CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

200 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics 2:03.42
  A
937 +3.5% PB
2 Nick Smith Wildcat Aquatics 2:04.82
  A
907 +2.1% PB
3 Coley Sullivan Lakeside Swim Team (KY) 2:05.49
  A
893 +6.8% PB
4 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:07.72
  A
846 +0.6% SB
5 Alexander Taylor Wildcat Aquatics 2:08.54
 
829 +5.1% SB
6 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:08.99
 
820 +0.9% PB
7 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 2:10.02
 
799 +3.5% SB
8 Isaak Webb --- (unattached) 2:10.74
 
784 +0.2% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:07.35
  A
854 +4.3% PB
10 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:09.58
 
808 +2.2% PB
11 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:09.90
 
813 -0.7%
12 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 2:11.17
 
775 +0.5% PB
13 Ryan Tate Northwestern Uni 2:11.53
 
768
14 Caleb Babb --- (unattached) 2:11.91
 
772 -0.5%
15 Chris Phillips Lyons Swim Club 2:11.96
 
760 +4.8% SB
16 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:12.22
 
755 -1.9%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Frank Niziolek St Charles Swim Team 2:11.61
 
767 +4.0% SB
18 Evan Yoder of Minnesota Twin Cities 2:11.70
 
765 +0.5% SB
19 Sean Dwyer South Metro Storm 2:12.77
 
755 +5.1% PB
20 Jeff Vitek WEST Swim Club 2:12.79
 
743 +0.3% PB
21 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:12.90
 
741 +4.0% PB
22 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics 2:13.85
 
722 -1.9%
23 Q Steffen Riptide 2:15.03
 
700 -0.6%
Joe Gibson Wildkit Swimming Organization NS
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Mitch Hovis Wyoming Aquatics 2:10.47
 
790
26 Garrett Prybell St Charles Swim Team 2:13.09
 
749 +2.7% PB
27 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. 2:13.39
 
790 +1.9% PB
28 Austin Cabel St Charles Swim Team 2:14.72
 
717 +0.9% PB
29 Trent Lakes --- (unattached) 2:15.25
 
695 +4.1% PB
30 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 2:15.81
 
685 PB
31 Nate Baxter St Charles Swim Team 2:16.20
 
736 -0.6%
32 Cullen Cochlan WEST Swim Club 2:16.38
 
732 +2.1% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics 2:04.14
 
922 +2.9% PB
2 Coley Sullivan Lakeside Swim Team (KY) 2:07.31
 
854 +5.4% PB
3 Nick Smith Wildcat Aquatics 2:08.08
 
838 -0.5%
4 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:08.88
 
822 -0.3%
5 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:08.89
 
822 +1.0% PB
6 Alexander Taylor Wildcat Aquatics 2:09.19
 
816 +4.6% SB
7 Isaak Webb --- (unattached) 2:09.55
 
808 +1.2% PB
8 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 2:09.58
 
808 +3.9% SB
9 Danny Sivak --- (unattached) 2:10.12
 
797 PB
10 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:10.20
 
795 -0.4%
11 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:10.46
 
801 -1.2%
12 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:10.75
 
784 +1.8% SB
13 Justin Torres of Minnesota Twin Cities 2:11.06
 
778
14 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 2:11.71
 
765 +0.1% PB
15 Caleb Babb --- (unattached) 2:11.72
 
776 -0.4%
16 Chris Phillips Lyons Swim Club 2:12.19
 
755 +4.6% SB
17 Trever Brenner Sioux Falls Swim 2:12.53
 
636 +1.9% PB
18 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:12.62
 
747 -0.1%
19 Ryan Tate Northwestern Uni 2:12.67
 
746
20 Aidan Farley Hickory Willow Swim Association 2:12.75
 
744 +1.3% PB
21 Evan Yoder of Minnesota Twin Cities 2:12.99
 
739 -0.5%
22 Jackson Kuhlers Club Hawkeye 2:13.11
 
737
23 Frank Niziolek St Charles Swim Team 2:13.17
 
736 +2.9% SB
24 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:13.30
 
733 +3.7% PB
25 Spencer Hohm Springfield YMCA (Illinois) 2:13.35
 
732 +0.1% PB
26 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization 2:13.38
 
732 PB
27 Jeff Vitek WEST Swim Club 2:13.46
 
730 -0.2%
28 Sean Dwyer South Metro Storm 2:13.88
 
733 +4.3% PB
29 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics 2:13.97
 
720 -2.0%
30 Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team 2:13.98
 
779 +0.1% PB
31 Q Steffen Riptide 2:14.18
 
716 0.0%
32 Austin Cabel St Charles Swim Team 2:14.29
 
725 +1.2% PB
33 Garrett Prybell St Charles Swim Team 2:14.43
 
723 +1.7% PB
34 Mitch Hovis Wyoming Aquatics 2:14.54
 
709
35 Cullen Cochlan WEST Swim Club 2:14.65
 
766 +3.3% PB
36 Alex Dvorak Maverick Swim Club 2:14.97
 
767 +2.3% PB
37 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 2:15.01
 
700 PB
38 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. 2:15.56
 
748 +0.4% PB
39 Janssen Gamilla Maverick Swim Club 2:16.01
 
681 PB
40 Craig Robrock South Metro Storm 2:16.04
 
680 +3.0% SB
41 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) 2:16.16
 
736 -0.6%
42 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:16.18
 
678 -0.7%
43 Daniel Ng Cats Aquatic Team 2:16.35
 
674 +0.5% SB
44 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:16.40
 
685 -0.6%
45 Ryan Ramminger --- (unattached) 2:16.42
 
673
46 Sean Calkins Wyoming Aquatics 2:16.48
 
672
47 Branko Kosanovich WEST Swim Club 2:16.51
 
730 +0.1% PB
47 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 2:16.51
 
671
49 Trent Lakes --- (unattached) 2:16.61
 
669 +3.1% PB
50 Grant Wolner Winona Swim Club 2:16.83
 
724
51 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 2:16.93
 
722 -0.4%
52 Collin Schuster Dubuque Area Swimmin' Hurr 2:16.95
 
721 -0.7%
53 Sebastian Smolecki Hickory Willow Swim Association 2:17.54
 
710 -0.5%
53 Nate Baxter St Charles Swim Team 2:17.54
 
710 -1.6%
55 Max Lezer of Minnesota Twin Cities 2:17.74
 
648
56 Izaak Hajek Iowa Flyers Swim Club 2:18.24
 
697 -0.8%
57 Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team 2:18.65
 
642 -0.5%
58 Zach Nelson Riptide 2:18.71
 
641 +1.7% SB
59 Mark Auger Wildkit Swimming Organization 2:19.09
 
623
60 Bryan Haage Reach Aquatics Swim Club 2:19.88
 
609
61 David Rak Lyons Swim Club 2:21.00
 
588 +3.5% SB
62 Louis Stephan Iowa Flyers Swim Club 2:21.01
 
645 +0.5% PB
63 Lucas Conrads Fox Valley Swim Team 2:21.56
 
642 -0.4%
64 Mike Petro Arlington Alligators Inc 2:22.00
 
570 -8.5%
65 Colby Lomaglio Homewood Flossmoor Swim Club 2:22.68
 
622 -4.5%
Kyle Barker --- (unattached) DQ
Kyle Lewarchick St Charles Swim Team DQ
Kyri Chen Fox Valley Swim Team NS
Justin Temprano Wisconsin Aquatics NS
Michael Messner --- (unattached) NS
Will Myhre St Charles Swim Team NS
Ben Andrew Arlington Alligators Inc NS
Eric Weng Fox Valley Swim Team NS