Site logo

Lake Erie Swimming Age Group Long Course Championships

  • Completed
  • Jul. 27–29, 2018
  • LCM
  • Cleveland, OH

100 Free Men 10 and Under

Finals LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Akhil Peruri Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:09.03
770 +7.5% PB
2 Shreeyans Bhavaraju Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:11.35
704 +4.3% PB
3 Julian Wolke Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:11.48
700 +2.8% PB
4 Arthur Lin Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:12.02
685 PB
5 Benjamin Allen Canton City Schools logoCanton City Schools 1:12.13
682 +3.9% PB
6 Barrett Kerrigan Unattached-Lake Erie (LSC) logoUnattached-Lake Erie (LSC) 1:12.16
681 +3.9% PB
7 Aiden Luczywo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:12.96
658 +3.8% PB
8 Jacob Fernandez Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:16.82
554
9 Edward Seredenko Swim United logoSwim United 1:18.23
518 -0.6%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Arthur Lin Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:11.70
694 PB
2 Julian Wolke Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:12.10
682 +1.9% PB
3 Shreeyans Bhavaraju Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:12.15
681 +3.2% PB
4 Akhil Peruri Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:12.89
660 +2.3% PB
5 Benjamin Allen Canton City Schools logoCanton City Schools 1:13.18
652 +2.5% PB
6 Barrett Kerrigan Unattached-Lake Erie (LSC) logoUnattached-Lake Erie (LSC) 1:13.80
635 +1.7% PB
7 Aiden Luczywo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:14.85
607 +1.3% PB
8 Jacob Fernandez Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:16.44
564
9 Edward Seredenko Swim United logoSwim United 1:17.05
548 +0.9% PB
10 Colten Montgomery unattached 1:19.85
605 +0.2% PB
11 Samuel Gibson Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:20.36
465 +8.5% PB
12 Thor Johannessen Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:22.01
425 +0.3% PB
13 Owen Sarbak Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:22.77
533 +4.8% PB
14 Daniel Fleck Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:23.02
401 -1.6%
15 Everett Losch Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:23.89
506 -3.5%
16 John Sekerak Firestone Akron logoFirestone Akron 1:23.91
380 +8.5% PB
17 Nathan Chernisky Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:24.41
494 +2.8% PB
18 Patrick Newyear Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:25.12
352 +4.7% PB
19 Zachary Schimpf Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:28.30
405 PB
20 Brayden Herring Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:28.33
404 PB
21 Brendan Sulak Twinsburg Aquatics logoTwinsburg Aquatics 1:29.46
260
22 Benjamin Azok Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:29.58
377 +4.6% PB
23 Andrew Malbasa Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:29.93
250 -2.1%
24 Samuel Belenki Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:34.74
272 -3.6%
25 Thomas Malbasa Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:35.57
147 -2.8%
26 Aiden Malke Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:38.02
211 +0.8% PB
27 Logan Van Voorhis Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:38.14
209 -0.9%
28 Milin Mathur Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:41.71
57 -6.8%
29 Carmine Mcintyre Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:42.29
50 -6.3%
30 Bryce Lennon Cleveland Swim logoCleveland Swim 1:42.80
132
31 Owen Pelkowski Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:45.45
94 -7.4%
Blake Brenner Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club DQ

100 Free Men 13 - 14

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Michael Krajcovic Firestone Akron logoFirestone Akron 55.62
822 +1.7% PB
2 Alexander Cimera Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 56.03
804 +0.6% PB
3 Nathan Phillips Firestone Akron logoFirestone Akron 57.63
736 +1.2% PB
4 Jonathon Marshall Firestone Akron logoFirestone Akron 57.81
805 +3.7% PB
5 Henry Tavens Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 58.12
716 +2.4% PB
6 Madan Morris Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 58.33
707 +2.2% PB
7 Ryan Ehlers Canton City Schools logoCanton City Schools 58.96
681 +1.2% PB
8 Micah Murtha Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 58.97
681 +1.0% PB
9 Keith Turnbull Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 59.33
666 +2.0% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
10 Aidan Peters Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 59.55
657 +1.7% PB
11 Vittorio Cappabianca Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:00.02
715 +5.9% PB
12 James Huff Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:00.40
623
13 Colin Gadd Swim United logoSwim United 1:00.52
619 +2.3% PB
14 Christian Wolke Unattached-Lake Erie (LSC) logoUnattached-Lake Erie (LSC) 1:00.59
616 +1.6% PB
15 Connor Van Voorhis Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:00.71
611 +2.6% PB
16 Evan Kemp Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:01.76
570 +3.7% PB
17 Elliot Esposito Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:01.87
566 +0.8% PB
18 Andrew Kolodychak Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:02.03
560 PB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Michael Krajcovic Firestone Akron logoFirestone Akron 56.60
780 -0.1%
2 Alexander Cimera Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 57.47
743 -2.0%
3 Nathan Phillips Firestone Akron logoFirestone Akron 58.59
696 -0.4%
4 Ryan Ehlers Canton City Schools logoCanton City Schools 58.92
683 +1.3% PB
5 Jonathon Marshall Firestone Akron logoFirestone Akron 58.96
758 +1.8% PB
6 Madan Morris Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 59.02
679 +1.0% PB
7 Henry Tavens Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 59.50
659 +0.1% PB
8 Keith Turnbull Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 59.57
657 +1.7% PB
9 Micah Murtha Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:00.23
630 -1.1%
10 Colin Gadd Swim United logoSwim United 1:00.65
614 +2.1% PB
11 Aidan Peters Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:00.70
612 -0.2%
12 Christian Wolke Unattached-Lake Erie (LSC) logoUnattached-Lake Erie (LSC) 1:00.86
605 +1.2% PB
13 James Huff Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:00.93
603
14 Connor Van Voorhis Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:00.97
601 +2.2% PB
15 Andrew Kolodychak Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:01.23
591 PB
16 Elliot Esposito Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:01.76
570 +0.9% PB
17 Vittorio Cappabianca Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:01.79
645 +3.1% SB
18 Evan Kemp Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:02.07
559 +3.2% PB
19 Nicholas Begany Swim United logoSwim United 1:02.88
603 +3.0% PB
20 Braden Martens Swim United logoSwim United 1:03.21
516 +0.4% PB
21 Logan Brown Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club 1:03.76
495
22 Andrew Ketler Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:03.84
567 -0.1%
23 Evan Kvach Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:04.28
551 PB
24 Brian Kerrigan Unattached-Lake Erie (LSC) logoUnattached-Lake Erie (LSC) 1:04.33
549 +2.5% PB
25 Thomas Mcintyre Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:04.85
456 -0.6%
26 Roman Sawicki Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:04.93
453 +1.7% PB
27 Granthem Brown Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club 1:05.12
446 +4.3% PB
28 Mason Brady Firestone Akron logoFirestone Akron 1:05.22
517 +0.4% PB
29 Ruben Szabo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:05.27
515 +1.8% PB
30 Evan Kowalczyk Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:05.71
499 +1.0% PB
31 Sebastian Ghilezan Swim United logoSwim United 1:05.81
422 PB
32 Aidan Levis Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:06.45
473 +3.2% PB
33 Erik Seicean Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:06.99
454 +7.0% PB
34 William Dietz Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:07.51
365 PB
35 Gavin Shi Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:07.54
364
36 Dan Hastings Canton City Schools logoCanton City Schools 1:07.69
359 +1.2% PB
37 Joshua Rooney Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 1:09.18
311
38 Jasef Gonzalez Cleveland Splash logoCleveland Splash 1:10.09
352 PB
39 Nathan Herbert Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:10.47
340 +3.7% PB
40 Dominic Gasper Firestone Akron logoFirestone Akron 1:11.60
305
41 Nart Yilmaz Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:12.04
292 PB

100 Free Men 11 - 12

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Jager Ninke Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club 1:01.33
780 +5.6% PB
2 Cash Strickland Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:02.57
882 +2.4% PB
3 Alex Gallagher Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:03.11
718 +1.6% PB
4 Andrew Olson Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:03.96
688 +1.2% PB
5 Lucas Vickers Canton City Schools logoCanton City Schools 1:05.56
634 +2.0% PB
6 Iason Cho Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:06.99
587 +2.8% PB
7 Joshua Toothman Cleveland Swim logoCleveland Swim 1:07.95
556 +0.2% PB
8 Nolan Tanner Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:08.12
550 +1.6% PB
9 Todd Dong Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:09.38
511 +2.7% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
10 Tyler Williams Cleveland Splash logoCleveland Splash 1:08.97
524 PB
11 Owen Carson Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:09.70
645 -0.6%
12 Paul Yorkievitz Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:10.00
635 +0.7% PB
13 Maxwell Santoro Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:10.11
488 PB
14 McClellan Clark Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:11.73
582 +0.9% PB
15 Jacob Florio Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:11.98
574 +5.3% PB
16 Luke Murtha Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:12.06
430 +2.0% PB
17 Kaden Bruner unattached 1:13.58
386
18 Jackson Stump Cleveland Splash logoCleveland Splash 1:13.84
379 -0.7%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Jager Ninke Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club 1:02.57
736 +3.7% PB
2 Cash Strickland Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:03.58
847 +0.9% PB
3 Alex Gallagher Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:05.51
636 -2.1%
4 Andrew Olson Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:05.93
622 -1.8%
5 Iason Cho Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:07.37
574 +2.3% PB
6 Lucas Vickers Canton City Schools logoCanton City Schools 1:07.46
572 -0.8%
7 Joshua Toothman Cleveland Swim logoCleveland Swim 1:08.35
543 -0.4%
8 Nolan Tanner Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:08.51
538 +1.1% PB
9 Todd Dong Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 1:08.52
538 +3.9% PB
10 Tyler Williams Cleveland Splash logoCleveland Splash 1:09.12
519 PB
11 Owen Carson Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:09.44
653 -0.2%
12 Maxwell Santoro Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:10.03
491 PB
13 Paul Yorkievitz Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:11.26
596 -1.1%
14 Jacob Florio Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:11.72
582 +5.7% PB
15 Luke Murtha Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 1:12.15
427 +1.9% PB
16 Jackson Stump Cleveland Splash logoCleveland Splash 1:12.33
422 +1.3% PB
17 McClellan Clark Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 1:12.41
561 -0.1%
18 Kaden Bruner unattached 1:13.31
394
19 Luke Turnbull Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:14.84
351 +9.6% PB