Site logo

TISCA Tennessee State Championship

  • Completed
  • Feb. 08–09, 2019
  • SCY
  • Nashville, TN

500 Free Women

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Addison Smith Baylor logoBaylor 4:46.11
160 +0.3% PB
2 Ella Nelson Harpeth Hall logoHarpeth Hall 4:48.87
156 +3.6% PB
3 Hannah Jyawook Independence logoIndependence 4:53.04
148 -0.5%
4 Rachel Aycock Hardin Valley logoHardin Valley 4:58.49
139 +1.5% PB
5 Ashley Slayton Franklin County logoFranklin County 4:59.61
137 +1.5% SB
6 Zoe Summar Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 4:59.77
137 +2.3% PB
7 Emily Aycock Hardin Valley logoHardin Valley 5:02.16
133 +0.1% SB
8 Anna Jackson Ensworth logoEnsworth 5:06.26
127 -0.0%
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Chase Lahr Farragut logoFarragut 5:02.62
133 PB
10 Olivia Leonard Maryville logoMaryville 5:04.53
130 +2.1% PB
11 Heidi Dierig Baylor logoBaylor 5:04.78
129 +2.6% PB
12 Emily Harris Ensworth logoEnsworth 5:04.89
129 +0.5% PB
13 Claire Epperson Saint Georges logoSaint Georges 5:05.68
128 -0.3%
14 Mary Miller Goldberg Saint Georges logoSaint Georges 5:08.57
123 +2.2% SB
15 Mason Davis Saint Marys Episcopal logoSaint Marys Episcopal 5:09.27
122 +3.0% PB
16 Clare Sprinkle Memphis HEA logoMemphis HEA 5:14.47
114 +3.2% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Addison Smith Baylor logoBaylor 4:49.38
155 -0.9%
2 Hannah Jyawook Independence logoIndependence 4:53.10
148 -0.5%
3 Emily Aycock Hardin Valley logoHardin Valley 4:58.34
139 +1.4% SB
4 Rachel Aycock Hardin Valley logoHardin Valley 5:00.18
136 +1.0% PB
5 Ella Nelson Harpeth Hall logoHarpeth Hall 5:02.81
132 -1.1%
6 Zoe Summar Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 5:02.93
132 +1.3% PB
7 Ashley Slayton Franklin County logoFranklin County 5:03.82
131 +0.2% SB
8 Anna Jackson Ensworth logoEnsworth 5:04.72
129 +0.5% PB
9 Olivia Leonard Maryville logoMaryville 5:04.78
129 +2.1% PB
10 Claire Epperson Saint Georges logoSaint Georges 5:04.88
129 0.0%
11 Heidi Dierig Baylor logoBaylor 5:06.66
126 +2.0% PB
12 Chase Lahr Farragut logoFarragut 5:07.68
125
13 Mason Davis Saint Marys Episcopal logoSaint Marys Episcopal 5:09.39
122 +2.9% PB
14 Mary Miller Goldberg Saint Georges logoSaint Georges 5:09.79
121 +1.8% SB
15 Emily Harris Ensworth logoEnsworth 5:11.09
119 -1.5%
16 Clare Sprinkle Memphis HEA logoMemphis HEA 5:16.29
112 +2.6% PB
17 Allison Barclay Bearden logoBearden 5:17.16
110 -0.9%
18 Leah Boyd Homeschool Individual logoHomeschool Individual 5:17.76
110 +0.2% PB
19 Kate Netolicky Ravenwood logoRavenwood 5:18.23
109 +3.5% PB
20 Nicole Caruso Ravenwood logoRavenwood 5:18.38
109 +1.4% PB
21 Mary Kate Darby Hardin Valley logoHardin Valley 5:18.52
108 +0.6% SB
22 Aimee Rohan Maryville logoMaryville 5:19.62
107 +1.3% PB
23 Cassie Lowe Blazers logoBlazers 5:21.75
104 +0.7% PB
24 Marissa Maheu Oakland logoOakland 5:22.26
103 +1.6% SB
25 Maggie Holst Father Ryan logoFather Ryan 5:23.74
101 -0.2%
26 India Bradley Webb School logoWebb School 5:24.89
99 +2.3% PB
27 Allison Ochel East Hamilton logoEast Hamilton 5:25.15
99 +0.3% PB
28 Megan Mathers Memphis HEA logoMemphis HEA 5:28.20
95 -1.9%
29 Rachel Dick Powell logoPowell 5:28.26
95
30 Kelsey Jenks Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 5:32.74
89 +5.4% SB
31 Jessica Shapiro Station Camp logoStation Camp 5:34.46
87 +3.3% PB
32 Eleanor Moran Station Camp logoStation Camp 5:34.61
86 +0.3% PB
33 Cordelia Burks Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 5:34.77
86 PB
34 Claire Pellegrin Saint Marys Episcopal logoSaint Marys Episcopal 5:34.95
86 +4.0% PB
35 Veronica Hafner Bearden logoBearden 5:36.15
84 +1.5% SB
36 Sabrina Chandra Harpeth Hall logoHarpeth Hall 5:36.20
84 +3.6% PB
37 Paxton Smythe White Station logoWhite Station 5:38.60
81 +1.0% PB
38 Kenzie Welch Hardin Valley logoHardin Valley 5:41.87
77 -0.6%
39 Callan Plant Nolensville logoNolensville 5:42.70
76 -0.6%
40 Emma Resha Middle Tenn Christian School logoMiddle Tenn Christian School 5:44.10
74 +4.9% PB
41 Anna Kannady White Station logoWhite Station 5:44.20
74 +1.5% PB
42 AnneMarie Johnston Baylor logoBaylor 5:46.73
71 +3.0% PB
43 Emelia Richey Girls Prep logoGirls Prep 5:48.44
69 +1.3% PB
44 Elizabeth Babb West Knoxville logoWest Knoxville 5:49.83
67
45 Katherine Johnson Signal Mountain logoSignal Mountain 5:50.78
66 +4.7% PB
46 Evan Welch White County logoWhite County 5:50.87
66 PB
47 Annie French University School of Nashville logoUniversity School of Nashville 5:51.35
65 +0.2% SB
48 Faith Powell Spring Hill logoSpring Hill 5:54.40
62 -3.8%
49 Abigail Austin Girls Prep logoGirls Prep 5:54.59
62
50 Melody Ottinger Chuckey-Doak logoChuckey-Doak 5:56.79
59 PB
51 Abigail Harris First Baptist Academy logoFirst Baptist Academy 5:57.55
58 +1.7% PB
52 Emily Preston Ravenwood logoRavenwood 6:03.88
51 -1.7%
53 Grayson Krebs Battle Ground (Franklin) logoBattle Ground (Franklin) 6:04.86
50 -2.0%
54 Melissa Willis Lenoir City logoLenoir City 6:06.44
48 +0.4% PB
55 Emily Rollins Cleveland logoCleveland 6:08.92
46 +1.3% PB