Site logo

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

100 Fly Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kelsey Drake Club Hawkeye 1:01.22
  A
885
2 Reilly Tiltmann Elmbrook Swim Club 1:01.76
 
913 +1.1% PB
3 Mallory Jump St Charles Swim Team 1:02.15
 
852 +0.0% PB
4 Maxine Parkinson Delta Aquatics 1:02.19
  A
852 PB
4 Sarah Schemmel Club Hawkeye 1:02.19
  A
850 PB
6 Kayleigh Cannon Fox Valley Swim Team 1:02.74
 
831 +3.6% PB
7 Kaia Grobe of Minnesota Twin Cities 1:03.01
 
821
8 Kaylyn Schoof Elmbrook Swim Club 1:03.15
 
818 +0.4% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Scarlet Martin Eastern Iowa Swimming Federation 1:02.05
  A
903 +1.5% PB
10 Riley Gaines --- (unattached) 1:03.13
 
817
11 McKenna Stone Fox Valley Swim Team 1:03.25
 
834 +4.3% PB
12 Emma Lasecki Green Bay Swim Club 1:03.27
 
814 +6.2% SB
13 Savanna Carlson Wisconsin Aquatics 1:03.34
 
809 +0.8% SB
14 Hannah Pozezinski St Charles Swim Team 1:04.19
 
780 +0.6% PB
15 Winter Craig Riptide 1:04.30
 
778 +1.7% SB
16 Berit Quass YMCA of Greater Des Moines 1:04.71
 
783 +3.3% SB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Katrina Marty Madison Aquatic Club 1:03.26
 
812 +5.7% PB
18 Rebecca Corzine --- (unattached) 1:04.30
 
776 PB
19 Kaitlyn Barth Madison Aquatic Club 1:04.41
 
772 +0.8% PB
20 Anna Gruvberger WEST Swim Club 1:04.42
 
774 -1.1%
21 Emma Pritchett Barrington Swim Club 1:04.45
 
792 +0.9% SB
22 Alexa Puccini Maverick Swim Club 1:04.48
 
772 +4.4% PB
23 Julia Stupar SPDY - Stevens Point Area YMCA 1:04.55
 
767
24 Kelly McNamara Club Hawkeye 1:04.62
 
765
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Lilian Reader Barrington Swim Club 1:03.95
 
871 PB
26 Lexi Kucera Hutchinson High Tides 1:04.57
 
768 +2.0% PB
27 Annie Stingle Cats Aquatic Team 1:04.83
 
779 -0.1%
28 Gwen Gustafson Elmbrook Swim Club 1:04.92
 
754 +8.7% PB
29 Paige Collins Maverick Swim Club 1:05.21
 
766 +1.7% PB
30 Victoria Brostowitz Schroeder YMCA Swim Team 1:05.51
 
818 +0.6% PB
31 Megumi Komoto Academy Bullets Swim Club 1:06.29
 
729 -1.4%
32 Riley Evans Delta Aquatics 1:06.45
 
702 +3.1% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kelsey Drake Club Hawkeye 1:01.52
 
874
2 Reilly Tiltmann Elmbrook Swim Club 1:01.76
 
913 +1.1% PB
3 Sarah Schemmel Club Hawkeye 1:02.23
 
849 PB
4 Maxine Parkinson Delta Aquatics 1:02.48
 
842 PB
5 Mallory Jump St Charles Swim Team 1:02.67
 
833 -0.8%
6 Kaylyn Schoof Elmbrook Swim Club 1:02.74
 
833 +1.1% PB
7 Kayleigh Cannon Fox Valley Swim Team 1:03.02
 
821 +3.1% PB
8 Kaia Grobe of Minnesota Twin Cities 1:03.24
 
813
9 Berit Quass YMCA of Greater Des Moines 1:03.29
 
832 +5.4% SB
10 McKenna Stone Fox Valley Swim Team 1:03.35
 
830 +4.1% PB
11 Savanna Carlson Wisconsin Aquatics 1:03.47
 
805 +0.6% SB
12 Emma Lasecki Green Bay Swim Club 1:03.49
 
806 +5.8% SB
13 Calypso Sheridan Northwestern Uni 1:03.59
 
801 -0.9%
14 Hannah Pozezinski St Charles Swim Team 1:03.93
 
789 +1.0% PB
15 Riley Gaines --- (unattached) 1:04.13
 
782
16 Scarlet Martin Eastern Iowa Swimming Federation 1:04.30
 
824 -2.1%
17 Winter Craig Riptide 1:04.47
 
772 +1.4% SB
18 Emma Pritchett Barrington Swim Club 1:04.59
 
787 +0.7% SB
19 Kelly McNamara Club Hawkeye 1:04.66
 
763
20 Nicole Aarts Northwestern Uni 1:04.72
 
761 -0.8%
21 Katrina Marty Madison Aquatic Club 1:04.79
 
759 +3.4% SB
22 Anna Gruvberger WEST Swim Club 1:04.81
 
760 -1.8%
23 Kaitlyn Barth Madison Aquatic Club 1:04.87
 
756 +0.1% PB
24 Rebecca Corzine --- (unattached) 1:04.90
 
755 PB
25 Alexa Puccini Maverick Swim Club 1:04.94
 
756 +3.7% PB
26 Julia Stupar SPDY - Stevens Point Area YMCA 1:05.11
 
748
27 Megumi Komoto Academy Bullets Swim Club 1:05.13
 
768 +0.4% PB
28 Gwen Gustafson Elmbrook Swim Club 1:05.16
 
746 +8.4% PB
29 Lexi Kucera Hutchinson High Tides 1:05.23
 
746 +1.0% PB
30 Lilian Reader Barrington Swim Club 1:05.28
 
825
31 Annie Stingle Cats Aquatic Team 1:05.50
 
756 -1.1%
32 Molly Hogg Aberdeen Swim Club 1:05.53
 
733 +2.5% PB
33 Riley Evans Delta Aquatics 1:05.57
 
732 +4.4% PB
34 Meghan Hackett Club Hawkeye 1:05.58
 
731
35 Paige Collins Maverick Swim Club 1:05.74
 
747 +0.9% PB
36 Katie Rentz Academy Bullets Swim Club 1:05.81
 
723
37 Victoria Brostowitz Schroeder YMCA Swim Team 1:05.85
 
806 +0.1% PB
38 Addisyn Donfris Barrington Swim Club 1:05.92
 
768
39 Nidhi Chetan Fox Valley Swim Team 1:06.09
 
716 -0.2%
40 Lilly Culp Bloomington Normal Swim Club 1:06.10
 
716 +0.5% SB
41 Danielle Cramer J-Hawk Aquatic Club 1:06.21
 
712 +2.2% PB
42 Kasey Milstroh --- (unattached) 1:06.31
 
706
42 Eleanor McMeen Lyons Swim Club 1:06.31
 
728 +2.0% PB
44 Ali Staver --- (unattached) 1:06.36
 
705 +4.5% PB
45 Tiffanie Ruan Fox Valley Swim Team 1:06.40
 
725 +3.3% PB
46 Izabella Del Rosario St Charles Swim Team 1:06.45
 
723 -1.6%
47 Lauren Lewis Riptide 1:06.60
 
699 +1.9% SB
48 Grace Hanson Hutchinson High Tides 1:06.83
 
737
49 Taylor Holderfield Swift Aquatics 1:06.85
 
690 +0.2% PB
50 Alyssa Graves Lake Country Swim Team 1:07.12
 
681 +2.1% SB
51 Mollie Brackett Fox Valley Wave Swim Team 1:07.39
 
672 -1.3%
52 Mary Jania St Charles Swim Team 1:07.47
 
669 -2.1%
53 Gracie Snyder Snyder Cyclone Swim Club 1:07.62
 
662
54 Brigid Gwidt Ozaukee Aquatics 1:07.63
 
683 +0.0% SB
55 Nicole Burg Riptide 1:07.81
 
658 +1.3% SB
56 Wyli Erlechman Cyclone Swim Club 1:07.89
 
653
57 Lauren Denham Wildcat Aquatics 1:07.96
 
651
58 Julie Kolar WEST Swim Club 1:08.14
 
645 -0.6%
59 Erika Remington Mid Wisconsin Wa 1:09.13
 
615 -3.3%
60 Libby Staver Piranhas Swim Cl 1:09.53
 
599 -6.8%
61 Zoe Woods Elmbrook Swim Club 1:09.73
 
593 +5.9% SB
62 Leslie Cichocki WEST Swim Club 1:16.02
 
400 -1.2%
Madison Preiss of Minnesota Twin Cities DQ
Holly Stoll Elmbrook Swim Club NS
Hannah Lindsey Wisconsin Aquatics NS
Arabella Shepard USS Destroyer NS