Site logo

Florida Swimming Senior Long Course Championships

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • St Petersburg, FL
A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Alec Dawson Gator Swim Club logo 55.98
A 832 +2.0% PB
2 Ryland Sun Area Tallahassee logo 56.40
829 -0.4%
3 Matthew Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logo 57.12
799 +5.5% PB
4 Ivan Gutierrez Gator Swim Club logo 57.24
778 +1.1% PB
5 Walker Brooks West Florida Lightning Aquati logo 57.25
778
6 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logo 57.95
749 +1.0% PB
7 Jhon Moncada Patriot Aquatics (FL) logo 58.28
750 +3.1% PB
8 Sebastian Aguirre Sarasota Tsunami Swim Team logo 58.46
743 -0.1%
9 Andre Richardson Greater Tampa Swimming Assn logo 59.18
699 PB
Joseph Gonzalez Saint Petersburg Aquatics logo DQ
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
11 Alexander Forbes NTC Aquatics  logo 57.45
770 +0.7% SB
12 Alexander Barnes Rocoa of Brevard logo 57.70
759 +3.5% PB
13 Derek Ledford TREASURE COAST SWIMMING logo 57.91
766 -0.3%
14 Aidan Snively Patriot Aquatics (FL) logo 58.33
733 +8.7% PB
15 Colin Kozak Blue Wave Swimming logo 58.75
716
16 Noah Andronescu Central Brevard logo 59.12
701 +2.2% PB
17 Matthew Nutter Sarasota Tsunami Swim Team logo 59.60
682 +4.8% SB
18 Noah Manera Gator Swim Club logo 59.82
673 +0.3% SB
19 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logo 1:00.16
659 +1.7% PB
20 Reston Bartlett Lakeland (FL) Area Swimming logo 1:00.69
638 +2.2% PB
C Final LCM
Name Team Time Pts Imp
21 Jordan Saslo Hilltoppers of Inverness logo 58.63
721 +4.3% PB
22 Joey Licht Tampa Bay Aquatics logo 58.86
712 -0.4%
23 Chasen Dubs Sarasota Tsunami Swim Team logo 59.98
682 -1.2%
24 Julian Newman Gator Swim Club logo 1:00.22
657 +1.2% PB
25 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logo 1:00.46
663 +1.8% PB
26 Zane Richardson Tampa Bay Aquatics logo 1:00.59
642 -2.3%
27 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logo 1:00.80
649 -2.5%
28 Jack Shapiro Greater Tampa Swimming Assn logo 1:00.94
644 +1.2% PB
29 Irun Ivan Blue Wave Swimming logo 1:01.13
621
30 Robert Catron Blue Dolfins logo 1:01.25
617
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Alec Dawson Gator Swim Club logo 56.63
804 +0.9% PB
2 Ryland Sun Area Tallahassee logo 57.58
779 -2.5%
3 Joseph Gonzalez Saint Petersburg Aquatics logo 57.74
773 +5.7% PB
4 Walker Brooks West Florida Lightning Aquati logo 57.86
753
5 Ivan Gutierrez Gator Swim Club logo 57.89
751 -0.0%
6 Matthew Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logo 57.97
763 +4.1% SB
7 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logo 58.00
747 +0.9% PB
8 Andre Richardson Greater Tampa Swimming Assn logo 58.14
741 PB
9 Jhon Moncada Patriot Aquatics (FL) logo 58.29
750 +3.1% PB
10 Sebastian Aguirre Sarasota Tsunami Swim Team logo 58.33
748 +0.1% SB
11 Alexander Barnes Rocoa of Brevard logo 58.54
725 +2.1% PB
12 Alexander Forbes NTC Aquatics  logo 58.63
721 -1.3%
13 Derek Ledford TREASURE COAST SWIMMING logo 58.81
729 -1.9%
14 Noah Andronescu Central Brevard logo 59.15
700 +2.1% PB
15 Aidan Snively Patriot Aquatics (FL) logo 59.40
690 +7.1% PB
16 Colin Kozak Blue Wave Swimming logo 59.56
683
17 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logo 59.58
682 +2.7% PB
18 Noah Manera Gator Swim Club logo 59.59
682 +0.6% SB
19 Reston Bartlett Lakeland (FL) Area Swimming logo 59.61
681 +3.9% PB
20 Matthew Nutter Sarasota Tsunami Swim Team logo 59.63
680 +4.7% SB
21 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming logo 59.67
679 PB
22 Jordan Saslo Hilltoppers of Inverness logo 59.69
678 +2.5% SB
23 Joey Licht Tampa Bay Aquatics logo 59.87
671 -2.1%
24 Chasen Dubs Sarasota Tsunami Swim Team logo 59.97
682 -1.2%
25 Julian Newman Gator Swim Club logo 1:00.00
666 +1.6% PB
26 Zane Richardson Tampa Bay Aquatics logo 1:00.01
665 -1.3%
27 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logo 1:00.13
676 +2.3% PB
28 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logo 1:00.22
672 -1.6%
29 Irun Ivan Blue Wave Swimming logo 1:00.44
648 PB
30 Robert Catron Blue Dolfins logo 1:00.48
647 PB
31 Jack Shapiro Greater Tampa Swimming Assn logo 1:00.64
655 +1.7% PB
32 Mason Ray Bolles School Sharks logo 1:00.66
655 +0.2% PB
33 Brandon Parramore Gator Swim Club logo 1:00.73
637
34 Dominic Russo Greater Tampa Swimming Assn logo 1:00.74
636 +3.2% PB
35 Trev McGovern Gator Swim Club logo 1:00.78
650 -3.0%
36 Tristan Sanders Area Tallahassee logo 1:00.82
633 +4.1% PB
37 Ethan Long Academy Aquatic Club logo 1:00.98
627 PB
38 Matthew Schwan Silver Hawk Aquatics logo 1:01.19
619 +1.1% PB
39 Jackson Nichols Blue Wave Swimming logo 1:01.25
617 PB
40 Igor Kazhuro YMCA of Florida' logo 1:01.29
630
41 Graeme Caldwell Loggerhead Aquatics logo 1:01.32
614 PB
42 Robbie Shaffer Academy Aquatic Club logo 1:01.36
627 +6.0% PB
43 John Pellegrino Swim Florida logo 1:01.41
610 +3.4% PB
44 Cameron Gerrard Saint Petersburg Aquatics logo 1:01.48
623 +5.5% PB
45 Alan Johnson YMCA of Florida' logo 1:01.63
617 +2.7% PB
46 Daniel Varon Indian River Aquatics logo 1:01.69
615 +8.1% PB
47 Tom Ward Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:01.74
598 -0.3%
49 Emmanuel De Diego Blue Dolfins logo 1:01.93
605 +2.2% PB
50 Joshua Harriott Swim Florida logo 1:02.06
585 +5.0% SB
50 Ryan Rabalais Planet Swim Aqua logo 1:02.06
585 -0.8%
52 Cameron Claytor Patriot Aquatics (FL) logo 1:02.28
592 +4.4% PB
53 Dylan McKinney Highlander Aquatic Club logo 1:02.71
576 +1.4% PB
54 Robert Cecil Academy Aquatic Club logo 1:02.76
559 PB
55 Luke Dingfield Mandarin Aquatic logo 1:02.86
555 PB
56 Colby Garthwaite Lakeland (FL) Area Swimming logo 1:02.96
566 -0.6%
57 Jason Weed Saint Augustine Swim Team logo 1:03.15
559 PB
58 Ryan Rumana Area Tallahassee logo 1:03.19
558
59 Ryley Forsberg Mandarin Aquatic logo 1:03.30
539 +5.8% PB
61 Josh McQueen Saint Petersburg Aquatics logo 1:03.41
535 -3.5%
62 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logo 1:03.45
548 -1.8%
63 Yashar Pourmoghadam Blue Dolfins logo 1:03.47
547 PB
64 Dylan Gornto Rocoa of Brevard logo 1:03.73
538 PB
65 Connor Shrader Mandarin Aquatic logo 1:03.85
533 PB
66 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks logo 1:03.93
516 PB
68 Kevin Niederdorfer unattached 1:04.10
509 +2.4% SB
69 Joey Fink Silver Hawk Aquatics logo 1:04.17
522 +5.2% PB
70 Michael Gottlieb Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:04.22
520 -0.0%
71 Zayne Trebour Florida Elite Sw logo 1:04.45
497 +2.1% PB
72 David Garbutt Blue Wave Swimming logo 1:04.72
487 PB
73 Max Lasday Sarasota YMCA Sharks logo 1:04.73
487
74 Marshall Hattaway Lakeland (FL) Area Swimming logo 1:04.83
483 +0.7% PB
75 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logo 1:05.00
492 +0.2% SB
76 Aidan Buch Gator Swim Club logo 1:05.01
491 PB
77 Luis Garcia-Mazzarri Indian River Aquatics logo 1:05.06
489 +0.9% PB
78 Nick Metro Saint Petersburg Aquatics logo 1:05.10
488
79 Eric Jaffe Brevard Swim Club logo 1:05.24
468 +7.7% PB
80 Dylan Parramore Gator Swim Club logo 1:05.26
482 +9.1% PB
81 Adrian Borg Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:05.50
474 +5.2% PB
82 Nicolas Chaves Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:05.86
461 -3.1%
83 Kyle Romero Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:06.24
448 +0.3% SB
84 Christopher Eron Greater Tampa Swimming Assn logo 1:07.10
404
85 SAMSON ayangoke Bolles School Sharks logo 1:12.43
252
John Yambor-Maul Area Tallahassee logo NS
Brandon Lo Sarasota YMCA Sharks logo NS