Site logo

2015 Speedo Champions Series - Christianburg, VA

  • Completed
  • Mar. 19–22, 2015
  • SCY
  • CAC, VA

500 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Arthur Markley Lancaster Aquatic Club logoLancaster Aquatic Club 4:31.09
837 +0.9% PB
2 Austin Mortimer JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:31.56
794 +0.4% PB
3 Taye Baldinazzo Columbia Aquatics Association logoColumbia Aquatics Association 4:32.00
828 PB
4 Drew Damich M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 4:35.03
774 -0.9%
5 Miguel Jacome Lancaster Aquatic Club logoLancaster Aquatic Club 4:39.63
794 +0.8% PB
6 Matthew Dinunzio JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:41.95
709 -3.2%
7 Alexander Gliese Columbia Aquatics Association logoColumbia Aquatics Association 4:43.08
698 -3.0%
8 William Roberts Naval Academy Aquatic Club logoNaval Academy Aquatic Club 4:44.04
752
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Ethan Navarro Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 4:36.31
787 0.0%
10 Neal Smith JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:38.31
729 +0.5% SB
11 Benjamin Klipp NCAP logoNCAP 4:39.32
758 +0.7% PB
12 John Popovich Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:41.61
698 -0.2%
13 SPENCER TRETTER M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 4:43.56
694 -2.6%
14 Mason Gonzalez Allegheny North logoAllegheny North 4:44.86
797 +0.8% PB
15 Matthew Popovich Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:45.86
697
16 William Lin NCAP logoNCAP 4:47.25
647 -4.2%
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Matthew Magness Golden Ram Aquatics logoGolden Ram Aquatics 4:40.18
841
18 Brad Allison Rappahannock Raiders Swim Club logoRappahannock Raiders Swim Club 4:40.27
725 PB
19 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:42.69
726 +1.0% PB
20 Christopher Krabbe Eagle Swim Team logoEagle Swim Team 4:43.60
680 PB
21 Cason Wilburn Tidewater Aquatic Club logoTidewater Aquatic Club 4:44.70
798
22 Collin Hughes Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:46.35
731 -1.7%
23 Matthew Daza Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:47.84
642 PB
24 Brendan Murphy NCAP logoNCAP 4:53.84
626 -3.0%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Arthur Markley Lancaster Aquatic Club logoLancaster Aquatic Club 4:33.10
818 +0.1% SB
2 Taye Baldinazzo Columbia Aquatics Association logoColumbia Aquatics Association 4:34.89
800 PB
3 Drew Damich M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 4:34.98
775 -0.9%
4 Austin Mortimer JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:35.66
755 -1.1%
5 Matthew Dinunzio JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:37.03
755 -1.4%
6 Alexander Gliese Columbia Aquatics Association logoColumbia Aquatics Association 4:38.94
737 -1.5%
7 William Roberts Naval Academy Aquatic Club logoNaval Academy Aquatic Club 4:39.34
796
8 Miguel Jacome Lancaster Aquatic Club logoLancaster Aquatic Club 4:39.99
790 +0.7% PB
9 Neal Smith JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:40.57
708 -0.3%
10 Benjamin Klipp NCAP logoNCAP 4:40.67
745 +0.2% PB
11 SPENCER TRETTER M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 4:40.69
721 -1.6%
12 John Popovich Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:40.76
706 +0.1% PB
13 Ethan Navarro Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 4:41.36
739 -1.8%
14 William Lin NCAP logoNCAP 4:41.68
698 -2.2%
15 Matthew Popovich Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:42.12
732
16 Mason Gonzalez Allegheny North logoAllegheny North 4:42.91
815 +1.5% PB
17 Matthew Magness Golden Ram Aquatics logoGolden Ram Aquatics 4:43.02
814
18 Zach Hoelting LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:43.33
683
19 Cason Wilburn Tidewater Aquatic Club logoTidewater Aquatic Club 4:43.52
809
20 Christopher Krabbe Eagle Swim Team logoEagle Swim Team 4:43.82
678 PB
21 Matthew Daza Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:44.16
675 PB
22 Brad Allison Rappahannock Raiders Swim Club logoRappahannock Raiders Swim Club 4:44.21
688 PB
23 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:44.52
709 +0.4% PB
24 Collin Hughes Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:44.71
746 -1.1%
25 Brendan Murphy NCAP logoNCAP 4:44.74
707 +0.2% PB
26 Hayden Fralin NCAP logoNCAP 4:45.27
678 -0.1%
27 Eben Krigger Allegheny North logoAllegheny North 4:45.47
701 -3.8%
28 Michael Burris Snow Swimming (VA) logoSnow Swimming (VA) 4:45.52
700 PB
29 Trey Lowe Carter Center Aq logoCarter Center Aq 4:45.62
738 -0.6%
30 Abraham Kim Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:46.19
670 PB
31 Fielding Fischer NCAP logoNCAP 4:46.38
692 +3.4% PB
32 Austin Farrar Burkwood Aquatic logoBurkwood Aquatic 4:46.55
691 -0.4%
33 Zachary Dean Naval Academy Aquatic Club logoNaval Academy Aquatic Club 4:46.98
687 -1.2%
33 KEVIN LIN Monocacy Aquatic Club logoMonocacy Aquatic Club 4:46.98
725 -1.1%
35 Leo Johnson Eagle Swim Team logoEagle Swim Team 4:47.15
661 -0.2%
36 Nick Fitzwilliam Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:47.57
681 +0.3% PB
37 Griffin Nincke M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 4:48.00
654 +0.8% PB
38 Derek Nguyen Eagle Swim Team logoEagle Swim Team 4:48.49
711 -1.2%
39 Ryan Anderson Pine Richland Aq logoPine Richland Aq 4:48.54
649 -3.4%
40 Daniel Gyenis Machine Aquatics logoMachine Aquatics 4:48.73
761 +2.1% PB
41 BRODERIC SCHMIDT Chartiers Valley Swim Club logoChartiers Valley Swim Club 4:48.90
646 +0.9% PB
42 Kevin Gill Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:49.06
631 +2.0% SB
43 Jackson Lucas Blue Wave Swim Team logoBlue Wave Swim Team 4:49.09
706 -0.7%
44 Ben Brown LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:49.13
643 -1.3%
45 Ryan Schonbachler Pine Richland Aq logoPine Richland Aq 4:49.44
703 -0.6%
46 David Turbyfill Regency Park Swi logoRegency Park Swi 4:49.54
664 -0.2%
47 Michael Pierce LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:49.68
662 +0.6% PB
48 John Gregory Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:49.70
638
49 Camden Smith Tidewater Aquatic Club logoTidewater Aquatic Club 4:50.00
660 -1.0%
50 Jackson Etter Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 4:50.17
634 +1.5% SB
51 Kyle Major Potomac Marlins logoPotomac Marlins 4:50.21
696 -0.8%
52 Max Gonzalez Allegheny North logoAllegheny North 4:50.27
695 -2.0%
53 Nate Woodman Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 4:50.34
633 -0.4%
54 Andy Rothstein NCAP logoNCAP 4:50.84
690 +3.2% PB
55 Jack Lanphear M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 4:51.12
626 +1.3% PB
56 Nick Isenhower NCAP logoNCAP 4:51.75
682 +0.7% PB
57 Jeffrey Su NCAP logoNCAP 4:52.12
679 +3.1% PB
58 Jacob Walls Retriever Aquatic Club logoRetriever Aquatic Club 4:52.15
617 +4.8% PB
59 EMMANUEL EPPINGER JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 4:52.22
640 -1.9%
60 Colin Gibbons Carter Center Aq logoCarter Center Aq 4:52.27
677 +2.3% PB
61 Mac Sogandares NCAP logoNCAP 4:52.49
600 -1.5%
62 Michael Courter Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:52.54
637 +0.1% PB
63 Gregory McCarthy Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:52.63
674
64 Tommy Gillespie Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:52.67
612 -1.6%
65 Seth Erdley Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 4:52.85
634 -1.2%
66 Corey Byrne Naval Academy Aquatic Club logoNaval Academy Aquatic Club 4:52.89
634
67 Wyatt Fritz NCAP logoNCAP 4:52.93
634 -2.0%
68 David Zhang Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:52.96
610 -0.7%
69 Arthur Hidalgo Rockwood Swim Club logoRockwood Swim Club 4:53.18
608 -0.7%
70 Jack Galbraith Machine Aquatics logoMachine Aquatics 4:53.23
720 -0.0%
71 Michael Fiscus Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:53.38
606 +1.9% PB
72 Tom McGovern Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:53.96
662 -3.5%
73 Nathan Wojtowicz Naval Academy Aquatic Club logoNaval Academy Aquatic Club 4:54.13
586 -2.8%
74 MICHAEL STRUK Allegheny North logoAllegheny North 4:54.19
599 -1.0%
75 Steven Mills Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 4:55.03
653
76 Alex Li NCAP logoNCAP 4:56.24
642 -4.3%
77 Caleb Aman Williamsburg Aqu logoWilliamsburg Aqu 4:56.81
637 -3.0%
78 Matthew Anderson Naval Academy Aquatic Club logoNaval Academy Aquatic Club 4:57.71
569 -2.6%
79 John Orsa NCAP logoNCAP 4:59.22
616
80 Ruslan Gabidoulline Rockville Montgomery Swim Club logoRockville Montgomery Swim Club 4:59.46
614 PB
81 Danny Calder All Star Aquatics logoAll Star Aquatics 5:00.04
660
82 David Stoddard M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 5:00.05
549 +3.8% SB
83 Joshua Madzy Cavalier Swim Cl logoCavalier Swim Cl 5:00.70
604 -4.1%
84 Javier Ruisanchez Machine Aquatics logoMachine Aquatics 5:01.77
521 -0.4%
85 Nathaniel Robinson Potomac Valley Swimming (LSC) logoPotomac Valley Swimming (LSC) 5:13.20
550
Abel Sapirstein Cardinal and Gold Aquatics logoCardinal and Gold Aquatics DQ
Kevin Zgorski LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC NS
Coulter Morrill NCAP logoNCAP NS
Jonathan Lin NCAP logoNCAP NS
Juan Kelly Greater Baltimore logoGreater Baltimore DQ
Mitch Williams LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC DQ
JOSEPH VIZZA Central Bucks Swim Team logoCentral Bucks Swim Team DQ