Site logo

IHSAA Sectional Championship - Concord (Boys)

  • Completed
  • Feb. 14–16, 2019
  • SCY
  • Elkhart, IN

200 Free Men

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Nicholas Dibley Northridge logoNorthridge 1:43.48
132 -0.1%
2 Jared Krugman Wawasee logoWawasee 1:44.21
129
3 Turner Koch Northridge logoNorthridge 1:47.55
115 +3.9% PB
4 Samuel Metcalfe Goshen logoGoshen 1:49.41
108 PB
5 Jason McNeill Northwood logoNorthwood 1:49.97
106 PB
6 Jesse Sullivan Concord Community logoConcord Community 1:50.16
105 +6.1% PB
7 Hayden Gill Concord Community logoConcord Community 1:50.26
105 +5.0% PB
8 Gabriel Goertz Goshen logoGoshen 1:53.64
92
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Connor Camacho Concord Community logoConcord Community 1:53.51
93 +8.8% PB
10 Logan Davis Elkhart Central logoElkhart Central 1:53.63
92
11 Aaron Troutman Wawasee logoWawasee 1:53.81
92
12 Marcus Miller Angola logoAngola 1:57.80
78
13 Christian Batie Elkhart Central logoElkhart Central 1:58.52
76 PB
14 Ryan Wells East Noble logoEast Noble 1:59.16
74 PB
15 Jack Goodman Northridge logoNorthridge 1:59.65
72
16 Owen Chambers East Noble logoEast Noble 2:00.29
70 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Nicholas Dibley Northridge logoNorthridge 1:44.57
127 -1.2%
2 Jared Krugman Wawasee logoWawasee 1:45.26
124
3 Samuel Metcalfe Goshen logoGoshen 1:49.27
109 PB
4 Jesse Sullivan Concord Community logoConcord Community 1:50.01
106 +6.2% PB
5 Jason McNeill Northwood logoNorthwood 1:50.70
103 PB
6 Turner Koch Northridge logoNorthridge 1:50.71
103 +1.0% PB
7 Hayden Gill Concord Community logoConcord Community 1:51.66
100 +3.8% PB
8 Gabriel Goertz Goshen logoGoshen 1:51.92
99
9 Connor Camacho Concord Community logoConcord Community 1:53.88
92 +8.6% PB
10 Aaron Troutman Wawasee logoWawasee 1:55.34
86
11 Ryan Wells East Noble logoEast Noble 1:58.15
77 PB
12 Christian Batie Elkhart Central logoElkhart Central 1:58.18
77 PB
13 Logan Davis Elkhart Central logoElkhart Central 1:58.33
76
14 Jack Goodman Northridge logoNorthridge 1:59.74
72
15 Marcus Miller Angola logoAngola 1:59.91
71
16 Owen Chambers East Noble logoEast Noble 2:00.70
69 PB
17 Jackson Gaby Goshen logoGoshen 2:01.50
66
18 Joshua Metcalf Wawasee logoWawasee 2:06.78
51
19 Jacob Pontorno Angola logoAngola 2:08.58
46
20 Mason Gaerte Angola logoAngola 2:08.64
45 PB
21 Carson Slabaugh Jimtown logoJimtown 2:08.73
45
22 Eric Calderon Elkhart Memorial logoElkhart Memorial 2:09.06
44
23 Gavin Winebrenner Dekalb logoDekalb 2:09.84
42
24 Jack Bolinger East Noble logoEast Noble 2:16.82
24
25 Chase Bontrager Elkhart Central logoElkhart Central 2:20.70
15 PB
26 Ryan Jauregui Dekalb logoDekalb 2:23.66
8
27 Andres Ortega Jimtown logoJimtown 2:24.87
6
28 Lucas Warren Northwood logoNorthwood 2:29.67
29 Connor Bryan Dekalb logoDekalb 2:34.73
PB