Site logo

2014 Speedo Champions Series - Buffalo, NY

  • Completed
  • Mar. 27–30, 2014
  • LCM

100 Free Women

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Ana Bogdanovski Unattached-New Jersey logoUnattached-New Jersey 56.93
866 PB
2 Lauren Moden University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 58.40
802 +1.2% PB
3 Abby Kochevar University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 59.04
786
4 Marina Preiss Unattached-New York logoUnattached-New York 59.52
749
5 Katie Smith Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 59.53
764
6 Liz Boyer Meriden Silver Fins logoMeriden Silver Fins 59.63
841
7 Andrea Ernst Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:00.05
741
8 Michelle Guo Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:00.16
783 +1.1% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Carrie Heilbrun The Fish logoThe Fish 59.09
771 PB
10 Marcie Maguire Ridgefield Aquat logoRidgefield Aquat 59.81
799 PB
11 Kaylee Gassen University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 1:00.07
741 PB
12 Molly Brickman Asphalt Green logoAsphalt Green 1:00.29
716 +2.5% SB
13 Madeline Hoedemaker Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 1:00.79
790
14 Nicole Parry Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 1:01.20
692
15 Rebecca Winnert Buffalo Area Aquatic Club logoBuffalo Area Aquatic Club 1:02.12
639
16 Stephanie Andrews Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 1:02.25
633 PB
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Megan Cowan ARENA CLUB AQUATICS logoARENA CLUB AQUATICS 1:00.53
721
18 Alyssa Helak Buffalo Area Aquatic Club logoBuffalo Area Aquatic Club 1:01.16
740 PB
19 Sydney Thomas Star Swimming logoStar Swimming 1:01.36
685
20 Becca Evans Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:01.52
759
21 Emily Borger North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:01.88
649 PB
22 Nicole Aarts Asphalt Green logoAsphalt Green 1:01.94
661
23 Sydnie Sovinsky Liverpool Jets Swim Club logoLiverpool Jets Swim Club 1:02.03
704
24 Allie Reddon Reddon Star Swimming logoStar Swimming 1:02.07
656 -0.7%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Ana Bogdanovski Unattached-New Jersey logoUnattached-New Jersey 57.16
856 PB
2 Lauren Moden University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 59.00
775 +0.1% PB
3 Katie Smith Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 59.02
787 PB
4 Abby Kochevar University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 59.59
761
5 Marina Preiss Unattached-New York logoUnattached-New York 59.76
739
6 Andrea Ernst Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:00.12
738
7 Liz Boyer Meriden Silver Fins logoMeriden Silver Fins 1:00.16
818
8 Michelle Guo Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:00.23
780 +1.0% PB
9 Kaylee Gassen University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 1:00.25
733
10 Peyton Kondis Greater Pittsburgh Aquatic Club logoGreater Pittsburgh Aquatic Club 1:00.31
730 +0.5% PB
11 Carrie Heilbrun The Fish logoThe Fish 1:00.40
714 PB
12 Marcie Maguire Ridgefield Aquat logoRidgefield Aquat 1:00.88
752 PB
13 Nicole Parry Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 1:01.13
695
14 Cassaundra Pino Lobo Aquatic Clu logoLobo Aquatic Clu 1:01.14
683
15 Madeline Hoedemaker Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 1:01.18
774
16 Molly Brickman Asphalt Green logoAsphalt Green 1:01.26
675 +1.0% SB
17 Rebecca Winnert Buffalo Area Aquatic Club logoBuffalo Area Aquatic Club 1:01.43
667
18 Stephanie Andrews Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 1:01.49
665 PB
19 Megan Cowan ARENA CLUB AQUATICS logoARENA CLUB AQUATICS 1:01.53
678
20 Sydney Thomas Star Swimming logoStar Swimming 1:01.72
670
21 Nicole Aarts Asphalt Green logoAsphalt Green 1:01.73
670
22 Saoirse Palu-benson Upper St Clair S logoUpper St Clair S 1:01.75
654
23 Becca Evans Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:01.77
749
24 Emily Borger North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:01.86
650 PB
25 Alyssa Helak Buffalo Area Aquatic Club logoBuffalo Area Aquatic Club 1:01.91
709 PB
26 Chandler Brandes Green Mountain Aquatics logoGreen Mountain Aquatics 1:02.00
644 +3.8% PB
27 Sydnie Sovinsky Liverpool Jets Swim Club logoLiverpool Jets Swim Club 1:02.09
701
28 Allie Reddon Reddon Star Swimming logoStar Swimming 1:02.12
654 -0.8%
29 Ansley Baker North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:02.19
636 PB
30 Vivian Nguyen Malden YMCA Crocodiles  logoMalden YMCA Crocodiles 1:02.35
644
31 Emily McQuaid Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:02.36
632 -1.0%
32 CARLY OLSAKOVSKY Upper St Clair S logoUpper St Clair S 1:02.43
629
33 Maddie Wolf Cougar Aquatic T logoCougar Aquatic T 1:02.48
624
33 LINDSEY CHOATE Upper St Clair S logoUpper St Clair S 1:02.48
639
35 Kaitlin Harty Greenwood Memorial Swim Club logoGreenwood Memorial Swim Club 1:02.51
626 PB
36 Amy Owens The Fish logoThe Fish 1:02.72
617
37 Haley Cordery Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:02.88
611 -0.3%
38 Madeline King Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:02.89
702
39 Delphine Vandal Green Mountain Aquatics logoGreen Mountain Aquatics 1:03.02
602
40 Autumn Boxley Clifton Park-Halfmoon Piranhas logoClifton Park-Halfmoon Piranhas 1:03.07
661
41 Madi Jaszcz Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:03.11
602 0.0%
42 Emma Shi Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:03.13
598 PB
42 Alexandra Novelli Green Mountain Aquatics logoGreen Mountain Aquatics 1:03.13
598
44 Katherine Emanuel The Fish logoThe Fish 1:03.15
612
45 Keely Hemminger The Fish logoThe Fish 1:03.23
688
46 Alize Allen Star Swimming logoStar Swimming 1:03.26
607 PB
47 Annmarie Picinich Cougar Aquatic T logoCougar Aquatic T 1:03.28
595
48 Tessa Oakes Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:03.31
605
49 Abigail Humphreys Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:03.35
589
50 Elizabeth Mahoney Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:03.37
591
51 Marissa DiRienzo Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:03.38
588 PB
52 Natalia Rincon Tidal Wave Swim Team (NJ) logoTidal Wave Swim Team (NJ) 1:03.50
583
53 Madison Schluchterer Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 1:03.57
583
53 Natalie Neamtu Webster Swim Association logoWebster Swim Association 1:03.57
640 PB
55 Grace Chen Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:03.63
672
56 Felicia Lombardi North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:03.73
634 -0.5%
56 Palma Walko Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:03.73
589
58 Xiane Smith Star Swimming logoStar Swimming 1:03.76
576 +2.1% SB
59 Charis Larson Greater Pittsburgh Aquatic Club logoGreater Pittsburgh Aquatic Club 1:03.78
587
60 Natalie Dalla Riva Cougar Aquatic T logoCougar Aquatic T 1:03.80
586
61 Emily Clifford Unattached-New York logoUnattached-New York 1:03.82
570
62 Anna Abay-Nemes Green Mountain Aquatics logoGreen Mountain Aquatics 1:03.83
570
62 Shanna Colyar Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 1:03.83
573
64 Kyleigh Barao Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:03.87
583
65 Lindsey Gordon Ridgefield Aquat logoRidgefield Aquat 1:04.03
622
66 Kira Benedict Star Swimming logoStar Swimming 1:04.09
620
67 Juls Corton Upper St Clair S logoUpper St Clair S 1:04.16
557
68 Molly Dillon Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:04.21
555
69 Rebecca Zeiger Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:04.24
614
70 Kelly Grier University of Denver Hilltoppers logoUniversity of Denver Hilltoppers 1:04.47
548
71 Courtney Barr North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:04.62
539
72 Hannah Johnson Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:04.70
539
73 Shannon Hickey ARENA CLUB AQUATICS logoARENA CLUB AQUATICS 1:04.73
535
74 Taylor Hogan Solo Acquatics logoSolo Acquatics 1:04.76
593
75 Bianca Lopez Rochester Rapids Swim Team logoRochester Rapids Swim Team 1:04.81
535
76 Deidra Osula Star Swimming logoStar Swimming 1:05.01
583
77 Bridget Birmingham Cape Cod Swim Club logoCape Cod Swim Club 1:05.10
580
78 Amanda Ernst Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:05.24
515
79 Shawna Weaver Clifton Park-Halfmoon Piranhas logoClifton Park-Halfmoon Piranhas 1:05.27
517
80 Lydia Thompson ARENA CLUB AQUATICS logoARENA CLUB AQUATICS 1:05.30
572
81 Claire Wolff The Fish logoThe Fish 1:05.81
553
82 Carolyn Silverman Morris County logoMorris County 1:06.35
488
83 Paris Walkowiak Clifton Park-Halfmoon Piranhas logoClifton Park-Halfmoon Piranhas 1:06.59
468
84 Lily Kurtz Meriden Silver Fins logoMeriden Silver Fins 1:07.97
473
85 Emily Danielson Clifton Park-Halfmoon Piranhas logoClifton Park-Halfmoon Piranhas 1:08.96
396 -4.2%
86 Molly Ellor The Fish logoThe Fish 1:10.22
426
Krystal Lara Asphalt Green logoAsphalt Green NS
Michelle Owens The Fish logoThe Fish NS
Swati Kumar Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team DQ
Sydney Mitcheltree Upper St Clair S logoUpper St Clair S NS