CollegeSwimming.com

Division II Rosters / Bios

Women's Roster | Men's Roster

 

Some quick figures about the NCAA Division II Individual Swimming Qualifiers:

Average Age:

  •  21.4 Men (Oldest of three Divisions)
  •  20.9 Women (Oldest of thee Divisions)

Average Recruiting Score

  •  15.4 Men
  •  25.9 Women

Country of Origin (Individual Invitees)

  •  Men: 41% USA / 59% International
  •  Women: 61% USA / 39% International

Teams with 100% In-State Recruits

  •  UC San Diego Men (5)
  •  CSU East Bay Women (3)
  •  Bloomsburg Women (2)
  •  Colorado Mines Women (2)
  •  Minnesota Moorhead Women (2)

Teams with 100% Domestic Recruits

  •  Simon Fraser Women (8)
  •  UC San Diego Men (5)
  •  Saginaw Valley Women (4)
  •  CSU East Bay Women (3)
  •  Truman State Women (3)

Women's Division II Swimming Individual Qualifiers

Augustana (SD)

Taylor Beagle FR (19) - Spearfish, SD 1650 Free (25th) 1000 Free (33rd) 500 Free (42nd)

Azusa Pacific

Tamara Miler SR (24) - Prevalje SLO 1650 Free (19th) 1000 Free (28th) 500 Free (43rd)
  Rosalee Mira Santa Ana SR (21) - Cerritos, CA 500 Free (17th) 200 Fly (28th) 1650 Free (28th) 1000 Free (31st)

Bellarmine

Sophia Noren FR (20) - Sundbyberg SWE 100 Breast (14th)

Bentley

Kate Kaduboski JR (21) - Dedham, MA 400 IM (21st) 200 IM (41st)

Bloomsburg

Rebecca Cubbler SO (20) - Royersford, PA 500 Free (27th) 1000 Free (30th) 1650 Free (30th) 200 Free (43rd)
  Nicole Young SR (22) - Norristown, PA 100 Breast (10th) 200 Breast (16th) 50 Free (33rd) 100 Free (53rd)

Bridgeport

Annagrazia Bonsanti SR (22) - Caracas VEN 1650 Free (11st) 500 Free (14th) 1000 Free (19th) 200 Free (38th)
  Nina Stegu JR (21) - Ljublijana SLO 100 Free (26th) 200 Free (31st) 50 Free (38th)

California Baptist

Christina Halverson SR (21) - Tigard, OR 1000 Free (7th) 500 Free (12nd) 400 IM (25th) 1650 Free (29th)
  Emily Longfellow SO (19) - Redlands, CA 400 IM (8th) 200 IM (21st) 100 Back (26th) 100 Free (38th)
  Mackenzie Mergel SO (20) - Puyallup, WA 1000 Free (23rd) 500 Free (30th) 1650 Free (32nd) 200 Free (52nd)
  Sofia Petrenko SR (27) - Arkhangelsk RUS 400 IM (2nd) 200 Fly (4th) 200 IM (8th) 100 Free (58th)
  Buse Topcu FR (18) - Ankra TUR 1000 Free (4th) 500 Free (5th) 1650 Free (5th) 200 Free (36th)

Carson-Newman

Cecilie Jensen FR (20) - Copenhagen DEN 200 Fly (22nd) 400 IM (29th)
  Maggie Melhorn SR (22) - Knoxville, TN 200 Breast (4th) 100 Breast (5th) 200 IM (28th)
  Lisa Postma JR (20) - Leiden NED 100 Free (11st) 50 Free (19th)
  Margaret Stansberry SR (22) - Powell, TN 200 Free (6th) 100 Free (12nd)

Colorado Mesa

Sierra Forbord FR (18) - Olympia, WA 100 Free (21st) 200 Free (40th) 50 Free (44th)

Colorado Mines

Daphne Williams SO (19) - Fort Collins, CO 100 Fly (22nd) 100 Back (37th)
  Mia Wood SO (20) - Aurora, CO 500 Free (16th) 1650 Free (22nd) 1000 Free (26th) 200 Free (35th)

CSU-East Bay

Claire Beaty SR (21) - Novato, CA 200 Breast (2nd) 100 Breast (7th) 400 IM (19th) 200 IM (26th)
  Allie Klinger SO (19) - Brentwood, CA 100 Fly (21st) 50 Free (39th) 100 Free (60th)
  Morgan McClure SR (21) - Sacramento, CA 200 IM (7th) 200 Free (7th) 100 Free (28th) 100 Back (33rd)

Delta State

Celina Batsel JR (21) - Medicine Hat, CANADA 200 Free (10th) 50 Free (28th) 100 Free (29th) 100 Breast (32nd)
  Caroline Jouisse JR (23) - Louveciennes FRA 1000 Free (14th) 1650 Free (14th) 500 Free (19th)
  Lucia Martelli FR (21) - Bologna ITA 100 Fly (7th) 200 Fly (7th) 100 Back (10th) 100 Free (42nd)
  Hannah Retherford SO (20) - Panama City Beach, FL 200 Back (8th) 100 Back (14th) 100 Fly (38th)
  Sierra Rhodes JR (20) - Janesville, WI 1000 Free (13rd) 1650 Free (23rd) 500 Free (28th)
  Madeline Woody SO (20) - Huntsville, AL 1650 Free (15th) 1000 Free (24th) 500 Free (45th)

Dixie

Hannah Hansen SO (22) - Lehi, UT 200 Breast (18th) 100 Breast (34th)

Drury

Zuzanna Chwadeczko SR (22) - Lublin POL 100 Breast (2nd) 100 Free (2nd) 200 IM (4th) 100 Fly (8th)
  Erica Dahlgren SO (21) - Gothenberg SWE 1000 Free (3rd) 500 Free (7th) 1650 Free (7th) 200 Free (9th)
  Vera Johansson SR (22) - Orebro SWE 100 Fly (5th) 50 Free (9th) 200 Fly (13rd) 100 Free (23rd)
  Abby Lunzmann JR (20) - Lincoln, NE 50 Free (17th) 100 Fly (18th) 100 Back (20th) 100 Free (22nd)
  Bailee Nunn SO (20) - Marshfield, MO 200 IM (1st) 100 Breast (1st) 200 Breast (1st) 100 Fly (19th)
  Yekaterina Rudenko SR (23) - Astana KAZ 100 Back (1st) 50 Free (18th) 100 Free (57th)

Fairmont State

Marlena Dudek SR (23) - Chrzanow POL 200 Breast (15th) 100 Breast (18th)

Findlay

Emma Barnes SR (21) - Findlay, OH 200 Back (25th) 400 IM (28th) 200 Free (48th)
  Hanna Cederholm SO (20) - Kvibille SWE 100 Breast (23rd) 200 Breast (23rd) 200 IM (31st) 100 Fly (39th)

Florida Southern

Peyton Breault SR (22) - Jacksonville, FL 200 Back (11st) 200 Free (20th) 100 Back (28th) 50 Free (40th)
  Haley Degrace JR (20) - Menomonee Falls, WI 200 Breast (11st) 100 Breast (25th)
  Katja Hajdinjak SR (25) - Ljubljana SLO 100 Fly (23rd) 200 Free (24th) 50 Free (31st) 100 Free (49th)
  Katie Moore JR (21) - Anthem, AZ 500 Free (6th) 200 Free (13rd) 1000 Free (18th)
  Jacinda Whittenburg SR (22) - Denver, CO 400 IM (18th) 200 IM (25th)

Fresno Pacific

Bavindeep Basra SR (21) - Frenso, CA 400 IM (4th) 200 IM (17th) 200 Fly (18th) 100 Back (35th)
  Daria Belova SR (27) - Mytishchi RUS 200 Breast (3rd) 100 Fly (9th) 200 IM (15th) 100 Breast (20th)
  Laura Fornshell SO (19) - Alameda, CA 1000 Free (2nd) 500 Free (3rd) 1650 Free (3rd) 400 IM (5th)
  Olga Melnikova JR (20) - Moscow RUS 200 Back (24th) 100 Back (34th)
  Olga Tovstogan SO (21) - Kyiv UKR 100 Breast (4th) 200 Breast (5th) 200 IM (14th)

Grand Valley

Melina Goebel SO (19) - Offenbach DEU 1650 Free (10th) 500 Free (11st) 1000 Free (12nd) 200 Free (21st)
  Celia Hoag JR (21) - Birmingham, MI 200 Breast (24th) 100 Breast (30th)
  Samantha Postmus SR (21) - Byron Center, MI 400 IM (12nd) 200 IM (19th) 200 Back (23rd) 500 Free (35th)

Hillsdale

Anika Ellingson JR (21) - Litchfield, MN 100 Breast (11st) 200 Breast (33rd)

Indiana (PA)

Regan Chalk JR (21) - New Oxford, PA 200 Fly (25th)

Indianapolis

Laura Boardman FR (18) - Manchester ENG 1650 Free (24th) 1000 Free (29th) 500 Free (38th) 200 Free (53rd)
  Krystal Caylor FR (19) - Springfield, MO 200 Free (8th) 100 Free (10th) 200 IM (13rd)
  Athina Konstantinidi SO (19) - Athens GRC 100 Breast (15th) 200 Breast (19th)
  Darian Murray SO (19) - Perth AUS 200 Fly (6th) 100 Fly (27th)
  Sotiria Neofytos SO (19) - Limassol CYP 100 Fly (17th) 100 Back (38th) 50 Free (55th)

Lewis

Stephanie Palczynski FR (19) - Warrenvile, IL 200 Back (9th) 100 Back (32nd) 200 Free (41st)

Lindenwood

Simone de Rijcke JR (21) - Hulst NED 500 Free (2nd) 200 Free (3rd) 1000 Free (8th) 1650 Free (8th)
  Ewa Dymarek SR (23) - Gliwice POL 200 Breast (7th) 100 Breast (16th)
  Morgan Fischer JR (20) - Hubertus, WI 200 Free (14th) 1000 Free (16th) 500 Free (20th) 100 Free (61st)
  Erin Sutton JR (21) - Katy, TX 400 IM (16th) 200 IM (36th) 500 Free (39th)
  Aleksandra Tomala SO (20) - Kedzierzyn-Kozle POL 200 Back (20th) 100 Back (22nd) 200 IM (32nd) 100 Fly (32nd)
  Lexie Winnett FR (18) - Woodward, IA 50 Free (7th) 100 Breast (31st) 100 Fly (36th) 100 Free (46th)

LIU Post

Laura Bendfeldt SR (23) - Grosshansdorf GER 100 Back (16th) 50 Free (24th) 100 Free (36th)
  Karis Fuller JR (21) - London ENG 200 Back (7th) 100 Back (12nd) 200 IM (24th)

Lynn

Catalina Galea Berraud JR (21) - Toay ARG 1650 Free (16th) 500 Free (22nd) 1000 Free (25th)
  Sarah Hughes JR (20) - Southampton ENG 400 IM (11st) 200 Breast (17th) 100 Breast (28th) 200 IM (40th)

McKendree

Meredith Geyer FR (19) - Germantown, TN 200 Back (18th) 200 Free (32nd) 500 Free (41st) 50 Free (45th)
  Sydney Rey SO (19) - Columbia, IL 100 Back (8th) 200 Back (22nd) 50 Free (54th)
  Karlie Rimat FR (18) - Stanwood, WA 400 IM (13rd) 200 Fly (24th) 200 Back (30th)
  Victoria Sananikone FR (18) - Cedar Park, TX 200 Fly (16th)
  Milica Sostarec SO (20) - Subotica SRB 50 Free (13rd) 100 Free (24th)

Minnesota-Mankato

Taylor Bass SR (22) - Rochester, MN 200 Fly (20th) 100 Fly (24th) 200 Back (27th) 200 IM (39th)
  Lily Borgenheimer FR (18) - Chippewa Falls, WI 200 Breast (21st) 100 Breast (40th)
  Chelsea Calhoon SR (22) - Milton, WI 200 Back (17th) 100 Back (31st) 200 IM (42nd) 200 Free (45th)
  Cecilia Hake SR (21) - Faribault, MN 100 Back (13rd) 50 Free (21st) 100 Free (55th)

Minnesota-Moorhead

Breah Anderson SO (19) - Moorhead, MN 50 Free (22nd)
  Erin Sullivan SR (21) - Blaine, MN 100 Back (11st) 50 Free (35th)

Missouri-St. Louis

Merel Visser SO (19) - Delden NED 1000 Free (15th) 500 Free (26th) 1650 Free (34th)

Northern Michigan

Rachel Helm SO (20) - Newcastle upon Tyne ENG 200 Back (1st) 100 Back (3rd) 200 IM (11st) 100 Fly (20th)
  Regan Kilburn JR (21) - Muscatine, IA 200 Back (14th) 100 Back (15th)
  Lena Soulas FR (19) - Enfield - London GBR 100 Free (17th) 200 Free (28th) 50 Free (47th)
  Gabriella Spajic FR (19) - Burraneer AUS 200 Fly (12nd) 400 IM (14th) 1650 Free (26th) 1000 Free (32nd)
  Katharina Springhetti FR (20) - Tramin ITA 200 Breast (25th) 100 Breast (39th)

Northern State

Edda Skoric SO (19) - Rijeka HRV 200 Back (2nd) 100 Back (24th) 200 Free (50th)

Nova Southeast

Courtney Deveny SR (21) - Glenview, IL 400 IM (1st) 200 IM (2nd) 200 Fly (3rd) 200 Back (3rd)
  Jenna Johns FR (18) - Ambler, PA 100 Back (6th) 100 Fly (13rd) 100 Free (32nd)
  Caroline Oster JR (20) - Lake Mary, FL 200 Fly (8th) 100 Fly (31st) 100 Free (34th) 50 Free (42nd)
  Sydney Panzarino SR (21) - Bradenton, FL 50 Free (4th) 100 Free (6th) 100 Fly (37th)
  Jordan Shows SR (22) - Rancho Cucamonga, CA 100 Free (19th) 50 Free (25th) 200 Free (30th)
  Emma Sundstedt FR (28) - Hasselby SWE 1000 Free (1st) 200 Free (1st) 500 Free (1st) 1650 Free (1st)
  Malin Westman SR (23) - Fort Lauderdale, FL 100 Breast (9th) 200 Breast (10th) 200 IM (38th)
  Madison Yelle SR (22) - Mansfield, TX 1000 Free (17th) 1650 Free (20th) 500 Free (33rd)

Oklahoma Baptist

Suzanne Afchain JR (22) - Noumea, New Caledonia FRA 100 Back (7th) 200 Back (15th)
  Juliana Cifuentes SO (19) - Sogamoso COL 100 Breast (17th) 200 IM (29th) 200 Breast (29th) 400 IM (30th)
  Victoria Fonville SO (20) - Jacksonville, FL 50 Free (1st) 100 Free (27th)
  Celina Marquez SO (18) - San Salvador ESA 100 Back (2nd) 200 Back (4th) 100 Fly (6th)
  Faith Moss SR (21) - Amarillo, TX 100 Fly (14th) 200 Fly (27th)
  Tamlyn Price SR (22) - Grahamstown RSA 50 Free (6th) 100 Back (9th) 100 Fly (11st) 200 Back (21st)
  Marizel Van Jaarsveld FR (18) - Johannesburg RSA 200 IM (5th) 400 IM (7th) 100 Breast (12nd) 100 Free (30th)

Pace

Annabel Keppel-Palmer FR (20) - Kent GBR 400 IM (23rd) 200 Back (31st) 200 IM (33rd)

Queens (NC)

Sarah Atkinson FR (18) - Charlotte, NC 200 Breast (9th) 100 Breast (35th) 200 IM (44th)
  Francesca Bains FR (19) - Monument, CO 1650 Free (2nd) 400 IM (3rd) 1000 Free (6th) 500 Free (8th)
  Alexandria Baker FR (18) - Charlotte, NC 200 IM (20th) 100 Back (21st) 200 Free (25th) 200 Back (32nd)
  Hayley Blaauw JR (21) - Thousand Oaks, CA 400 IM (26th) 200 Breast (27th)
  Georgia DaCruz SO (19) - Virginia Beach, VA 100 Fly (1st) 200 Fly (9th) 200 IM (18th) 100 Free (50th)
  Kyrie Dobson JR (20) - Lexington, KY 50 Free (2nd) 100 Free (8th) 100 Fly (26th)
  Wanda Dollmayer FR (21) - Malmo SWE 50 Free (5th) 100 Free (5th) 200 Free (37th)
  Josephina Lorda JR (21) - La Pampa ARG 200 Free (4th) 200 Fly (5th) 200 IM (12nd) 100 Free (15th)
  Lara Marshall SR (23) - Winston Salem, NC 100 Free (9th) 100 Fly (10th) 50 Free (14th)
  Rachel Massaro FR (19) - Murfreesboro, TN 100 Back (5th) 200 Back (6th) 100 Fly (40th)
  Vladyslava Maznytska FR (18) - Rivne UKR 200 Back (10th) 100 Back (18th)
  Michelle Prayson JR (21) - Kettering, OH 100 Breast (3rd) 100 Free (14th) 50 Free (27th)
  Sarah Reamy SO (19) - Hilton Head Island, SC 1650 Free (6th) 1000 Free (9th) 500 Free (25th) 200 Free (54th)
  Mckenzie Stevens SR (22) - Salisbury, NC 200 Fly (1st) 200 Free (2nd) 200 IM (3rd) 100 Free (16th)

Rollins

Taylor Wilks SR (22) - Dallas, GA 100 Breast (24th)

Saginaw Valley State

Rebecca Martinez SR (22) - Chicago, IL 200 Back (12nd) 400 IM (17th) 200 Fly (29th)
  Lydia Mattar JR (21) - Lake Orion, MI 200 Breast (20th) 400 IM (24th) 100 Breast (33rd)
  Melanie Soenksen SR (22) - Howell, MI 50 Free (23rd) 100 Free (40th)
  Amanda Thielen JR (20) - Fenton, MI 200 Back (19th) 100 Back (23rd)

Saint Cloud

Andrea Bryson SR (22) - Appleton, WI 100 Free (13rd) 50 Free (15th) 200 Free (17th) 500 Free (32nd)
  Chelsea Gehrke SO (19) - Farmington, MN 100 Fly (25th) 50 Free (51st) 100 Free (56th)

Saint Leo

Natalia Garriock SR (21) - Duncan, CANADA 100 Fly (2nd) 100 Free (7th) 50 Free (8th) 100 Back (36th)
  Annie Lindstrom SO (21) - Kristianstad SWE 50 Free (10th) 100 Fly (30th) 100 Free (33rd)

Shippensburg

Stephanie O'Toole JR (23) - Butler, PA 200 IM (9th) 100 Breast (19th) 200 Breast (28th) 100 Fly (34th)

Simon Fraser

Meaghan Frenks SR (22) - Kamloops, CANADA 200 Breast (26th) 100 Breast (37th)
  Jessie Gibson SO (20) - Abbotsford, CANADA 200 Fly (2nd) 100 Fly (4th) 200 Back (28th) 200 IM (43rd)
  Erin Lawrance FR (18) - Victoria, CANADA 400 IM (15th) 200 Fly (19th) 1000 Free (35th) 500 Free (40th)
  Kristen Olvet SO (19) - Mississauga ON CANADA 500 Free (9th) 200 Free (26th) 1650 Free (33rd) 1000 Free (36th)
  Kaleigh Sharkey FR (19) - Newmarket ON CANADA 100 Fly (15th) 200 Fly (17th) 200 Free (44th) 100 Free (54th)

Sioux Falls

Giulia Marcon FR (20) - Belo Horizonte BRA 200 Free (19th) 500 Free (34th) 50 Free (41st) 100 Free (45th)
  Cassandra Wright FR (19) - Christchurch NZL 100 Back (4th) 200 Back (26th) 50 Free (50th)

Tampa

Brittany Bayes SR (21) - Mullica Hill, NJ 500 Free (18th) 1000 Free (20th) 1650 Free (31st) 200 Free (39th)
  Catherine Bayes SR (21) - Mullica Hill, NJ 200 Free (22nd) 100 Back (30th) 50 Free (32nd) 100 Free (44th)
  Gabrielle Gauntt FR (19) - Marietta, GA 50 Free (11st) 200 Free (34th) 100 Free (37th) 500 Free (44th)
  Victoria Horsman JR (21) - Louisville, KY 200 Fly (23rd)
  Molly O'Hara SO (19) - Louisville, KY 100 Fly (12nd) 50 Free (30th) 100 Free (35th)
  Mckenzie Street JR (20) - Norwood, PA 200 IM (16th) 200 Breast (22nd) 100 Fly (29th) 100 Breast (29th)
  Jesse Tobin FR (18) - Pittsfield, MA 1650 Free (18th) 1000 Free (21st) 500 Free (37th) 200 Free (49th)
  Hana Van Loock FR (18) - Essen GER 100 Free (3rd) 200 Free (12nd) 50 Free (20th) 100 Back (29th)
  Megan Waddell SO (20) - Algonquin, IL 50 Free (26th) 100 Free (31st) 200 Free (47th)

Truman State

Jamie Fitzpatrick SR (21) - St. Louis, MO 200 Free (23rd) 50 Free (34th) 100 Free (43rd)
  Natalie Galluzzo FR (18) - West Des Moines, IA 100 Breast (6th) 200 Breast (8th) 200 IM (37th)
  Nicole Sisson SR (21) - Springfield, MO 200 Free (18th) 500 Free (23rd) 100 Free (41st) 50 Free (43rd)

UC San Diego

Lindsay Clark FR (19) - Oxnard, CA 200 Fly (26th)
  Reagan Eickert JR (21) - Goleta, CA 1650 Free (17th) 500 Free (31st) 200 Free (33rd) 1000 Free (34th)
  Ciara Franke FR (18) - La Jolla, CA 200 Free (16th) 50 Free (36th) 100 Free (51st)
  Haley Hamza SR (22) - Livermore, CA 1000 Free (11st) 1650 Free (12nd) 500 Free (21st)
  Lily Maxfield JR (21) - Sebastopol, CA 200 Breast (14th) 100 Breast (36th)
  Anshanika Phetbenjakul SR (22) - High Point, NC 100 Breast (8th) 50 Free (52nd)
  Kaitlyn Ritchey SO (19) - Singapore SIN 1650 Free (21st) 1000 Free (37th) 500 Free (46th)
  Alexandra Rodman SR (22) - Coronado, CA 200 Back (16th) 100 Back (27th)
  Amanda Sumrow JR (20) - San Diego, CA 400 IM (22nd) 200 Free (27th) 200 IM (30th) 200 Fly (30th)
  Rachel Taylor FR (18) - Laguna hills, CA 200 Breast (6th) 400 IM (20th) 100 Breast (22nd) 200 IM (35th)

Wayne State

Lezlie Bueno Estrada JR (21) - Montes Urales MEX 100 Free (25th) 50 Free (29th)
  Haley Groteler FR (19) - Holland, MI 200 Fly (15th) 100 Free (48th) 50 Free (49th)
  Jia Yi Koh FR (19) - Subang Jaya MAL 100 Breast (21st) 200 Breast (30th) 100 Free (47th) 50 Free (53rd)
  Emily Marginean JR (21) - Windsor ON CANADA 200 Back (13rd) 100 Back (17th)

West Chester

Megan Burns JR (21) - Henrietta, NY 400 IM (9th) 200 IM (22nd)
  Meghan Keithly SO (19) - Downingtown, PA 200 Fly (14th) 100 Fly (16th) 50 Free (46th) 100 Free (52nd)
  Mikaela Lantz SO (19) - Reading, PA 50 Free (16th) 100 Free (59th)
  Julia McCarthy FR (19) - Bethlehem, PA 200 IM (10th) 500 Free (13rd) 200 Free (29th)
  Lovisa Nyman SR (24) - Sweden, SWE 1000 Free (27th) 1650 Free (35th) 500 Free (36th) 200 Free (51st)
  Emma O'Neill SO (20) - Glenside, PA 400 IM (10th) 500 Free (15th) 1000 Free (22nd) 1650 Free (27th)
  Georgia Wright SO (19) - Doncaster, PA 500 Free (4th) 1650 Free (4th) 1000 Free (5th) 200 Back (5th)

West Florida

Morgan Ayers FR (19) - Tallahassee, FL 100 Breast (13rd) 200 IM (27th) 200 Breast (31st)
  Pia Hulley JR (21) - Christchurch ENG 100 Back (19th) 200 Back (29th)
  Madeline Pitt SR (22) - Birmingham, AL 400 IM (6th) 1650 Free (9th) 1000 Free (10th) 200 Fly (10th)
  Tabitha Read-Cayton SO (20) - Reigate ENG 50 Free (12nd) 100 Free (18th) 100 Fly (28th)
  Grace Sommerville SR (22) - Methven NZL 500 Free (10th) 1650 Free (13rd) 200 Fly (21st) 400 IM (31st)

Western State

Miranda Yarnell JR (21) - Idaho Falls, ID 100 Free (1st) 50 Free (3rd) 100 Fly (3rd) 200 Free (5th)

Wingate

Alexis Divelbiss SR (22) - Pueblo, CO 100 Free (4th) 200 IM (6th) 200 Free (11st) 100 Back (25th)
  Maike Hoener FR (19) - Langlingen GER 200 IM (23rd) 200 Breast (32nd) 100 Fly (33rd) 100 Breast (38th)
  Charlotte Knippenberg SO (20) - Lawrenceville, GA 200 Fly (11st) 400 IM (27th)
  Maria Madsen JR (22) - Dragør DEN 100 Free (20th) 50 Free (37th) 200 Free (46th)
  Anne-Sofie Nissen FR (20) - Vallensbæk strand DEN 200 Breast (12nd) 100 Breast (27th)
  Leticia Odorici SO (22) - Ponte Vedra Beach, FL 500 Free (24th) 200 Free (42nd)
  Katharina Vos SO (20) - Amtsberg GER 200 Breast (13rd) 100 Breast (26th) 200 IM (34th) 100 Fly (35th)

Men's Division II Swimming Individual Qualifiers

Bloomsburg

Samuel Feiser SR (22) - Pottstown, PA 50 Free (14th) 100 Fly (29th) 100 Free (37th)

Bridgeport

Wilmar Du Plessis JR (21) - Bloemfontein, RSA 200 Back (15th) 100 Back (24th)
  Erik Hren SO (21) - Maribor SLO 500 Free (11st) 1000 Free (18th) 1650 Free (22nd) 200 Free (38th)
  Kosta Mitrovic FR (19) - Belgrade SRB 200 Breast (20th)

California Baptist

Robert Griffith SR (21) - Lodi, CA 1000 Free (12nd) 1650 Free (13rd) 500 Free (33rd)
  Jerome Heidrich JR (23) - Hamburg GER 100 Free (6th) 200 Free (15th) 50 Free (18th)
  Jacob Leahy FR (19) - sammamish, WA 100 Back (11st) 200 Back (14th) 100 Fly (16th) 50 Free (37th)
  Justin Quiroga JR (21) - Highland, CA 200 Free (6th) 200 IM (7th) 200 Fly (10th) 400 IM (16th)
  Brandon Schuster SO (19) - Gates Mills, OH 400 IM (6th) 200 IM (14th) 500 Free (18th)
  Tanner Shore JR (21) - Corona, CA 500 Free (13rd) 1000 Free (29th) 1650 Free (29th) 200 Free (30th)
  Eric Tolman SO (19) - Manteca, CA 200 Breast (3rd) 100 Breast (15th) 400 IM (22nd) 200 IM (28th)
  Josh Walters FR (20) - Durban RSA 100 Back (16th) 100 Fly (25th) 100 Free (30th) 50 Free (35th)

Carson-Newman

Marcelo Figueiredo JR (20) - Porto Alegre BRA 500 Free (21st) 1000 Free (28th) 200 Free (40th)
  Caleb Howell SO (20) - Easley, SC 200 IM (8th) 400 IM (13rd) 200 Breast (13rd)
  Jonathan Lancaster JR (21) - Ringgold, GA 200 IM (18th) 200 Back (28th) 200 Free (42nd) 100 Free (45th)

Catawba

Joao Pedro Barreto SO (21) - Niteroi-RJ BRA 200 Fly (15th) 100 Fly (20th)

Colorado Mesa

Joshua Bedford SR (21) - Centennial, CO 100 Breast (7th) 200 IM (17th) 200 Free (23rd)
  Samuel Bryant SR (23) - Spring, TX 1650 Free (7th) 500 Free (8th) 400 IM (14th) 1000 Free (16th)
  Torsten Rau FR (19) - Sandhausen GER 1000 Free (15th) 1650 Free (19th) 500 Free (30th) 200 Back (31st)

Colorado Mines

Samuel Knott JR (20) - Fountain valley, CA 200 Breast (18th) 100 Breast (20th)

Delta State

Giulio Brugnoni FR (19) - Perugia ITA 100 Back (2nd) 200 Back (6th) 100 Fly (7th) 50 Free (16th)
  Cody Lavoie SR (21) - Wheatley ON CANADA 400 IM (9th) 200 IM (10th) 100 Breast (19th) 200 Breast (19th)
  Nathan Sawicki JR (20) - Medicine Hat, CANADA 1650 Free (3rd) 1000 Free (7th) 500 Free (29th)
  Mattia Schirru JR (25) - Giaveno ITA 100 Free (3rd) 200 Free (4th) 50 Free (11st)

Drury

Andrea Bazzoli SR (24) - Peschiera ITA 100 Breast (4th) 200 Breast (6th) 400 IM (30th)
  Federico Brumana SO (23) - Asti ITA 1650 Free (12nd) 1000 Free (17th) 500 Free (34th)
  Rodrigo Caceres SR (26) - Montevideo, URU 100 Fly (21st) 50 Free (25th) 100 Free (27th)
  Joan Casanovas SO (21) - Sabadell ESP 500 Free (1st) 200 Free (2nd) 1000 Free (3rd) 1650 Free (10th)
  Jesus Flores JR (21) - San Pedro Sula HON 200 Breast (15th) 100 Breast (17th)
  Aidan Glynn JR (21) - Flower Mound, TX 100 Back (21st) 50 Free (46th)
  Reed McKinney FR (18) - Fulshear, TX 1650 Free (20th) 1000 Free (23rd) 500 Free (26th) 200 Free (33rd)
  Alexandre Reinbrecht SR (22) - West Dundee, IL 500 Free (5th) 1650 Free (6th) 1000 Free (11st) 200 Free (29th)
  Pavel Semochkin FR (21) - Saint Petersburg RUS 100 Fly (2nd) 100 Back (4th) 200 IM (25th)
  Young Tae Seo JR (24) - La Crescenta, CA 400 IM (15th) 200 Breast (17th) 200 IM (21st) 200 Fly (23rd)

Findlay

Janko Radmanovic SR (23) - Findlay, OH 200 Fly (5th) 100 Fly (11st) 100 Free (25th) 50 Free (33rd)

Florida Southern

Miguel Bernotti FR (18) - Fort Lauderdale, FL 200 Fly (6th) 100 Fly (35th)
  Nico Campbell JR (20) - Cheshunt ENG 200 Free (10th) 50 Free (39th) 100 Free (40th)
  Brandon Dyck FR (18) - Cary, NC 100 Back (9th) 200 Back (13rd) 100 Fly (28th) 50 Free (42nd)
  Noah Franz SR (21) - Raleigh, NC 50 Free (13rd) 100 Free (16th) 200 Free (17th)
  Talor Hamilton SO (19) - Ellsworth, ME 50 Free (21st)
  Matthew Holmes JR (20) - Rockledge , FL 200 IM (1st) 400 IM (3rd) 500 Free (9th) 100 Free (36th)
  Luis Jasso SR (21) - Monterrey MEX 100 Breast (3rd) 200 Breast (5th)
  Matias Lopez FR (22) - Asunción PAR 400 IM (10th) 200 Back (10th) 500 Free (20th) 200 IM (26th)
  Luka Matacin SR (23) - Rijeka CRO 200 IM (11st) 200 Free (18th) 200 Back (30th)
  Luka Planinc JR (21) - Zagreb CRO 1000 Free (6th) 1650 Free (16th) 500 Free (31st) 200 Free (32nd)

Florida Tech

Filip Dujmic JR (21) - Split CRO 100 Fly (5th) 50 Free (6th) 100 Free (28th)
  Victor Rocha Furtado JR (20) - Sao Paulo BRA 50 Free (2nd) 100 Free (2nd) 100 Fly (13rd)

Fresno Pacific

Aleksei Averchenko SO (24) - Usolie-Sibirskoe RUS 100 Fly (19th) 200 Fly (25th) 200 Back (26th) 200 IM (27th)
  Iskender Baslakov FR (28) - TUR 100 Back (3rd) 200 Back (8th) 50 Free (38th) 100 Free (39th)
  Dmitry Belolipetskiy SO (20) - Volgograd RUS 100 Free (11st) 50 Free (26th) 100 Fly (30th)

Grand Valley

Marius Mikalauskas JR (23) - Allendale, MI 200 Breast (2nd) 100 Breast (6th) 200 IM (38th)
  Ahmed Nabih SO (19) - Alexandria EGY 200 Breast (14th) 100 Breast (16th) 200 IM (44th)
  Harry Shalamon SO (19) - Jersey GBR 200 Back (3rd) 100 Back (6th) 200 IM (15th) 100 Fly (31st)
  Benjamin Walling JR (20) - Rochester Hills, MI 100 Free (13rd) 50 Free (32nd) 200 Free (43rd)

Henderson State

Leonardo Chaves FR (19) - Sao Paulo BRA 100 Fly (10th) 200 Back (29th)
  Bogdan Pochynok JR (21) - Kiev UKR 100 Back (14th)

Indianapolis

Rodrigo Codo Berti JR (22) - Sao Paolo BRA 200 IM (4th) 200 Back (4th) 100 Back (10th)
  Hector Gomez FR (18) - Madrid ESP 400 IM (12nd) 200 Back (24th) 200 Fly (27th) 200 IM (29th)
  Thomas Leseure SO (19) - Joliet, IL 100 Breast (21st) 200 Breast (21st)
  Ante Lucev SO (20) - Split CRO 100 Back (20th) 100 Fly (27th) 100 Free (29th)
  Adam Rosipal FR (18) - Bratislava SVK 1000 Free (5th) 1650 Free (5th) 500 Free (6th) 200 Free (35th)
  Guilherme Zavaneli JR (23) - São Paulo BRA 200 Free (3rd) 100 Free (10th) 50 Free (28th)
  Jan Zuchowicz FR (20) - Warsaw POL 100 Breast (12nd)

Limestone

Jacob Minasi SR (21) - Bluffton, SC 100 Back (17th) 200 Back (27th) 100 Fly (34th) 50 Free (45th)

Lindenwood

Matheus Isidro SO (22) - Sao Paulo BRA 200 Fly (3rd) 100 Fly (12nd) 1000 Free (21st) 1650 Free (27th)
  Zachary Linder FR (18) - West Des Moines, IA 200 Free (12nd) 100 Free (22nd) 50 Free (40th)
  Blake Logan SR (21) - Broomfield, CO 200 Back (21st) 500 Free (28th) 1000 Free (31st) 400 IM (33rd)
  Kian Quigley JR (21) - Saint Louis, MO 200 Fly (20th) 400 IM (26th) 200 IM (41st)
  Michal Szczukowski SR (23) - Olsztyn POL 50 Free (17th) 200 Free (41st) 100 Free (43rd)
  Cristian Vasquez JR (21) - Banyoles ESP 400 IM (2nd) 200 Fly (7th) 1000 Free (26th) 1650 Free (26th)
  Justin Winnett JR (22) - Woodward, IA 100 Breast (2nd) 200 Breast (9th) 200 IM (37th)

McKendree

Throstur Bjarnason FR (20) - Reykjanesbær ICL 1000 Free (8th) 1650 Free (9th) 500 Free (15th)
  Daniel Buijs JR (21) - Amersfoot NLD 200 Back (11st) 100 Back (19th)
  Matija Pucarevic FR (20) - Belgrade SRB 100 Fly (6th) 200 Fly (16th) 100 Free (18th) 50 Free (27th)
  Luca Simonetti SO (20) - Sassari ITA 200 Free (8th) 500 Free (22nd) 100 Free (34th)
  Alexander Skinner FR (20) - Windhoek Namibia NAM 200 Free (5th) 100 Free (15th) 50 Free (29th)

Missouri S&T

Morgan Meyer JR (21) - Choudrant, LA 200 Free (11st) 100 Free (21st) 100 Fly (23rd) 50 Free (34th)
  Eirik Nielsen SR (23) - Stathelle NOR 200 IM (13rd) 100 Fly (15th) 100 Free (44th)
  Tim Samuelsen SO (20) - Stavanger NOR 1650 Free (1st) 1000 Free (4th) 500 Free (19th)
  Aaron Taske SO (19) - Fairfield, OH 200 Fly (19th) 1000 Free (25th) 1650 Free (28th)

Missouri-St. Louis

Patryk Golinski SO (20) - Warsaw POL 1650 Free (18th) 1000 Free (30th) 500 Free (36th)

Northern Michigan

Lajos Budai SO (21) - Kecskemet HUN 100 Free (5th) 100 Back (7th) 50 Free (19th) 200 Free (25th)
  Renars Bundzis JR (22) - Riga LTV 200 Back (2nd) 100 Back (12nd) 200 IM (43rd)
  Grantas Dapkus JR (21) - Kaunas LTU 1000 Free (19th) 500 Free (24th) 1650 Free (25th) 200 Free (39th)
  Ryan Leonard JR (21) - South Wales AUS 200 IM (6th) 400 IM (18th) 200 Back (25th) 200 Fly (28th)
  David Miranda JR (20) - VINAROS ESP 200 Fly (17th) 1000 Free (32nd) 400 IM (34th)

Nova Southeast

Samuel Brettmann FR (19) - San Antonio, TX 400 IM (8th) 1650 Free (8th) 1000 Free (20th) 500 Free (23rd)
  Julian Coster JR (23) - Gothenberg SWE 50 Free (8th) 100 Free (23rd) 100 Fly (26th)
  Alec Dawson FR (18) - East Palatka, FL 200 Free (20th) 200 Fly (22nd) 100 Free (49th)
  Adan Diaz-Vazquez FR (19) - Pachua MEX 200 Breast (11st) 100 Breast (23rd) 400 IM (28th) 200 IM (40th)
  Malique Elder SR (22) - Baton Rouge, LA 50 Free (10th) 100 Free (35th)
  Franco Lupoli SR (24) - Caracas VEN 1000 Free (1st) 500 Free (2nd) 1650 Free (4th) 200 Free (22nd)
  Magnus Poulsen SO (22) - Albertslund DEN 100 Fly (3rd) 200 Fly (4th) 100 Free (46th)
  Thomas Rutherford SR (21) - Sarasota, FL 200 Fly (9th) 200 Breast (16th) 200 IM (24th) 400 IM (29th)
  Blake Woodrow SR (21) - Glenbrook, IL 500 Free (16th) 1000 Free (22nd) 400 IM (23rd) 1650 Free (23rd)

Oklahoma Baptist

Chad Brandon SR (22) - Frisco, TX 50 Free (4th) 100 Breast (24th) 100 Free (41st)
  Davion Conley SO (21) - Godfrey, IL 100 Breast (10th) 50 Free (41st)
  Andre Del Rio SR (24) - Huatulco MEX 50 Free (9th) 100 Free (19th) 100 Fly (24th)
  Julien-Pierre Goyetche SR (25) - Noumea FRA 50 Free (7th) 100 Free (7th) 100 Back (13rd)
  David Lambert SR (24) - Winter Haven, FL 50 Free (1st) 100 Free (4th)
  Fernando Morillas SR (28) - Barcelona ESP 100 Breast (9th) 200 Breast (10th)
  Marti Penedes FR (21) - Barcelona ESP 500 Free (10th) 1650 Free (11st) 1000 Free (13rd)
  Kristijan Stunkovic SR (22) - Cakovec CRO 200 Fly (11st) 400 IM (27th) 200 IM (39th)
  Felipe Zapata JR (20) - Medellín COL 200 Back (5th) 100 Fly (8th) 100 Back (23rd) 200 Fly (24th)

Queens (NC)

Inigo Alarcia SR (22) - Burgos ESP 200 IM (5th) 200 Breast (7th) 400 IM (17th) 100 Breast (22nd)
  Nicholas Arakelian SR (21) - Livonia, MI 400 IM (1st) 100 Breast (1st) 200 Breast (1st) 200 IM (3rd)
  Daniel Balint FR (19) - North Richland Hills, TX 200 IM (20th) 400 IM (20th)
  Zach Bunner SR (23) - Marietta, GA 200 Fly (2nd) 100 Back (5th) 200 IM (30th) 100 Fly (33rd)
  Hendrik Faber FR (18) - Phuket THA 500 Free (4th) 1000 Free (9th) 1650 Free (15th)
  Bradford Hancock SR (21) - Newport News, VA 50 Free (15th) 100 Free (38th)
  Marius Kusch JR (24) - Munich GER 200 Free (1st) 200 Fly (1st) 100 Free (1st) 200 IM (2nd)
  Baptiste Leger FR (18) - Sceaux FRA 200 Back (9th) 100 Back (18th)
  Christopher Mayes SR (23) - Cary, NC 50 Free (12nd) 100 Free (17th) 100 Breast (18th) 200 Free (31st)
  Alen Mosic FR (19) - Split CRO 200 Free (7th) 100 Free (8th) 100 Back (26th) 200 IM (42nd)
  Enzo Pazos SR (23) - Fort Lauderdale, FL 100 Fly (9th) 50 Free (20th) 100 Free (32nd)
  Paul Pijulet SR (23) - Toulouse FRA 100 Fly (1st) 100 Back (1st) 200 Back (1st) 50 Free (5th)
  Dmytro Sydorchenko SO (22) - Kamianske UKR 50 Free (3rd) 100 Free (12nd) 100 Back (27th)

Rollins

Alex Norcini FR (18) - Lilburn, GA 400 IM (19th) 1650 Free (24th) 500 Free (25th) 200 IM (36th)

Saginaw Valley State

Shaun Yap SR (22) - Kuala Lumpur MAL 100 Breast (13rd)

Saint Leo

Hunter Bains SR (22) - Monument, CO 100 Free (9th) 200 Free (19th) 50 Free (22nd)
  Henrik Dahrendorff SO (21) - Beckum GER 200 Breast (8th) 100 Breast (11st)
  Clayton Howerton JR (21) - Saint Johns, FL 200 Back (16th) 200 Free (27th) 200 IM (33rd)
  Matija Rafaj FR (20) - Sisak CRO 1000 Free (2nd) 500 Free (3rd) 1650 Free (14th) 200 Free (34th)

Simon Fraser

Mackenzie Hamill JR (21) - Oakville ON CANADA 1650 Free (2nd) 1000 Free (10th) 500 Free (12nd) 200 Free (37th)
  Rolando Hernandez SO (20) - Coquitlam, CANADA 400 IM (11st) 200 Back (22nd) 500 Free (27th) 200 IM (31st)
  Andrew Woinoski SO (20) - Burnaby, CANADA 500 Free (14th) 1650 Free (17th) 400 IM (24th) 1000 Free (27th)

Southern Connecticut

Leonardo Laporte SO (19) - Washingtonville, NY 100 Fly (18th) 200 Fly (18th)
  Tyler Prescott JR (21) - Meriden, CT 200 Back (19th) 400 IM (25th)

Tampa

Daniel Jacob FR (23) - Rishon Lezion ISR 100 Free (20th) 200 Free (21st)
  Cameron Newton JR (19) - Clearwater, FL 200 Free (13rd) 200 IM (23rd) 100 Free (42nd)
  Victor Philaire SR (21) - Tampa, FL 200 Fly (12nd)
  Brett Saunders SO (20) - Newark, DE 400 IM (7th) 200 IM (22nd) 200 Back (23rd)

Tiffin

Jan Suchan FR (21) - Warsaw POL 200 Back (7th)

Truman State

Samuel Heveroh JR (21) - St. Louis, MO 200 Free (9th) 50 Free (30th) 100 Free (31st)
  William Shanel SR (22) - Saint Charles, IL 400 IM (4th) 200 Fly (26th) 200 IM (34th)

UC San Diego

Edgar Chin SO (19) - Rowland Heights, CA 100 Breast (14th)
  Tenny Chong FR (19) - Arcadia, CA 200 Back (20th) 50 Free (23rd) 100 Free (26th) 100 Fly (36th)
  Kevin Fink SR (21) - San Pedro, CA 500 Free (17th) 400 IM (21st) 200 Fly (29th)
  Garrett Tse JR (21) - South Pasadena, CA 100 Fly (17th) 200 Breast (23rd) 200 IM (35th)
  Kevin Wylder SR (21) - Granite Bay, CA 200 Fly (8th) 100 Fly (32nd) 50 Free (36th)

Wayne State

Dmytro Drobnych JR (21) - Kryvyi Rih UKR 100 Back (8th) 200 Back (17th)
  Rasmus Olsen JR (24) - Kastrup DEN 100 Fly (14th) 200 Fly (21st)
  Sasha Palazzo SO (18) - Verona, ITA 100 Breast (8th) 50 Free (43rd) 100 Free (48th)
  Joao Ribeiro SO (19) - Sao Paulo BRA 400 IM (5th) 200 IM (9th) 200 Breast (22nd)

William Jewell

Anthony Aranda JR (21) - Missouri City, TX 200 IM (19th) 200 Free (26th) 500 Free (35th)
  Keaton Dir SR (21) - Sterling, IL 200 Free (16th) 100 Free (47th)

Wingate

Ben Evans SO (20) - Dover ENG 1000 Free (14th) 1650 Free (21st) 400 IM (32nd) 500 Free (32nd)
  Marco Faerber-Gonzalez FR (19) - Breisgau GER 500 Free (7th) 1000 Free (24th) 200 Free (28th) 100 Free (50th)
  Markus Furst SO (22) - Jonkoping SWE 200 IM (12nd) 200 Free (24th) 100 Free (24th)
  David Granados FR (19) - Olot ESP 200 Back (18th)
  Sebastian Holmberg SR (26) - Akersberga SWE 100 Fly (4th) 200 IM (16th) 100 Back (22nd) 50 Free (31st)
  Nazarii Kosylo SO (21) - Jonkoping SWE 200 Fly (13rd)
  Lukas Kraft FR (19) - Steinheim GER 100 Free (14th) 50 Free (24th) 100 Back (25th) 200 Free (36th)
  Niklas Martin JR (21) - Kempton GER 200 Back (12nd) 200 Fly (14th) 100 Back (15th) 100 Fly (22nd)
  Lennart Queiss JR (23) - South Bend, IN 200 Free (14th) 100 Free (33rd) 50 Free (44th)
  Giacomo Viazzo SO (20) - Lonato Del Garda ITA 200 Breast (4th) 100 Breast (5th) 400 IM (31st) 200 IM (32nd)
  Leo Zabudkin SO (20) - Frankfurt Am Main GER 200 Breast (12nd)

Division

Albion

Tyler Kimbrell SO (20) - Milan, MI 100 Breast (19th) 200 Breast (19th)
  Nathanial Kozycki JR (21) - Grand Rapids, MI 100 Fly (3rd) 100 Breast (32nd) 100 Free (50th)

Amherst

Jack Koravos SO (20) - Westford, MA 100 Fly (15th) 50 Free (40th) 100 Free (46th)
  Sean Mebust SO (20) - Cooperstown, NY 200 Breast (2nd) 100 Breast (28th) 200 Free (51st)
  Craig Smith SO (20) - Clarendon Hills, IL 200 Back (11st) 100 Back (21st)
  Elijah Spiro SR (21) - Gates Mills, OH 100 Breast (14th) 200 Breast (29th)
  Samuel Spurrell SR (22) - Attleboro, MA 100 Fly (23rd)

Baldwin-Wallace

Tyler Thompson SR (22) - North Chesterfield, VA 100 Breast (5th) 200 Breast (30th) 50 Free (51st)

Bates

Alexander Bedard JR (21) - Amherst, NH 200 Breast (26th)
  Riley Ewing SR (22) - Manchester, CT 200 Back (9th) 100 Back (22nd) 100 Fly (36th)
  Theodore Pender SR (22) - Muscat OMA 100 Free (28th)

Birmingham Southern

Patrick Dunne FR (19) - Mobile, AL 200 Back (7th) 200 IM (9th) 400 IM (11st)
  Nicolas Medina SO (20) - Davie, FL 500 Free (12nd) 1650 Free (18th) 200 Free (40th)
  Noah Young SO (19) - Clinton, MS 200 IM (6th) 200 Back (26th) 100 Back (31st)

Bowdoin

Karl Sarier JR (20) - Closter, NJ 200 Free (3rd) 100 Free (8th) 50 Free (48th)

Buffalo State

Connor Mergler SR (22) - Williamsville, NY 100 Free (4th) 200 Free (10th) 50 Free (23rd)

California Lutheran

Benjamin Brewer SO (19) - Santa Barbara, CA 500 Free (3rd) 1650 Free (11st) 400 IM (24th)
  Andreas Nybo FR (19) - Portola valley , CA 200 Fly (13rd) 200 IM (19th) 100 Breast (25th)

Caltech

Thomas Gallup SO (19) - Exeter, NH 100 Breast (15th) 200 Breast (18th) 50 Free (50th)

Calvin

Jared Britton JR (21) - Falls Cjhurch, VA 50 Free (10th) 100 Free (18th) 100 Fly (26th)
  Skyler Fish SR (22) - Ionia, MI 100 Back (26th)
  Benjamin Holstege JR (21) - Charlottesville, VA 100 Back (7th) 50 Free (32nd) 100 Free (42nd)
  Julian Iturbe FR (18) - Caracas VEN 500 Free (21st)
  Tanner Vincent SR (21) - Novi, MI 400 IM (25th) 200 IM (34th)

Catholic

Gregory McCarthy FR (18) - Silver Spring, MD 400 IM (14th) 200 IM (23rd) 200 Breast (28th)

Chicago

Taye Baldinazzo SO (19) - Columbia, MD 500 Free (10th) 200 Free (16th) 200 Fly (28th)
  Lance Culjat SO (19) - Omaha, NE 200 Breast (10th) 200 IM (12nd) 100 Breast (23rd)
  Alexander Farrell JR (22) - Windsor ENG 100 Free (21st) 50 Free (37th)
  Keda Song FR (18) - East Greenwich, RI 200 Back (21st) 200 IM (25th)
  Michael Todd JR (21) - Cary, NC 200 Fly (8th) 100 Fly (31st)
  Reona Yamaguchi SO (19) - Hightstown, NJ 100 Breast (4th) 200 Breast (17th) 200 IM (30th)

C-M-S

Henry Limm SO (20) - Mukilteo, WA 400 IM (8th) 200 Breast (22nd) 200 Fly (30th)

Coast Guard

Eric Fuhs FR (18) - Virginia Beach, VA 200 Breast (8th) 100 Breast (9th) 200 IM (29th)
  Patrick Jackson JR (21) - Grosse Pointe, MI 100 Back (28th) 100 Fly (30th)
  Joseph Rodriguez SO (20) - Atlanta, GA 50 Free (17th) 100 Free (37th)
  Taylor Rowe JR (21) - Scottsdale, AZ 1650 Free (14th) 500 Free (22nd) 200 Free (46th)
  Chasse Sodemann JR (21) - Diamond Bar, CA 100 Breast (22nd)

Connecticut College

Drake Freiberg SR (22) - South Glastonbury, CT 50 Free (21st) 200 Breast (24th)
  Kaison Ifill SO (22) - Taunton, MA 100 Fly (13rd) 50 Free (34th) 100 Free (48th)

Denison

James Baker SO (19) - Honeoye Falls, NY 1650 Free (3rd) 500 Free (9th) 200 Free (38th)
  Jacob Ball JR (20) - Stafford, VA 200 Breast (3rd) 100 Breast (18th) 200 IM (38th)
  Francis Biagioli SO (19) - Allendale, NJ 400 IM (10th) 200 IM (22nd) 200 Fly (27th)
  Carson Clear JR (21) - Loveland, CO 100 Back (1st) 50 Free (29th) 100 Free (41st)
  Tiernan Foster-Smith JR (21) - Edina, MN 100 Breast (10th) 200 Breast (27th) 50 Free (49th)
  Kenny Fox JR (21) - Juneau, AK 100 Fly (1st) 100 Breast (21st) 100 Free (26th)
  Matthew Hedman JR (21) - Anoka, MN 1650 Free (2nd) 400 IM (3rd) 500 Free (6th)
  Stuart Hohm SR (21) - Springfield, IL 500 Free (8th) 200 Free (12nd) 100 Free (19th)
  Drake Horton FR (18) - Verona, WI 200 Free (4th) 500 Free (15th) 100 Free (20th)
  Matthew McHugh SO (19) - Charlottesville, VA 200 Free (25th) 100 Free (32nd) 50 Free (35th)
  Aaron Saccurato SR (22) - Mount Kisco, NY 200 Fly (11st) 500 Free (27th) 200 Free (35th)
  Kymani Senior SO (19) - White Plains, NY 50 Free (5th) 100 Fly (11st) 100 Free (27th)
  Bradley Stevenson JR (20) - Cincinnati, OH 200 Breast (4th) 200 IM (16th) 400 IM (17th)
  Zachary Wagner SR (23) - Seattle, WA 50 Free (9th) 200 Free (14th) 100 Free (14th)
  Robert Wang SO (19) - Naperville, IL 200 IM (4th) 400 IM (6th) 200 Back (6th)
  Brett Weicht JR (21) - Edina, MN 100 Fly (7th) 50 Free (43rd) 100 Free (49th)
  Jason Wesseling SR (22) - Hudsonville, MI 200 Back (5th) 100 Back (14th) 50 Free (44th)
  Robert Williams JR (21) - Cockeysville, MD 200 Free (5th) 200 Fly (5th) 400 IM (15th) 500 Free (17th)

DePauw

Samuel McManus SR (22) - Terrace Park, OH 200 Breast (1st) 100 Breast (2nd) 50 Free (45th)

Emory

Evan Brock SO (19) - Danville, CA 200 Fly (10th) 200 IM (31st) 100 Fly (34th)
  Zachary Chen JR (20) - Troy, MI 200 Back (14th) 200 IM (26th) 400 IM (28th)
  Thomas Gordon JR (20) - Raleigh, NC 1650 Free (1st) 500 Free (7th) 200 Free (17th)
  Alex Kohlman JR (20) - Centennial, CO 200 Free (32nd)
  Mathias Kolleck JR (21) - Newburgh, IN 100 Free (12nd) 50 Free (14th) 200 Free (37th)
  Sven Mesihovic FR (18) - Suwanee, GA 400 IM (7th) 200 Back (24th) 200 IM (27th)
  Sage Ono SO (18) - Lawrenceville, GA 100 Back (4th) 200 Back (17th) 50 Free (26th)
  Matthew Rogers JR (20) - Wheaton, IL 200 Back (10th) 100 Back (24th) 200 Free (30th)
  Aaron Schwartz SR (22) - Calabasas, CA 100 Free (36th)
  Oliver Smith SR (22) - Atlanta, GA 50 Free (1st) 100 Free (1st) 100 Fly (18th)
  Kellen Stillman FR (19) - Charlotte, NC 1650 Free (20th) 500 Free (24th) 200 Free (28th)
  Cooper Tollen SR (21) - Dresher, PA 200 Breast (11st) 100 Breast (13rd) 100 Fly (37th)

Franklin & Marshall

Chris Schiavone FR (20) - Mount Joy, PA 50 Free (15th) 100 Free (24th) 200 Free (41st)

Gettysburg

Tyler Dougherty SR (22) - West Chester, PA 100 Free (9th) 100 Breast (17th) 50 Free (18th)

Grove City

J-Calvin Brouwer FR (18) - Auburn, CA 1650 Free (13rd) 500 Free (25th) 200 Free (48th)

Gustavus Adolphus

Tanner Sonnek JR (21) - Saint Peter, MN 100 Breast (3rd) 200 Breast (5th) 200 IM (36th)

Johns Hopkins

Alexander Carson SO (20) - Cary, NC 100 Back (17th) 100 Free (30th) 50 Free (38th)
  Peter Conzola SR (22) - Bethlehem, PA 100 Back (12nd) 200 Back (30th) 100 Fly (33rd)
  Brandon Fabian SO (19) - Fairfax Station, VA 200 Free (1st) 100 Free (5th) 500 Free (11st)
  Jan Hagemeister SR (21) - Mason, OH 100 Fly (8th) 100 Back (15th) 200 IM (37th)
  Davis Knox SR (22) - Greensboro, NC 200 Free (26th)
  Emile Kuyl JR (20) - New Paltz, NY 100 Back (5th) 200 IM (20th) 200 Back (20th)
  Marcelo Lauzurique FR (18) - Miami, FL 200 Breast (20th) 100 Breast (24th)
  Peter Lazorchak JR (21) - Brookfield, CT 100 Breast (27th)
  Griffith Otazu SR (22) - La Canada, CA 500 Free (1st) 200 Fly (21st) 400 IM (22nd)
  Mark Wilson SR (22) - Virginia Beach, VA 100 Fly (2nd) 200 IM (5th) 200 Fly (22nd)
  Michael Wohl JR (21) - Chapel Hill, NC 200 Free (18th) 100 Free (25th)

Kenyon

Kieran Allsop SO (20) - Eastleigh ENG 200 Breast (21st)
  Michael Bartholomew SO (19) - Boulder, CO 400 IM (2nd) 200 IM (14th) 200 Back (16th)
  Benjamin Baturka SO (19) - Drexel Hill, PA 100 Back (2nd) 200 Back (29th) 50 Free (42nd)
  Fielding Fischer FR (19) - Chevy Chase, MD 1650 Free (9th) 500 Free (26th) 200 Free (42nd)
  David Fitch FR (19) - CONWAY, MA 100 Fly (6th) 100 Back (23rd) 50 Free (36th)
  Tim Hagemeister FR (19) - Mason, OH 500 Free (5th) 200 Free (7th) 1650 Free (17th)
  Alexander Law SO (20) - St. Paul, MN 200 Breast (16th) 100 Breast (31st) 200 IM (43rd)
  Matthew Leenhouts SR (21) - Blandon, PA 200 IM (2nd) 200 Free (2nd) 100 Free (47th)
  Charles Pruett JR (21) - Minneapolis, MN 200 Breast (6th) 100 Breast (20th) 100 Fly (38th)
  Colin Reardon SO (20) - Columbus, OH 400 IM (12nd) 200 Back (28th) 200 IM (35th)
  Connor Rumpit SO (19) - Brookfield, WI 500 Free (4th) 1650 Free (12nd) 200 Free (27th)
  Reilly Shields SO (20) - Chicago, IL 200 Free (8th) 50 Free (27th) 100 Free (33rd)
  Tommy Weiss SO (19) - St. Paul, MN 100 Back (19th) 50 Free (31st) 100 Free (34th)
  Jonathon Zimdars JR (21) - Whitewater, WI 200 Fly (1st) 100 Fly (12nd) 100 Free (38th)

Linfield

Noah Cutting SO (20) - Keizer, OR 100 Fly (10th) 200 Fly (12nd) 200 IM (24th)

Loras

Isaac Casey SR (23) - Iowa City, IA 100 Free (3rd) 50 Free (4th) 200 Free (44th)

Mary Washington

Jeffrey Leckrone JR (21) - Abingdon, VA 200 Breast (14th) 100 Breast (29th) 200 IM (41st)

MIT

Jeremy Bogle SR (21) - Windsor, CT 50 Free (19th) 100 Free (22nd)
  Peter Crocker SO (20) - Huntington Beach, CA 200 Free (15th) 500 Free (31st) 100 Free (45th)
  Bouke Edskes SO (19) - Rockville, MD 400 IM (4th) 200 IM (7th) 200 Fly (7th)
  Joshua Graves JR (21) - Tustin, CA 1650 Free (10th) 400 IM (27th) 500 Free (28th)
  Douglas Kogut SR (21) - Severna Park, MD 200 Free (11st) 200 Back (19th) 200 Fly (23rd)
  Tim Kralj SO (20) - Woodinville, WA 200 Fly (6th) 100 Fly (24th) 200 Back (33rd)
  Brandon McKenzie JR (20) - Brigantine, NJ 200 Breast (15th) 400 IM (16th) 100 Breast (16th)
  David Morejon SO (20) - Humble, TX 200 Free (23rd)
  Gabriel Schneider SO (20) - Santa Monica, CA 200 Back (13rd) 100 Back (34th) 200 Free (50th)
  Joshua Tomazin SR (21) - Austin, TX 50 Free (11st) 100 Free (15th) 200 Free (43rd)
  Sam Ubellacker SO (19) - Georgetown, KY 50 Free (13rd) 100 Fly (27th) 100 Free (40th)

Mount Union

Tyler Fry SR (21) - Massillon, OH 100 Back (13rd) 200 Back (23rd) 200 Free (52nd)

Nazareth

Seth Farrand FR (18) - Franklinville, NY 50 Free (16th) 100 Back (32nd) 100 Free (39th)

New York

Joseph Baron SR (22) - Woodbridge, NJ 50 Free (20th)
  Adam Betts SR (22) - Narragansett, RI 100 Back (18th) 200 Back (18th)
  Giorgio Delgrosso SO (19) - Bloomfield Hills, MI 200 Breast (7th) 100 Breast (8th) 200 IM (45th)
  Sean Haechler SR (22) - Mill Valley, CA 200 Fly (16th) 100 Fly (28th) 100 Free (52nd)
  Timothy Kou SR (22) - San Jose, CA 100 Breast (7th) 200 Breast (9th) 50 Free (46th)
  Nianzhong Liu JR (21) - Greece Athens, NY 200 Free (21st)
  William Looney FR (18) - Denison, TX 500 Free (14th) 200 Back (27th) 200 Free (39th)
  Chad Moody SR (22) - Ft Lauderdale, FL 100 Back (8th) 50 Free (41st) 100 Free (44th)
  Elan Oumarov FR (18) - Brooklyn, NY 200 Fly (14th) 100 Fly (29th) 100 Free (51st)
  Ian Rainey SR (22) - Westport, CT 400 IM (1st) 200 IM (3rd) 200 Fly (4th)
  Joshua Rine FR (18) - Beavercreek, OH 200 Back (15th) 500 Free (32nd) 100 Back (33rd)

Nebraska Wesleyan

Garrett Cadotte SR (22) - Plattsmouth, NE 100 Fly (5th) 200 IM (17th) 200 Fly (19th)

Occidental

Austin Lashley SR (21) - Kirkland, WA 100 Fly (16th) 200 Fly (24th)

Pomona-Pitzer

Ryan Drover JR (20) - Palo Alto, CA 100 Fly (9th) 100 Back (30th) 100 Free (53rd)
  Mark Hallman SR (21) - Oak Park, IL 500 Free (2nd) 200 Free (6th) 100 Free (16th)
  Nikhil Kundu FR (18) - Cupertino, CA 100 Back (25th)
  Lukas Menkhoff FR (22) - Singapore SIN 100 Breast (1st) 100 Free (2nd) 50 Free (30th)
  Liam O'Shea SO (20) - Portland, OR 400 IM (5th) 200 Back (8th) 200 IM (15th)
  Samuel To SR (21) - San Marino, CA 200 IM (8th) 100 Fly (20th) 100 Back (20th)

Rowan

Eric Feuerstein SR (21) - Glassboro, NJ 200 Free (20th) 100 Free (35th)
  Kevin Gillooly FR (18) - Cherry Hill, NJ 50 Free (24th)
  Matthew Grubb SO (20) - Mullica Hill, NJ 100 Breast (11st) 200 Breast (25th)
  John Tepper SR (21) - Egg Harbor Township, NJ 1650 Free (7th) 500 Free (23rd) 200 Free (31st)

Saint Rose

Richard Smith SR (21) - Albany, NY 200 IM (13rd) 400 IM (29th) 200 Breast (31st)

Saint Thomas

Bailey Biwer SR (22) - Eau Claire, WI 100 Fly (4th) 200 Fly (17th)
  Tom Negaard JR (21) - Stevens Point, WI 100 Back (27th)

Saint Vincent

Jacob Davis JR (20) - Pittsburgh, PA 100 Free (7th) 50 Free (8th) 200 Free (29th)

San Diego State

Peyton Wilson SO (19) - Folly Beach, SC 200 Back (1st) 100 Back (9th) 50 Free (39th)

SUNY-New Paltz

Matthew Cooper SR (20) - Scottsboro, AL 200 Fly (15th) 100 Fly (19th) 200 Back (31st)
  Cooper Knapp SO (19) - Glens Falls, NY 200 Fly (3rd) 200 IM (10th) 400 IM (21st)

Swarthmore

Michael Lutzker JR (20) - Walnut Creek, CA 1650 Free (16th) 500 Free (30th) 200 Free (49th)

Tufts

Kingsley Bowen JR (21) - Pepper Pike, OH 100 Back (3rd) 200 Back (3rd) 100 Fly (32nd)
  Roger Gu SO (19) - Ashland, MA 50 Free (3rd) 100 Free (6th) 200 Free (33rd)
  John Lalime FR (19) - Vero Beach, FL 1650 Free (6th) 500 Free (29th) 200 Free (53rd)
  James McElduff SR (22) - Mountain Lakes, NJ 400 IM (9th) 200 Fly (18th) 200 IM (40th)
  Tyler Tatro FR (18) - Titusville, FL 500 Free (20th) 200 Free (34th)
  Zachary Wallace SR (21) - La Jolla, CA 200 IM (21st) 400 IM (23rd)

UW-Eau Claire

Collin Miller SO (20) - Rochester, MN 100 Breast (6th) 200 IM (18th) 100 Free (23rd)

UW-La Crosse

Jacob Burchfield JR (21) - Lakeville, MN 50 Free (12nd) 200 Free (22nd) 100 Free (31st)
  Hans Hover FR (18) - Shakopee, MN 200 Back (25th)
  Ryan Jessen SR (22) - Minnetonka, MN 50 Free (22nd)

UW-Stevens Point

Jacob Aegerter SO (19) - Middleton, WI 200 Fly (25th) 200 IM (33rd)
  James Donnellan JR (20) - Naperville, IL 50 Free (6th) 100 Breast (30th) 100 Free (43rd)
  Jack Englehardt SR (23) - Madison, WI 50 Free (2nd) 100 Free (13rd)
  Sam Jekel SR (23) - Madison, WI 100 Back (11st) 100 Free (11st) 100 Fly (14th)

Washington & Lee

Patrick Sullivan FR (19) - Pawleys Island, SC 200 Free (13rd) 100 Free (17th) 50 Free (28th)
  Thomas Thetford SR (21) - Birmingham, AL 50 Free (7th) 100 Free (10th) 200 Free (19th)

Washington (Mo)

Ross Brown SR (21) - Tampa, FL 50 Free (25th)
  Simon Deshusses SO (20) - Chapel Hill, NC 200 Breast (13rd) 100 Breast (26th) 200 Free (45th)
  Brandon Lum JR (20) - Ventura, CA 200 Fly (2nd) 100 Fly (17th) 200 Back (32nd)
  Andrew Pek JR (21) - Dexter, MI 100 Fly (25th)
  Kevin Van Cleave JR (20) - Elm Grove, WI 200 IM (1st) 200 Breast (12nd) 400 IM (20th)
  Gregory Van Patten SO (19) - Murfreesboro, TN 200 Free (24th) 100 Free (29th)
  Jordan Wheeler JR (21) - Land O' Lakes, FL 400 IM (13rd) 200 Fly (26th) 200 IM (28th)

Wheaton (IL)

William Rinne FR (18) - Hanover, MA 200 IM (11st) 100 Fly (22nd) 200 Fly (29th)
  Christopher Szymczak JR (21) - Farmington Hills, MI 200 Back (12nd) 100 Back (16th) 200 IM (42nd)

Wheaton (MA)

Jonathan Dunnett SR (21) - Cumberland Center, ME 100 Breast (12nd) 200 Breast (23rd) 200 IM (44th)

Whitworth

Byron Rossmiller SO (19) - Portland, OR 200 Back (4th) 400 IM (26th) 100 Back (29th)
  Patrick Wilber SR (21) - Oceanside, CA 200 Back (2nd) 100 Back (10th) 50 Free (47th)

Williams

Lucca Delcompare SO (20) - Naples, FL 200 Fly (9th) 200 IM (32nd) 200 Free (36th)
  Jackson Karofsky FR (18) - Tenafly, NJ 1650 Free (5th) 500 Free (16th) 400 IM (18th)
  Timothy Kostolansky SR (22) - Summit, NJ 100 Back (6th) 50 Free (33rd) 100 Fly (35th)
  Jamie Lovette FR (18) - Ithaca, NY 1650 Free (4th) 200 Free (9th) 500 Free (13rd)
  Henry Marquardt FR (18) - Cincinnati, OH 200 Back (22nd)
  David Pearcy FR (19) - Spotsylvania, VA 200 Fly (20th) 100 Fly (21st)
  Andrew Trunsky SO (19) - Birmingham, MI 1650 Free (8th) 500 Free (19th) 200 Free (47th)

York (PA)

Keven Stahl FR (19) - Arlington, VA 1650 Free (15th) 500 Free (18th) 400 IM (19th)

Comments