella Fernandez City Of Hialeah Storm logoCity Of Hialeah Storm 2:53.22
635 +0.7% SB
38 Camryn Vogel Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:53.67
629 -1.8%
39 Savannah Buch Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:53.82
628 +5.0% PB
40 Carli Taymans Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:53.83
631 +2.4% PB
41 Stephanie Sequera Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:53.89
614 -2.1%
42 Elise Ballash unattached 2:54.00
625 +7.3% PB
43 Eva Cuevas Hopkins Mariner Swim Team logoHopkins Mariner Swim Team 2:54.05
663
44 Hailey Jerew AK Sharks logoAK Sharks 2:54.46
620 -2.6%
45 Gabby Delp Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:54.82
615 -1.0%
46 Mikayla Puckett Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:55.17
614 -1.3%
47 Gabrielle Marshall Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:55.44
595 +3.2% PB
48 Ryan Flynn Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:55.46
611 +1.5% PB
49 Kate Walker Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:55.67
608 +1.6% SB
50 Annabella Boardman Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:56.94
589
51 Michaela Avedisian East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:56.95
627 -1.1%
52 Erica Iizuka Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:57.14
590 +0.1% SB
53 Isabel Dupee Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:57.19
586 +4.7% SB
54 Kelsie Craig Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:57.64
584 +2.6% PB
55 Christina Walch Swim Florida logoSwim Florida 2:58.46
574 +0.1% SB
56 Chloe Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:58.64
615 +0.3% PB
57 Megan Arnold Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:59.26
548 +0.3% SB
58 Olivia Schwartz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:59.65
559 +2.1% PB
59 Jenessa Schwarz Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:59.71
558
60 Haley Harris YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 2:59.80
592
60 Jessica Celuch Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:59.80
592
62 Lacy Phillips East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 3:00.31
535
63 Lindsey Marian Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 3:00.53
532
64 Cali Harney Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 3:00.83
545
65 Kirsten Adams Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 3:00.87
579 -1.5%
66 Morgan Williams Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 3:00.97
586 -1.2%
67 Brooke Shell Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 3:01.26
540
68 Elle Gindlesperger Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 3:01.69
805
69 Julia Rosenthal Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 3:01.72
534 -1.2%
70 Lauren Cardosi Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 3:01.95
566
71 Riley Hagy YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 3:03.28
515
72 Daniela Spies unattached 3:03.38
498 -0.4%
73 Alicia Davie Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 3:03.41
514 +2.7% PB
74 Leilani Garcia Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 3:03.42
498
75 Sarah Alderman Titusville Swim logoTitusville Swim 3:03.73
506
76 Lilly McCabe YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 3:04.00
503
77 Colleen Driscoll Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 3:04.15
489
78 Jenny Valido Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 3:04.24
504
79 Carolann Kimock Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 3:05.66
521 +0.6% PB
80 Rachel Clancy Flood Aquatics Swim Team logoFlood Aquatics Swim Team 3:06.81
474 -3.9%
81 Coco Hull Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 3:08.49
438
82 Augustina Romero Wahoos of Wellington logoWahoos of Wellington 3:09.20
430 +3.0% PB
83 Madison Moffitt Gator Swim Club logoGator Swim Club 3:10.35
429 +0.4% SB
84 Katherine Pepe Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 3:11.52
404 +4.5% SB
Caroline Rodriguez Atlantis Swimming Club logoAtlantis Swimming Club NS
Samantha Lauria Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed NS
Olivia Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club NS