Site logo

Lake Erie Swimming Senior Championships

  • Completed
  • Mar. 02–04, 2018
  • SCY
  • Akron, OH

200 Back Women

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Felicia Pasadyn Swim United logoSwim United 1:57.20
931 PB
2 Morgan Waggoner Firestone Akron logoFirestone Akron 1:59.06
879 +5.4% PB
3 Paige McCormick Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:59.39
889 +2.6% PB
4 Zanre OBERHOLZER Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:02.11
821
5 Abby Hay Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:02.53
825 +2.8% PB
6 Ellie macphail Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:06.68
752 -0.4%
7 Lena Sylvan Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:07.21
743 +4.1% PB
8 Molly Franklin Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club 2:07.75
719 +8.8% SB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Chris McFarland Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 2:04.33
781 PB
10 Emma Borrow Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:05.23
763 -0.0%
11 Morgan Schuld Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 2:05.66
767 +5.9% PB
12 Mackenzie DeWitt Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:05.78
791 +10.3% PB
13 Maddie Hannan Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:07.56
722 PB
14 Sarah Bennett YMCA Geauga Otters logoYMCA Geauga Otters 2:10.28
683 -1.6%
15 Alexa Wallace Swim United logoSwim United 2:10.90
699 +8.3% PB
16 Isabella Ratino Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:11.00
661 +3.6% SB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Gabrielle Loring Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:09.42
699 +5.8% PB
18 Jamyson Robb Canton City Schools logoCanton City Schools 2:09.52
701 PB
19 Gianna Leffler Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:10.29
688 +6.5% PB
20 Natalie Tarbuck Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:12.45
645 -0.6%
21 Rachel Weber Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:12.51
649 +1.7% PB
22 Libby Miller Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:13.49
627
23 Stefani Attewell unattached 2:13.95
619 +1.4% PB
24 Madelyn Draiss Medina Recreation Swim Team logoMedina Recreation Swim Team 2:14.09
617 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Felicia Pasadyn Swim United logoSwim United 2:01.83
842 PB
2 Paige McCormick Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:01.91
841 +0.6% SB
3 Abby Hay Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:04.24
793 +1.4% SB
4 Morgan Waggoner Firestone Akron logoFirestone Akron 2:06.71
736 -0.7%
5 Zanre OBERHOLZER Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:07.20
727
6 Ellie macphail Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:07.36
740 -1.0%
7 Molly Franklin Vacationland Swim Club logoVacationland Swim Club 2:08.17
711 +8.5% SB
8 Lena Sylvan Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:08.30
723 +3.3% PB
9 Emma Borrow Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:09.17
691 -3.2%
10 Maddie Hannan Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:09.62
685 PB
11 Morgan Schuld Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 2:09.66
694 +2.9% SB
12 Chris McFarland Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 2:10.33
673
13 Sarah Bennett YMCA Geauga Otters logoYMCA Geauga Otters 2:10.55
678 -1.8%
14 Alexa Wallace Swim United logoSwim United 2:12.29
675 +7.3% PB
15 Isabella Ratino Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:12.55
634 +2.5% SB
15 Mackenzie DeWitt Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:12.55
670 +5.5% PB
17 Gabrielle Loring Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:12.96
636 +3.3% SB
18 Gianna Leffler Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:13.25
636 +4.4% PB
19 Jamyson Robb Canton City Schools logoCanton City Schools 2:13.59
630 PB
20 Natalie Tarbuck Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:13.90
620 -1.7%
21 Madelyn Draiss Medina Recreation Swim Team logoMedina Recreation Swim Team 2:14.97
602 PB
22 Stefani Attewell unattached 2:15.58
591 +0.2% PB
23 Rachel Weber Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:15.70
594 -0.7%
24 Libby Miller Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:15.89
586
25 Abby Silcox Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:16.93
573 PB
26 Mallory Dondorfer Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:17.18
569 +0.5% SB
27 Ryley Mayberry Swim United logoSwim United 2:17.24
568 +6.1% PB
28 Molly Chelovitz Firestone Akron logoFirestone Akron 2:17.44
550 +1.7% PB
29 Lydia Mazzoli Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 2:18.23
547 PB
30 Katerina Benny Cleveland Splash logoCleveland Splash 2:18.33
545
31 Mariam Zayour Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:18.46
547 +5.4% PB
32 Emily Steffey Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:18.49
543 +0.9% SB
33 Olivia Muchewicz Medina Recreation Swim Team logoMedina Recreation Swim Team 2:18.86
527
34 Caroline Coates Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:19.11
537 +3.1% PB
35 Caroline Ehlers Canton City Schools logoCanton City Schools 2:19.19
531
36 Jamie Alexander Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:19.38
518
37 Anna Lewton Medina Recreation Swim Team logoMedina Recreation Swim Team 2:19.67
550 +0.7% PB
38 Noelle Kara Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:20.03
517 +3.9% PB
39 Gena Leib Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 2:20.16
504 +0.7% PB
40 Gianna Ferrante Great Lakes Sailfish Swimming logoGreat Lakes Sailfish Swimming 2:21.16
499 -2.8%
41 Rylie Nutter Firestone Akron logoFirestone Akron 2:21.74
490 PB
42 Campbell Tierney University Swim Club logoUniversity Swim Club 2:22.62
502 +5.5% PB
43 Amy Zhang Solon Stars Swim Club logoSolon Stars Swim Club 2:23.41
490 +6.0% PB
44 Meredith Kozar Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:23.59
460 PB
45 Marissa Bowers Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 2:23.78
448
46 Natali Trem University Swim Club logoUniversity Swim Club 2:24.03
458
47 Michelle Caye Copley Water Warriors logoCopley Water Warriors 2:24.49
451
48 Kathryn Sanchez Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 2:24.77
446 PB
49 Krista Ramser Lake Shore Swim Club logoLake Shore Swim Club 2:24.84
441 PB
50 Noel Rozic YMCA Geauga Otters logoYMCA Geauga Otters 2:25.08
441 PB
51 Macie Madden Shaker Sharks logoShaker Sharks 2:25.10
425 +0.1% SB
52 Delaney Gasaway Firestone Akron logoFirestone Akron 2:28.42
377 +7.3% PB
53 Jordan Baith Firestone Akron logoFirestone Akron 2:28.64
383 PB
54 Sydney Schuler Penguin Swimming logoPenguin Swimming 2:30.55
346 -2.3%
55 Anna Shaw Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:32.07
337 PB
56 Hannah Wenger Cleveland Splash logoCleveland Splash 2:34.47
300 PB
57 Erin Morgan Hudson Explorer Aquatic (Ohio) logoHudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:34.63
301
58 Jordan Helmick Penguin Swimming logoPenguin Swimming 2:39.22
240
59 Sanibel Whelan Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:52.42
107 -0.1%
Sadie Fazekas Firestone Akron logoFirestone Akron NS
Anika Duhigg University Swim Club logoUniversity Swim Club NS