Site logo

2018 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 21–23, 2018
  • SCY
  • Indianapolis, IN

400 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Emory Emory
  1. Sage Ono
  2. Trey Kolleck
  3. Aaron Schwartz
  4. Oliver Smith
2:58.13
 
798
2 Kenyon Kenyon
  1. David Fitch
  2. Tommy Weiss
  3. Robert Williams
  4. Matthew Cooper
2:59.62
 
779
2 Tufts Tufts
  1. James McElduff
  2. Lawrence Lau
  3. Zachary Wallace
  4. Roger Gu
2:59.62
 
779
4 Denison Denison
  1. Drake Horton
  2. Kymani Senior
  3. Matt McHugh
  4. Stuart Hohm
2:59.63
 
779
5 MIT MIT
  1. Jeremy Bogle
  2. David Morejon
  3. Douglas Kogut
  4. Joshua Tomazin
2:59.94
 
775
6 Washington (Mo) Washington (Mo)
  1. Ross Brown
  2. Andrew Pek
  3. Kevin Van Cleave
  4. Chase Van Patten
3:00.24
 
771
7 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Michael Wohl
  2. Alex Carson
  3. Michael Ashmead
  4. Nat Davenport
3:00.37
 
769
8 Pomona-Pitzer Pomona-Pitzer
  1. Adrian Hui
  2. Lukas Ming Menkhoff
  3. Samuel To
  4. Mark Hallman
3:00.39
 
769
9 New York New York
  1. Nianzhong Liu
  2. Joseph Baron
  3. Ian Rainey
  4. Chad Moody
3:01.83
 
751
10 Washington & Lee Washington & Lee
  1. Patrick Sullivan
  2. Corey Connelly
  3. Evan Kramer
  4. Thomas Thetford
3:01.99
 
749
11 Williams Williams
  1. Michael Cassidy
  2. Timothy Kostolansky
  3. Curtis Maher
  4. Jamie Lovette
3:02.00
 
749
12 Rowan Rowan
  1. Eric Feuerstein
  2. Dylan Regan
  3. Nathan Wojtowicz
  4. Kevin Gillooly
3:02.06
 
748
13 UW-Stevens Point UW-Stevens Point
  1. Jack Englehardt
  2. Grant Moser
  3. Jacob Aegerter
  4. Sam Jekel
3:02.35
 
744
14 Calvin Calvin
  1. Benjamin Holstege
  2. Skyler Fish
  3. JULIAN ITURBE
  4. Maxwell DeYoung
3:02.80
 
739
15 Bates Bates
  1. Tanner Fuller
  2. Jonathan Depew
  3. Alexander Bedard
  4. Teddy Pender
3:03.61
 
729
16 Connecticut College Connecticut College
  1. George Tilneac
  2. Drake Freiberg
  3. Charlie Adl
  4. Kaison Ifill
3:04.30
 
721
17 Wheaton (IL) Wheaton (IL)
  1. Christopher Szymczak
  2. William Rinne
  3. Christian Cameron
  4. Jack O'Connor
3:04.72
 
716
18 DePauw DePauw
  1. Adam Pircon
  2. Will Serf
  3. Sam Mcmanus
  4. Kurt Swieter
3:04.95
 
713
19 SUNY-Geneseo SUNY-Geneseo
  1. Will Eng
  2. Jeffrey Doser
  3. Harry Harkins
  4. Derek Secord
3:06.02
 
701
20 Saint Thomas Saint Thomas
  1. Tom Negaard
  2. Bailey Biwer
  3. Hunter Neilsen
  4. Charles Hynes
3:06.99
 
690
21 Coast Guard Coast Guard
  1. Patrick Jackson
  2. Joseph Rodriguez
  3. Chasse Sodemann
  4. Silas Garrett
3:07.35
 
686
22 UW-La Crosse UW-La Crosse
  1. Hans Hover
  2. Jacob Burchfield
  3. Ryan Jessen
  4. Alec Carlson
3:07.47
 
685
23 Birmingham Southern Birmingham Southern
  1. Patrick Dunne
  2. Ryan Emili
  3. Wil Barton
  4. Noah Young
3:08.63
 
672
24 Albion Albion
  1. Scott Ciemniecki
  2. Nate Kozycki
  3. Alec Nyboer
  4. Tyler Kimbrell
3:09.96
 
658
Chicago Chicago
  1. Keenan Novis
  2. Taye Baldinazzo
  3. Aidan Meara
  4. Alexander Farrell
DQ