Site logo

Filters

LE LESD Mark J Braun Fall Classic

  • Completed
  • Nov. 17–19, 2017
  • SCY
  • Geneva, OH

200 IM Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Laura Goettler Lake Erie Silver Dolphins 2:02.37
 
870 +4.9% PB
2 Paige McCormick Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:04.69
 
822 +4.0% SB
3 Torie Buerger Allegheny North 2:04.85
 
819
4 Giovanna Cappabianca Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:04.90
 
805 +4.8% SB
5 Abby Matheny Upper St Clair S 2:07.20
 
756 PB
6 Abby Hay Lake Erie Silver Dolphins 2:07.22
 
758 +1.3% SB
7 Jordyn Homoki SwimStrongsville 2:07.52
 
766 +6.3% SB
8 Trinity Ward M.L.A.C., Inc. 2:08.99
 
724
9 Ellie Tiskus --- (unattached) 2:11.26
 
680 +2.9% SB
10 Parker Timken Canton City Schools 2:11.30
 
676 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Gianna Ferrante Great Lakes Sailfish Swimming 2:08.89
 
725
12 Rosalie Gaudiani Great Lakes Sailfish Swimming 2:09.64
 
724 PB
13 Olivia Livingston JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 2:09.79
 
721 PB
14 Sylvia Stewart-Bates Lake Erie Silver Dolphins 2:09.90
 
706 PB
15 Naomee Miller Racer X Aquatics 2:09.92
 
706 +2.1% SB
16 Jamyson Robb Canton City Schools 2:10.47
 
708 +5.7% PB
17 Abbie Ramey Team Pittsburgh Aquatics 2:11.02
 
684
18 Lila McGrath Allegheny North 2:11.57
 
674
19 Tatum Detwiler Belle Vernon Swim Club 2:11.83
 
669
20 Lindsay Berlin Lake Erie Silver Dolphins 2:13.87
 
644 +0.5% SB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Torie Buerger Allegheny North 2:06.20
 
792
2 Laura Goettler Lake Erie Silver Dolphins 2:07.11
 
774 +1.2% SB
3 Anne Lazor Team Pittsburgh Aquatics 2:07.28
 
754
4 Jordyn Homoki SwimStrongsville 2:07.61
 
764 +6.2% SB
5 Abby Hay Lake Erie Silver Dolphins 2:07.93
 
744 +0.7% SB
6 Abby Matheny Upper St Clair S 2:08.47
 
731
7 Paige McCormick Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:08.65
 
743 +1.0% SB
8 Ellie Tiskus --- (unattached) 2:08.99
 
724 +4.5% PB
9 Giovanna Cappabianca Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:09.10
 
721 +1.6% SB
10 Trinity Ward M.L.A.C., Inc. 2:09.54
 
713
11 Parker Timken Canton City Schools 2:10.53
 
691 PB
12 Tatum Detwiler Belle Vernon Swim Club 2:11.01
 
685
13 Rosalie Gaudiani Great Lakes Sailfish Swimming 2:11.25
 
693
14 Naomee Miller Racer X Aquatics 2:11.33
 
678 +1.1% SB
15 Sylvia Stewart-Bates Lake Erie Silver Dolphins 2:11.62
 
673
16 Gianna Ferrante Great Lakes Sailfish Swimming 2:11.67
 
672
17 Mara Voytek North East Ohio Nemesis 2:11.72
 
671 +2.5% SB
18 Olivia Livingston JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 2:11.79
 
683 PB
19 Jamyson Robb Canton City Schools 2:12.45
 
670 +4.2% PB
20 Abbie Ramey Team Pittsburgh Aquatics 2:12.51
 
656
21 Lila McGrath Allegheny North 2:12.61
 
654
22 Lindsay Berlin Lake Erie Silver Dolphins 2:12.69
 
666 +1.3% SB
23 Megan Irwin Ridgewood Branch YMCA 2:12.76
 
652 +5.1% PB
24 Kristine Mihm Allegheny North 2:12.85
 
647
25 Margaret Clough Countryside YMCA 2:12.92
 
662
26 Madelyn Draiss Medina Recreation Swim Team 2:12.97
 
661 +2.0% PB
27 Taylor Connors Upper St Clair S 2:13.20
 
656 PB
28 Heather Gardner Mount Pleasant A 2:13.52
 
637 +4.8% PB
29 Leia Ross --- (unattached) 2:13.69
 
634
30 Maya Conte Cleveland Swim 2:13.79
 
632 +5.4% PB
31 Mia Beyerl M.L.A.C., Inc. 2:14.05
 
625
32 Leanna Myers Canton City Schools 2:14.28
 
620 +3.7% SB
33 Ann Juneau Allegheny North 2:14.65
 
614
34 Libby Miller Lake Erie Silver Dolphins 2:14.90
 
612
35 Michelle Lopes Franklin Area Swim Team 2:15.09
 
606 PB
36 Molly Franklin Vacationland Swim Club 2:15.20
 
604
37 Corinne Staneart Greater Toledo 2:15.35
 
617
38 Brianna Joll North Hills Aquatic 2:15.38
 
600
39 Natalie Tarbuck Ridgewood Branch YMCA 2:15.74
 
597 +2.9% SB
40 Emma Pentrack West Allegheny Aqua Club 2:15.88
 
594
41 Maddie Dorish M.L.A.C., Inc. 2:15.95
 
606
42 Lauren Connors Upper St Clair S 2:15.98
 
589
43 Leah Baker Moon Aqua Club 2:16.05
 
591
44 Jackie Filo Killer Whales Sw 2:16.06
 
604 +6.7% SB
45 Emily Morrissey Norwin Aqua Club 2:16.28
 
600
46 Joslyn Filo Killer Whales Sw 2:16.29
 
584
47 Karen Krosky Cleveland Swim 2:16.48
 
596 +2.5% PB
48 Meredith Pepka Cavalier Swim Cl 2:16.50
 
580 PB
49 Hannah Bach Cleveland Swim 2:16.60
 
581 +3.7% SB
50 Ella Gilson --- (unattached) 2:16.65
 
593 +3.2% SB
51 Emma Borrow Lake Erie Silver Dolphins 2:16.69
 
577 +3.7% PB
52 Hannah Muro Franklin Area Swim Team 2:16.80
 
577 PB
53 Madison Becker Bethel Park Recreation Swm 2:16.85
 
589 PB
54 Margaret Smith M.L.A.C., Inc. 2:16.86
 
589
55 Grace Monroe Lake Shore Swim Club 2:17.31
 
566 PB
56 Katie Visci Vacationland Swim Club 2:17.42
 
564
57 Amanda Palutsis Canton City Schools 2:17.49
 
562 +1.4% PB
58 Emma Connors Moon Aqua Club 2:17.52
 
577
58 Maddie Suter Upper St Clair S 2:17.52
 
565 PB
60 Stefani Attewell North East Ohio Nemesis 2:17.89
 
558 PB
61 Caroline Rice Countryside YMCA 2:17.93
 
570
62 Sarah Slabe Countryside YMCA 2:18.05
 
555
63 Rachel Klem Canton City Schools 2:18.06
 
568 +5.2% PB
64 Madison Kelly Lake Shore Swim Club 2:18.14
 
566 +7.7% PB
65 Maria Luciana Killer Whales Sw 2:18.15
 
553 +7.9% PB
66 Allyson Wilson Countryside YMCA 2:18.36
 
547
67 Sarah Doncevic Moon Aqua Club 2:18.38
 
562 PB
68 Anna Weber Ridgewood Branch YMCA 2:18.45
 
545
69 Cecelia Costello Woodland Hills Aquatic Team 2:18.77
 
543 +4.8% PB
70 Anna VanJura Countryside YMCA 2:18.97
 
539
71 Emma Lintelman Woodland Hills Aquatic Team 2:18.98
 
536 +4.5% PB
72 Ariana Clark Killer Whales Sw 2:19.14
 
533 +4.3% PB
73 Mary-Claire Stark Lake Erie Silver Dolphins 2:19.15
 
549
74 Kira Schwacha Team Pittsburgh Aquatics 2:19.21
 
535 PB
75 Rebekah Klem Canton City Schools 2:19.25
 
531 +5.4% PB
76 MADELEINE SONGER --- (unattached) 2:19.44
 
528
76 Grace Gackenbach Killer Whales Sw 2:19.44
 
531 +8.3% PB
78 LINDSEY GRUNE Killer Whales Sw 2:19.47
 
528
79 SYDNEY DAVIDSON North Hills Aquatic 2:19.67
 
524
80 Molly Chelovitz Firestone Akron 2:19.82
 
522 +4.1% PB
80 Morgan Schuld Lake Shore Swim Club 2:19.82
 
524 +3.5% PB
82 Elinor Connor Upper St Clair S 2:19.91
 
523 PB
83 Isabella Ratino Lake Erie Silver Dolphins 2:19.96
 
519
84 Jordan Stump Firestone Akron 2:19.97
 
534
84 Meredith Richters Springfield Family YMCA (Ohio) 2:19.97
 
519
86 Julia Johnson Lake Erie Silver Dolphins 2:20.10
 
532 +2.0% SB
87 Marley Howell M.L.A.C., Inc. 2:20.17
 
515
88 Kaelyn McClain Norwin Aqua Club 2:20.18
 
531 +1.7% SB
89 Helen Sun Solon Stars Swim Club 2:20.21
 
530 PB
90 Amila Niksic Team Pittsburgh Aquatics 2:20.39
 
514 PB
91 Olivia Kraus Allegheny North 2:20.49
 
525 PB
92 Candice Chalus Bethel Park Recreation Swm 2:20.52
 
509 PB
93 Lillie Archer Moon Aqua Club 2:20.53
 
512 PB
94 Chloe Casterline Lake Shore Swim Club 2:20.60
 
508 PB
95 Marleah Schlick Seneca Valley Sw 2:20.65
 
507
96 Megan Grill Countryside YMCA 2:20.69
 
522 PB
97 Lexi Pierce Millcreek Swim Team 2:20.81
 
520 +2.8% PB
98 Danielle Turi Lake Erie Silver Dolphins 2:20.93
 
518 PB
99 Jordan Harkins Countryside YMCA 2:20.96
 
505
100 Morgan Stormer Team Pittsburgh Aquatics 2:21.02
 
501 0.0%
101 Devon Milley Peters Township 2:21.16
 
499 PB
102 Gabrielle Loring Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:21.23
 
500 -1.3%
103 Emily Steffey Great Lakes Sailfish Swimming 2:21.27
 
499 +2.5% SB
104 Taylor Schoeffel Seneca Valley Sw 2:21.36
 
510 PB
105 Rachel Weber Ridgewood Branch YMCA 2:21.64
 
506 +2.8% SB
106 Rachel Blackburn Killer Whales Sw 2:21.70
 
505 +3.8% SB
107 Gia DiRenzo Penguin Swimming 2:21.78
 
491
108 Kayla McClintock Peters Township 2:21.94
 
485 PB
109 Julia Listwak Seneca Valley Sw 2:22.07
 
498
110 Shaelyn Gadd SwimStrongsville 2:22.12
 
498 +2.4% SB
111 Kathryn Presley North East Ohio Nemesis 2:22.21
 
481
112 Zoey Wilson --- (unattached) 2:22.26
 
480 -2.1%
113 Edie Morris Springfield Family YMCA (Ohio) 2:22.36
 
481
114 Audrey Dietz Lake Erie Silver Dolphins 2:22.39
 
478
114 Britney Sage Mansfield Waves 2:22.39
 
493
116 Kaitlyn Hunt Lake Shore Swim Club 2:22.56
 
478 +6.1% SB
116 Elizabeth Mcdyer M.L.A.C., Inc. 2:22.56
 
478
118 Chris McFarland Solon Stars Swim Club 2:22.62
 
474
119 Abbey Greene M.L.A.C., Inc. 2:22.65
 
489 +14.7% PB
120 Sophie Carlin Countryside YMCA 2:22.67
 
473
121 Payton Herman Moon Aqua Club 2:22.70
 
488 +2.4% PB
121 Devon Scott-Davis M.L.A.C., Inc. 2:22.70
 
475 PB
123 Brooke Christian Bethel Park Recreation Swm 2:22.81
 
486
124 Abbie Duncan M.L.A.C., Inc. 2:22.93
 
471
125 Brigid Newcamp Killer Whales Sw 2:23.03
 
467 +2.3% PB
126 Meadow Hynd Great Lakes Sailfish Swimming 2:23.11
 
468 PB
127 Carly Brunello Seneca Valley Sw 2:23.13
 
481 PB
128 Grace Valenza Great Lakes Sailfish Swimming 2:23.17
 
480
129 Lizzie Smeltzer Norwin Aqua Club 2:23.31
 
478 +2.8% SB
130 Nichole Lambert Countryside YMCA 2:23.32
 
477 PB
131 Kaitlynn Henninge Canton City Schools 2:23.39
 
461 -0.2%
132 Mackenzie Schuld Lake Shore Swim Club 2:23.42
 
463 +3.1% PB
133 Erin Ingalls Lake Erie Silver Dolphins 2:23.47
 
462 PB
134 Sarah Stevens Seneca Valley Sw 2:23.55
 
461
135 Madison Miluk Lake Erie Silver Dolphins 2:23.81
 
454 PB
136 Anna Mitchell --- (unattached) 2:23.98
 
467 PB
137 CLAIRE LINDSEY --- (unattached) 2:24.09
 
465 +5.8% PB
138 Rebecca Arn Lake Erie Silver Dolphins 2:24.19
 
448 PB
139 Katherine Burgess Lake Shore Swim Club 2:24.33
 
448
140 Mikel Flatley Penguin Swimming 2:24.59
 
444 -0.6%
141 Marissa Covetta Lake Erie Silver Dolphins 2:24.62
 
441 +4.8% SB
141 Mary Claire Flynn Lake Shore Swim Club 2:24.62
 
456
143 Kara Benbow Countryside YMCA 2:24.65
 
456
144 Lena Sylvan Lake Erie Silver Dolphins 2:24.70
 
455 +0.8% SB
145 Emily Cuba Allegheny North 2:24.89
 
437
146 Marlyn Root Allegheny North 2:25.04
 
434
147 Emily Georgetti Peters Township 2:25.13
 
433
148 Grace Ryan Lake Shore Swim Club 2:25.46
 
442 +6.3% SB
149 Gena Leib Solon Stars Swim Club 2:25.54
 
426 +3.2% SB
150 Claire Hsu Upper St Clair S 2:25.84
 
421
151 Anna Grimenstein Upper St Clair S 2:25.99
 
419
152 Emilia Guilfoyle Lake Shore Swim Club 2:26.13
 
432 PB
153 Olivia Rohal West Allegheny Aqua Club 2:26.35
 
416 +1.3% PB
154 Maddy Eippert Lake Erie Silver Dolphins 2:26.52
 
425 PB
155 Kelly Metzger Greater Toledo 2:27.03
 
405
156 Caroline Wright Upper St Clair S 2:27.10
 
416 PB
157 Olivia Laun Allegheny North 2:27.48
 
398
158 Elizabeth Vollmer West Allegheny Aqua Club 2:27.58
 
396 +0.7% SB
159 Genevieve Chiappetta M.L.A.C., Inc. 2:28.65
 
380 +6.7% PB
160 Caroline Coates Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:28.77
 
390
161 Rowan Hayes Lake Erie Silver Dolphins 2:29.00
 
374
162 Katherine Hagen Lake Erie Silver Dolphins 2:29.12
 
370 +1.1% SB
163 Jordan Baith Firestone Akron 2:29.17
 
384
164 Veronica Mann West Allegheny Aqua Club 2:29.79
 
449 +2.8% PB
165 Kirsten O'Keefe Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:29.81
 
360
166 Isabella Klug University Swim Club 2:29.89
 
373 +3.3% PB
167 Jennah Markovitch Penguin Swimming 2:32.87
 
317 -2.9%
168 Hope Nuzback Millcreek Swim Team 2:33.55
 
307
169 Gwynn Furlich Lake Erie Silver Dolphins 2:38.19
 
244
170 Elizabeth Currier Lake Erie Silver Dolphins 2:50.11
 
108
171 Melhea Gachette Velocity Aquatics, Llc 2:50.52
 
112 +0.2% PB
Anna Martin Ridgewood Branch YMCA DQ
Megan Sindhi JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) NS