Site logo

Wisconsin Swimming 13 & Over Long Course State Championship

100 Free Men 17 and Over

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Lucas Farrar Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team A 51.68
850 +2.0% PB
2 Jacob Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 53.30
786 +0.1% PB
3 James Kostrzewa Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 53.33
785 +3.7% PB
4 Ben Davis South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 53.58
763
5 Will Lennertz South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 53.67
770
6 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 54.27
743 +0.1% SB
7 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 54.31
731 +2.2% SB
8 Christian Hedeen Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 54.50
733 +1.4% SB
9 Harry Smith Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 55.11
706 +0.9% PB
10 John Acevedo Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 55.49
679
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
11 Andrew Rodriguez Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 54.21
735 +1.4% PB
12 Jeffrey Wiedoff Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 54.30
741 +2.6% SB
13 Eliason Rocke Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 55.07
697
14 Samuel Young Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 55.11
695 +1.0% PB
15 Danny Larson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 55.21
691
16 Ryan Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 55.41
682 +0.6% SB
17 Josh Barth Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 55.58
685
18 Jack Rohlinger Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 55.80
665
19 Nathan Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.61
631 +0.1% SB
20 Alec Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.67
628
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Jacob Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 52.28
833 +2.0% PB
2 Lucas Farrar Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 52.92
793 -0.4%
3 Will Lennertz South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 53.80
764
4 James Kostrzewa Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 53.84
762 +2.8% PB
5 Ben Davis South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 53.91
748
6 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 54.25
733
7 Christian Hedeen Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 54.52
732 +1.4% SB
8 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 54.81
719 -0.9%
9 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 54.84
707 +1.3% SB
10 John Acevedo Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 54.86
706
11 Harry Smith Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 54.90
715 +1.3% PB
12 Andrew Rodriguez Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 54.95
702 +0.1% PB
13 Danny Larson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 55.02
699
13 Ryan Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 55.02
699 +1.3% SB
15 Samuel Young Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 55.20
691 +0.8% PB
16 Jeffrey Wiedoff Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 55.21
701 +1.0% SB
17 Eliason Rocke Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 55.22
690
18 Jack Rohlinger Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 55.71
669
19 Josh Barth Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 55.81
675
20 Alec Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 55.82
665
21 Riley Darling Green Bay Swim Club logoGreen Bay Swim Club 55.92
660
22 Nathan Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.22
647 +0.8% SB
23 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 56.25
646 PB
24 Andrew Groth OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 56.43
649 -0.8%
24 DJ Nowacki South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 56.43
638 +0.1% SB
26 Jack Gorski Swmke logoSwmke 56.52
645 +8.0% SB
27 Josiah Vandenberg Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 56.70
627
28 Case Geidl McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 56.92
618
29 Harrison Stasik South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 57.14
619 +5.5% PB
30 Evan Slonac South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 57.20
616 +2.7% SB
31 Joseph Decker Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 57.73
594 PB
32 Jack Mondi Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 57.91
587 PB
33 Austin Brown Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 57.99
584 -1.8%
34 Jackson Zgola Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 58.55
561 +2.6% PB
35 Justin Craig South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 58.56
561
36 Ryan Ciolkosz Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 59.32
530 +0.6% PB
37 Camden Leonard STATELINE AQUATIC TEAM logoSTATELINE AQUATIC TEAM 59.45
525 -6.3%
38 Frankie Jaimes Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 1:00.89
469 +1.7% PB
39 Carson Niemiec Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:01.11
451 +2.3% SB

100 Free Men 15 - 16

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 54.05
787 +7.7% PB
2 Isaac Casey-Hrenak Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 54.90
749 +3.1% PB
3 Travis Phillips Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 55.17
737 PB
4 Dylan Webb Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 55.21
785 +3.5% PB
5 Travis Craig South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 55.39
777 +2.1% PB
6 Sam Hower Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 55.51
723 PB
7 Ben Meulemans Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 55.75
762 +1.0% PB
8 Constantin Bensch Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 56.61
675 -0.4%
9 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 56.74
670 PB
10 Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.96
661 +0.5% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
11 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 54.54
765 +6.3% PB
12 Rafael Dacosta Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 55.94
704 PB
13 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.63
675 +1.3% PB
13 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 56.63
675 +5.4% PB
15 Payton Rudeen Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 56.66
673 PB
16 Benedict Janowski Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 56.97
660 +3.2% PB
17 Charlie Feller Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 57.21
650
18 Drew Millette Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 57.49
687 -0.5%
19 Josh Wu Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 57.69
630 +2.6% PB
20 Victor Bulat Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 58.14
660
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 55.32
731 +5.5% PB
2 Travis Phillips Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 55.54
721 PB
3 Isaac Casey-Hrenak Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 55.69
715 +1.7% PB
4 Dylan Webb Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 55.83
758 +2.4% PB
5 Ben Meulemans Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 55.96
752 +0.6% PB
6 Sam Hower Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 56.02
701 PB
7 Travis Craig South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 56.45
731 +0.2% SB
8 Constantin Bensch Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 56.47
681 -0.2%
9 Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.62
675 +1.0% PB
10 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 56.72
671 PB
11 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 56.78
668 +1.0% PB
12 Drew Millette Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 56.93
711 +0.5% PB
13 Rafael Dacosta Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 57.03
658 PB
14 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 57.06
656 +4.7% PB
15 Payton Rudeen Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 57.40
642 PB
16 Charlie Feller Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 57.54
636
17 Benedict Janowski Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 57.62
633 +2.1% PB
17 Josh Wu Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 57.62
633 +2.7% PB
19 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 57.65
632 +1.0% SB
20 Victor Bulat Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 57.68
679 PB
21 Samuel Ryf Berlin Barracudas logoBerlin Barracudas 57.77
627
22 Nate Frucht Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 57.97
619 +0.9% PB
23 Joe Esterle Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 58.06
615 PB
24 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 58.07
663 +1.1% PB
25 Benjamin Browning Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 58.09
614 +0.8% PB
26 Hunter Johnson Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 58.20
609 +1.0% PB
27 Mason Piette Rocket Aquatics logoRocket Aquatics 58.23
608 PB
28 Joseph McNerney Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 58.25
656 -1.2%
29 Ethan Dong Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 58.28
606 +1.0% PB
30 Adam Fisher South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 58.38
651 +0.3% SB
31 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 58.52
596
32 Kody Hellenbrand Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 58.78
585
33 Andrew Copeland Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 58.83
583 +2.3% PB
34 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 58.84
632 +5.2% PB
35 Robert Berezovski Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 58.85
631 +0.2% PB
36 Riley Komp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 59.02
576 +2.3% PB
37 Ben Wiegand Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 59.08
622 +0.8% PB
38 Max Weygandt Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 59.19
569
39 Evan Weiss Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 59.59
553 +5.8% PB
40 Nicholas Enea Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 59.72
596 PB
41 Nolan Anderson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:00.10
581 -1.0%
42 Lucas Koepke Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 1:00.35
523
43 Wyatt Dickman Wittenberg Area Swim Program logoWittenberg Area Swim Program 1:00.39
570 PB
44 Samuel Delgadillo Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 1:00.46
567 +3.3% SB
45 James Werwie Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 1:00.51
565
46 Zain miles STATELINE AQUATIC TEAM logoSTATELINE AQUATIC TEAM 1:01.46
528 +0.7% PB
47 Rhys Gibbs Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:01.82
467 -1.5%
48 Jon Wroblewski Swmke logoSwmke 1:02.39
446 +4.6% PB
John Bonlender Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team NS

100 Free Men 13 - 14

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Will Hayon MWWM logoMWWM 53.96
895 +0.3% PB
2 Matthew Dedering Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 55.94
885 -0.6%
3 Michael Long Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 57.02
762 +7.3% PB
4 Austin Henderson MWWM logoMWWM 57.27
751 +2.8% PB
5 Leonardo Gandaria-Hernandez Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 57.49
742
6 Nick Niven Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 57.80
729 +3.3% PB
7 Evan Tucker-Jones unattached 58.62
695
8 Jonathan Schluesche Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 59.01
679 +4.3% PB
9 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 59.25
670 +1.2% PB
10 Ethan Braatz Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 59.61
655 +0.8% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
11 Payton Schilz Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 58.61
696
12 Jonah Elfers Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 59.47
661
13 Thomas Whowell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 59.69
652 +1.9% PB
14 Tyler Choedak Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:00.09
712 PB
15 Owen Konop OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 1:00.46
697 +4.8% PB
16 Graham Moore MWWM logoMWWM 1:00.71
611 +1.8% PB
17 Benton Greenberg Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 1:00.93
603 +4.8% PB
18 Mark Schmitz Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:01.52
580 +1.1% PB
19 Samuel Miller Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:01.85
567 -1.1%
20 David Stevenson Oregon Community Swim Club logoOregon Community Swim Club 1:01.89
565
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Will Hayon MWWM logoMWWM 54.92
853 -1.4%
2 Matthew Dedering Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 57.25
829 -2.9%
3 Austin Henderson MWWM logoMWWM 58.05
719 +1.5% PB
4 Leonardo Gandaria-Hernandez Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 58.17
714
5 Nick Niven Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 58.34
707 +2.4% PB
6 Michael Long Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 58.89
684 +4.2% PB
7 Jonathan Schluesche Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 58.99
680 +4.4% PB
8 Evan Tucker-Jones unattached 59.35
665
9 Ethan Braatz Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 59.48
660 +1.0% PB
10 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 59.93
642 +0.1% PB
11 Payton Schilz Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 1:00.13
634
12 Thomas Whowell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:00.32
627 +0.9% PB
13 Benton Greenberg Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 1:00.41
623 +5.6% PB
13 Jonah Elfers Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:00.41
623
15 Owen Konop OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 1:00.43
698 +4.8% PB
16 Tyler Choedak Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:01.21
668 PB
17 Samuel Miller Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:01.25
590 -0.1%
18 Mark Schmitz Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:01.29
589 +1.5% PB
19 Maxwell Copeland Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 1:01.33
587 +4.2% PB
20 Graham Moore MWWM logoMWWM 1:01.53
579 +0.5% PB
21 Adam Marx Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:01.62
576 +0.7% PB
22 David Stevenson Oregon Community Swim Club logoOregon Community Swim Club 1:01.70
573
23 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:01.73
572 +0.5% PB
24 Zach Meighan Green County Ymc logoGreen County Ymc 1:03.33
511
25 Davis Petersen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:03.73
496 +0.4% PB
26 Francis Donovan Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 1:03.81
568 +0.0% PB
27 John Paul Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:04.11
483
28 Evan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:04.15
481 -2.3%
29 Jack Kitzman STATELINE AQUATIC TEAM logoSTATELINE AQUATIC TEAM 1:04.73
534 PB